Internetowa Telewizja Kielce - ITV

(2021-09-16)
Od 9 października duże zmiany w komunikacji miejskiej
(2021-09-15)
Kolejne mieszkania oddane do użytku
(2021-09-15)
Konsultacje społeczne parku Dolina Silnicy
(2021-09-11)
Kielecka Mapa Rzemieślników już aktywna
(2021-09-11)

4. edycji konferencji „Miasta przyszłości”

13-09-2021

O tym, jak tworzyć zrównoważone i przyjazne społeczeństwu miasta, dyskutować będą uczestnicy konferencji „Miasta przyszłości” organizowanej przez Fundację Miasta Przyszłości i Sweco Polska w dniach 14-16 września br. w formie online. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Celem konferencji jest podnoszenie świadomości w zakresie najnowszych trendów i rozwiązań dotyczących zrównoważonych miast. Udział w wydarzeniu wezmą prelegenci z Polski, Szwecji, Danii oraz Austrii.

Podobnie jak w poprzednim roku, konferencja będzie przeprowadzona online w formie wideokonferencji w czasie rzeczywistym. Uczestnicy będą mogli na żywo zadawać pytania.

W ramach pierwszej sesji (14.09.2021 r.) Marcus Schober, członek Rady Miasta Wiednia i Komitetu ds. mieszkalnictwa, budownictwa mieszkaniowego, odnowy miejskiej i kwestii kobiet, spróbuje udowodnić, że Wiedeń może posłużyć jako wzór do naśladowania dla innych miast. Z tematem budowania nowych osiedli mieszkaniowych, które odpowiadałyby na wyzwania współczesności, zmierzy się Joanna Erbel, socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych i założycielka Fundacji Blisko. Z kolei Borys Martela, badacz i działacz społeczny związany z Obserwatorium Polityki Miejskiej oraz Instytutem Rozwoju Miast i Regionów będzie starał się przekonać uczestników, a zwłaszcza władze miejskie, do konsultacji społecznych z udziałem najmłodszych.

Drugi dzień konferencji (15.09.2021 r.) będzie skupiony na aspektach budowlanych, inżynierskich i energetycznych, które pomogą stworzyć przyjazne miasta przyszłości. David Jirout ze Sweco Sweden przedstawi, w jaki sposób optymalizuje się ślad węglowy budynków przy użyciu algorytmów. O tym, jak pogodzić budownictwo i gospodarkę cyrkularną opowie dr Urszula Koźmińska - architektka pracująca od 2005 w pracowniach architektonicznych w Warszawie i Amsterdamie, wykładowczyni i badaczka w Aarhus School of Architecture w Danii. Na koniec Johnny Iversen ze Sweco Denmark zaprezentuje temat innowacyjnych systemów energetycznych na przykładach ze Skandynawii.

Trzeciego dnia konferencji (16.09.2021 r.) będą rozmawiać o ważnych miejskich trendach, także tych negatywnych. Wydarzenie rozpocznie Krzysztof Gubański, socjolog miasta oraz autor pierwszego polskiego bloga o rowerach cargo i miejskiej mobilności „Jeden samochód mniej”, który przedstawi ideę rowerów towarowych i wyjaśni, jakie problemy rozwiązują oraz czy mają szansę zagościć na stałe w polskich miastach. O istotnym problemie, jakim jest betonoza w przestrzeni miejskiej, będzie opowiadał Jan Mencwel, członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”.

Na zakończenie 4. edycji konferencji Dominika Krzych i Katarzyna Basiewicz, założycielki portalu Inspekty.pl, poruszą tematykę miejskiego ogrodnictwa jako trendu w makro i mikro skali.

Na wirtualnej scenie pojawią się także miejscy eksperci, urbaniści i dziennikarze. Będą oni dopytywać zaproszonych prelegentów i prelegentki o więcej szczegółów dotyczących poruszanych tematów. Uczestnicy online również będą mogli na żywo zadawać pytania.

Co więcej organizatorzy, tak jak w poprzednich latach, zadbają o to, żeby konferencja była neutralna dla klimatu. Dodatkowo, aby zwiększyć dostępność ważnych treści poruszanych na konferencji, wszystkie wystąpienia w języku polskim będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Więcej na stronie https://miasta-przyszlosci.pl/konferencja-2021.

Deklaracja dostępności Raport dostępności