Internetowa Telewizja Kielce - ITV

(2021-09-16)
Od 9 października duże zmiany w komunikacji miejskiej
(2021-09-15)
Kolejne mieszkania oddane do użytku
(2021-09-15)
Konsultacje społeczne parku Dolina Silnicy
(2021-09-11)
Kielecka Mapa Rzemieślników już aktywna
(2021-09-11)

Poznaliśmy medalistów międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich

12-09-2021
W siódmej edycji European Rover Challenge 2021 pierwsze miejsce zajęły kielecki zespół IMPULS (ON-SITE) i pochodzący z Indii DJS Antariksh (REMOTE). Drudzy w rankingu znaleźli się ITU Rover Team i niemiecki ERIG. Tegoroczne podium zamyka EPFL Xplore i RoboClyde. Finalistom gratulowała wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór.

7. edycja zawodów ERC po raz pierwszy odbyła się w dwóch formułach. Drużyny rywalizowały stacjonarnie (ON-SITE) i zdalnie (REMOTE). Tegoroczne konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały pracę inżynierów największych agencji kosmicznych podczas eksploracji Marsa.

W tym roku, poza trzema nagrodami głównymi przyznane zostały także dodatkowe wyróżnienia między innymi za osiągnięcia w poszczególnych kategoriach oraz rywalizację fair play.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2021:

I miejsce ERC ON-SITE

AGH Space Systems Polska

Wyróżnienie Presentation REMOTE
Mars Rover Manipal Indie

Nagrody główne dla zwycięzców ufundowały firmy Astronika oraz GMV. Z kolei Thales Alenia Space sfinansowało wyjątkową nagrodę specjalną.

Widzowie online jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej, mogli również wziąć udział w licznych i pasjonujących prezentacjach oraz debatach tematycznych odbywających się w ramach Strefy Inspiracji. Wśród nich znalazł się między innymi wideoczat z viceszefem NASA – Robertem Cabaną, który jak sam przyznał szczerze żałuje, że nie mógł osobiście pojawić się w Kielcach. Dodatkową atrakcją był także turniej e-sportowy Rover Mechanic Challegne organizowany przez partnera wydarzenia firmę Pyramid Games.

Współorganizatorami ERC 2021 byli European Space Foundation, Specjalna Strefa Ekonomiczna, Województwo Świętokrzystkie, Politechnika Świętokrzyska.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, EURISY, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, PIONIER.

Kielce pełniły rolę Miasta Gospodarza wydarzenia. Partnerem Strategicznym jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Partnerzy wydarzenia: EUSPA, Mars Society Polska, Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Politechnika Poznańska, MathWorks, Polska Agencja Kosmiczna, Astronika, LEOrover, Freedom Robotics, GMV.

Partnerzy wspierający: Konsulat USA w Krakowie, SENER, Explore Mars, Austriackie Forum Kosmiczne, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego ROT, Space Ship, Kielman, Pokojowy Patrol, Pyramid Games.

Partnerzy medialni ERC 2021: Spacewatch Global, Technology.org, RMF FM, MyCompany Polska, Space 24, Kosmonauta.net, Spider’s Web, Astrofaza, Kosmiczne Rozmowy.

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Źródło: Politechnika Świętokrzyska

Deklaracja dostępności Raport dostępności