Piknik historyczny „1939 – Bój o Kielce”

04-09-2021

W sobotę, 4 września na skwerze Edmunda Niziurskiego w Kielcach odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą płk. Wacławowi Wilniewczycowi – przedwojennemu dowódcy 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca oraz podległym mu żołnierzom, funkcjonariuszom różnych formacji oraz mieszkańców i harcerzom Kielc, którzy zginęli podczas obrony miasta 82 lata temu.

Wydarzeniu towarzyszył piknik historyczny „1939 – Bój o Kielce”. W uroczystym odsłonięciu obelisku upamiętniającym uczestników walk o Kielce uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i województwa, a także Instytutu Pamięci Narodowej, służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych. Urząd Miasta Kielce reprezentował Grzegorz Sowiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W pikniku historycznym uczestniczyły muzea z Kielc, regionu Świętokrzyskiego i Piotrkowa Trybunalskiego, grupy rekonstrukcyjne oraz służby mundurowe. Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Granicznej.

Bój o Kielce 1939

Walki o Kielce trwały przez cały 5 września 1939 i zakończyły się nocnym kontratakiem z okolic Szydłówka, w czasie którego Polacy dokonali spustoszenia w szeregach Wehrmachtu docierając do Rynku, a następnie wycofali się w kierunku na Masłów. Wśród obrońców byli żołnierze różnych jednostek jak Krakowskiej Brygady Kawalerii, 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca, 7. Pułku Artylerii Lekkiej i 27. Pułku Piechoty z Częstochowy, 25. Pułku Piechoty z Piotrkowa Trybunalskiego oraz rezerwiści ze 154. Rezerwowego Pułku Piechoty, formowanego w koszarach na Bukówce w Kielcach. Koszary 4 P.P. Leg. na Bukówce wkrótce służyły Niemcom jako doraźny obóz jeniecki, w którym trzymani byli m.in. bohaterowie walk pod Kockiem.

Z historią obrony Kielc wiąże się bohaterska postawa błogosławionego Ks. Józefa Pawłowskiego, który pomimo zakazu i grożącej mu kary śmierci zorganizował pochówek zmarłych i poległych cywilów oraz żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Nowym w Kielcach. Bł. Ks. Pawłowski znany był z pomocy Żydom oraz Polakom w czasie okupacji, za co m.in. został zamęczony w styczniu 1942 w obozie koncentracyjnym Dachau.

Deklaracja dostępności Raport dostępności