Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Kamera internetowa na Rynek Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Piknik historyczny „1939 – Bój o Kielce”

04-09-2021

W sobotę, 4 września na skwerze Edmunda Niziurskiego w Kielcach odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą płk. Wacławowi Wilniewczycowi – przedwojennemu dowódcy 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca oraz podległym mu żołnierzom, funkcjonariuszom różnych formacji oraz mieszkańców i harcerzom Kielc, którzy zginęli podczas obrony miasta 82 lata temu.


Wydarzeniu towarzyszył piknik historyczny „1939 – Bój o Kielce”. W uroczystym odsłonięciu obelisku upamiętniającym uczestników walk o Kielce uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i województwa, a także Instytutu Pamięci Narodowej, służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych. Urząd Miasta Kielce reprezentował Grzegorz Sowiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.  


Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W pikniku historycznym uczestniczyły muzea z Kielc, regionu Świętokrzyskiego i Piotrkowa Trybunalskiego, grupy rekonstrukcyjne oraz służby mundurowe. Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Granicznej.

 

Bój o Kielce 1939


Walki o Kielce trwały przez cały 5 września 1939 i zakończyły się nocnym kontratakiem z okolic Szydłówka, w czasie którego Polacy dokonali spustoszenia w szeregach Wehrmachtu docierając do Rynku, a następnie wycofali się w kierunku na Masłów. Wśród obrońców byli żołnierze różnych jednostek jak Krakowskiej Brygady Kawalerii, 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca, 7. Pułku Artylerii Lekkiej i 27. Pułku Piechoty z Częstochowy, 25. Pułku Piechoty z Piotrkowa Trybunalskiego oraz rezerwiści ze 154. Rezerwowego Pułku Piechoty, formowanego w koszarach na Bukówce w Kielcach. Koszary 4 P.P. Leg. na Bukówce wkrótce służyły Niemcom jako doraźny obóz jeniecki, w którym trzymani byli m.in. bohaterowie walk pod Kockiem.


Z historią obrony Kielc wiąże się bohaterska postawa błogosławionego Ks. Józefa Pawłowskiego, który pomimo zakazu i grożącej mu kary śmierci zorganizował pochówek zmarłych i poległych cywilów oraz żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Nowym w Kielcach. Bł. Ks. Pawłowski znany był z pomocy Żydom oraz Polakom w czasie okupacji, za co m.in. został zamęczony w styczniu 1942 w obozie koncentracyjnym Dachau.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności