Ptasia grypa

Należy zwrócić szczególną uwagę na następujące objawy u zwierząt hodowanych w gospodarstwach:

• spadek spożycia paszy i wody wyższy niż 20%;
  • spadek nieśności jaj wyższy niż 5% w czasie dłuższym niż 2 dni;
  • zwiększona śmiertelność drobiu wyższa niż 3% w ciągu tygodnia (na fermach przemysłowych); jakiekolwiek objawy kliniczne: depresję, gwałtowny spadek lub utratę produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, obrzęk i zasinienie grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie i duszność, biegunka;
  • lub zmiany anatomopatologiczne sugerujące ptasią grypę.

Oceniono, że najbardziej narażone na przeniesienie wirusa z wędrownego, dzikiego ptactwa na drób hodowlany są gospodarstwa:

• położone wzdłuż szlaków migracji ptaków, szczególności z Azji Centralnej i Wschodniej, Morza Kaspijskiego oraz Morza Czarnego;
  • położone w pobliżu terenów podmokłych, stawów, bagien, jezior i rzek, gdzie mogą gromadzić się ptaki migrujące;
  • położone w rejonach o dużym zagęszczeniu ptaków migrujących zwłaszcza wodnych;
  • w których drób lub ptaki łowne hodowlane przetrzymywane są na powietrzu lub w sposób, który nie pozwala na wyeliminowanie kontaktu pomiędzy tymi zwierzętami i dzikim ptactwem.

Dodatkowo do grupy ryzyka zalicza się gospodarstwa, znajdujące się na terenach o dużym zagęszczeniu hodowli drobiu oraz w rejonach o dużej skali handlu drobiem hodowlanym lub ptakami łownymi hodowlanymi, gdyż poruszanie się z farmy na farmę samochodów i ludzi zaangażowanych handel, powodować może przeniesienie wirusa H5N1. Główny Lekarz Weterynarii nakazał wzmożony nadzór nad tymi terenami.

Przypadki wystąpienia wszelkich wcześniej wymienionych objawów u drobiu muszą być bezzwłocznie zgłaszane przez właścicieli zwierząt do urzędowego lekarza weterynarii, najbliższej lecznicy weterynaryjnej, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Nakaz ten dotyczy również osób:

• tymczasowo władających zwierzętami (np. kierowców przewożący drób),
  • mających kontakt ze zwierzętami w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub zawodowych.

Ptasia grypa - WIĘCEJ