Internetowa Telewizja Kielce - ITV

(2021-09-16)
Od 9 października duże zmiany w komunikacji miejskiej
(2021-09-15)
Kolejne mieszkania oddane do użytku
(2021-09-15)
Konsultacje społeczne parku Dolina Silnicy
(2021-09-11)
Kielecka Mapa Rzemieślników już aktywna
(2021-09-11)

Chcesz otrzymać książkę - posprzątaj śmieci!

13-09-2021

Już 18 września odbędzie się kolejna edycja akcji „Książka za worek śmieci”.  To będzie największe z dotychczas organizowanych wydarzeń. Do wspólnego sprzątania będą mogli przyłączyć się mieszkańcy 16 miast wojewódzkich, w tym Kielc.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki - wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki. W tym roku dzięki zaangażowaniu partnera strategicznego – organizacji odzysku ASEKOL PL, w wybranych miastach akcja zostanie rozszerzona o zbieranie elektrośmieci.

- Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia - opowiada Anna Jaklewicz. - 18 września akcja „Książka za worek śmieci” po raz pierwszy odbędzie się we wszystkich województwach Polski. Zorganizowanie tak dużego wydarzenia nie byłoby możliwe bez współpracy z ASEKOL PL S.A. - organizacją odzysku non profit, utworzoną w celu realizacji obowiązków firm wprowadzających na rynek polski sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie oraz opakowania. W zakresie jej działania znajduje się m.in. zapewnienie prawidłowej, zgodnej z przepisami i efektywnej zbiórki i przetwarzania elektrośmieci, baterii i akumulatorów oraz opakowań. Ważnym aspektem działania jest również prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych zwiększających świadomość społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami. Cel ten jest realizowany przez różnorodne akcje społeczne, w szczególności aktywujące lokalne społeczności - dodaje organizatorka.

18 września na zarejestrowanych uczestników wydarzenia czeka aż 1000 książek. Otrzymają je Ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział w wydarzeniu i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

Patronat medialny nad akcją objął National Geographic Traveler.

Deklaracja dostępności Raport dostępności