Internetowa Telewizja Kielce - ITV

(2021-09-11)

Kolejne mieszkania oddane do użytku

14-09-2021

Zakończył się trzeci etap budowy osiedla u zbiegu ulic 1 Maja, Łódzkiej i Hubalczyków. We wtorek, 14 września lokatorzy odebrali klucze do 15 nowych mieszkań komunalnych. Lokale na tzw. „Nowych Jezioranach” zasilane są w ciepło i ciepłą wodę z miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Cieszymy się bardzo, że nadszedł ten czas kiedy dostaliśmy klucze, 6 lat czekaliśmy na to mieszkanie - mówi Tomasz Niebudek, który na osiedlu "Jeziorany" zamieszka razem z żoną i dwójką synów. Z nowego mieszkania cieszy się również Pani Halina Kolasa. Od dziś dwupokojowe mieszkanie stanie się nowym domem dla niej, męża i syna.

W uroczystym przekazaniu kluczy uczestniczyli prezydent Kielc Bogdan Wenta, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś, wiceprzewodnicząca Joanna Winiarska oraz radni, Marianna Noworycka-Gniatkowska, Anna Myślińska i Tadeusz Kozior.

- Bardzo się cieszę, że udało się zakończyć kolejny etap budowy mieszkań dla tych kielczan, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji. Również mam nadzieję, że w nowych domach znajdziecie Państwo spokój, nawiążecie sąsiedzkie relacje i nierozerwalne przyjaźnie - tego Wam życzę - powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Kielce nie zapominają o swoich mieszkańcach, którzy potrzebują wsparcia. Mam nadzieję, że w przyszłości wystarczy środków na kolejne tego typu inwestycje. Miasto musi być solidarne i to w tej chwili pokazujemy - podkreślił Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce.

Nowych mieszkańców osiedla komunalnego powitali sąsiedzi, którzy przygotowali drobne upominki w postaci woreczków z lawendą i miętą. - Witamy was na nowym osiedlu. Mamy nadzieję, że stanie się ono dla was domem, w którym będziecie się wspaniale czuć - powiedziała Zofia Syska, mieszkanka osiedla. W te drobne upominki włożyliśmy całe serce i mamy nadzieję, że będą się Wam podobać - dodała.

Piętnaście mieszkań wybudowanych przy ul. 1 Maja, to zakończenie trzeciego z pięciu etapów inwestycji, rozpoczętej przez Miejski Zarząd Budynków w 2018 roku i współfinansowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W dwóch pierwszych etapach budowy nowego osiedla powstały 22 lokale, w których mieszka obecnie 75 osób. Do 2023 roku łącznie powstanie w tym miejscu 78 lokali. To jedno, dwu, a także trzypokojowe mieszkania o metrażu od 20 do 48 metrów kwadratowych. Każde z mieszkań ma osobne wejście i zostały wyposażone w standardowy sprzęt.

- Budując to osiedle myślimy również o ekologii, wszystkie mieszkania zostały podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. To znaczy, że po prostu będzie mniej smogu - powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Na osiedlu bloków komunalnych w 2019 roku powstała także świetlica, w której mieszkańcy mogą spędzać wolny czas i integrować się. W Miejscu Aktywności Mieszkańców „MAM” dyżury i zajęcia prowadzą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Jak informuje Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków czwarty etap budowy osiedla mieszkań komunalnych jest już w realizacji. - Przygotowywany jest teren pod fundamenty kolejnych mieszkań, które planujemy oddać za rok. W ostatnim etapie powstanie najwięcej mieszkań czyli 26, w sumie będzie ich 78, to o 20 mieszkań więcej niż do tej pory było na tym miejscu - dodaje dyrektor MZB.

Całość inwestycji kosztuje ok. 20 mln zł.

Deklaracja dostępności Raport dostępności