Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Archiwum aktualności maj 2005

31.05.2005 r.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej została wczoraj uroczyście otwarta w odrestaurowanej siedzibie "Domu Praczki" w Kielcach. W wydarzeniu brali udział m.in. znakomici polscy aktorzy: Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Andrzej Seweryn, którzy przyjechali na zaproszenie pomysłodawcy przedsięwzięcia Leszka Mądzika. W zbiorach galerii znajdują się prace wybitnych polskich twórców takich jak m.in.: Tadeusz Kantor, Władysław Hasior, Jerzy Nowosielski, Jerzy Bereś i Adam Czapla. Ponad 100 prac, wśród których są rzeźby, obrazy, instalacje i fotografie można oglądać już od dziś. Wstęp do galerii do końca tygodnia jest bezpłatny.

Gości przywitał prezydent...
Poświęcenie galerii
Otwarcia dokonali bp Marian...

20 osobowa delegacja uczniów Gimnazjum Nr 15 w Kielcach wraz z 2 opiekunami (Ewa Jamka - nauczyciel j. niemieckiego i Jolanta Mlazga - nauczyciel j. angielskiego) udała się wczoraj z wizytą do partnerskiego miasta Gotha w Niemczech, gdzie przebywać będzie do 4 czerwca na zaproszenie szkoły Regelschule Oststadt Gotha. Szkoły nawiązały kontakt już w roku 2001 roku. Pobyt w Gotha ma na celu poznanie miasta partnerskiego oraz doskonalenie umiejętności językowych m.in. podczas dyskusji na temat rozszerzenia UE. Młodzież zapozna się z niemieckim systemem edukacyjnym, weźmie udział we wspólnych lekcjach oraz grach i zabawach sportowych, a także zwiedzi najciekawsze zakątki miasta. Uczniowie z Kielc przygotują również projekt ulotki reklamującej miasto Gotha, w której znajdą się m.in. samodzielnie wykonane fotografie. Wspólne spotkanie uczniów w partnerskim mieście Gotha w dużym stopniu dofinansowała organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży służąca wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej, pokrywając wspólnie z Urzędem Miasta Kielce koszty podróży.

Akt erekcyjny wmurowali...

Akt erekcyjny oraz ziemię z pól bitewnych żołnierzy Korpusu AK "Jodła" wbudowano w fundament Pomnika Armii Krajowej podczas dzisiejszej uroczystości na Skwerze Żeromskiego w Kielcach. Odsłonięcie postumentu, według projektu prof. Wincentego Kućmy, planowane jest na 20 sierpnia br.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od dziś do 3.06.2005 r. (w godz. 6.00 - 20.00), obowiązuje ruch jednokierunkowy na ulicy Zakładowej (na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Batalionów Chłopskich) w związku z Targami "PLASTPOL 2005". Dla pojazdów jadących ulicą Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików objazdy wyznaczone są ulicami: Transportowców i Łódzką.

30.05.2005 r.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej zostanie dziś uroczyście otwarta (godz. 17.00) w siedzibie wyremontowanego "Domu Praczki" przy ul. Zamkowej 5/7. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Leszek Mądzik. Swoje prace przekazało dla powstającej placówki wielu wybitnych twórców m.in.: Tadeusz Kantor, Władysław Hasior, Jerzy Bereś i Adam Czapla. Oprócz wystawy stałej w Galerii organizowane będą także ekspozycje czasowe. Swój przyjazd do Kielc na uroczystość potwierdzili: Wojciech Kilar, Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda oraz Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Galeria czynna będzie dla zwiedzających od 2 czerwca.

Obraz "Pogoda na jutro" w reżyserii J. Stuhra otworzył "II Festiwal Filmów NieZwykłych", który rozpoczął się w Kieleckim Centrum Kultury. Podczas pierwszego dnia imprezy kielczanie będą mogli obejrzeć m.in. filmy: "Człowiek na torze" (reż. A.Munk) oraz "Ogród rozkoszy ziemskich" i "Ewangelię według Harrego" (reż. L. Majewski). Wydarzeniem dzisiejszego wieczoru będzie spektakl "Tańcz, póki możesz" w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia. (program festiwalu)

Uroczystość wbudowania w fundament Pomnika Armii Krajowej ziemi z pól bitewnych żołnierzy Korpusu AK "Jodła" wraz z aktem erekcyjnym odbędzie się jutro (godz. 10.00) na Skwerze Żeromskiego w Kielcach. Odsłonięcie postumentu według projektu prof. Wincentego Kućmy planowane jest na 20 sierpnia br.

W związku z otwarciem "Domu Praczki", dziś do godz 21.00, wyłączona jest z ruchu kołowego ul. Staszica na odcinku od ul. Solnej do ul. Zamkowej.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w dniach 31.05. - 3.06.2005 r. (w godz. 6.00 - 20.00), zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Zakładowej (na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Batalionów Chłopskich) w związku z Targami "PLASTPOL 2005". Dla pojazdów jadących ulicą Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików objazdy będą wyznaczone ulicami: Transportowców i Łódzką.

27.05.2005 r.

Wystawy, spektakle teatralne, koncerty oraz festyny i pikniki rodzinne znalazły się w tegorocznym programie Święta Kielc, które odbędzie się w naszym mieście w dniach 24-26 czerwca br. W pierwszym dniu imprezy w ogrodach Radia Kielce wystapią zespoły: "Explosive", "Clezmer's","Blue Radio Brothers" i "Cross Rock". 25 czerwca zagra m.in. Wolna Grupa Bukowina, a na kieleckim deptaku rozpocznie się festiwal katarynek. Na 26 czerwca zaplanowano: festyn rodzinny w Parku Miejskim, koncert zespołu Krywań, liczne wystawy, koncerty młodych artystów, a także spektakle w Kieleckim Centrum Kultury. Wieczorem w amfiteatrze na Kadzielni zaśpiewa Ryszard Rynkowski z zespołem.

Pliki do pobrania

Program Święta Kielc

"II Festiwal Filmów NieZwykłych" rozpocznie się 30 maja br. w Kieleckim Centrum Kultury. W programie znalazły się obrazy godne polecenia zarówno młodzieży, jak i widzom dorosłym. Kielczanie będą mogli obejrzeć, wielokrotnie nagradzane filmy, kino ambitne i niekomercyjne, takie jak m.in. "Pogoda na jutro" w reżyserii J. Stuhra czy "Wojaczek" - L. Majewskiego. Przewidziano także spotkania z reżyserami filmów, a także spektakle i koncerty. (program festiwalu)

O stworzeniu trzeciego oratorium rozmawia już prezydent Kielc z twórcami "Świętokrzyskiej Golgoty" i "Tu es Petrus", Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem. Po sukcesie dzieł napisanych w hołdzie Janowi Pawłowi II, Wojciech Lubawski chciałby, aby kolejne - ostatnie z cyklu, poświęcone zostało pokojowi na świecie. Premiera oratorium mogłaby się odbyć 11 września 2006 roku z okazji odsłonięcia pomnika 'Homo - Homini Nowy Jork 11.09.2001'.

Wielki piknik rodzinny "Dzieci Dzieciom" odbędzie się w Kielcach w dniach 4-5 czerwca br. Głównym punktem imprezy będą regaty NIVEA Błękitne Żagle, które rozpoczną się (4.06, godz.11.00) na Zalewie Kieleckim. W zawodach weźmie udział ponad setka małych łódek - Optimistek ścigających się w wyścigu o Błękitną Wstęgę. Wiele atrakcji zaplanowano również 5 czerwca br. na terenie Parku Miejskiego w Kielcach. W programie m.in.: występy formacji tanecznych i akrobatycznych, turnieje, konkursy i quizy z nagrodami, pokazy judo i karate, a także uroczystość zakończenia regat. Na najmłodszych czekać będzie również Miasteczko Błękitnych Piratów. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął m.in. prezydent Kielc.

Jak informuje Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, wokaliści ze Studia Piosenki "Ga-Ga" prowadzonego przez Grażynę Budziasz: Małgorzata Nakonieczna (II miejsce, kat. 11-13 lat), Mateusz Ziółkowski i Agnieszka Konarska (III miejsce, kat. 14-16 lat) oraz Marzena Nowak (II miejsce, kat.17-20 lat) ze Studia Piosenki "Talent" prowadzonego przez Mirosława Ziąbera znaleźli się wśród laureatów XIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki " Majowa Nutka'2005", który odbył się w dniach 22 i 23 maja br. w Częstochowie.

Wydział Spraw Obywatelskich, Referat Handlu i Usług Urzędu Miasta Kielce przypomina właścicielom sklepów i punktów gastronomicznych posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o obowiązku zapłacenia do 31 maja br. II raty opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Wniesienie opłaty po terminie skutkuje wygaśnięciem zezwolenia. Przedsiębiorca, któremu zezwolenie wygasło z powyższych przyczyn będzie mógł ubiegać się o nowe po upływie 6 miesięcy.

W związku z planowanym w dniu 30.05.2005 r. otwarciem "Domu Praczki", w godz. 10.00 - 21.00, zostanie wyłączona z ruchu kołowego ul. Staszica na odcinku od ul. Solnej do ul. Zamkowej.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w dniach 31.05. - 3.06.2005 r. (w godz. 6.00 - 20.00), zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Zakładowej (na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Batalionów Chłopskich) w związku z Targami "PLASTPOL 2005". Dla pojazdów jadących ulicą Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików objazdy będą wyznaczone ulicami: Transportowców i Łódzką.

25.05.2005 r.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Kielcach z okazji 15-lecia powstania samorządu terytorialnego odbyła się dziś w Kieleckim Centrum Kultury. Przybyli parlamentarzyści Ziemi Kieleckiej, władze miasta i regionu, prezydenci, przewodniczący oraz radni dotychczasowych kadencji. Uroczystość była okazją do wręczenia uzyskanego przez Urząd Miasta Certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością PN EN ISO 9001:2001. Zasłużeni samorządowcy zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi. W części artystycznej uroczystości wystąpili: Jacek Fedorowicz i aktorzy programu "Dziennik Telewizyjny" oraz kwartet wokalny "Voices".
(więcej)

List intencyjny pomiędzy Miastem Kielce a Akademią Świętokrzyską w sprawie utworzenia ogrodu botanicznego podpisali w ratuszu prezydent Kielc Wojciech Lubawski, rektor AŚ prof. Adam Massalski, rektor elekt prof. Regina Renz, prof. Stanisław Cieśliński -pomysłodawca projektu oraz Andrzej Mochoń - dyrektor Geoparku Kielce. - Ten list daje nam delegację do podejmowania dalszych działań na rzecz powstania ogrodu - powiedział prezydent Lubawski. Rektor Massalski podkreślił, że utworzenie ogrodu jest kolejnym krokiem ku temu, aby Kielce rozwijały swoje funkcje metropolitalne. W przyszłym roku teren zostanie ogrodzony, następnie Miasto zajmie się wytyczaniem alejek i dróg, kwestia nasadzeń oraz wyboru roślin leżeć będzie po stronie Akademii Świętokrzyskiej. Teren przeznaczony pod ogród botaniczny znajduje się pomiędzy ulicami Karczówkowską (od północy), a Jagiellońską (od wschodu). Od południa teren przyszłego ogrodu graniczyłby z terenami zajmowanymi przez szkołę, a od zachodu z terenami Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, a ściślej z Rezerwatem Krajobrazowym "Karczówka". Powierzchnia przeznaczonego pod ogród terenu wynosi około 12 ha.

Spotkanie wszystkich gmin województwa świętokrzyskiego, leżących w ciągu drogi S-46 odbyło się dziś w ratuszu. Celem spotkania było przedyskutowanie idei utworzenia porozumienia samorządowego wspierającego działania zmierzające do włączenia się w budowę drogi ekspresowej S-46. Prezydenci 5 miast: Wrocławia, Opola, Częstochowy, Kielc i Lublina nawiązali współpracę na rzecz tworzenia pasma zrównoważonego rozwoju "Wschód - Zachód Szlak Staropolski", które połączy Kijów na Ukrainie przez Polskę, Czechy, płd. Niemcy, Francję do Hiszpanii. Droga ekspresowa S-46 stanowić będzie najdogodniejsze połączenie Ukrainy (Kijowa) poprzez Polskę, z krajami zachodniej Europy. Stworzy to szansę na rozwój współpracy gospodarczej z Ukrainą, pozwoli na lepsze wykorzystanie terenów inwestycyjnych wokół drogi ekspresowej, a tym samym zostaną stworzone możliwości dla zatrudnienia osób zamieszkałych na tych terenach.

 

Szlak przebiegać będzie od przejścia granicznego w Dorohusku planowaną drogą S 12 do Lublina, od Lublina do Kraśnika planowaną drogą S 19, od Kielc do Jędrzejowa planowaną drogą S 7, od Jędrzejowa do Szczekocin planowaną drogą S 46 (obecną drogą DK 78), od Szczekocin poprzez Częstochowę, Lubliniec, Dobrodzień, Opole, Nysę, Kłodzko, projektowaną drogę S 46, od Kłodzka do Kudowy Zdroju planowaną drogą S 46 (obecną drogą DK 8). Odgałęzienie projektowanej drogi ekspresowej S 46 do istniejącej autostrady A 4 (drogi międzynarodowej E-40) prowadzić będzie przez Opole, Wrocław do Niemiec i Ostendy. Jednocześnie podjęcie działań na rzecz rozwoju szlaku turystyczno pielgrzymkowego promującego obiekty dziedzictwa kulturowego (kijowska Ławra Peczorska, Św. Krzyż, Jasna Góra, Lourdes i Santiago de Compostella) stworzy szansę rozwoju turystki na obszarach wszystkich gmin znajdujących się na trasie Szlaku Staropolskiego.

W piątek, 27 maja br. (po święcie Bożego Ciała) Urząd Miasta będzie pracował do godz. 15.30. Dotyczy to także Urzędu Stanu Cywilnego, Biura Obsługi Interesanta oraz Referatów: Praw Jazdy, Rejestracji Pojazdów, Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, które w dni powszednie pełnią dyżury do godz. 17.00. W sobotę USC czynny będzie: 9.00 - 14.00 dyżur - rejestracja zgonów; 9.00 - 17.00 dyżur - zawieranie związków małżeńskich.

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej zostanie uroczyście otwarta w najbliższy poniedziałek, 30 maja. Jej siedzibą jest wyremontowany "Dom Praczki" przy ul. Zamkowej 5/7. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Leszek Mądzik. Swoje prace przekazało dla powstającej placówki wielu wybitnych twórców. Oprócz wystawy stałej w Galerii organizowane będą także ekspozycje czasowe. W Komitecie Honorowym przedsięwzięcia znaleźli się m.in. Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi, ks. bp. Kazimierz Ryczan, Andrzej Wajda oraz Krystyna Zachwatowicz. Andrzej Wajda nadesłał na ręce prezydenta Kielc list z podziękowaniami za zaproszenie. Reżyser podkreślił, że jest szczęśliwy, iż takie inicjatywy powstają nie tylko w Warszawie.

Trwają prace nad przygotowaniem Święta Kielc, które w tym roku zostało, decyzją Rady Miejskiej, przeniesione na czerwiec. Rozpocznie się w piątek 24.06 i potrwa do niedzieli. - W tym czasie w naszym mieście odbędzie się wiele pokazów, spektakli teatralnych oraz na zakończenie - koncert Ryszarda Rynkowskiego w amfiteatrze na Kadzielni - zapowiada prezydent W. Lubawski.

24.05.2005 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kielcach z okazji 15-lecia powstania samorządu terytorialnego odbędzie się jutro (godz. 13.00) w Kieleckim Centrum Kultury. Uroczystość będzie okazją do wręczenia uzyskanego przez Urząd Miasta Certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością PN EN ISO 9001:2001. Zasłużeni samorządowcy zostaną uhonorowani odznaczeniami państwowymi. W części artystycznej uroczystości wystąpią: Jacek Fedorowicz i aktorzy programu "Dziennik Telewizyjny" oraz kwartet wokalny "Voices".

Szkolenie z zakresu motywowania pracowników odbyło się dziś w kieleckim magistracie. Brała w nim udział kadra kierownicza Urzędu Miasta.

W piątek, 27 maja br. (po święcie Bożego Ciała) Urząd Miasta będzie pracował do godz. 15.30. Dotyczy to także Urzędu Stanu Cywilnego, Biura Obsługi Interesanta oraz Referatów: Praw Jazdy, Rejestracji Pojazdów, Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, które w dni powszednie pełnią dyżury do godz. 17.00. W sobotę USC czynny będzie: 9.00 - 14.00 dyżur - rejestracja zgonów; 9.00 - 17.00 dyżur - zawieranie związków małżeńskich.

23.05.2005 r.

List intencyjny pomiędzy Miastem Kielce a Akademią Świętokrzyską w sprawie utworzenia ogrodu botanicznego podpiszą w środę, 25 maja br. (godz. 10.00) w ratuszu prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz rektor AŚ prof. Adam Massalski. Teren przeznaczony pod ogród botaniczny znajduje się pomiędzy ulicami Karczówkowską (od północy), a Jagiellońską (od wschodu). Od południa teren przyszłego ogrodu graniczyłby z terenami zajmowanymi przez szkołę, a od zachodu z terenami Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, a ściślej z Rezerwatem Krajobrazowym "Karczówka". Powierzchnia przeznaczonego pod ogród terenu wynosi około 12 ha.

Od 1.06.2005 do 22.06.2005 roku można składać wnioski na ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego konkurs o dofinansowanie w ramach Działania 3.4 "Mikroprzedsiębiorstwa" Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006. Typy projektów:
I. Specjalistyczne usługi doradcze dla mikroprzedsiębiorstw,
II. Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw.
Więcej informacji na stronie www.swietokrzyskie-zporr.pl w zakładce: Rozwój Przedsiębiorczości/Działanie 3.4  Mikroprzedsiebiorstwa/ Dokumentacja Konkursowa. Spotkanie informacyjne odbędzie się  w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, 25 maja br. (godz. 10.00) w sali nr 13, budynek B "Okrąglak".

Podczas uroczystości wystąpił...
Nagrody odebrali m.in....
Wystawa pokonkursowa

Nagrody w III Miejskim Konkursie Plastycznym dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych pn. "Moje lektury'' zostały wręczone dzisiaj w klubie "Wrzos'' Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. Warszawska 155). Na konkurs wpłynęło 612 prac dzieci z klas I - III szkół podstawowych, spośród których jury wyłoniło 87 prac - 16 nagród i 71 wyróżnień. Dla nagrodzonych dzieci wystąpił teatrzyk z SP Nr 1 z inscenizacją bajki J.Ch. Andersena "Brzydkie kaczątko". Organizatorami konkursu są: Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej. Wystawę pokonkursową nagrodzonych prac można już oglądać w Filii Nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Warszawska 147).

Wydział Spraw Obywatelskich, Referat Handlu i Usług Urzędu Miasta Kielce przypomina właścicielom sklepów i punktów gastronomicznych posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o obowiązku zapłacenia do 31 maja br. II raty opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Wniesienie opłaty po terminie skutkuje wygaśnięciem zezwolenia. Przedsiębiorca, któremu zezwolenie wygasło z powyższych przyczyn będzie mógł ubiegać się o nowe po upływie 6 miesięcy.

Medale odebrali m.in....

20.05.2005 r.

Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka odbył się dziś w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Święto było okazją do uhonorowania odznaczeniami państwowymi osób zasłużonych w działaniach bojowych. W dowód uznania za dobrą współpracę nagrodzono także przedstawicieli kieleckiego samorządu i policji. Wśród wyróżnionych "medalem za zasługi dla pożarnictwa" znalazł się prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz Krzysztof Przybylski - Pełnomocnik Prezydenta ds. Bezpieczeństwa.

Jubileusz świętuje dziś Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach. Od 80 lat placówka funkcjonuje w budynku przy ul. Kościuszki, istnieje natomiast od 186 lat. To jedna z najstarszych kieleckich szkół. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Wojciecha. Podczas akademii szkolnej wręczono Nagrodę Szkoły dla najlepszego ucznia. Były wspomnienia, program artystyczny oraz liczne gratulacje, w tym od władz miasta, które przekazał przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Bogucki.

Sesja Rady Miejskiej w Kielcach z okazji 15-lecia powstania samorządu terytorialnego odbędzie się 25 maja br. (godz. 13.00) w Kieleckim Centrum Kultury. Uroczystość będzie okazją do wręczenia uzyskanego przez Urząd Miasta Certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością PN EN ISO 9001:2001. Zasłużeni samorządowcy zostaną uhonorowani odznaczeniami państwowymi. W części artystycznej uroczystości wystąpią: Jacek Fedorowicz i aktorzy programu "Dziennik Telewizyjny" oraz kwartet wokalny "Voices".

Koncert "GEJTAWY dzieciom" rozpocznie się jutro o godzinie 12.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Impreza ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i przeznaczona jest dla dzieci ze szkół podstawowych. Wystąpi Mirek Kowalewski wraz z zespołem , adres korespondencyjny: Stowarzyszenie "GEJTAWY" PW "Lege Artis", ul. Warszawska 34, 25-312 Kielce.

Agnieszka Wawrzos i Magdalena Zimny z Zameczkowego Studia Piosenki prowadzonego przez instruktora muzycznego Andrzeja Wolskiego będą reprezentowały miasto Kielce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Majowa Nutka '05" w Częstochowie. Festiwal odbędzie się w dniach 22-23 maja br.

Dom Kultury "Zameczek" zaprasza dziś na kolejne spotkanie w Młodzieżowej Kawiarni Artystycznej. Wystąpi, działający w tej placówce od 1997 roku, zespół "Adrenalina". Grupa jest laureatem Festiwalu "Scena dla Ciebie". Wstęp wolny.

Komisja Sportu i Turystyki Rady Miejskiej Kielc udała się dziś na wizytację wybranych obiektów sportowych (m.in. boisko międzyszkolne, boisko przy Szkole Podstawowej Nr 31, Białogon, Dąbrowa).

Dwie linie specjalne "S" zostaną uruchomione 21 maja br. (sobota) w związku z rozgrywanym meczem piłkarskim Kolporter Korona Kielce - Arka Gdynia (21.05, godz. 15.30, stadion przy ul. Szczepaniaka) - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.

 

Trasy linii "S"
 

 • S1 relacji: Os. Ślichowice - Grunwaldzka - Żytnia - Seminaryjska - Tarnowska - Wapiennikowa - Husarska -  Al. Na Stadion.
 • S2 relacji: Os. Świętokrzyskie - M. Lipcowego - Świętokrzyska - Warszawska - IX Wieków Kielc - Paderewskiego - Ogrodowa - Ściegiennego - Al. Legionów - Szczepaniaka - Al. Na Stadion.

Odjazd autobusów z przystanków początkowych nastąpi o godz. 14.30.

Szczegółowych informacji o kursowaniu autobusów można będzie uzyskać:

- Dyspozytor Zajezdni Jagiellońska              tel. 34 506 95
- Dyspozytor Zajezdni Pakosz                     tel. 361 63 71 lub 361 15 57
- Zarząd Transportu Miejskiego                    tel. 343 15 93 w.31
- Punkt kontrolny ul. Żytnia                          tel. 361 49 38
- Punkt kontrolny ul. Warszawska                tel. 368 17 09

19.05.2005 r.

Europejski Szczyt Regionów i Miast rozpoczyna się dziś we Wrocławiu. Rok po przystąpieniu do Unii Europejskiej 10 nowych państw, Komitet Regionów organizuje spotkanie niemal 300 prezydentów głównych miast europejskich, przewodniczących parlamentów lokalnych, szefów europejskich i narodowych władz regionalnych, a także przedstawicieli instytucji unijnych, rządu polskiego i mediów. Tematami przewodnimi będą korzyści dla spójności Europy płynące z decentralizacji, a także konkurencyjność i demokracja - kwestie pierwszoplanowe w programie działania Komisji Europejskiej i strategiczne cele Komitetu Regionów. Kielce reprezentuje na dwudniowym Szczycie we Wrocławiu zastępca prezydenta, Marian Parafiniuk.

 

Szczyt odbędzie się w kluczowym dla integracji europejskiej momencie - toczą się negocjacje budżetu unijnego na lata 2007-2013, na nowo patrzy się na Strategię Lizbońską, wiele mówi się o referendach dotyczących Konstytucji Europejskiej. Konstytucja Europejska, która ma wejść w życie w listopadzie 2006 roku, zagwarantuje regionom i miastom Unii Europejskiej większy udział w procesie decyzyjnym, a Szczyt będzie doskonałą okazją do podkreślenia wzmocnionej roli, jaką będą odgrywać w nowej Europie. Szczyt pozwoli przywódcom europejskich regionów i miast na przedstawienie ich wizji oraz tego, czego oczekują w związku z decentralizacją. Będzie to również okazja do wysłania jasnego przesłania do rządów europejskich państw oraz instytucji unijnych mówiącego o tym, że regiony i miasta muszą być silne i efektywne, by zapewnić odpowiednie kierowanie polityką regionalną i polityką spójności. Szczyt ma podkreślić to, że decentralizacja jest warunkiem wstępnym prawdziwego postępu w demokracji lokalnej i regionalnej, konkurencyjności, wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy. Ma to również zapewnić solidarność w prawdziwie lokalnym wydaniu.

Zaproszeni prelegenci:

Danuta Hubner, Członek Komisji Europejskiej
Dora Bakogianni, Prezydent Aten
Pavel Bem, Prezydent Pragi
Eva-Ritta Siitonen, Prezydent Helsinek
Adrian Zeller, Prezydent Regionu Alzacji
Alain Rousset, Prezydent Stowarzyszenia Regionów Francji
Gabor Demszky, Prezydent Budapesztu
Klaudio Martini, Prezydent Toskanii
Michale Haupl, Prezydent Komitetu Europejskich Miast i Regionów
Pasqual Maragall i Mira, Prezydent Katalonii
Jean - Claude Van Cauwenberghe, Prezydent Walonii

Ramowy Program Szczytu

Czwartek, 19 maja 2005 r.

17:00 - 18:00 Powitanie uczestników: Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia

Oficjalne otwarcie Szczytu: Peter Straub, Prezydent Komitetu Regionów

Wystąpienia przedstawicieli Rządu Polskiego, Prezydenta Rady Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej

18:00 - 19:45 Debata polityczna na temat "Decentralizacja i demokracja"

19:45 - 20:15 Konferencja prasowa

 

Piątek, 20 maja 2005 r.

09:30 - 10:45 Debata polityczna na temat "Decentralizacja i konkurencyjność"

10:45 - 13:00 Debata polityczna "Decentralizacja i spójnośc"

13:00 - 13:30 Przyjęcie deklaracji końcowej

Podsumowanie Szczytu: Peter Straub, Prezydent Komitetu Regionów

30 maja br. o godz. 10.00 mija termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie na "Opracowanie koncepcji pomnika 'HOMO-HOMINI Nowy Jork 11.09.2001' wraz z zagospodarowaniem otoczenia pomnika". Regulamin konkursu pobrało dotychczas 9 osób z Krakowa, Kielce, Jędrzejowa, Sędziszowa. Dokumenty można otrzymać w siedzibie Urzędu Miasta Kielce, ul. Szymanowskiego 6, w pok. nr 59. W pierwszym etapie spośród złożonych, w formie szkiców, rysunków czy też wizualizacji, prac konkursowych wybranych zostanie pięć najlepszych. Ich autorzy zostaną zaproszeni do II etapu konkursu. Oceny prac złożonych w II etapie dokona sąd konkursowy. Zdobywca najwyżej ocenionej pracy konkursowej otrzyma 18.000 złotych. Informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej www.homohomini.kielce.pl

Siedem firm stanęło do przetargu na: Pełnienie czynności zastępstwa inwestycyjnego nad realizacją zadania pn. "Budowa centrum rehabilitacyjno-sportowego (sala gimnastyczna i basen) przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 4 ul. Jasna 20/22 w Kielcach wraz z termomodernizacją istniejącego budynku". Dziś rano w Urzędzie Miasta otwarte zostały złożone oferty. Obecnie Komisja przetargowa analizuje dokumenty pod względem formalno-prawnym.

Dom Kultury "Zameczek" zaprasza w piątek, 20 maja br. na kolejne spotkanie w Młodzieżowej Kawiarni Artystycznej. Wystąpi, działający w tej placówce od 1997 roku, zespół "Adrenalina". Grupa jest laureatem Festiwalu "Scena dla Ciebie". Wstęp wolny.

Na posiedzenie komisji...

Komisja Edukacji i Kultury Rady Miejskiej Kielc zebrała się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia była m.in. działalność stowarzyszeń kultury i dziedzictwa narodowego oraz analiza sytuacji finansowej w poszczególnych instytucjach kultury. Radni zajmowali się także planem powstania i funkcjonowania Muzeum Miasta Kielce.

18.05.2005 r.

Uczniowie papieskich szkół z całego kraju będą dziś uczestniczyć w ogólnopolskim koncercie "Dzieci Janowi Pawłowi II", który odbędzie się w Kielcach w 85 rocznicę urodzin Ojca Świętego. Wydarzenie to poprzedziła msza św., którą w południe odprawił w kieleckiej katedrze biskup Kazimierz Ryczan. O godz. 15.00 na Placu Jana Pawła II rozpoczęły się występy artystyczne dzieci i młodzieży. Wieczorem (godz. 18.00) wystąpi gość specjalny Antonina Krzysztoń. Honorowy patronat nad koncertem objął m.in. prezydent Kielc. Do czasu zakończenia uroczystości z ruchu kołowego wyłączona jest ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Czerwonego Krzyża.

Relacja z prapremiery oratorium "Tu es Petrus - Ty jesteś Skała - Pielgrzymowi Pokoju Janowi Pawłowi II..." zostanie dziś wyemitowana na antenie TVP 1 o godz. 23.05. Koncert odbył się w minioną sobotę w Amfiteatrze na Kadzielni. W oratorium autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka wystapili: Filharmonia Świętokrzyska, Chór Kameralny Fermata z Kielc i Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej, a także soliści: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski oraz Janusz Radek. Narrację poprowadził Igor Michalski.

Koncert "GEJTAWY dzieciom" odbędzie się 21 maja o godzinie 12.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Impreza ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i przeznaczona jest dla dzieci ze szkół podstawowych. Wystąpi Mirek Kowalewski wraz z zespołem ,adres korespondencyjny: Stowarzyszenie "GEJTAWY" PW "Lege Artis", ul. Warszawska 34, 25-312 Kielce.

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej Kielc zebrała się dziś w ratuszu. Radni zajmowali się kontrolą trybu udzielania zamówień  publicznych przez Urząd Miasta oraz jednostki organizacyjne (zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych) oraz oceną przygotowania zamówień publicznych na zadania inwestycyjne zaplanowane na 2005 rok.

17.05.2005 r.

Około 1000 uczniów papieskich szkół z całego kraju weźmie jutro udział w ogólnopolskim koncercie "Dzieci Janowi Pawłowi II", który odbędzie się w Kielcach w 85 rocznicę urodzin Ojca Świętego. Wydarzenie to poprzedzi msza św., którą w południe odprawi w kieleckiej katedrze biskup Kazimierz Ryczan. O godz. 15.00 na Placu Jana Pawła II rozpoczną się występy artystyczne dzieci i młodzieży. Wieczorem (godz. 18.00) wystąpi gość specjalny Antonina Krzysztoń. W związku z koncertem w środę, 18 maja br. od godz. 9.00 do czasu zakończenia uroczystości, z ruchu kołowego wyłączona zostanie ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Czerwonego Krzyża.

Komisja Sportu i Turystyki Rady Miejskiej Kielc zebrała się dziś przy ul. Bocznej (stadion lekkoatletyczny). Tematem posiedzenia był m.in. rozwój lekkoatletyki w mieście (szkolenie, baza sportowa).

16.05.2005 r.

Około 7 tys. kielczan i zaproszonych gości przybyło w sobotę do amfiteatru na Kadzielni, aby wysłuchać napisanego w hołdzie Janowi Pawłowi II oratorium - Tu es Petrus.

 

Owacjami na stojąco i kilkakrotnymi bisami zakończyło się niezwykłe wydarzenie artystyczne, jakim było oratorium "Tu es Petrus. Ty jesteś skała", napisane w hołdzie Pielgrzymowi Pokoju, Janowi Pawłowi II. - Kocham koncertować w Kielcach, jesteście wspaniali - mówił do wykonawców i kilku tysięcy widzów wzruszony kompozytor, Piotr Rubik. Gorące brawa dostał także Zbigniew Książek, autor "poetyckiej opowieści o Następcy Piotra - Janie Pawle II (...). O Papieżu, który podążył drogą Ukrzyżowanego i z pokorą poniósł krzyż cierpienia, krzyż życia, krzyż wiary i krzyż bólu." W sobotni wieczór, w amfiteatrze na Kadzielni wystąpili soliści: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski i Janusz Radek, ponadto Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej oraz przygotowane przez Ewę Robak - Chór Kameralny Fermata z Kielc i Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej. W rolę narratora wcielił się Igor Michalski. Uroczystą prapremierę zarejestrowała Telewizja Polska, która wyemituje oratorium w środę, 18 maja o godz. 23.05. "Tu es Petrus" jest drugim, po "Świętokrzyskiej Golgocie" oratorium, które swe początki ma w Kielcach. Pomysłodawcą stworzenia obu dzieł jest prezydent Wojciech Lubawski.

(więcej)

Seminarium oraz dyskusja panelowa poświęcona możliwościom inwestycyjnym Kielc będzie głównym punktem spotkania zorganizowanego przez Brytyjsko Polską Izbę Przemysłowo Handlową, które odbędzie się dziś w Londynie. Przedsięwzięcie to skierowane jest do przedstawicieli 500 największych firm w Wielkiej Brytanii, zainteresowanych ulokowaniem swoich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie seminarium odbędzie się również brytyjska premiera nowego wydawnictwa BPCC, SP Magazine. Jest to magazyn stanowiący kompendium wiedzy o możliwościach inwestycyjnych regionu Polski Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału największych miast regionu, w tym Kielc. Gościem specjalnym spotkania w Londynie będzie prezydent Kielc Wojciech Lubawski wraz z prezydentami Krakowa i Katowic.

Cezary Kretkowski, Karolina Pędziwilk, Monika Ślusarczyk, Mateusz Dziedzic, Gabriela Wacławik i Zuzanna Niepołońska - uczestnicy zajęć plastycznych prowadzonych w Młodzieżowym Domu Kultury, zostali laureatami nagród etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej pn. "Krajobraz Polski - Tradycje, Współczesność, Przyszłość". Jak informuje MDK, wokaliści ze Studia Piosenki "Ga-Ga" prowadzonego przez Grażynę Budziasz: Adrianna Bujwicka , Małgorzata Nakonieczna, Mateusz Ziółkowski i Agnieszka Konarska  oraz ze Studia Piosenki "Talent" prowadzonego przez Mirosława Ziąbera: Klaudia Dzwonek, Wioletta Kaczmarczyk, Iza Sołtys, Marzena Nowak, Monika Krawiecka reprezentować będą Kielce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej" Majowa Nuta'05". Małgorzata Nakonieczna w lutym tego roku reprezentowała już Polskę i nasze miasto na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Maleńkie gwiazdeczki", który odbył się w Sankt Petersburgu w Rosji, gdzie zdobyła II miejsce.

Miejski Zarząd Dróg informuje, że w związku z planowanym Ogólnopolskim Koncertem - "Dzieci Janowi Pawłowi II", w dniu 18.05.2005 r. (środa) od godz. 9.00 do czasu zakończenia uroczystości, z ruchu kołowego wyłączona zostanie ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Czerwonego Krzyża

Komisja Gospodarki Komunalnej zbierze się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia będzie m.in. stan przygotowań inwestycji realizowanych przy wsparciu Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Początek o godz. 14.00.

13.05.2005 r.

Oratorium pt. "Tu es Petrus" autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, napisane w hołdzie Janowi Pawłowi II zostanie zaprezentowane jutro (godz. 20.30) w amfiteatrze na Kadzielni. Wystąpią: Filharmonia Świętokrzyska, Chór Kameralny Fermata z Kielc oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej. Oratorium wykonają: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski oraz Janusz Radek. Narratorem będzie Igor Michalski. Honorowy patronat nad oratorium objęli arcybiskup Józef Kowalczyk, biskup Kazimierz Ryczan oraz pomysłodawca tego wydarzenia artystycznego, prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Organizatorzy oratorium "Tu es Petrus" informują, że wstęp na koncert będzie odbywał się tylko za zaproszeniami. Do amfiteatru będzie można wchodzić od godz. 19.00. Uroczystą prapremierę oratorium zarejestruje Telewizja Polska."Tu es Petrus - Ty jesteś Skała - Pielgrzymowi Pokoju Janowi Pawłowi II..." zostanie wyemitowane przez TVP 1 w środę, 18 maja o godz. 23.05.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, iż w związku z prapremierą oratorium "Tu es Petrus" w dniu 14 maja 2005 r. w godzinach od 18.00 do 24.00 zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na Alei Legionów (odcinek od ul. Gagarina do ul. Husarskiej). Ponadto fragment ścieżki rowerowej na ul. Gagarina na odcinku od ul. Krakowskiej do Alei Legionów zostanie zamieniony na parking dla pojazdów osób przybywających na koncert. Parkingi zostaną także wyznaczone na Alei Legionów na odcinku od WDK do ul. Gagarina. W wyniku nowej organizacji ruchu na Alei Legionów w dniu 14.05.2005 r. od godz. 18.00 do północy zostanie zmieniona trasa linii autobusowych: 2, 30, 34 i 44. Autobusy kursować będą od strony Dymin objazdem w obu kierunkach ulicą Ściegiennego na odcinku od ul. Husarskiej do Al. Jana Pawła II. Ponadto w związku z przyjazdem zaproszonych gości w godz. 14.00-20.00 zamknięty zostanie dla ruchu kołowego parking na Placu Konstytucji. Przepraszamy za utrudnienia, jednocześnie prosząc kierowców, którzy nie udają się na koncert, aby nie korzystali z wymienionych powyżej ulic.

Spotkanie Krajowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju - "Twarzą w twarz z rynkiem pracy - model zatrudnienia przejściowego" odbywa się dziś w Urzędzie Miasta Kielce. Przedsięwzięcie realizowane jest przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Krajowe Partnerstwo tworzy obecnie około dwudziestu podmiotów wywodzących się sektora z pozarządowego, samorządowego i biznesu. Jego celem jest przygotowywanie osób z problemami zdrowia psychicznego do podejmowania zatrudnienia na otwartym rynku pracy. - Jestem przekonany, że ta inicjatywa przyczyni się do przełamywania stereotypów, według których niepełnosprawność czy niedostosowanie społeczne wymusza funkcjonowanie w specjalnych, wyizolowanych warunkach oraz przekona pracodawców do zatrudniania osób doświadczających problemów psychicznych - powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Bogucki, otwierając dzisiejsze spotkanie w ratuszu.

 

Partnerstwo powstało z inicjatywy Warszawskiego i Kieleckiego Domu pod Fontanną. Domy-Kluby pod Fontanną funkcjonują od lat 40-tych w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie jest ich 200. W Europie funkcjonuje niemal 60 takich placówek, w Azji - ponad 40, w Australii - 10, a w Afryce - 2. W miejsce tradycyjnego statusu pacjenta czy klienta systemu opieki, proponują swoim Członkom przyjęcie współodpowiedzialności za funkcjonowanie placówki. Umożliwiają członkom przygotowywanie się do podejmowania całkowitej odpowiedzialności za własne sprawy: za leczenie, rehabilitację i pełne usamodzielnienie, obejmujące także integrację zawodową. Integracji tej służy model Zatrudnienia Przejściowego, w którym zadania określone przez pracodawcę wykonywane są na zmianę przez dwóch lub więcej członków domu-klubu. Pracownik domu-klubu jest jednocześnie koordynatorem. Po doświadczeniach Zatrudnienia Przejściowego osoby z problemami zdrowia psychicznego mają lepsze możliwości dokonania właściwej decyzji i podjęcia docelowej pracy na otwartym rynku. 40 % osób, które brały udział w projekcie pozyskuje stałą pracę nawet na okres 10 lat. Miasto Kielce jest jednym z partnerów projektu, obok m.in. Akademii Świętokrzyskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy, Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego oraz Świętokrzyskiego Biura Brokerskiego. Zadaniem partnerów będzie tworzenie pilotażowych miejsc zatrudnienia przejściowego, promocja projektu, upowszechnianie jego rezultatów oraz opracowanie propozycji zmian w ustawodawstwie polskim i wspólnotowym w zakresie polityki zatrudnieniowej osób niepełnosprawnych.

 

Pliki do pobrania

Program spotkania

Dorożki na czele korowodu
Klucze do bram Kielc...
Radość po przejęciu władzy w...
Nie zabrakło wymyślnych...

Barwny korowód studentów przybył dziś w południe przed kielecki magistrat. Burmistrzowie Juwenaliów - Marta Ciuk z Wyższej Szkoły Zarządzania Gospodarką Regionalną i Turystyką oraz Michał Prokop z Politechniki Świętokrzyskiej, odebrali "Klucze do Bram Miasta" z rąk prezydenta Kielc. - Mam nadzieję, że kiedy będziecie oddawać te klucze, to miasto będzie nie w gorszym stanie niż obecnie - powiedział Wojciech Lubawski. Następnie na schodach magistratu odbył się tradycyjny taniec burmistrzowskiej pary. Dziś o godz. 18.00 w miasteczku studenckim Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się piknik z europejskimi gwiazdami zespołów coverowych. Jutro organizatorzy Juwenaliów zapraszają na Reggae Nockę (godz. 18.00), natomiast w niedzielę odbędzie się impreza Studenci - Dzieciom i Miastu (godz. 14.30) oraz piknik muzyczny (godz. 17.00). 

Pliki do pobrania

Program Juwenaliów

Miasto Kielce weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Brytyjsko Polską Izbę Przemysłowo Handlową, które odbędzie się 16 maja br. w Londynie. Główny punkt programu stanowi seminarium oraz dyskusja panelowa poświęcona możliwościom inwestycyjnym Kielc. Przedsięwzięcie to skierowane jest do przedstawicieli 500 największych firm w Wielkiej Brytanii, zainteresowanych ulokowaniem swoich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie seminarium odbędzie się również brytyjska premiera nowego wydawnictwa BPCC, SP Magazine. Jest to magazyn stanowiący kompendium wiedzy o możliwościach inwestycyjnych regionu Polski Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału największych miast regionu, w tym Kielc. Gościem specjalnym spotkania w Londynie będzie prezydent Kielc Wojciech Lubawski wraz z prezydentami Krakowa i Katowic.

Urząd Miasta Kielce informuje, że z dniem 15 maja br. upływa termin płatności II raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych. W tym roku ze względu na to, iż 15 maja przypada w niedzielę, terminem płatności jest dzień 16 maja. Wpłat tych można dokonywać:

 • w Urzędzie Miasta przy ul. Rynek 1 (w poniedziałek i czwartek od godz. 7.30 do 18.00, natomiast we wtorek, środę i piątek od godz. 7.30 do 17.00),
 • w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza 47 (od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 9.00 do godz. 13.00),
 • w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Seminaryjskiej 20d (od poniedziałku do piątku w godz. 9.30 - 16.30).

Wydział Spraw Obywatelskich, Referat Handlu i Usług Urzędu Miasta Kielce przypomina właścicielom sklepów i punktów gastronomicznych posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o obowiązku zapłacenia do 31 maja br. II raty opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Wniesienie opłaty po terminie skutkuje wygaśnięciem zezwolenia. Przedsiębiorca, któremu zezwolenie wygasło z powyższych przyczyn będzie mógł ubiegać się o nowe po upływie 6 miesięcy.

Dom Środowisk Twórczych zaprasza na koncerty "żywej muzyki" na scenie letniej. 15 maja br. o godz. 19.30 wystąpi człowiek legenda - gwiazda czołowego kabaretu lat 70-tych Jacek Kleyff. Dzisiejsza twórczość artysty to przede wszystkim energetyczna muzyka folkowa ze świetnymi piosenkami. Jacek Kleyff wystąpi z siedmioosobową "Orkiestrą na Zdrowie". Bilety w cenie 10 i 15 zł.

Formacja Tańca Nowoczesnego "GRAWITACJA" prowadzi nabór dziewczynek w wieku 5-12 lat. Spotkanie organizacyjne odbędzie się dziś w D.K. "Zameczek" o godz. 18.00. Informacje - tel. 361-39-44.

Finał konkursu wiedzy o ochronie ludności pod nazwą "Zagrożenia dnia codziennego" odbędzie się dziś w Szkole Podstawowej nr 33 w osiedlu Na Stoku. Przedsięwzięcie, adresowane do uczniów kieleckich gimnazjów organizuje po raz piąty Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Kielce. Wczoraj odbył się pierwszy etap - teoretyczny - z zakresu Obrony Cywilnej, dziś (od godz. 12) w części praktycznej konkursu 8 drużyn zaprezentuje wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych i ekstremalnych. Urząd Miasta ufundował dla uczestników oraz ich opiekunów nagrody: puchary, książki, koszulki i czapeczki.

Minutą ciszy uczcili kieleccy...
Rezolucję odczytał Sekretarz...
Radni złożyli kwiaty pod...

12.05.2005 r.

Minutą ciszy uczcili dziś kieleccy radni pamięć nauczycielek Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, które zginęły tragicznie podczas spływu Sanem 30 kwietnia. Uroczystym akcentem sesji Rady Miejskiej było przyjęcie rezolucji w związku z 70. rocznicą śmierci Józefa Piłsudskiego, które poprzedziło wprowadzenie sztandaru. Następnie delegacja samorządowców złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową ufundowaną w 1995 roku w hołdzie polskim żołnierzom, którzy wkroczyli do Kielc pod wodzą Marszałka. Pierwsza z podjętych dziś uchwał dotyczyła nadania Domowi Pomocy Społecznej w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 76 imienia Jana Pawła II. W porządku obrad znalazły się także uchwały w sprawie: założenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz przeniesienia terminu obchodów Święta Miasta z września na czwartą sobotę i niedzielę czerwca. Radni zajmowali się również uchwałami w sprawie sprzedaży nieruchomości.

Porządek obrad

 

Rezolucja:

  Rada Miejska w Kielcach

zebrana na sesji w dniu 12 maja 2005 r. uchwala niniejszą

REZOLUCJĘ

W 70. rocznicę śmierci Pierwszego Marszałka Polski, Honorowego Obywatela Miasta Kielce Józefa Piłsudskiego Rada Miejska w Kielcach składa podziękowanie i oddaje hołd temu Wybitnemu Polakowi, twórcy Niepodległego Państwa Polskiego.

My kielczanie nie zapominamy o związkach naszego miasta z Józefem Piłsudskim. Pamiętamy, że dzięki niemu Kielce przez 3 tygodnie pełniły funkcję stolicy państwa polskiego i że to właśnie tu rozpoczęła się droga ku Niepodległej Polsce. Marszałek bywał w Kielcach kilkakrotnie, zawsze entuzjastycznie witany przez mieszkańców, dzielił z nimi radość odzyskanej wolności, zostawiając duchowe przesłanie dla przyszłych pokoleń.

"Wychowanie młodego pokolenia w duchu miłości Ojczyzny ma wielkie znaczenie dla przyszłości narodu. Nie można bowiem służyć dobrze narodowi nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój rodzinny kraj"- powiedział Jan Paweł II na spotkaniu w Łowiczu w 1999 r.

Otrzymaliśmy od naszych przodków dar najcenniejszy - wolną Ojczyznę. Naszym obowiązkiem jest przekazać wiedzę o czynach takich postaci jak Józef Piłsudski młodym kielczanom, którzy będą ich strzegli jak wielkiego skarbu narodowego, a w przyszłości - decydowali o losach Kielc i Polski, pamiętając, że to nasze wspólne wielowiekowe dziedzictwo.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kielcach

Tomasz Bogucki

Ponad 120 wystawców oraz ok. 4000 uczestników z 30 państw bierze udział w rozpoczynających się dziś w Warszawie Targach CEPIF 2005. Przedstawiciele Urzędu Miasta przedstawią tam ofertę inwestycyjną Kielc oraz walory turystyczno - rekreacyjne naszego regionu. CEPIF to największe i najbardziej prestiżowe targi nieruchomości w Europie Centralnej i Wschodniej. Pojawią się na nich najwięksi inwestorzy i deweloperzy z regionu Centralnej i Wschodniej Europy i całego świata.

Spotkanie Krajowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju - "Twarzą w twarz z rynkiem pracy - model zatrudnienia przejściowego" odbędzie się w piątek, 13 maja w Urzędzie Miasta Kielce. Przedsięwzięcie realizowane jest przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Krajowe Partnerstwo tworzy obecnie szesnaście podmiotów wywodzących się sektora z pozarządowego, samorządowego i biznesu. Jego celem jest przygotowywanie osób z problemami zdrowia psychicznego do podejmowania zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Równocześnie podejmuje działania służące przekonywaniu pracodawców do zatrudniania osób doświadczających problemów psychicznych, stara się przełamywać stereotypy, według których niepełnosprawność czy niedostosowanie społeczne wymusza funkcjonowanie w specjalnych, wyizolowanych warunkach.

 

Partnerstwo powstało z inicjatywy Warszawskiego i Kieleckiego Domu pod Fontanną. Domy-Kluby pod Fontanną funkcjonują od lat 40-tych w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie jest ich 200. W Europie funkcjonuje niemal 60 takich placówek, w Azji - ponad 40, w Australii - 10, a w Afryce - 2. W miejsce tradycyjnego statusu pacjenta czy klienta systemu opieki, proponują swoim Członkom przyjęcie współodpowiedzialności za funkcjonowanie placówki. Umożliwiają członkom przygotowywanie się do podejmowania całkowitej odpowiedzialności za własne sprawy: za leczenie, rehabilitację i pełne usamodzielnienie, obejmujące także integrację zawodową. Integracji tej służy model Zatrudnienia Przejściowego, w którym zadania określone przez pracodawcę wykonywane są na zmianę przez dwóch lub więcej członków domu-klubu. Pracownik domu-klubu jest jednocześnie koordynatorem. Po doświadczeniach Zatrudnienia Przejściowego osoby z problemami zdrowia psychicznego mają lepsze możliwości dokonania właściwej decyzji i podjęcia docelowej pracy na otwartym rynku. 40 % osób, które brały udział w projekcie pozyskuje stałą pracę nawet na okres 10 lat. Miasto Kielce jest jednym z partnerów projektu, obok m.in. Akademii Świętokrzyskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy, Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego oraz Świętokrzyskiego Biura Brokerskiego. Zadaniem partnerów będzie tworzenie pilotażowych miejsc zatrudnienia przejściowego, promocja projektu, upowszechnianie jego rezultatów oraz opracowanie propozycji zmian w ustawodawstwie polskim i wspólnotowym w zakresie polityki zatrudnieniowej osób niepełnosprawnych.

Pliki do pobrania

Program spotkania

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniu 14 maja br., w związku z odbywającym się w Amfiteatrze na Kadzielni oratorium "Tu es Petrus" i wyłączeniem z ruchu Al. Legionów, od godz. 18.00 do północy autobusy linii Nr 2, 30, 34 i 44 kursować będą w obu kierunkach ul. Ściegiennego na odcinku od ul. Husarskiej do Al. Jana Pawła II.

Szczegółowych informacji o kursowaniu autobusów będzie można uzyskać pod numerami telefonów:  

 • Dyspozytor Zajezdni Jagiellońska, tel. 34-506-95

 • Dyspozytor Zajezdni Pakosz, tel. 361-63-71 lub 361-15-57

 • Zarząd Transportu Miejskiego, tel. 343-15-93 w. 31

 • Punkt kontrolny - ul. Żytnia, tel. 361-49-38

 • Punkt kontrolny - ul. Warszawska, tel. 368-17-09

Formacja Tańca Nowoczesnego "GRAWITACJA" prowadzi nabór dziewczynek w wieku 5-12 lat. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 13 maja br. w D.K. "Zameczek" o godz. 18.00. Informacje - tel. 361-39-44.

"Zameczek" zaprasza 20 maja br. na kolejne spotkanie w Młodzieżowej Kawiarni Artystycznej. Wystąpi, działający w tej placówce od 1997 roku, zespół "Adrenalina". Grupa j est laureatem Festiwalu "Scena dla Ciebie". Wstęp wolny.

Agnieszka Wawrzos i Magdalena Zimny z Zameczkowego Studia Piosenki prowadzonego przez instruktora muzycznego Andrzeja Wolskiego będą reprezentowały miasto Kielce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Majowa Nutka '05" w Częstochowie. Festiwal odbędzie się w dniach 22-23 maja br.

11.05.2005 r.

Już za trzy dni w Kielcach będzie miało miejsce wielkie wydarzenie artystyczne. W amfiteatrze na Kadzielni zaprezentowane zostanie oratorium autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka pt. "Tu es Petrus", napisane w hołdzie Janowi Pawłowi II. Uroczystą prapremierę zarejestruje w sobotę Telewizja Polska. Zaproszenia na koncert wysłane zostały m.in. do wszystkich miast, które odwiedził w Polsce Jan Paweł II, otrzymały je także różne środowiska i instytucje kieleckie oraz media. W sobotę na Kadzielni wystąpią: Filharmonia Świętokrzyska, Chór Kameralny Fermata z Kielc oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej. Oratorium wykonają: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski oraz Janusz Radek. Narratorem będzie Igor Michalski. Honorowy patronat nad oratorium objęli arcybiskup Józef Kowalczyk, biskup Kazimierz Ryczan oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Organizatorzy oratorium "Tu es Petrus" informują, że wstęp na koncert będzie odbywał się tylko za zaproszeniami. Do amfiteatru będzie można wchodzić od godz. 19.00.

Podziękowanie, skierowane do prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, za zaproszenie na oratorium "Tu es Petrus" przesłał z Rzymu Arcybiskup Stanisław Dziwisz. - Gratuluję Twórcom i Wykonawcom. Będę uczestniczył duchowo, a wysłucham poprzez przekaz telewizyjny w dniu 18 maja br. - napisał ksiądz arcybiskup.

Na terenie amfiteatru Kadzielni odbyło się dziś spotkanie, poświęcone organizacji "Tu es Petrus", z udziałem m.in. przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Miejskiego Zarządu Dróg, Geoparku, Związku Harcerstwa Polskiego oraz magistrackich wydziałów. Tematem dyskusji było zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprezy, przygotowanie obiektu oraz plan organizacji ruchu drogowego na terenie miasta. Obecnie trwają jeszcze ostatnie prace związane z wymianą części siedzisk na widowni oraz usuwaniem uszkodzeń na drodze dojazdowej do parkingu na tyłach amfiteatru.

W Kieleckim Centrum Kultury artyści przygotowują się do sobotniej prapremiery. Pod dyrekcją Piotra Rubika, autora muzyki do "Tu es Petrus", w próbach biorą udział: Filharmonia Świętokrzyska, Chór Kameralny Fermata z Kielc oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej.

 

Próby na Dużej Scenie KCK

Trzy imprezy wystawiennicze: XI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA, VIII Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD oraz Międzynarodowe Targi Infrastruktury TRAFFIC-EXPO rozpoczęły się dziś w Targach Kielce. W halach przy ul. Zakładowej prezentowane są m.in. infrastruktura dla transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, wodnego, systemy zarządzania ruchem oraz systemy bezpieczeństwa, ekrany i bariery dźwiękoszczelne czy wreszcie technologie ochrony środowiska. Można obejrzeć także sprzęt i materiały do budowy dróg, infrastrukturę związaną z drogownictwem i użytkowaniem autostrad. Swoją ofertę prezentują firmy projektujące i realizujące obiekty usługowe: stacje benzynowe, parkingi czy motele. Targom, które otwarte będą do piątku, 13 maja, towarzyszą konferencje oraz seminaria. W związku z odbywającymi się targami od dziś do 13 maja br. kursować będzie linia TK. (więcej)

W Malborku rozpoczęła się V Konferencja Miast Partnerskich Polski i Niemiec pt. "Rok po rozszerzeniu UE. Współpraca Polski i Niemiec - doświadczenia i perspektywy". W spotkaniu biorą udział m.in. Mirosław Obara - Przedstawiciel Miasta Kielce w Gotha oraz Mike Wündsch - Prezes Spółki Rozwoju Komunalnego Gotha, którzy w trakcie dyskusji zaprezentują doświadczenia ze współpracy partnerskiej Kielc i Gotha, ze szczególnym uwzględnieniem zasad funkcjonowania Przedstawicielstwa Kielc w Niemczech oraz wsparcia, jakiego udziela ono w zakresie kontaktów gospodarczych i społecznych.  

Przedstawiciele Urzędu Miasta zaprezentują ofertę inwestycyjną Kielc oraz walory turystyczno - rekreacyjne naszego regionu podczas Targów CEPIF 2005, które odbędą się w dniach 12 i 13 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. CEPIF to największe i najbardziej prestiżowe targi nieruchomości w Europie Centralnej i Wschodniej. W tegorocznej imprezie planuje udział ponad 120 wystawców oraz ok. 4000 uczestników z 30 państw. Pojawią się na nich najwięksi inwestorzy i deweloperzy z regionu Centralnej i Wschodniej Europy i całego świata.

Miasto Kielce weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Brytyjsko Polską Izbę Przemysłowo Handlową, które odbędzie się 16 maja br. w Londynie. Główny punkt programu stanowi seminarium oraz dyskusja panelowa poświęcona możliwościom inwestycyjnym Kielc. Przedsięwzięcie to skierowane jest do przedstawicieli 500 największych firm w Wielkiej Brytanii, zainteresowanych ulokowaniem swoich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie seminarium odbędzie się również brytyjska premiera nowego wydawnictwa BPCC, SP Magazine. Jest to magazyn stanowiący kompendium wiedzy o możliwościach inwestycyjnych regionu Polski Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału największych miast regionu, w tym Kielc. Gościem specjalnym spotkania w Londynie będzie prezydent Kielc Wojciech Lubawski wraz z prezydentami Krakowa i Katowic.

Spotkanie Krajowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju - "Twarzą w twarz z rynkiem pracy - model zatrudnienia przejściowego" odbędzie się w piątek, 13 maja w Urzędzie Miasta Kielce. Przedsięwzięcie realizowane jest przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Krajowe Partnerstwo tworzy obecnie szesnaście podmiotów wywodzących się sektora z pozarządowego, samorządowego i biznesu. Jego celem jest przygotowywanie osób z problemami zdrowia psychicznego do podejmowania zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Równocześnie podejmuje działania służące przekonywaniu pracodawców do zatrudniania osób doświadczających problemów psychicznych, stara się przełamywać stereotypy, według których niepełnosprawność czy niedostosowanie społeczne wymusza funkcjonowanie w specjalnych, wyizolowanych warunkach.

Komisja Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Kielc zebrała się dziś w siedzibie Centrum Integracji Społecznej (ul. Jana Pawła II). Radni omawiali problemy związane z  bezrobociem w Kielcach (skala zjawiska, realizacja programów RUP) oraz formy pomocy bezrobotnym świadczone przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Tematem posiedzenia była także ocena funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej.

10.05.2005 r.

Trzy imprezy wystawiennicze: XI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA, VIII Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD oraz Międzynarodowe Targi Infrastruktury TRAFFIC-EXPO rozpoczynają się dziś w Targach Kielce. W halach przy ul. Zakładowej prezentowane będą m.in. infrastruktura dla transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, wodnego, systemy zarządzania ruchem oraz systemy bezpieczeństwa, ekrany i bariery dźwiękoszczelne czy wreszcie technologie ochrony środowiska. Można będzie obejrzeć także sprzęt i materiały do budowy dróg, infrastrukturę związaną z drogownictwem i użytkowaniem autostrad. Zaprezentują się firmy projektujące i realizujące obiekty usługowe: stacje benzynowe, parkingi czy motele. Targom, które otwarte będą do piątku, 13 maja, towarzyszą konferencje oraz seminaria. (więcej)

Urząd Miasta Kielce informuje, że z dniem 15 maja br. upływa termin płatności II raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych. W tym roku ze względu na to, iż 15 maja przypada w niedzielę, terminem płatności jest dzień 16 maja. Wpłat tych można dokonywać:

 • w Urzędzie Miasta przy ul. Rynek 1 (w poniedziałek i czwartek od godz. 7.30 do 18.00, natomiast we wtorek, środę i piątek od godz. 7.30 do 17.00),
 • w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza 47 (od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 9.00 do godz. 13.00),
 • w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Seminaryjskiej 20d (od poniedziałku do piątku w godz. 9.30 - 16.30).

Spektakl pt. "Konie jeszcze na nas czekają" w wykonaniu teatru "Pegaz" wystawiony zostanie jutro o godz. 18.00 w Sali Kameralnej im. I. i T. Byrskich Kieleckiego Centrum Kultury. Autorem i reżyserem sztuki jest Paweł Skorupski. Współpraca reżyserska - Justyna Sieniawska. Wystąpią Magda Brojewska, Agnieszka Kolasa, Anna Kozubek, Patrycja Parandyk, Bernadetta Pawlik, Dorota Stawiarska, Jarosław Sadza, Agata Sławska oraz Paulina Safian. Wstęp wolny.

Komisja Zdrowia Rady Miejskiej Kielc zebrała się dziś w ratuszu. Tematem dyskusji była realizacja przetargów na programy medyczne oraz rozstrzygnięcie przetargów na roboty inwestycyjne, remontowe, a także zakupy w Szpitalu Miejskim. O godz. 13.00 w Urzędzie Miasta spotkała się Komisja Statutowo-Samorządowa RM. Radni zajmują się m.in. oceną zagrożeń wynikających ze stanu dróg i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniach 11-13 maja br. w związku z odbywającymi się "Targami Autostrada-Polska" zostanie uruchomiona linia TK.

9.05.2005 r.

Od dziś uczniowie trzecich klas gimnazjów mogą logować się w systemie elektronicznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Na stronie www.kielce.edu.com.pl dostępna jest oferta szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Miasto Kielce. Tworząc swoją listę, preferencyjną kandydaci mogą wybrać maksymalnie 3 szkoły oraz dowolną liczbę klas w każdej z tych placówek. Uczeń powinien ustalić kolejność wybranych klas, zaczynając od tej, na której najbardziej mu zależy. Szkoła, prowadząca klasę wybraną jako pierwszą, jest traktowana jako szkoła pierwszego wyboru. Na dostarczenie wydruku z systemu do szkoły pierwszego wyboru, które traktowane jest jako podanie do wszystkich szkół, do których gimnazjalista kandyduje, kandydat ma czas do 21 czerwca 2005 r. Dokument musi być podpisany przez rodzica (lub prawnego opiekuna).

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w czwartek (12 maja). W porządku obrad znalazły się m.in. uchwały w sprawie: założenia szkoły specjalnej Przysposabiającej do Pracy, nadania Domowi Pomocy Społecznej w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 76 imienia Jana Pawła II oraz zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia Święta Miasta Kielce. Radni zajmą się również tematyką sprzedaży nieruchomości położonych w Kielcach przy ulicach Wrzosowej i Tarnowskiej (obecnie Al. Ks. Jerzego Popiełuszki), Paderewskiego i ulicy Legnickiej, Malachitowej, Sandomierskiej, Chełmińskiego w osiedlu Dąbrowa I oraz Górników Staszicowskich. Kieleccy radni podejmą podczas sesji rezolucję w związku z 70. rocznicą śmierci Józefa Piłsudskiego oraz złożą kwiaty pod, znajdującą się na ścianie Urzędu Miasta, tablicą pamiątkową ufundowaną w 1995 roku w hołdzie polskim żołnierzom, którzy wkroczyli do Kielc pod wodzą Marszałka. Porządek obrad.

Giełda kolekcjonerska odbędzie się dziś w Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach. W godzinach 17.00 - 19.00 uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich z Kielc i regionu świętokrzyskiego mogą nieodpłatnie zaprezentować swoje zbiory w siedzibie placówki przy ul. Kościuszki 11. Organizator zapewnia:

 • bezpłatne uczestnictwo dzieci i młodzieży
 • miejsce przy stole i prezentację kolekcji
 • wymianę zbiorów (znaczków, kart telefonicznych i innych)
 • porady instruktorów kolekcjonerstwa
 • edukację, jak zostać kolekcjonerem
  Giełdy w Muzeum Zabawkarstwa odbywają się w się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od dziś uległy zmianie rozkłady linii Nr 6, 11 i 17.

  • Linia Nr 6 kursować będzie wyłącznie w dni powszednie trasą: Kielce Sieje - Piwowarska - Zagnańska - Okrzei - Żelazna - Żytnia - Jana Pawła II - Al. Legionów - Krakowska - Fabryczna - Kolonia - Siedmiu Źródeł - Pietraszki. Trasa powrotna w odwrotnej kolejności.
  • Linia Nr 11 kursować będzie wyłącznie w dni powszednie trasą: Kielce ul. Kruszelnickiego - Łódzka - Łazy - Łódzka - 1 Maja - Hubalczyków - Gruchawka - Hubalczyków - 1 Maja - Pawia - Łódzka - Zagnańska - Okrzei - Żelazna - Żytnia - Jana Pawła II - Ściegiennego.
   Trasa powrotna: Gagarina - Al. Legionów - Ściegiennego - Żytnia - Czarnowska - Okrzei - Łódzka - Pawia - 1 Maja - Hubalczyków - Gruchawka - Hubalczyków - 1 Maja - Łódzka - Łazy - Łódzka - Kielce ul. Kruszelnickiego.
  • Zawiesza się kursowanie linii Nr 17 w dni powszednie
   W soboty i niedziele linia kursować będzie wg aktualnie obowiązujących rozkładów jazdy.

 

Szczegółowe informacje o kursowaniu autobusów.

 • Dyspozytor Zajezdni Jagiellońska, tel. 34-506-95
 • Dyspozytor Zajezdni Pakosz, tel. 361-63-71 lub 361-15-57
 • Zarząd Transportu Miejskiego, tel. 343-15-93 w. 31
 • Punkt kontrolny - ul. Żytnia, tel. 361-49-38
 • Punkt kontrolny - ul. Warszawska, tel. 368-17-09
 • Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej Kielc zbierze się dziś w ratuszu. Radni omówią problematykę aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego oraz sprzedaży prawa własności na rzecz użytkowników wieczystych - spółdzielni mieszkaniowych. Początek o godz. 14.00.

  6.05.2005 r.

  Trwają intensywne przygotowania do prapremiery kolejnego oratorium w hołdzie Janowi Pawłowi II pt. "Tu es Petrus", które odbędzie się na kieleckiej Kadzielni 14 maja. Dziś w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z udziałem m.in. przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Miejskiego Zarządu Dróg, Geoparku, Związku Harcerstwa Polskiego oraz magistrackich wydziałów. Mówiono o zapewnieniu bezpieczeństwa oraz organizacji ruchu drogowego na terenie miasta na czas imprezy. Kielecki magistrat wysłał już zaproszenia na koncert m.in. do wszystkich miast, które odwiedził w Polsce Jan Paweł II.

   

  Autorem libretta jest Zbigniew Książek, muzykę napisał Piotr Rubik, twórcy oratorium "Świętokrzyska Golgota. Janowi Pawłowi - z miłością...". Pomysłodawcą obu dzieł jest prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. W przyszłą sobotę, o godz. 20.30 na Kadzielni wystąpią: Filharmonia Świętokrzyska, Chór Kameralny Fermata z Kielc oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej. Oratorium zaśpiewają: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski oraz Janusz Radek. Narratorem będzie Igor Michalski. 13 maja o godz. 19.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się otwarta dla publiczności próba generalna oratorium. Bilety na większość miejsc już zostały zarezerwowane.

  Mszą polową odprawioną na Cmentarzu Wojsk Polskich przy ul. Ściegiennego rozpoczną się w niedzielę, 8 maja br. o godz. 12.00 uroczystości związane z uczczeniem 60 rocznicy zakończenia działań wojennych. W uroczystościach wezmą udział: wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Halina Olendzka oraz zastepca prezydenta Kielc Andrzej Sygut. O godz. 12.00 na terenie Kielc zostaną uruchomione na 1 minutę syreny alarmowe.

  Konkursy na stanowiska radcy prawnego w Zespole Obsługi Prawnej oraz inspektora w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Miasta Kielce ogłosił prezydent Kielc. O pierwsze ze stanowisk mogą się ubiegać osoby z wyższym wykształceniem prawniczym. Do głównych obowiązków radcy prawnego należeć będzie: regulacja stanów prawnych nieruchomości na rzecz Gminy i Skarbu Państwa w postępowaniu administracyjnym i sądowym. Kandydat na inspektora w Wydziale Organizacyjnym musi legitymować się wykształceniem wyższym magisterskim, a w zakresie jego obowiązków będzie: prowadzenie spraw osobowych pracowników urzędu oraz szefów miejskich jednostek organizacyjnych. Wymagane dokumenty należy składać w terminie do dnia 16.05.2005 r. bezpośrednio w siedzibie Urzędu Miasta w pok. 148 lub przesłać pocztą (decyduje data stempla urzędu pocztowego) na adres: Urząd Miasta Kielce, ul. Rynek 125 - 303 Kielce.

  W szkoleniu pod nazwą "Etyka w samorządzie" bierze dziś udział około 100 pracowników poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Kielce. Spotkanie związane jest z ogólnopolską akcją "Przejrzysta Polska", do której przystąpił kielecki magistrat. W programie szkolenia znalazły się m.in. punkty dotyczące: kodeksu etyki zawodowej, misji jaką spełnia instytucja oraz działań antykorupcyjnych.

  Prezydent Kielc zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego do składania ofert na realizację zadań publicznych miasta z zakresu: profilaktyka i przeciwdziałanie patologiom społecznym, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, turystyka, kultura fizyczna i sport. Oferty należy składać w terminie 30 dniu od ogłoszenia konkursu w Urzędzie Miasta Kielce, ul. Szymanowskiego 6, w Biurze Organizacji Pozarządowych. Szczegóły w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.kielce.pl

  Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, informuje, że jutro (7 maja) o godz. 15:30 na Stadionie przy ul. Szczepaniaka odbędą się rozgrywki piłkarskie Kolporter Korona Kielce - "ŁKS" Łódź. W związku z tym uruchamione zostaną linie specjalne:

  1. linia Nr S1: trasa przejazdu; Os. Ślichowice - ul. Grunwaldzka - ul. Żytnia - ul. Seminaryjska - ul. Tarnowska - ul. Wapiennikowa - ul. Husarska - AL. Na Stadion.
  2. linia Nr S2: trasa przejazdu; Os. Świętokrzyskie - ul. Manifestu Lipcowego - ul. Świętokrzyska - ul. Warszawska - ul. IX Wieków Kielc - ul. Paderewskiego - ul. Ogrodowa - ul. Ściegiennego - ul. AL. Legionów - ul. Szczepaniaka - AL. Na Stadion.

  Odjazdy w/w linii z początkowych przystanków o godz. 14.30.

   

  Szczegółowe informacje o kursowaniu autobusów

 • Dyspozytor Zajezdni Jagiellońska, tel. 34-506-95
 • Dyspozytor Zajezdni Pakosz, tel. 361-63-71 lub 361-15-57
 • Zarząd Transportu Miejskiego, tel. 343-15-93 w. 31
 • Punkt kontrolny - ul. Żytnia, tel. 361-49-38
 • Punkt kontrolny - ul. Warszawska, tel. 368-17-09
 • Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od poniedziałku, 9.05.2005 r zmianie ulegną rozkłady linii Nr 6, 11 i 17.

  • Linia Nr 6 kursować będzie wyłącznie w dni powszednie trasą: Kielce Sieje - Piwowarska - Zagnańska - Okrzei - Żelazna - Żytnia - Jana Pawła II - Al. Legionów - Krakowska - Fabryczna - Kolonia - Siedmiu Źródeł - Pietraszki. Trasa powrotna w odwrotnej kolejności.
  • Linia Nr 11 kursować będzie wyłącznie w dni powszednie trasą: Kielce ul. Kruszelnickiego - Łódzka - Łazy - Łódzka - 1 Maja - Hubalczyków - Gruchawka - Hubalczyków - 1 Maja - Pawia - Łódzka - Zagnańska - Okrzei - Żelazna - Żytnia - Jana Pawła II - Ściegiennego.
   Trasa powrotna: Gagarina - Al. Legionów - Ściegiennego - Żytnia - Czarnowska - Okrzei - Łódzka - Pawia - 1 Maja - Hubalczyków - Gruchawka - Hubalczyków - 1 Maja - Łódzka - Łazy - Łódzka - Kielce ul. Kruszelnickiego.
  • Zawiesza się kursowanie linii Nr 17 w dni powszednie.

   

  W soboty i niedziele linia kursować będzie wg aktualnie obowiązujących rozkładów jazdy.

   

  Szczegółowe informacje o kursowaniu autobusów.

 • Dyspozytor Zajezdni Jagiellońska, tel. 34-506-95
 • Dyspozytor Zajezdni Pakosz, tel. 361-63-71 lub 361-15-57
 • Zarząd Transportu Miejskiego, tel. 343-15-93 w. 31
 • Punkt kontrolny - ul. Żytnia, tel. 361-49-38
 • Punkt kontrolny - ul. Warszawska, tel. 368-17-09
 • Koncert "GEJTAWY dzieciom" odbędzie się 21 maja o godzinie 12.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Impreza ma charakter edukacyjno-rozrywkowy i przeznaczona jest dla dzieci ze szkół podstawowych. Wystąpi Mirek Kowalewski wraz z zespołem ,adres korespondencyjny: Stowarzyszenie "GEJTAWY" PW "Lege Artis", ul. Warszawska 34, 25-312 Kielce.

  5.05.2005 r.

  Pierwszą łopatę w grunt, na którym budowana będzie wielofunkcyjna hala sportowa wbił dziś prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Na uroczystość oficjalnego rozpoczęcia inwestycji przybyli: wicewojewoda świętokrzyski Joanna Grzela, kieleccy radni z przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Boguckim na czele, kierownictwo MOSiR-u, szefowie miejskich instytucji, działacze sportowi oraz sami sportowcy. Przy ul. Bocznej 15 ma w ciągu roku powstać obiekt z widownią na 3000 miejsc siedzących, który będzie areną sportową umożliwiającą rozgrywanie zawodów m.in. w piłce: ręcznej, koszykowej, siatkowej, tenisie ziemnym, a ponadto realizację procesu szkoleniowego w grach zespołowych i lekkoatletyce oraz organizację imprez kulturalnych. Wybudowane zostanie także odpowiednie zaplecze oraz parking na około 250 samochodów osobowych oraz 10 autokarów. W budżecie Miasta zarezerwowano na tę inwestycję przeszło 24 mln zł brutto. Kielce starają się o pozyskanie około 11 mln 600 tys. zł na inwestycję ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  Maturzyści piszą dziś obowiązkowy egzamin z języka polskiego. W województwie świętokrzyskim przystąpiło do niego 11 tysięcy 400 uczniów. Na pierwszą - podstawową część testu mają 170 min. Ci, którzy zdecydowali się na egzamin na poziomie poszerzonym, przystąpią do niego po 45 minutach przerwy i będą mieli jeszcze 130 minut na napisanie odpowiedzi. Zakodowane prace sprawdzone zostaną przez egzaminatorów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej spoza szkoły, w której odbywał się egzamin. Jutro odbędzie się pisemny egzamin z języka angielskiego.

  Szkolenie z zakresu ustawy o samorządzie gminnym odbywa się dziś w Urzędzie Miasta Kielce. Bierze w nim udział 50 pracowników poszczególnych wydziałów. W programie kursu znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące zakresu działania i zadań gminy, aktów prawa miejscowego, nadzoru nad działalnością gminną oraz gospodarki finansowej.

  Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kielcach organizuje dziś obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. O godz. 12.00 w Katedrze została odprawiona Msza Św. w intencji Osób Upośledzonych i Ich Rodzin celebrowana przez ks. biskupa Marian Florczyka. Po uroczystości uczestnicy przeszli do Parku Miejskiego na festyn.

  Na dziedzińcu Domu Harcerza...

  Ognisko harcerskie z okazji 214 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 65 Rocznicy odbycia I Konspiracyjnego Zlotu Drużyn Harcerskich na wzgórzu Brusznia zorganizowano we wtorek na dziedzińcu Domu Harcerza w Kielcach - Białogonie. W spotkaniu wzięły udział zuchy, harcerze i instruktorzy Domu Harcerza oraz harcerze seniorzy i kombatanci Szarych Szeregów, a także mieszkańcy dzielnicy i miasta. Podczas uroczystości występowała Harcerska Orkiestra Dęta oraz wokaliści Studia Piosenki Bemolek i Bemol, którzy wspólnie z wszystkimi uczestnikami śpiewali piosenki harcerskie i patriotyczne.

  Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach (ul. Leśna 7) zaprasza jutro na otwarcie wystawy malarstwa Piotra Jarży i grafiki Julii Jarży pt. "Razem" oraz wystawę pt. "Metropolis". Na drugą ekspozycję składają się prace: Jacka Dyrzyńskiego, Andrzeja Gieragi, Ryszarda Hungera, Stanisława Z. Kamieńskiego, Andrzeja Styki oraz Jerzego Trelińskiego. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00.

  Giełda modelarska odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 maja w Domu Kultury "Zameczek" (ul. Słowackiego 23). Impreza potrwa od 10.00 do 13.00. Wstęp wolny. Zameczek" prowadzi zapisy dziewcząt w wieku 5-12 lat do Formacji Tańca Nowoczesnego "GRAWITACJA". Spotkanie organizacyjne odbędzie się w piątek, 13 maja o godz. 18.00 w D.K. "Zameczek".

  4.05.2005 r.

  Jutro o godzinie 13.00 oficjalnie rozpocznie się budowa wielofunkcyjnej hali sportowej przy ul. Bocznej 15. Według projektu, w nowej hali będzie widownia na 3000 miejsc siedzących. Obiekt ma być areną sportową umożliwiającą rozgrywanie zawodów sportowych m.in. w piłce: ręcznej, koszykowej, siatkowej, tenisie ziemnym, a ponadto realizację procesu szkoleniowego w grach zespołowych i lekkoatletyce oraz organizację imprez kulturalnych. Inwestycję realizował będzie Budimex Dromex S.A. W budżecie Miasta Kielce zarezerwowano na ten cel przeszło 24 mln zł brutto. Miasto stara się o pozyskanie około 11 mln 600 tys. zł na inwestycję ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie budowy zaplanowane jest na 31 maja 2006 roku.

  Oferta kieleckich szkół ponadgimnazjalnych dostępna jest już na stronie kielce.edu.com.pl/Kandydat/. Uczniowie trzecich klas gimnazjów będą mogli logować do systemu od 9 maja. Miasto przygotowało w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych ponad 5 tysięcy miejsc. Młodzież, podobnie jak rok temu, może wybrać maksymalnie 3 szkoły, a w każdej z nich - dowolną liczbę klas. Kandydat powinien ustalić tzw. listę preferencyjną, poczynając od tych klas, na których najbardziej mu zależy. Szkoła, prowadząca klasę wybraną jako pierwszą, jest traktowana jako szkoła pierwszego wyboru. Nabór potrwa od 9 maja do 21 czerwca do godz. 15:00. Zasady i harmonogram naboru.

  Konwent Rady Miejskiej zbierze się dziś o 14.00. Przedmiotem posiedzenia będzie porządek najbliższej sesji, która zaplanowana jest na 12 maja.

  Niemal 250 osób wzięło udział w II Biegu Ulicznym o Grand Prix Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, który odbył się 2 maja. W imprezie wystartowało ok. 150 chłopców i 100 dziewcząt. Najliczniejszą grupę, bo aż 70 osób, tworzyła kategoria w roczniku 1986 - 88 mężczyzn, którzy biegli na 1400 m. W tej samej kategorii wiekowej w biegu na 100 m wystartowało kobiet 50.

  III Konkurs pn. "ŻabaWKA PRZYJAZNA DZIECKU" na wykonanie pracy plastycznej o tematyce zabawowej w sztukach wizualnych organizuje m.in. Muzeum Zabawkarstwa, Centrum Zabaw i Zabawek - Towarzystwo Rozwoju Zabawkarstwa w Kielcach. Przedsięwzięcie adresowane jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z całej Polski. Prace mogą zgłaszać szkoły i inne instytucje. Tematem Konkursu jest motyw żaby w szeroko rozumianych sztukach wizualnych (obrazy, rzeźby, fotografie, gry planszowe, towarzyskie, słowne i inne w nowym wykonaniu np. z wykorzystaniem multimediów, gry automatyczne, komputerowe, kombinowane systemy hipermedialne i inne). Termin nadsyłania do Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, ul. Kościuszki 11 prac mija 20 sierpnia br. Otwarcie wystawy pokonkursowej połączone z wręczeniem nagród odbędzie się podczas IX Festiwalu Zabaw, Zabawek i Widowisk, 11 września 2005 r. Regulamin Konkursu

  Pliki do pobrania

  Karta Zgłoszenia Udziału - do pobrania w formacie Worda

  O 74% wzrosła w kwietniu oglądalność strony internetowej Urzędu Miasta Kielce w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Odwiedziły ją 50252 osoby (w kwietniu 2004 r. - 28949). Największą popularnością cieszyły się "Aktualności" oraz strony poświęcone turystyce. 78% internautów to Polacy. Wśród cudzoziemców największą grupę odwiedzających www.um.kielce.pl stanowili Niemcy, Holendrzy i Francuzi.

  Do 15 maja można składać zdjęcia na konkurs fotograficzny "Kielce inaczej", który organizują Dom Środowisk Twórczych - Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach oraz Świętokrzyski Portal Kulturalny "Wici" pod honorowym patronatem prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego. Celem przedsięwzięcia jest m.in. upowszechnianie i popularyzacja fotografii, jako dziedziny sztuki. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie miasta oraz jego środowiska w nietuzinkowy i niebanalny sposób. Fotografie mają przekazywać własne i osobiste spojrzenie na wygląd, otoczenie, piękno rodzimej przyrody i życie Kielc. Wernisaż wystawy fotograficznej, prezentującej nagrodzone prace odbędzie się 26 czerwca 2005 roku w DŚT - Pałacyku Tomasza Zielińskiego, podczas Pikniku Kulturalnego z okazji "III Urodzin Świętokrzyskiego Portalu Kulturalnego "Wici". Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia uczestnika dostępne są na stronie internetowej www.wici.info. (Prace konkursowe należy składać w Domu Środowisk Twórczych Pałac T. Zielińskiego w Kielcach, ul. Zamkowa 5).

  Moje ciepło - nasze powietrze
  ANKIETA
   Portal Idea Kielce
  Idea Kielce
  Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
  Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
  Wycinka drzew i krzewów - zasady
  Wycinka drzew i krzewów
  Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
  Program usuwania azbestu
  Energia - programy niskoemisyjne
  Energia
  Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
  Karta Dużej Rodziny
  Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
  Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
  Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
  Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
  Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
  Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
  Gospodarka odpadami
  Odpady komunalne
  System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
  SIPWŚ
  Organizacje Pozarządowe w Kielcach
  Organizacje Pozarządowe
  Program EOG 2009-2014 w Kielcach
  Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
  Urząd Miasta Kielce Kontakt
  Rynek 1
  25-303 Kielce

  ul. Strycharska 6

  25-659 Kielce

  ul. Szymanowskiego 6
  25-361 Kielce

  Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

  Email:    ||      ||  


  Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

   

   

  Deklaracja dostępności