Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27-12-2021

27 grudnia 2021 roku przypada 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Tego dnia po raz pierwszy obchodzimy nowe państwowe święto - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W listopadzie 1918 r., w przeciwieństwie do innych regionów, Wielkopolska nie odzyskała niepodległości i pozostawała w zaborze pruskim. Kilka tygodni później wybuchło powstanie. Impulsem był przyjazd do Poznania kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego i jego przemówienie w hotelu Bazar.

Wielkopolska insurekcja, której początek dały walki na ulicach Poznania 27 grudnia 1918 r. jest jednym z czterech zwycięskich powstań polskich. Do tej pory w świadomości narodowej, zrywy w walce o niepodległość Polski na przestrzeni lat kształtowały się głównie wokół powstania styczniowego czy listopadowego. Jest jednak wiele innych wydarzeń, które wpisują się w wielkie dążenie Polaków do odzyskania wolności.

W celu uczczenia nowego święta i oddania hołdu uczestnikom bohaterskiego zrywu, Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919" w całej Polsce, którą można oglądać na Placu Artystów w Kielcach do 17 stycznia 2022 roku.

Ekspozycja przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z wybuchem powstania oraz jego przebiegiem, zarówno od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Wystawa podejmuje również próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walkę o granice II RP.

Deklaracja dostępności Raport dostępności