Internetowa Telewizja Kielce - ITV

(2021-09-16)
Od 9 października duże zmiany w komunikacji miejskiej
(2021-09-15)
Kolejne mieszkania oddane do użytku
(2021-09-15)
Konsultacje społeczne parku Dolina Silnicy
(2021-09-11)
Kielecka Mapa Rzemieślników już aktywna
(2021-09-11)

Terapiobus przyjechał do Kielc

14-09-2021
Na kieleckim Rynku stanął Terapiobus, czyli pojazd kampanii społecznej "Terapia to nie wstyd", odwiedzający różne miasta Polski i oferujący bezpłatne porady psychologiczne. Z organizatorami akcji spotkała się wiceprezydentaka Kielc Agata Wojda.

Celem kampanii jest pokazanie pozytywnych stron psychoterapii. Odejście od stereotypów i przekonań na temat pomocy psychologicznej. Tegoroczna edycja akcji wystartowała 10 września - w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom w Warszawie. A już we wtorek, 14 września dotrze do Kielc.

Organizatorzy akcji wraz z psychologami udzielali bezpłatnych porad oraz rozdawali materiały psychoedukacyjne, aby zachęcać kielczan do rozmowy o zdrowiu psychicznym i dbania o siebie i swoje emocje. Tegoroczne hasło to: "Usłysz i zobacz swoje dziecko!".

W ramach akcji psycholog Maria Czarnecka spotkała się z młodzieżą z Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach oraz ze specjalistami z Ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w Kielcach.

Jak podkreśla Anna Węgrzyn, pomysłodawczyni kampanii - inicjatywa powstała z myślą o każdym, kto chce żyć świadomym życiem. Chce być szczęśliwy i pragnie odejść od ograniczających go przekonań, nabytych schematów. Dla kobiet i mężczyzn, którzy marzą o prawdziwej i zdrowej relacji. Dla par, dla rodziców i dla wszystkich którzy chcą postawić na siebie oraz na swoje szczęście.

W ramach kampanii Terapiobus odwiedzi również Rzeszów (16 września), Łódź (17 września) i Białystok (20 września).

Główne cele kampanii na rok 2021 to:
  • Przeciwdziałanie samobójstwom dzieci i młodzieży.
  • Uświadomienie dorosłym, jakie zachowania są przyczyną występowania w dorosłym życiu m.in.: lęku przed odrzuceniem, lęku przed bliskością, lęku przed samotnością, niskiego poczucia własnej wartości czy braku samoakceptacji.
  • Zwrócenie uwagi dorosłym jak bardzo dziecko potrzebuje ich uwagi – jak dzisiejsze przytulenie dziecka ma wpływ na jego przyszłość, relacje z innymi ludźmi.
  • Słowa mają MOC – jak słowa i zwroty wypowiadane przez rodziców mają wpływ na przyszłe życie dziecka.
  • Zwrócenie uwagi dorosłym jak ważny jest czas dany dziecku, pokazanie czym jest jakościowo spędzony czas.
  • Stop agresji w rodzinie – stop przemocy fizycznej i psychicznej.
  • Stop alienacji rodzicielskiej – zwrócenie uwagi na problem wykorzystywania dziecka w trakcie rozstania – jako „karty przetargowej”.
  • Nauka świadomego rodzicielstwa.

Więcej informacji na https://www.terapiatoniewstyd.pl/

Deklaracja dostępności Raport dostępności