Internetowa Telewizja Kielce - ITV

(2021-09-16)
Od 9 października duże zmiany w komunikacji miejskiej
(2021-09-15)
Kolejne mieszkania oddane do użytku
(2021-09-15)
Konsultacje społeczne parku Dolina Silnicy
(2021-09-11)
Kielecka Mapa Rzemieślników już aktywna
(2021-09-11)

OSP Kielce-Niewachlów czeka na włączenie do KSRG

14-09-2021

Rozpoczęła się procedura włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W ratuszu doszło do podpisania trójstronnego porozumienia pomiędzy: komendantem miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach st.bryg. Sławomirem Karwatem, prezydentem Kielc Bogdanem Wentą oraz dh Piotrem Biegańskim, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie i dh Pawłem Paciorkiem skarbnikiem OSP Niewachlów.

Podpisanie porozumienia stanowi pierwszy krok do wydania przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej decyzji o włączeniu jednostki OSP w Niewachlowie w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dla województwa świętokrzyskiego.

Jednostka należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego musi spełniać szereg wymagań. - OSP musi posiadać zarówno odpowiednie wyposażenie sprzętowe, określoną liczbę wyszkolonych druhów, skuteczne systemy łączności powiadamiania i alarmowania, jak również pozostawać w gotowości do podejmowania działań ratowniczych - mówi dh Piotr Biegański.

- Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi fundament ratowniczy kraju. Wejście w jego struktury to prestiżowe wydarzenie, które stanowi jednocześnie wyróżnienie dla OSP za jej dotychczasowe działania ratownicze - podkreśla dh Paweł Paciorek.

- Wprowadzenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Kielc, powiatu kieleckiego oraz umożliwi jednostce dalszy rozwój - dodaje prezydent Bogdan Wenta.

Jak informuje komendant miejski PSP w Kielcach, o włączenie w struktury systemu ubiega się obecnie dwie jednostki OSP w Niewachlowie-Kielce i OSP w Drugni, w gminie Pierzchnica. Po włączeniu tych jednostek w KSRG dla województwa świętokrzyskiego będziemy mieli 51 takich jednostek - zaznacza st.bryg. Sławomir Karwat.

Decyzja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o włączeniu jednostki OSP w Niewachlowie do KSRG będzie znana pod koniec bieżącego roku.

Ochotnicza Straż Pożarna Kielce - Niewachlów jest jedyną jednostką na terenie miasta Kielce oraz jedyną w województwie, w której strukturach działa Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.

Jednostkę tworzy 34 wyszkolonych druhów. W tym roku OSP Niewachlów przy wsparciu Miasta Kielce pozyskała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który posiada pełne wyposażenie sprzętowe.

Deklaracja dostępności Raport dostępności