Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Archiwum aktualności styczeń 2005

31.01.2005 r.

W związku z przystąpieniem do prac nad Wieloletnim Programem Inwestycyjnym dla Miasta Kielce na lata 2006 - 2010 Koordynator Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, Ryszard Muciek zaprasza do składania wniosków inwestycyjnych do pierwszej edycji WPI na lata 2006 - 2010. Wnioski mogą składać na obowiązujących formularzach indywidualni mieszkańcy, organizacje pozarządowe, izby, instytucje o charakterze społecznym jak stowarzyszenia, kluby, spółdzielnie mieszkaniowe, radni i komisje Rady Miejskiej, podmioty, dla których organem tworzącym i prowadzącym jest Gmina, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, samorządowe instytucje kultury, spółki z udziałem Miasta Kielce oraz wydziały Urzędu Miasta Kielce. Uprawnione podmioty mają czas do 10 marca br. na złożenie wniosków inwestycyjnych w wydziałach merytorycznych Urzędu Miasta. Ostatecznej oceny merytorycznej wniosków dokona do 30 maja 2005 r. Komisja Koordynacyjna Wieloletniego Programu Inwestycyjnego. Planowany termin opracowania wstępnej wersji WPI przypada na 30 czerwca 2005 r. Wszelkie pytania dotyczące składania wniosków inwestycyjnych powinny być kierowane telefonicznie, pocztą elektroniczną lub faksem do wydziałów merytorycznych lub Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z wprowadzeniem go do WPI ani z rozpoczęciem realizacji inwestycji

Pliki do pobrania

Zawiadomienie Koordynatora WPI o przystąpieniu do prac nad WPI

Procedura opracowywania i realizacji WPI

Dokumenty systematyzujące proces WPI

Dokumenty charakteryzujące wnioskowane zadania

"Trzynasta znaczy szczęśliwa"...
O księgozbiorze opowiadała...

Otwarcie nowej filii nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach odbyło się dziś przy ul. Naruszewicza 25. Jej księgozbiór liczy ok. 5000 książek. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czytelnicy będą także mogli korzystać z Internetu. Na koszty związane z projektem, remontem i wyposażeniem nowej placówki Miasto przekazało 165 tys. złotych. W uroczystym otwarciu biblioteki wzięli udział m.in. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, zastępca prezydenta Andrzej Sygut oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Bogucki.

31 stycznia jest ostatnim dniem pracy w Urzędzie Miasta dla sześciu urzędników. Z okazji przejścia na emeryturę, panie: Leokadia Chojnecka Wydział Projektów Strukturalnych i Stratedii Miasta), Alicja Idzik, Henryka Bielicz, Krystyna Markiewicz (Wydział Spraw Obywatelskich) i pan Leszek Boruć (Wydział Realizacji Inwestycji) zostali dziś pożegnani przez sekretarza miasta Janusza Kozę oraz dyrektor Wydziału Organizacyjnego Bożenę Janicką. - Dziękuję Państwu za wieloletnią pracę na rzecz samorządu, za zapał i wysiłek wkładany w realizację codziennych zadań oraz za to, że z waszego doświadczenia i wiedzy mogli korzystać młodsi pracownicy - mówił w imieniu prezydenta Kielc sekretarz miasta. Wręczając, wraz z dyr. Janicką, listy gratulacyjne i pamiątkowe albumy, życzył urzędnikom ciekawego życia na emeryturze i czasu na rozwój zainteresowań.

Posiedzenie Rady Muzeum Zabawkarstwa odbywa się dziś w Kielcach. Podczas spotkania prezydent Kielc Wojciech Lubawski wręczy nominacje osobom powołanym do Rady Muzeum. Są to: dr Halina Mielicka, prof. dr hab. Wojciech Lipoński, dr hab. Krzysztof Kraszewski, prof. dr hab. Ryszard Kantor, mgr Józef Machnik, prof. dr hab. Tadeusz Paleczny oraz prof. dr hab. Stefan Pastuszka. Planowana jest także wizyta członków rady i prezydenta Kielc w przygotowywanej nowej siedzibie placówki przy Placu Wolności.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom plebiscytu na "Najpopularniejszego Dzielnicowego Roku 2004" odbędzie się dziś podczas koncertu "Bezpieczne Miasto" w Kieleckim Centrum Kultury. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Początek o godz. 18.00.

Kieleckie Centrum Kultury informuje, że w okresie ferii zimowych w godz. 11-13 na małej scenie, odbywać się będą warsztaty teatralne . Uczestnicy zapoznają się z pracą aktora oraz elementami reżyserii teatralnej. Szczegółowe informacje pod nr. tel. 34 440 32 (w.259). Kieleckie Centrum Kultury zachęca również do udziału w inauguracyjnym spotkaniu Klubu Poetyckiego Młodych, które odbędzie się 3 lutego br. w siedzibie placówki o godz. 17 (mała scena). Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza także Studio Interpretacji Poezji i Piosenki KCK. Zajęcia prowadzone przez Marka Tercza i Magdalenę Jarek odbywać się będą w dniach 4,5,6 lutego br. oraz 11,12,13 lutego br. (godz. 10-12, pok. 219).

28.01.2005 r.

Niemal 81 tys zł. przeznaczy Miasto na tegoroczną Akcję Zima. Z miejskiej kasy sfinansowana zostanie m.in. realizacja imprez z zakresu kultury i turystyki oraz zajęcia sportowe. Uczniowie, pozostający w mieście podczas, rozpoczynających się w poniedziałek ferii, będą mogli wziąć udział m.in. w zajęciach rekreacyjno-ruchowych z elementami lekkiej atletyki, turniejach siatkówki, tenisa stołowego czy ziemnego, będą mogli pojeździć na lodowisku. KCK zaprasza na warsztaty teatralne, Kielecki Teatr Tańca - na zajęcia taneczne. Wycieczki, rajdy, wyjścia do kina, teatru i na basen, to propozycje Domu Kultury "Zameczek" oraz osiedlowych domów kultury. Wiele konkursów rysunkowych, związanych z czytelnictwem zorganizuje dla dzieci Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zachęca nie tylko do przyjścia na spektakle, ale zaprasza młodych widzów za kulisy, na dzieci czeka także Muzeum Zabawkarstwa. Z miejskiego budżetu sfinansowane zostaną również propozycje złożone przez organizacje pozarządowe, które wygrały w konkursie ofert. Będą to m.in. "VII Zimowe Warsztaty Taneczne", które zorganizuje, jak co roku Świętokrzyski Klub Tańca "Jump" wspólnie z UM Kielce, "Akademia Karate" (Kielecki Klub Karate Kyokushin oraz UM KIelce) oraz kuligi z ogniskami, przygotowywane przez Klub Jeździecki Maag.

 

VII Zimowe Warsztaty Taneczne - nieodpłatne dla wszystkich chętnych w terminie: 31.01.-13.02.2005 r. W programie: zajęcia rekreacyjno-taneczne, wycieczki piesze i autokarowe, kino, teatr, basen, ognisko, poczęstunek w McDonald's oraz inne atrakcje i niespodzianki. Spotkanie organizacyjne 31.01.2005 (poniedziałek) godz.14.00 w Hali Widowiskowo- Sportowej, ul. Żytnia 1. 

 

Zimowa Akademia Karate - nieodpłatne zajęcia dla wszystkich chętnych w terminie: 31.01.-13.02.2005 r. W programie: zajęcia rekreacyjno-sportowe, nauka podstawowych zasad sztuki walki karate, wycieczki piesze i autokarowe, kino, teatr, basen, ognisko, poczęstunek w McDonald's oraz inne atrakcje i niespodzianki. Spotkanie organizacyjne 31.01.2005 (poniedziałek) godz.15.00 w Hali Widowiskowo- Sportowej, ul. Żytnia 1.

 

Kuligi z ogniskami - w terminie 31.01-12.02.2005 r., nieodpłatne zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00. Wskazane umówienie telefoniczne przybycia dla klubu Maag, ul. Ściegiennego 207, tel. 361-40-81

Spotkanie poświęcone ocenie stopnia realizacji inwestycji miejskich odbyło się dziś w Urzędzie Miasta. W zebraniu uczestniczyli: prezydent Wojciech Lubawski, jego zastępca Andrzej Sygut, pełnomocnik d/s projektów strukturalnych Ryszard Muciek oraz szefowie magistrackich wydziałów: Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Realizacji Inwestycji, Gospodarki Przestrzennej i Administracji Budowlanej, Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia oraz miejskich instytucji: Geoparku, MOSiR-u i MZD. Podobne spotkania organizowane są cyklicznie. Poprzednie odbyło się w listopadzie ubiegłego roku.

Delegacja uczniów VI LO im. Juliusza Słowackiego złożyła dziś wizytę prezydentowi Kielc. Wojciech Lubawski otrzymał list z podziękowaniami od uczniów, rodziców oraz pedagogów za sfinansowanie przez Miasto biletów do Filharmonii Świętokrzyskiej, dzięki czemu licealiści uczestniczą w comiesięcznych koncertach.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w związku z feriami zimowymi od dnia 31.01 do 11.02 br. zawieszone będą kursy linii nr 24. W okresie ferii linia nr 45 kursami o godz. 13.00 i 14.34 z Kielc oraz kursem o godz. 7.34 z Radomic nie będzie wjeżdżać pod szkołę w Morawicy. ZTM informuje także, iż od dnia 1 lutego br. linia nr 29, zostanie podzielona na dwie odrębne linie: 27 i 29.

Trasa linii nr 27: Kielce ul. Żelazna PKP - Żytnia - Jana Pawła II - Krakowska - Górników Staszicowskich - Chorzowska - Kowala - Bilcza - Dyminy - Ściegiennego - Ogrodowa - Żytnia - Kielce ul. Grunwaldzka.

Trasa linii nr 29: Kielce ul. Grunwaldzka - Żytnia - Jana Pawła II - Ściegiennego - Dyminy - Bilcza - Kowala - Chorzowska - Krakowska - Górników Staszicowskich - Krakowska - Jana Pawła II - Ogrodowa - Żytnia - Żelazna PKS.

Rozdzielenia obecnej trasy linii Nr 29S i 29K, na dwie odrębne linie, jak wyjaśnia ZTM, dokonano na wniosek pasażerów, którzy podczas funkcjonowania dotychczasowych dwóch wariantów trasy linii 29 często mylili się w wyborze kursu.

Na łyżwach można już jeździć na trzech lodowiskach w mieście . Od kilku dni czynne jest lodowisko przy ul. Szczecińskiej, przygotowane przez MOSiR (otwarte 10-20, wstęp na lodowisko - 2,5 zł za godzinę, wypożyczenie łyżew - 3,5 zł za godzinę). Dziś uruchomione zostały także tafle przy Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. Targowej oraz III Liceum Ogólnokształcącym im. CK Norwida przy ul. Jagiellońskiej.

"Prophetie", czyli proroctwo, to tytuł najnowszego spektaklu Kieleckiego Teatru Tańca, który obejrzeć będzie można w najbliższą niedzielę o 18.00 na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. W opowieści o naszych dobrych i złych stronach wystąpi 17 tancerzy. Wśród nich pojawi się Thierry Verger, pedagog szkół tańca z Paryża, twórca choreografii do "Prophetie". Tuż przed premierowym widowiskiem, KTT zaprezentuje spektakl "Przemijanie", przygotowany na festiwal jazzowy. Bilety na spektakl - w kasie KCK.

147 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

27.01.2005 r.

Zarząd województwa świętokrzyskiego na dzisiejszym posiedzeniu zakwalifikował do dofinansowania w wysokości 2,4 mln Euro projektu "Rozwój infrastruktury drogowej w Kielcach: przebudowa wiaduktów na ul. Krakowskiej (droga 762)". Wniosek złożony został przez Miasto Kielce w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, z działania "Modernizacja i rozbudowa regionalnego układu transportowego". Działanie to było jedynym źródłem, z którego Kielce mogły ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę drogową środkami z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej. Zarząd województwa zaakceptował dziewięć wniosków o dofinansowanie budowy i modernizacji dróg w regionie na ponad 10 mln Euro.

Prezydent Miasta Kielce powołał Koordynatora oraz Komisję Koordynacyjną Wieloletniego Programu Inwestycyjnego (Zarządzenie nr 27/2005 z dnia 27.01.2005 r.). Funkcję Koordynatora WPI objął Ryszard Muciek, zastępca dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta, Pełnomocnik Prezydenta ds. Funduszy Strukturalnych. Do zadań Koordynatora WPI należy nadzorowanie prac związanych z opracowaniem i realizacją Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla Miasta Kielce. Komisja Koordynacyjna WPI to zespół międzywydziałowy, odpowiedzialny za hierarchizację i wybór zadań inwestycyjnych, które składać się będą na Wieloletni Program Inwestycyjny obejmujący lata 2006-2010. Kontakt z Koordynatorem WPI: Rynek 1, p. 104, tel. (41) 36 76 104, e-mail:

 

Zawiadomienie Koordynatora WPI o przystąpieniu do prac nad WPI
Procedura opracowywania i realizacji WPI
Dokumenty systematyzujące proces WPI (Excel)
Dokumenty charakteryzujące wnioskowane zadania (Excel)

Wykaz organizacji pozarządowych i innych podmiotów, którym przyznano dofinansowanie z budżetu miasta na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych, w wyniku przeprowadzonego otwartego konkursu ofert, znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w dziale Zarządzenia Prezydenta - Zarządzenie nr 26/2005 .

Czynne jest już lodowisko na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szczecińskiej. MOSiR dysponuje około 130 parami łyżew: figurówek i hokejówek, w tym 80 par zupełnie nowych, zakupionych w tym roku. Sprzęt można wypożyczać za 3,5 zł za godzinę, natomiast wstęp na lodowisko kosztuje 2,5 zł za godzinę. Tafla czynna jest od 10.00 do 20.00 (ostatnie wejście - o 19.00). Do godziny 12.00 młodzież szkolna może jeździć za darmo. Z okazji zbliżających się ferii zimowych w mieście powstanie jeszcze kilka lodowisk przy szkołach: Gimnazjum nr 1 (ul. Zimna), SP nr 5 (ul. Wróbla), SP nr 16 (ul. Toporowskiego), SP nr 19 (ul. Targowa), ZSO nr 10 (ul. Gagarina, ZSO nr 14 (ul. Manifestu Lipcowego) ZSZ nr 3 (ul. Jagiellońska 3), III L.O. (ul. Jagiellońska). Więcej o Akcji Zima

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Kielc zbierze się dziś w ratuszu wspólnie z Komisją Rodziny i Spraw Społecznych RM. Radni dyskutować będą m.in. na temat zagrożenia patologiami dzieci i  młodzieży. Tematem posiedzenia będą również propozycje zajęć i spędzania czasu w okresie ferii (instytucje  miejskie i pozarządowe). Początek o godz. 13.

146 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

Owocnej współpracy życzyli...

26.01.2005 r.

W spotkaniu, zorganizowanym wczoraj przez Filię Brytyjsko - Polskiej Izby Handlowej w Kielcach, wziął udział prezydent Kielc. Wojciech Lubawski podpisał z Martinem Oxley, Dyrektorem Zarządzającym BPCC w Polsce list intencyjny. Dokument dotyczy ścisłej współpracy na rzecz promocji miasta i kieleckich przedsiębiorców na rynku Wielkiej Brytanii oraz wspierania brytyjskich firm działających w naszym regionie. 

Referat Praw Jazdy Wydziału Spraw Obywatelskich UM Kielce przypomina , że zgodnie z § 6 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie wymiany praw jazdy (Dz. U. Nr 69, poz. 640, z późn. zm.) przedłużony został do 30 kwietnia 2005 r. termin wymiany praw jazdy wydanych w okresie od dnia 1 stycznia 1984 r. do dnia 30 kwietnia 1993 r.

 

Kolejne terminy wymiany to:
- prawa jazdy wydane w okresie od dnia 1 maja 1993 r. do dnia 30 czerwca 1999 r. wymieniane są do dnia 30 czerwca 2006 r.
- prawa jazdy wydane po dniu 1 lipca 1999 r. wymieniane są do dnia 30 czerwca 2006 r.

"Kielce inaczej", to tytuł konkursu fotograficznego pod honorowym patronatem prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego, który organizują Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach oraz Świętokrzyski Portal Kulturalny Wici. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie i popularyzacja fotografii, jako dziedziny sztuki oraz pozyskanie materiału fotograficznego dokumentującego walory krajobrazowe miasta i wszystkie dziedziny jego życia. Uczestnicy konkursu mają za zadanie przedstawić miasto oraz jego środowisko w nietuzinkowy i niebanalny sposób, poprzez pokazanie życia codziennego mieszkańców, ulotności mijającej chwili, zadumy, filozoficznej refleksji, nostalgii lub humoru. Fotografie mają przekazywać własne i osobiste spojrzenie na wygląd, otoczenie, piękno rodzimej przyrody i życie Kielc. Wernisaż wystawy fotograficznej, prezentującej nagrodzone prace odbędzie się 26 czerwca 2005 roku w DŚT - Pałacyku Tomasza Zielińskiego, podczas Pikniku Kulturalnego z okazji "III Urodzin Świętokrzyskiego Portalu Kulturalnego Wici". Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia uczestnika dostępne są na stronie internetowej www.wici.info

Do 10 marca br. można zgłaszać się do udziału w II Konkursie Skeczu Kabaretowego "Skecz na Scenę - 2005", organizowanym przez Dom Kultury "Zameczek" i Wojewódzki Dom Kultury. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest nadesłanie (do 10.03 br.) na adres "Zameczka" (ul. Słowackiego 23, 25-365 Kielce) wypełnionej karty zgłoszenia oraz tekstów dwóch skeczy własnego autorstwa, które zostaną zaprezentowane podczas konkursowych zmagań. Konkurs odbędzie się 1 kwietnia 2005 r. o godz. 17 w Sali Koncertowej WDK (ul. Ściegiennego 6). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami tel. 41/ 361-39-44 lub 604-916-758.

Pliki do pobrania

Karta zgłoszenia

25.01.2005 r.

31 stycznia br. rozpoczynają się w naszym regionie ferie zimowe . Na dzieci i młodzież czeka wiele ciekawych propozycji, organizowanych w ramach Akcji Zima 2005. Bardzo interesująco zapowiada się m.in. blok imprez rekreacyjno-sportowych. Urząd Miasta Kielce wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zapraszają na "Sportowe Ferie w Mieście" , które potrwają od 31 stycznia do 11 lutego 2005 r. Wśród propozycji znajdują się m.in. turnieje sportowe, zajęcia na basenie czy otwarte zajęcia rekreacyjno-ruchowe. Podczas zimowego wypoczynku będzie można także skorzystać z oferty, którą przygotowały świetlice wspierająco - integrujące "Plus". W programie "Ferii zimowych z Plusem" znalazły się m.in. zajęcia plastyczne, sportowe, komputerowe i internetowe, a także rajdy, wycieczki piesze, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz wyjścia na pływalnię. Interesujące zajęcia w ramach ferii  organizują również instytucje kultury (np. O.M. "Zameczek")  i kluby osiedlowe.

Pliki do pobrania

Sportowe Ferie w Mieście"

Ferii zimowych z Plusem

Instytucje kultury

Do 31 stycznia 2005 roku właściciele sklepów i punktów gastronomicznych posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zobowiązani są do złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych i dokonania stosownych opłat za korzystanie z zezwolenia w 2005 roku - przypomina Wydział Spraw Obywatelskich, Referat Handlu i Usług Urzędu Miasta Kielce. Wniesienie opłaty po terminie skutkuje wygaśnięciem zezwolenia. Przedsiębiorca, któremu zezwolenie wygasło z powyższych przyczyn będzie mógł ubiegać się o nowe po upływie 6 miesięcy.

144 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

24.01.2005 r.

Rozmowy kwalifikacyjne w związku z konkursem Prezydenta Miasta Kielce na stanowisko podinspektora w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Administracji Budowlanej UM Kielce rozpoczną się dziś w południe w ratuszu. Na spotkanie zostało zaproszonych 11, spełniających kryteria osób, wyłonionych spośród tych, którzy nadesłali swoje oferty do Urzędu Miasta.

Polonez IV Liceum...

Kolejne bale studniówkowe odbyły się w miniony weekend. W sobotę w Targach Kielce bawili się uczniowie II L.O. im. J. Śniadeckiego, tradycyjnie w Wojewódzkim Domu Kultury - młodzież z I L.O. im. S. Żeromskiego, a w sali "Zuga" - maturzyści z IV L.O. im. H. Sawickiej. W piątek bal na sto dni przed egzaminem dojrzałości mieli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 im. Oskara Langego. Uroczystość, zgodnie z tradycją otworzył efektowny, staropolski polonez, a potem zabawa trwała do rana. 

Barwny korowód bajkowych...

Jak na karnawał przystało, w kieleckich szkołach i przedszkolach organizowane są zabawy choinkowe. Dziś odbyła się impreza w Przedszkolu Samorządowym nr 13 im. Natalii Machałowej przy ul. Kapitulnej. Na parkiecie wirowały królewny i inne postaci z bajek. Chłopcy najchętniej przebierali się za Batmanów, Indian oraz Spidermanów. Dzieci chętnie brały udział w konkursach ze smacznymi nagrodami, a wszystkiemu przypatrywali się również pełni emocji rodzice.

Niezwykle dynamiczne i barwne widowisko stworzyli tancerze uczestniczący w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego Kielce 2005, który odbył się w sobotę w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Żytniej. W imprezie organizowanej przez Świętokrzyski Klub Tańca i Tańca Sportowego JUMP przy współpracy Urzędu Miasta Kielce wzięło udział ponad pięciuset najlepszych polskich tancerzy. W walce o miejsca liczyły się: interesujący układ choreograficzny, precyzja jego wykonania, żywiołowość tancerzy oraz ogólna prezentacja na scenie. Tancerze rywalizowali w kategoriach: disco dance solo, duety, miniformacje (od 3 do 7 osób) oraz formacje (od 8 do 24 osób). Startowali w kilku grupach wiekowych: dzieci (do 11 lat), juniorzy (12-15 lat) oraz seniorzy (powyżej 15 lat). Kielczanie uplasowali się podczas turnieju na wysokich pozycjach. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od organizatorów.

 

Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach:

Solo disco dance:
•    w kategorii dziewcząt do 11 lat - Adrianna Patłaszyńska - ST DUET - Nowy Dwór Mazowiecki
•    w kategorii chłopców do 11 lat - Dariusz Bujanowski - ŚKT "Jump" Kielce
•    w kategorii juniorów - Aneta Kwaśniwska "Step by step" Kielce
•    w kategorii seniorów - Patrycja Szymańska "Step by step" Kielce, Bogumił Buć - "Scorpion" Opole

Duety disco dance:
•    w kategorii do 11 lat - Sławomir Kocot i Wiktoria Rusin - "Scorpion" Opole
•    w kategorii juniorów - Joanna Ochman i Aleksandra Zasada :Jast"
•    w kategorii seniorów - Ewelina Stasiuk i Marcin Trojanek "Luz" Siedle

Miniformacje:
•    w kategorii do 11 lat - ST "Jast" Wrocław
•    w kategorii junirów - "Jast"
•    w kategorii seniorów - ŚKT "Jump" Kielce

Formacje disco dance: w kategorii juniorów i seniorów zwyciężył "Luz" Siedlce

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach zaprasza mieszkańców miasta do odwiedzin strony internetowej www.mosir.strefa.pl , na której można śledzić postępy przy budowie stadionu piłkarskiego przy ul. Ściegiennego 8.

143 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

21.01.2005 r.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział, w przygotowanej przez Targi Kielce i Urząd Miasta, konferencji prasowej poświęconej przedstawieniu Kielc w Brukseli jako miasta targowego. W minioną środę, z inicjatywy Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Klicha, została tam zorganizowana prezentacja z udziałem eurodeputowanych, szefów polskich placówek dyplomatycznych, osobistości światowego rynku targowego, przedsiębiorców oraz dziennikarzy. Dziś w ratuszu przedstawiciele samorządu, polityki, biznesu, środowiska naukowego Kielc oraz mediów mieli okazję obejrzeć pokaz multimedialny ukazujący Kielce, jako miejsce przyjazne dla europejskich przedsiębiorców i turystów. Prezes Tomasz Raczyński przedstawił Targi Kielce, jako dynamiczne centrum wystawiennicze organizujące specjalistyczne targi, również za granicą. 

W konferencji wziął udział...
Prezentacja wzbudziła duże...

Radni podjęli na wczorajszej sesji uchwałę w sprawie przyjęcia procedury opracowywania i realizacji Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla Miasta Kielce. WPI jest średniookresowym dokumentem planistycznym, porządkującym zamierzenia inwestycyjne Miasta. Stanowi ważną funkcję w procesie programowania rozwoju, umożliwia lepsze zarządzanie projektami inwestycyjnymi, gdyż ustala hierarchię ważności i wynikającą z niej kolejność realizacji zadań, jest jednocześnie podstawą ubiegania się o zewnętrzne środki finansowe na realizację inwestycji w mieście. Prace związane z opracowaniem i realizacją WPI nadzorował będzie Ryszard Muciek, Zastępca Dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta, Pełnomocnik Prezydenta ds. Funduszy Strukturalnych. Na stronie internetowej Urzędu Miasta Kielce ukaże się wkrótce zawiadomienie o przystąpieniu do prac nad WPI. W związku z tym możliwe będzie składanie wniosków inwestycyjnych do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, zgodnie z przyjętą przez Radę Miejską procedurą. 

Pliki do pobrania

Załącznik do uchwały RM

Posiedzenie komisji w ratuszu

51 ofert wpłynęło do Urzędu Miasta w związku z Otwartym Konkursem Ofert na realizację zadań własnych Miasta Kielce dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów w roku 2005. Dziś w magistracie, powołana przez prezydenta Kielc Komisja Konkursowa (Zarządzenie Prezydenta nr 415/2004 dostępne na stronie: www.bip.kielce.pl w dziale Zarządzenia Prezydenta) dokonała otwarcia kopert. Komisja Konkursowa, która została podzielona na 5 zespołów tematycznych rozpatrzy nadesłane dokumenty na początku przyszłego tygodnia. 

Pięć wniosków wpłynęło na ogłoszone przez Urząd Miasta Kielce negocjacje, dotyczące zaprojektowania i wykonania robót budowlanych, zapewniających zmniejszenie kosztów zużycia nośników energii, w systemie finansowania z uzyskanych oszczędności i dopłaty ze środków inwestycyjnych gminy. Miasto planuje przeprowadzenie termomodernizacji w 20 jednostkach oświatowych. Prace objęłyby m.in. modernizację i wymianę okien, wymianę drzwi zewnętrznych, modernizację instalacji c.o. oraz ocieplenie stropodachu i ścian zewnętrznych. W tej chwili komisja przetargowa dokonuje weryfikacji złożonych dokumentów. Po zakończeniu tego etapu prac wszyscy, którzy spełnią warunki postawione w ogłoszeniu, zostaną zaproszeni do negocjacji.

Mieczysław Tomala (z prawej)...

Delegacja z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6 w Łucku na Ukrainie przebywa z trzydniową wizytą w naszym mieście. Igor Korczuk, Jurij Hudż i Wiera Dragula złożyli wizytę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miasta, gdzie spotkali się z dyrektorem Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia Mieczysławem Tomalą. Pedagodzy zostali zaproszeni przez Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 2, z którym współpracują już od dwóch lat. Obie placówki przygotowują program dotyczący praktyk zawodowych w zakresie przedmiotów ekonomicznych. Umowę o współpracy podpisano w czerwcu 2003 roku, w październiku 2003 roku zorganizowano pierwszą wymianę uczniów obydwu szkół. Na marzec br. zaplanowane jest kolejne takie przedsięwzięcie.  Efektem współpracy będzie również udział kielczan w Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych w Łucku w dniach 23-25 maja 2005 r.

 

Współpraca między Zespołem Szkół Ekonomicznych Nr 2 w Kielcach, a Szkołą Zawodową nr 6 w Łucku na Ukrainie rozpoczęła się w dniach 28-29 kwietnia 2003 r. Podczas spotkania trójki nauczycieli (Teresa Maturlak, Marek Podsiadło, Piotr Wysocki) ZSE z dyrektorem Jurijem Hudżem na IV Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych w Zielonej Górze narodziła się idea nawiązania kontaktów pomiędzy szkołami i Pracowniami Symulacyjnymi. W dniach 3-5 czerwca 2003 r. delegacja w składzie: Lidia Grzanka, Teresa Maturlak, Piotr Wysocki oraz Jacek Kołodziejczyk pojechała na wstępne rozmowy do Łucka. W wyniku spotkania ustalono, że współpraca będzie głównie polegała na obustronnej wymianie młodzieży, podczas której uczniowie będą odbywali praktyki w Pracowniach Symulacyjnych szkół, poznawali kultury obu krajów oraz integrowali się poprzez wspólne przedsięwzięcia. Rewizyta strony ukraińskiej odbyła się w dniach 17-19 czerwca 2003 r. Szkołę ukraińską reprezentowali: dyr. Igor Korczuk, dyr. Firmy Symulacyjnej - Jurij Hudż oraz dwóch nauczycieli. Podpisana została umowa o współpracy, która obejmuje dziedziny:
-    wymiana i szkolenie uczniów
-    nauka języków obcych
-    praktyki zawodowe
-    wymiana programów i planów nauczania
-    organizacja oraz prowadzenie wspólnych szkoleń
-    wymiana doświadczeń w wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjnych w procesie nauczania


Udział delegacji w uroczystościach z okazji ważnych wydarzeń partnerskich szkół oraz ich krajów

4 października 2003 r. nauczyciele kieleckiego "Ekonomika” (dyr. Barbara Chrząszcz, Lidia Grzanka, Leszek Gruszka i Piotr Wysocki) uczestniczyli w obchodach Dnia Nauczyciela w Łucku.
Pierwsza grupa młodzieży polskiej (piętnastu uczniów) wyjechała wraz z opiekunami na Ukrainę w dniach 19-25 października 2003 r. Przy okazji pobytu odbyło się spotkanie z Polskim Korpusem Dyplomatycznym na Ukrainie, w tym z konsulem generalnym Sylwestrem Szostakiem. Oprócz praktyki w firmie symulacyjnej, młodzież zwiedziła Łuck i okolice, zapoznała się ze śladami polskości na tych terenach.
Dziesięciu uczniów z Ukrainy przyjechało do Kielc w ramach rewizyty w dniach 4-9 listopada 2003 r.
W końcu stycznia 2004 r., na zaproszenie kielczan, nauczyciele ze szkoły ukraińskiej przebywali w Kielcach uczestnicząc w studniówce ZSE.
W lutym 2004 r. dyr. A. Pawlik, wicewojewoda Joanna Grzela oraz Grażyna Błocho i Leszek Gruszka przebywali na zaproszenie strony ukraińskiej w Łucku. Rezultatem tej wizyty było podpisanie umowy o utworzeniu wspólnej Pracowni Symulacyjnej "Wołyń-Kielce". Efektem spotkań było zorganizowanie wspólnego stoiska na VI Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych we Lwowie w dniach 25-28 kwietnia 2004 r.  
Druga wymiana młodzieży szkół odbyła się wiosną 2004 r.:
-    młodzież ukraińska przyjechała do Kielc w dniach 16-21 maja z nauczycielami: Igor Korczuk, Ala Gollub, Lessia Steschenko
-    młodzież polska pojechała na Ukrainę na przełomie maja i czerwca pod opieką
      L. Grzanki i I. Lisowskiej
Program obu tych wizyt obejmował praktyki w Firmach Symulacyjnych. Młodzież brała udział w różnych zajęciach dydaktycznych i sportowych na terenie szkół, zapoznawała się z regionem i jego historią, uczestniczyła w bogatym programie kulturalnym i turystycznym.
Trzecia z kolei wymiana młodzieży planowana jest na marzec 2005 r. Efektem wspólnych prac będzie również udział w Międzynarodowych Targach Firm Symulacyjnych w Łucku w dniach 23-25 maja 2005 r.

    Celem współpracy z ukraińską szkołą zawodową jest:
-    wzajemne poznanie regionu i historii
-    motywacja do nauki języków obcych
-    promocja regionu świętokrzyskiego
-    integracja regionów w ramach wspólnej Europy
-    współpraca firm symulacyjnych zlokalizowanych w różnych państwach

Ciekawą propozycję na zbliżające się ferie zimowe przygotowały świetlice wspierająco - integrujące "Plus". Na dzieci i młodzież w wieku szkolnym czekają na przykład zajęcia plastyczne, sportowe, komputerowe i internetowe. W ofercie świetlic znalazły się także rajdy, wycieczki piesze, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz wyjścia na pływalnię. W ramach "Ferii zimowych z Plusem" od 31 stycznia czynne będą następujące świetlice: (w godzinach 9.00 -13.00) SP 5, SP 16, SP 18, SP 19, SP 27, SP 28, SP 33, SP 34, ZSO 5, ZSO 8, ZSO 10, ZSO 14, ZSO 15, ZSO 16, Świetlica Środowiskowa przy ul. Żeromskiego 36 oraz (w godzinach 10.00 -13.00) SP 1, Gimnazjum nr 7 i 9, ZSOI 4, ZSO 6, ZS 13, ZSO 26, LO. Wiele propozycji na  "Akcję Zima” przygotowały także pozostałe kieleckie instytucje kultury oraz placówki propagujące kulturę fizyczną i sport.

Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Kielce 2005 rozpocznie się jutro o godzinie 10.00 w w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Żytniej. W imprezie organizowanej przez Świętokrzyski Klub Tańca i Tańca Sportowego JUMP przy współpracy Urzędu Miasta Kielce weźmie udział niemal pięciuset najlepszych polskich tancerzy. W programie, oprócz części konkursowej będą pokazy tańca, karate kyokushin i akrobatyki. Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent Kielc. Bilety, w cenie 8 zł można będzie nabyć przed imprezą w kasie hali. Więcej na stronie www.jump.kielce.pl

Eliminacje w kategorii zespołów muzycznych "Sceny dla ciebie" odbędą się dziś o 17.00 w Ośrodku Młodzieżowym "Zameczek" przy ul. Słowackiego w Kielcach. O występ w siódmej edycji festiwalu ubiegali się już tydzień temu wokaliści, a wczoraj - pierwsza grupa instrumentalistów. Przesłuchania zorganizowane zostaną jeszcze 27 stycznia (wokaliści) i 28 stycznia (instrumentaliści).

W dyskusji uczestniczyli...
Prezentacja spotkała się z...
Tomasz Raczyński w rozmowie z...

20.01.2005 r.

Eurodeputowani, szefowie polskich placówek dyplomatycznych w Brukseli, osobistości światowego rynku targowego, przedsiębiorcy oraz dziennikarze obejrzeli wczoraj multimedialną prezentację Kielc i Targów Kielce w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Miasto reprezentowali: Ryszard Muciek, zastępca dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta - Pełnomocnik Prezydenta ds. Projektów Strukturalnych oraz Tomasz Raczyński - Prezes Zarządu Spółki Targi Kielce. Celem prezentacji, zorganizowanej pod hasłem "Kielce - miasto targowe", było przedstawienie stolicy województwa świętokrzyskiego, jako miejsca przyjaznego dla europejskich przedsiębiorców i turystów, w tym biznesowych oraz Targów Kielce, jako dynamicznego centrum wystawienniczego organizującego specjalistyczne targi, również za granicą. Zaprezentowano realizowane projekty infrastrukturalne, w tym współfinansowane z funduszy strukturalnych oraz planowane zamierzenia inwestycyjne. Była to pierwsza prezentacja polskiego miasta w Brukseli. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był eurodeputowany Bogdan Klich. Podsumowaniu wydarzenia poświęcona zostanie konferencja prasowa, która odbędzie się jutro (12.00) w Urzędzie Miasta Kielce. Udział wezmą: Bogdan Klich Poseł do Parlamentu Europejskiego, Konstanty Miodowicz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wojciech Lubawski Prezydent Kielc oraz Tomasz Raczyński Prezes Zarządu Targi Kielce. 

Sesja Rady Miejskiej Kielc odbywa się dziś w sali konferencyjnej "Targów Kielce" (ul. Zakładowa 1). W porządku obrad znalazły się projekty uchwał m.in. w sprawach: pomnika żołnierzy Armii Krajowej, utworzenia jednostki budżetowej o nazwie Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Kielcach (ul. Słoneczna 9), przyjęcia procedury opracowywania i realizacji Wieloletniego Programu Inwestycyjnego w Mieście Kielce oraz Miejskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej "Zdrowe Kielce" na lata 2005-2007. Radni dyskutować będą również nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego obszarów  w rejonie skrzyżowania ul. Tarnowskiej (obecnie al. Ks. Jerzego Popiełuszki) z ul. Wrzosową, a także terenu ograniczonego ulicami Szajnowicza, Massalskiego, Kredową i Karbońską oraz "Piekoszowska III". Przedmiotem debaty będą również  powiązania i zależności działalności targowej z rozwojem miasta Kielce. Program sesji

Uroczystość wprowadzenia do obiegu monety z herbem województwa świętokrzyskiego odbyła się dziś w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Uczestniczący w uroczystym spotkaniu Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz wręczył premierowe monety przedstawicielom samorządu i duchowieństwa. Monety otrzymał również prezydent Kielc Wojciech Lubawski. W imieniu prezydenta odebrał je dyrektor Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego UM Kielce Tomasz Chojnowski.

Pięciuset najlepszych polskich tancerzy przyjedzie w sobotę do Kielc na Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Kielce 2005 . Impreza, organizowana przez Świętokrzyski Klub Tańca i Tańca Sportowego JUMP przy współpracy Urzędu Miasta Kielce, rozpocznie się o godzinie 10 w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Żytniej. W programie, oprócz części konkursowej będą pokazy tańca, karate kyokushin i akrobatyki. Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent Kielc. Bilety, w cenie 8 zł można będzie nabyć przed imprezą w kasie hali. Więcej na stronie www.jump.kielce.pl

140 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

19.01.2005 r.

Oceniony pod względem formalnym przez Urząd Marszałkowski i pod względem merytorycznym przez Panel Ekspertów projekt "Rozwój infrastruktury drogowej w Kielcach: przebudowa wiaduktów na ul. Krakowskiej (droga 762)" został dziś pozytywnie rozpatrzony przez Regionalny Komitet Sterujący i zarekomendowany do dofinansowania w wysokości 2,4 mln Euro. Decyzja w tej sprawie zależy od Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Wniosek złożony został w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, z działania "Modernizacja i rozbudowa regionalnego układu transportowego". Działanie to było jedynym źródłem, z którego Miasto mogło ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę drogową środkami z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.

Prezentacja Kielc i Targów Kielce odbyła się dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Kielce są pierwszym polskim miastem, które na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Klicha, zostało przedstawione eurodeputowanym, szefom polskich placówek dyplomatycznych w Brukseli, a także osobistościom światowego rynku targowego. Miasto Kielce reprezentował Ryszard Muciek, zastępca dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta - Pełnomocnik Prezydenta ds. Projektów Strukturalnych, a Targi Kielce Tomasz Raczyński - Prezes Zarządu Spółki. Celem prezentacji było przedstawienie Kielc, jako miejsca przyjaznego dla europejskich przedsiębiorców i turystów, w tym biznesowych oraz Targów Kielce, jako dynamicznego centrum wystawienniczego organizującego specjalistyczne targi, również za granicą. Multimedialny materiał ukazał Kielce jako nowoczesne, szybko rozwijające się miasto młodych ludzi i międzynarodowego klimatu, a przez to atrakcyjne inwestycyjnie i turystycznie. Zaprezentowano także realizowane projekty infrastrukturalne, w tym współfinansowane z funduszy strukturalnych oraz planowane zamierzenia inwestycyjne.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski spotkał się dziś z goszczącą w naszym mieście delegacją nauczycieli z Norwegii i Hiszpanii. Goście przebywają w Kielcach w ramach Programu Komisji Europejskiej Socrates, Comenius. W spotkaniu wzięli także udział: radny Jacek Wołowiec - Wojewódzki Koordynator Programu, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia Mieczysław Tomala oraz przedstawiciele Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta, a także Zespołu Szkół Informatycznych im. Gen. Hauke-Bosaka w Kielcach, którego pedagodzy przebywali w Hiszpanii w październiku ubiegłego roku. Kielecka placówka realizuje wspólnie z unijnymi partnerami projekt pt." Nasz region i nasze środowisko naturalne", który łączy w sobie tematykę ochrony środowiska i zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Dotyczy on również promocji turystycznej z wykorzystaniem technik multimedialnych. W pracach, obok ZSI w Kielcach, biorą udział szkoły: hiszpańska (Arriondas - region Asturias), włoska (Gravina - region Puglia) oraz norweska (Klepp - region Rogaland). Wspólnym zadaniem szkół partnerskich jest poznawanie własnego regionu, zdobywanie wiedzy o regionach partnerskich, a także poszerzanie wiedzy o atrakcjach turystycznych. Podczas wizyty w Kielcach, która potrwa do 22 stycznia br. delegacje nauczycieli odwiedzą jeszcze m.in. Kadzielnię oraz Święty Krzyż.

Karolina Piotrowicz zdobyła...
Martyna Micek odbiera nagrodę...
Wernisaż zgromadził tłumy...

Uczennice z Kielc: Karolina Piotrowicz z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Martyna Micek z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 znalazły się w gronie laureatów konkursu plastycznego "Polska Wigilia we Wspólnej Europie", zorganizowanym przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika. Wernisaż wyróżnionych prac odbył się w poniedziałek (17 stycznia) w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Wystawa czynna będzie do 2 lutego br. Nagrodą główną dla sześciu laureatów konkursu oraz ich opiekunów będzie wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, który przewidziany jest na początek kwietnia 2005 roku. W trakcie pobytu uczestnicy będą mogli zapoznać się z organizacją prac oraz funkcjonowaniem zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i jego organów.

Konkurs przeprowadzony został w ramach programu edukacyjnego Parlamentu Europejskiego. Przedsięwzięcie zaadresowano do młodzieży w wieku 14-18 lat mieszkającej w województwach małopolskim i świętokrzyskim oraz do ich nauczycieli i instruktorów. Ich zadaniem było wykonanie projektu kartki propagującej ideę integracji europejskiej w kontekście polskich zwyczajów bożonarodzeniowych, uwzględniającego zarówno wspólne wartości europejskie, jak i poszanowanie dla odrębności kulturowej. Zgłoszonych zostało 847 prac ze 145 szkół oraz ośrodków kultury. Jury konkursowe przyznało po trzy nagrody równorzędne.

W kategorii szkół średnich zwycięzcami zostali:
Szymon Legieć z VIII Prywatnego Akademickiego LO w Krakowie
Karolina Piotrowicz z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kielcach
Karolina Wrona z XXIX LO w Krakowie

W kategorii gimnazjum wygrali:
Ilona Jachymowska z Publicznego Gimnazjum w Fałkowie
Martyna Micek z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kielcach
Maria Stychno z Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu

Decyzją jury praca Martyny Micek wytypowana została do druku w formie kartki świątecznej dołączonej do Gazety Krakowskiej

Komisja Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Kielc zbierze się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia bedzie m.in. plan pracy komisji na 2005 rok. Poczatek o godz. 13.

140 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

18.01.2005 r.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się jutro prezentacja Kielc i Targów Kielce. Będziemy pierwszym polskim miastem, które na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Klicha, zostanie przedstawione eurodeputowanym, szefom polskich placówek dyplomatycznych w Brukseli, a także osobistościom światowego rynku targowego. Miasto Kielce reprezentował będzie Ryszard Muciek, zastępca dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta - Pełnomocnik Prezydenta ds. Projektów Strukturalnych, a Targi Kielce Tomasz Raczyński - Prezes Zarządu Spółki. Celem prezentacji jest przedstawienie Kielc, jako miejsca przyjaznego dla europejskich przedsiębiorców i turystów, w tym biznesowych oraz Targów Kielce, jako dynamicznego centrum wystawienniczego organizującego specjalistyczne targi, również za granicą. Multimedialny materiał ukaże Kielce jako nowoczesne, szybko rozwijające się miasto młodych ludzi i międzynarodowego klimatu, a przez to atrakcyjne inwestycyjnie i turystycznie. Zaprezentujemy realizowane projekty infrastrukturalne, w tym współfinansowane z funduszy strukturalnych oraz planowane zamierzenia inwestycyjne.

31 kandydatów zostało zgłoszonych do dziesiątej edycji Nagrody Miasta Kielce. Wnioski z propozycjami wyróżnień za ubiegły rok mogli zgłaszać przewodniczący, komisje i kluby Rady Miejskiej, prezydent Kielc, organizacje gospodarcze, społeczne, zawodowe, związkowe, stowarzyszenia i związki twórcze, wyznaniowe oraz dyrektorzy i prezesi jednostek gospodarczych. Wśród kandydatów do tej prestiżowej nagrody są ludzie znani w naszym mieście, działający w różnych sferach życia: kultury, sportu, gospodarki czy też pracy społecznej. Są to osoby doskonale promujące Kielce w kraju i za granicą i przyczyniające się do ich rozwoju. Laureatów nagrody, finansowanej z budżetu miasta, wybierze spośród zgłoszeń prezydent Kielc w  porozumieniu z Konwentem Rady Miejskiej. Zostaną uhonorowani statuetkami, złotymi spinkami oraz nagrodami pieniężnymi. Od 1995 roku przyznano 94 Nagrody Miasta Kielce, w tym 6 specjalnych.

Delegacje nauczycieli z Hiszpanii, Włoch i Norwegii przybędą dziś z wizytą do Kielc w ramach programu Socrates Comenius. Podczas pobytu 9-osobowa grupa pedagogów gościć będzie m.in. w Zespole Szkół Informatycznych im. Gen. Hauke-Bosaka w Kielcach, którego przedstawiciele przebywali w Hiszpanii w październiku ubiegłego roku. Jutro delegacja spotka się w ratuszu z władzami Kielc.

"Kielce inaczej", to tytuł konkursu fotograficznego pod honorowym patronatem prezydenta miasta Wojciecha Lubawskiego, który organizują Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach oraz Świętokrzyski Portal Kulturalny Wici. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie i popularyzacja fotografii, jako dziedziny sztuki oraz pozyskanie materiału fotograficznego dokumentującego walory krajobrazowe miasta i wszystkie dziedziny jego życia. Uczestnicy konkursu mają za zadanie przedstawić miasto oraz jego środowisko w nietuzinkowy i niebanalny sposób, poprzez pokazanie życia codziennego mieszkańców, ulotności mijającej chwili, zadumy, filozoficznej refleksji, nostalgii lub humoru. Fotografie mają przekazywać własne i osobiste spojrzenie na wygląd, otoczenie, piękno rodzimej przyrody i życie Kielc. Wernisaż wystawy fotograficznej, prezentującej nagrodzone prace odbędzie się 26 czerwca 2005 roku w DŚT - Pałacyku Tomasza Zielińskiego, podczas Pikniku Kulturalnego z okazji "III Urodzin Świętokrzyskiego Portalu Kulturalnego Wici". Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia uczestnika dostępne są na stronie internetowej www.wici.info

Podczas zbliżających się ferii na dzieci i młodzież czeka wiele ciekawych propozycji, organizowanych w ramach Akcji Zima 2005 . Bardzo interesująco zapowiada się m.in. blok imprez rekreacyjno-sportowych. Urząd Miasta Kielce wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zapraszają na "Sportowe Ferie w Mieście" , które potrwają od 31 stycznia do 11 lutego 2005 r. W ofercie znajdują się m.in. turnieje sportowe, zajęcia na basenie czy otwarte zajęcia rekreacyjno-ruchowe.

Pliki do pobrania

"Sportowe Ferie w Mieście"

W związku z dużym zainteresowaniem towarzyszącym budowie stadionu piłkarskiego przy ul. Ściegiennego 8, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach zaprasza mieszkańców miasta do odwiedzin strony internetowej www.mosir.strefa.pl , na której można śledzić postępy przy budowie nowego obiektu.

Komisja Zdrowia Rady Miejskiej Kielc zbierze się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia będą m.in. kontrakty dla stomatologów na 2005 rok. Początek o godz. 12. Dziś w Urzędzie Miasta spotka się również  Komisja Budżetu i Finansów RM. Radni zajmą się m.in. planem pracy komisji na 2005 rok. Początek posiedzenia o godz. 14.

135 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

17.01.2005 r.

Jeszcze tylko dziś można zgłaszać kandydatów do Nagrody Miasta za 2004 rok. Wnioski przyjmuje sekretariat Wydziału Organizacyjnego, Rynek 1, pokój 148, tel. 36-76-148. Kandydatów mogą zgłaszać: przewodniczący Rady Miejskiej, komisje RM, kluby radnych, prezydent miasta, organizacje gospodarcze, społeczne, zawodowe, związkowe, stowarzyszenia i związki twórcze, wyznaniowe oraz dyrektorzy i prezesi jednostek gospodarczych. Celem wyróżnienia, przyznawanego każdego roku zarówno osobom  indywidualnym, jak i grupom, jest uhonorowanie tych, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczynili się do promocji oraz rozwoju Kielc.

Dziś mija termin składania propozycji w Otwartym Konkursie Ofert na realizację zadań własnych Miasta Kielce dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów w roku 2005. Urząd Miasta czeka na projekty zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży między innymi podczas zbliżających się ferii zimowych. Mogą to być propozycje na przykład z dziedziny zajęć kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych oraz turystycznych. Wnioski przyjmuje Biuro ds. Organizacji Pozarządowych kieleckiego ratusza. Oferty oceni komisja konkursowa, powołana w tym celu przez prezydenta Kielc. Szczegóły na stronie www.bip.kielce.pl : Zarządzenie Prezydenta Miasta Kielce nr 416/2004 oraz Współpraca z organizacjami pozarządowymi - Otwarty konkurs ofert.

O sześćdziesiątej rocznicy wkroczenia Wojsk Radzieckich do Kielc przypomniał w minioną sobotę dźwięk, włączonych na minutę, syren alarmowych. Obchody, zorganizowane przez Zarząd Okręgu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przy współpracy Urzędu Miasta Kielce, rozpoczęły się w południe przed pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne na Kadzielni. W imieniu władz miasta kwiaty złożyli wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kielcach Jan Kubik oraz zastępca prezydenta Andrzej Sygut. Następnie uczestnicy zapalili znicze na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ul. Kwasa i na Cmentarzu Wojsk Polskich. W uroczystościach wziął udział konsul generalny Rosji w Krakowie.

Delegacje nauczycieli z trzech państw Unii Europejskiej przybędą jutro z wizytą do Kielc w ramach programu Socrates Comenius. Podczas pobytu 9-osobowa grupa nauczycieli z Hiszpanii, Włoch i Norwegii gościć będzie m.in. w Zespole Szkół Informatycznych im. Gen. Hauke-Bosaka w Kielcach, którego przedstawiciele przebywali w Hiszpanii w październiku ubiegłego roku. 19 stycznia br. pedagodzy odwiedzą ratusz, gdzie spotkają się z władzami Kielc.

Zakończyła się czwarta edycja akcji "Posesja", prowadzona przez pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Straż Miejską od 10 do 14 stycznia. Tym razem odwiedzili oni 47 posesji w rejonie ulic: Starogórska (Dąbrowa) oraz Browarna, Pańska i Za Walcownią (Białogon). Kontrola prowadzona była pod kątem gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, wykonania uchwały Rady Miejskie w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Kielc. Wynikiem akcji jest nałożenie przez strażników miejskich 4 mandatów na sumę 300 zł i wydanie 26 poleceń porządkowych.

W trakcie kontroli stwierdzono:
•    brak pojemników na odpady                            - 9 szt.
•    brak umów na wywóz śmieci                           - 9 szt.
•    przepełnione szamba                                      - 4 szt.
•    brak szamba                                                  - 4 szt.
•    brak udokumentowania opróżniania szamb       - 3 szt.
•    nie zarejestrowane psy                                   - 12 szt.
•    brak numeru posesji                                       - 4 szt.
•    brak tabliczki informującej o psie na posesji     - 10 szt.  

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w związku z awarią wodociągu na ul. Tysiąclecia PP do 18.01 br. obowiązuje częściowe ograniczenie ruchu na skrzyżowaniu ulic: Manifestu Lipcowego - Al. Tysiąclecia PP - Domaszowska. Została także zmieniona trasa linii autobusowej Nr 20 jadącej w kierunku ul. Pocieszka (dojazd ulicami: Manifestu Lipcowego, Świętokrzyską i Warszawską). Trasa linii autobusowej z ul. Pocieszka - Al. Tysiąclecia w kierunku ul. Manifestu Lipcowego pozostaje bez zmian.

Szkolenie pt."Rachunkowość i sprawozdawczość budżetowa jednostek samorządu terytorialnego i jednostek budżetowych podporządkowanych lub nadzorowanych - zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2004 rok. Odpowiedzialność za dyscyplinę finansów publicznych" odbywa się dziś w ratuszu. Biorą w nim udział przedstawiciele Wydziału Finansów, Budżetu i Analiz kieleckiego magistratu oraz jednostek budżetowych podporządkowanych i współpracujących z UM Kielce. Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa.

Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej Kielc zbierze się dziś w ratuszu. Radni zapoznają się z informacją na temat: "System monitoringu telewizyjnego Miasta Kielce - rozbudowa i modernizacja". Początek o godz. 14.

135 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

Uroczyste otwarcie...

14.01.2005 r.

W otwarciu Planetarium Akademii Świętokrzyskiej wzięli dziś udział m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Bogucki. Obiekt mieszczący się w gmachu Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego AŚ (ul. Świętokrzyska 15) wyposażony jest m.in.: w sferyczny ekran projekcyjny i projektor, który wyświetla w kopule sufitu pomieszczenia, obraz nocnego nieba. Będzie tu można oglądać ruchy planet, zaćmienia Słońca i Księżyca oraz gwiazdozbiory. Rada Miejska Kielc, uchwałą z dnia 21.06.2004 roku, przekazała uczelni kwotę 500.000 zł na rozbudowę bazy dydaktycznej i mieszkaniowej, z czego 114.000 zł przeznaczono na wyposażenie planetarium.

Uroczystości z okazji 60. rocznicy wkroczenia Wojsk Radzieckich do Kielc, organizowane przez Zarząd Okręgu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przy współpracy Urzędu Miasta Kielce, odbędą się jutro w południe pod pomnikiem na Kadzielni. W imieniu władz miasta kwiaty złożą wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kielcach Jan Kubik oraz zastępca prezydenta Andrzej Sygut. Następnie uczestnicy zapalą znicze na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ul. Kwasa i na Cmentarzu Wojsk Polskich. O godzinie 12.00 na 1 minutę zostaną uruchomione w naszym mieście syreny alarmowe (sygnał ciągły). 

31 stycznia w województwie świętokrzyskim rozpoczynają się ferie zimowe. Dla uczniów, którzy nigdzie nie wyjadą instytucje miejskie przygotowują, jak co roku propozycje spędzenia czasu wolnego w ramach Akcji "Zima 2005" . W ofercie dla dzieci i młodzieży znalazły się różnorodne zajęcia sportowo-rekreacyjne, organizowane przez Wydział Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia przy pomocy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na młodych kielczan czekają Świetlice "Plus", kluby osiedlowe oraz instytucje kultury, które zorganizują wiele wycieczek, wypraw na basen, do kina czy Teatru "Kubuś". W planach akcji są też zajęcia taneczne i warsztaty teatralne. (szczegóły akcji)

Komisja Statutowo-Samorządowa Rady Miejskiej Kielc zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia była m.in. ocena działalności Straży Miejskiej w 2004 roku oraz kierunki funkcjonowania na rok 2005. Radni zapoznali się również ze sprawozdaniem dotyczącym pracy Komisji ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Mieście Kielce. Początek o godz. 9.00.

133 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

13.01.2005 r.

Wydział Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta przygotował zestawienie europejskich programów i funduszy w obszarze edukacji . Zadaniem opracowania, przedstawionego dziś radnym na posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, jest przybliżenie wszystkim podmiotom działającym w Kielcach w tej dziedzinie (z wyjątkiem szkolnictwa wyższego), zewnętrznych źródeł finansowania i realizacji projektów. Składające się z pięciu części opracowanie przybliża możliwości finansowania przedsięwzięć ze środków funduszy strukturalnych, informuje o warunkach realizacji projektów edukacyjnych w ramach Inicjatyw Wspólnotowych - Leonardo Da Vinci, Młodzież i Sokrates, zawiera dane o pozostałych programach i funduszach, z których mogą skorzystać wskazane podmioty. Zainteresowani znajdą tu również propozycje nowych programów Komisji Europejskiej na lata 2007 - 2013 oraz informacje o aktualnych konkursach edukacyjnych, programach stypendialnych i innych, wspierających rozwój edukacji. Publikacja wyraża stan dostępnych programów i funduszy na dzień 13 stycznia 2005 roku. Zainteresowanych prezentowanymi w opracowaniu programami prosimy o kontakt z Danutą Wojnowską: Rynek 1, pok. 144, tel. 36 76 144, e-mail: .

Pliki do pobrania

Europejskie programy i fundusze w obszarze edukacji

Kandydatów do Nagrody Kielc za 2004 można zgłaszać do poniedziałku, 17 stycznia w Urzędzie Miasta Kielce. Wnioski przyjmuje sekretariat Wydziału Organizacyjnego, Rynek 1, pokój 148, tel. 36-76-148. Kandydatów do nagród mogą zgłaszać: przewodniczący Rady Miejskiej, komisje RM, kluby radnych, prezydent miasta, organizacje gospodarcze, społeczne, zawodowe, związkowe, stowarzyszenia i związki twórcze, wyznaniowe oraz dyrektorzy i prezesi jednostek gospodarczych. Celem tego prestiżowego wyróżnienia jest uhonorowanie osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju Kielc. Nagrody Miasta przyznaje Prezydent Kielc w  porozumieniu z Konwentem Rady Miejskiej zarówno osobom  indywidualnym, jak i grupom. Każdego roku wręczanych jest maksimum 10 tych wyróżnień, finansowanych z budżetu miasta. W niektórych edycjach przyznawane były także Nagrody Specjalne.

Plakat reklamujący akcję

Plakaty propagujące akcję edukacyjną, której celem jest poprawa estetyki naszego miasta oraz utrzymanie czystości, rozwieszone zostały na tablicach i słupach ogłoszeniowych oraz części przystanków autobusowych w mieście. W najbliższych dniach wymowne napisy "Śmiecisz - Płacisz!" pojawią się także na pasach między jezdniami. - Chodzi o uświadomienie mieszkańcom, że utrzymanie czystości kosztuje i że wszyscy musimy się o to troszczyć - mówi Czesław Gruszewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Kielce, na zlecenie którego plakaty zostały rozwieszone. Jest to jeden z elementów kampanii edukacyjnej, zainicjowanej przez prezydenta Kielc, w ramach której prowadzona jest także akcja "Posesja" czy też "Kielce ładne i czyste". 

Rozpoczęły się eliminacje do VII edycji festiwalu "Scena Dla Ciebie 2005". Dziś i jutro (godz. 17) w przesłuchaniach, które odbędą się w siedzibie Ośrodka Młodzieżowego "Zameczek" (ul. Słowackiego 23) wezmą udział wokaliści. Na 21 i 27 stycznia br. zaplanowano występy zespołów wokalnych, natomiast 20 oraz 28 stycznia br. zaprezentują się instrumentaliści.

Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach zaprasza instytucje opiekuńczo - wychowawcze, instytucje kultury, kluby i świetlice do wzięcia udziału w cyklu prelekcji popularyzatorskich i upowszechniających wiedzę z zakresu zabawkarstwa i zabaw z uwzględnieniem tematyki regionalnej. Zainteresowani proszeni są o kontakt z Jolantą Podsiadło - kierownikiem Ośrodka Zabaw i Zabawek: tel. (041) 344-40-78, tel./fax. (041) 344-48-19, e-mail: muzzab@complex.com.pl , www.muzeumzabawkarstwa.art.pl .

 

W tym roku zaplanowane zostały następujące tematy prelekcji dla nauczycieli, opiekunów i wychowawców:

 • 27stycznia 2005 r.
  "Zakorzenienie w małej ojczyźnie a wychowanie światłego i aktywnego społecznie obywatela."
 • 17 maja 2005 r.
  "Tradycje kieleckiego ośrodka zabawkarskiego elementem wzmacniającym poczucie tożsamości regionalnej."
 • 16 września 2005 r.
  "Muzeum świątynia czy forum? Możliwości edukacyjne instytucji muzealnej w Europie regionów."
 • 16 grudnia 2005 r.
  "Kraj lat dziecinnych…- znaki i znamiona – regionalny i narodowy wymiar kultury."
"Zakorzenienie w małej ojczyźnie a wychowanie światłego i aktywnego społecznie obywatela."

133 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

12.01.2005 r

Ruszył Program Profilaktyki Zdrowotnej "Zdrowe Kielce 2005" - informuje Wydział Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia UM. Wszyscy kielczanie zainteresowani badaniami profilaktycznymi w ramach tego przedsięwzięcia mogą rejestrować się w placówkach medycznych. Badania dotyczą: chorób układu krążenia i cukrzycy, chorób nowotworowych - rak szyjki macicy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Wykaz telefonów, pod którymi można uzyskać informacje oraz zarejestrować się na badania profilaktyczne w ramach realizacji Programu Profilaktyki Zdrowotnej "Zdrowe Kielce"


Program profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy u osób z terenu Miasta Kielce:
Osoby powyżej 40 roku życia

Nazwa placówki
Adres
 Telefon
NZOZ "PARTNER"
Przychodnia ul. Lecha 14 A
Przychodnia ul. 1-go Maja 196
Przychodnia ul. Dewońska 19
345 03 40
345 76 48
369 88 97
NZOZ "MEDICUS"
Przychodnia Os. Na Stoku 63 A
331 05 68
362 66 92
NZOZ "PROMED"
Przychodnia ul. Skibińskiego 4
Przychodnia ul. Karczówkowska 36
Przychodnia ul. Kryształowa 3
345 46 21
366 01 94, 366 03 40, 692 245 104
366 19 61, 345 60 12, 507 582 950
NZOZ "SUPRAMED"
Przychodnia ul. Warszawska 151
Przychodnia ul. Pocieszka 11
Przychodnia ul. Zamenhoffa 4
331 60 08
344 75 84
331 57 86
NZOZ "DALMED"
Przychodnia ul.  Daleka 5
Przychodnia ul.  Mazurska 61
Przychodnia ul.  Zagórska 17 b
34 25 240
34 28 530
34 47 319
NZOZ "CENTRUM"
Przychodnia ul.  Żelazna 35
Przychodnia ul.  Wojska Polskiego 3/5
Przychodnia ul.  Sobieskiego 27
Przychodnia ul.  Prusa 1
366 02 80
361 29 74
361 67 12
361 42 86


Program profilaktyki chorób nowotworowych - rak szyjki macicy dla kobiet z terenu Miasta Kielce:
Kobiety w wieku powyżej 30 lat

Świętokrzyskie Centrum Onkologii - Poradnia Ginekologii pokój nr 2 - 36 74 077

Program wczesnego wykrywania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) dla osób z terenu Miasta Kielc:
Osoby powyżej 40 roku życia, które palą lub paliły papierosy

Wojewódzka Specjalistyczna Przychodnia Gruźlicy i Chorób Płuc ul. Jagiellońska 72 - 345 31 44, 345 18 12

NZOZ "CENTRUM”: Przychodnia ul. Wojska Polskiego 3/5 - 361 29 74
                             Przychodnia ul. Prusa 1 - 361 42 86

Niemal 60% osób biorących udział w badaniu pn. "Poczucie bezpieczeństwa w świadomości mieszkańców miasta Kielce - na podstawie badań empirycznych" uważa, że Kielce są raczej bezpieczne. Raport z badań przedstawił dziś podczas konferencji prasowej w ratuszu nadkomisarz Paweł Żak, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach. Przedsięwzięcie zrealizowane przez Akademię Świętokrzyską metodą kwestionariuszową, opracował socjolog dr Andrzej Kościołek. W Kielcach próbą objęto 146 losowo wybranych respondentów. Nadkomisarz Żak mówił podczas spotkania o dobrej współpracy Policji z samorządem miasta, który w ubiegłym roku przeznaczył ponad milion złotych, m.in. na utrzymanie 20 etatów rewirowych, przekazał cztery Skody Octavie dla Sekcji Ruchu Drogowego. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski przypomniał natomiast o planach wprowadzenia w Kielcach programu pozycjonowania pojazdów. W tej sprawie decyzja zależała będzie od radnych.

 

Największa grupa respondentów, na pytanie: "Kiedy mieszkaniec czuje się bezpiecznie?" odpowiedziała, że wtedy, kiedy jest zdrowy (18,21%) oraz kiedy ma pracę (17,62%. Poczucie bezpieczeństwa zależy, zdaniem większości, od dobrej pracy policji (20,06 %), unikania niebezpiecznych miejsc (13,52%) oraz surowości prawa (12,63%). Przeszło 65% ankietowanych umiarkowanie obawia się, że stanie się ofiarą przestępstwa, zaś około 16% w ogóle się tego nie obawia. Najbardziej boimy się włamań do mieszkań, napadów i rabunków oraz pobić i rozbojów. Badanie wskazuje na raczej niski poziom zaufania mieszkańców do policji, choć jest ono o 10% wyższe w stosunku do policji miejskiej niż krajowej. Respondentów najbardziej razi w pracy policji przewlekłość prowadzonych spraw - formalizm (średnia 4,16) oraz przekupność i nieuczciwość policjantów (średnia 3,79). Najwięcej pozytywnych ocen mieszkańcy Kielc przyznali policji, szkołom i sobie samym. 54,11% badanych na pytanie o reakcje kielczan na przejawy agresji odpowiedziało "Udają, że nie widzą", zaledwie 2,05% broni poszkodowanego, 18,49% informuje o tym policję. Wyniki badań wskazują, że niemal 37% respondentów chętnie propagowałoby działania rzecz poprawy bezpieczeństwa, 36,30% - osobiście wzięłoby udział w tych działaniach, ok. 4,8% nie jest zainteresowanych i nic by nie zrobiło. Badania odniosły się także do kwestii gotowości kontaktów mieszkańców ze swoimi dzielnicowymi oraz znajomości dzielnicowego. Ponad 60% respondentów odpowiedziało, że nie chce lub raczej nie chce mieć kontaktów z dzielnicowym. Z drugiej strony 41% pytanych stwierdziło, że zna osobiście dzielnicowego lub wie kto nim jest. Dalsze 26% chciałoby go poznać. Z wniosków końcowych opracowania wynika, że lokalna strategia bezpieczeństwa na terenie Kielc powinna kłaść nacisk na znaczenie społeczności lokalnych. W skuteczne zapobieganie przestępczości muszą być zaangażowani wszyscy mieszkańcy. W działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa powinni uczestniczyć wszyscy zainteresowani partnerzy: gmina Kielce, organizacje społeczne, pozarządowe itp., sami mieszkańcy, jak również policja. 

- Jestem przekonany, że Szpital Miejski w obecnej formule nie może dalej istnieć. Zadłużenie placówki nie daje gwarancji normalnego funkcjonowania - stwierdził dziś  podczas konferencji prasowej prezydent Wojciech Lubawski. Jednym z proponowanych rozwiązań jest przejęcie jednostki przez marszałka województwa. Zmieniłby się wówczas organ założycielski, a miasto musiałoby spłacić dług szpitala. Druga propozycja dotyczy prywatyzacji placówki. Firma, która wygrałaby przetarg, byłaby zobowiązana do płacenia miastu opłat za dzierżawę budynku. Także w tym przypadku istniejący już dług miasto musiałoby zapłacić. Jutro z delegacją do Ozimka w Opolskiem wybierają się radni Komisji Zdrowia oraz Komisji Budżetu i Finansów wraz z zastępcą prezydenta Kielc, Andrzejem Sygutem. Celem wizyty jest pozyskanie doświadczeń tamtejszego starostwa, które zdecydowało się na prywatyzację zadłużonego szpitala pod koniec 2003 roku. Wydzierżawiło budynek placówki, usługi medyczne oraz kontrakt z NFZ. Zaciągnięty na pokrycie zadłużenia kredyt, spłaca w ratach z dzierżawy.

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zajęło pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Średnich 2005, który został przygotowany już po raz siódmy przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Podstawowym kryterium tego przedsięwzięcia jest udział uczniów poszczególnych szkół w finałach olimpiad przedmiotowych zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. Pełna lista laureatów - 407 najlepszych szkół średnich w Polsce została dziś opublikowana w miesięczniku "Perspektywy" oraz na łamach "Rzeczpospolitej". W obu pismach zostały zamieszczone również rankingi wojewódzkie, wskazujące najlepsze szkoły w poszczególnych regionach. Finał rankingu odbędzie się dzisiaj w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele I LO im. Stefana Żeromskiego oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia UM Kielce Mieczysław Tomala.

Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Urzędu Miasta w Kielcach przypomina o kolejnym terminie, który upływa z dniem 31.12.2005 roku, obowiązkowej wymiany dowodów osobistych wydanych w latach 1981-1991r.

Kolejne terminy to:

 • Od 1 stycznia 2006 do 31 grudnia 2006 roku dowody osobiste wydane w latach 1992-1995
 • Od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2007 roku dowody osobiste wydane w latach 1996-2000.

Po analizie stanu technicznego budynku Domu Pomocy Społecznej w Dobromyślu, w którym przebywa 80 pensjonariuszy, prezydent Kielc podjął decyzję, że bardziej ekonomiczne od remontu starego obiektu, będzie wybudowanie nowych, lekkich pawilonów. W tym roku ma być przygotowana dokumentacja techniczna inwestycji.

Konwent Rady Miejskiej Kielc zebrał się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia było ustalenie porządku obrad najbliższej sesji, która odbędzie się 20 stycznia br.

Do udziału w akcji "I Ty Możesz Zostać Aktorem" zaprasza Kieleckie Centrum Kultury. Wszyscy chętni, którzy chcą poznać elementy gry aktorskiej mogą przyjść jutro o godz. 17.00 do siedziby KCK (Plac Moniuszki 2B). Uczestnicy tego przedsięwzięcia będą mieć szansę występów w zespole teatralnym "PEGAZ" oraz zagrać w sztuce wystawianej na zawodowej scenie KCK. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 34-440-32 (w.259).

141 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

11.01.2005 r.

Nieruchomość położoną przy ul. Ściegiennego 13 (budynki dawnego Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4) prezydent Miasta Kielce przekazał w drodze darowizny województwu świętokrzyskiemu na potrzeby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Akt notarialny w tej sprawie podpisali dziś w imieniu Kielc prezydent Wojciech Lubawski oraz reprezentujący województwo świętokrzyskie: marszałek Franciszek Wołodźko i członek zarządu woj. Marek Gos. Podpisany został także akt notarialny dotyczący przekazania gminie Kielce przez samorząd województwa nieruchomości niezabudowanej przy ul. Ściegiennego (za WDK) na cele budowy parkingu przy powstającym stadionie piłkarskim. Obie umowy zostały przygotowane przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami UM Kielce.

Do 31 stycznia 2005 roku właściciele sklepów i punktów gastronomicznych posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zobowiązani są do złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych i dokonania stosownych opłat za korzystanie z zezwolenia w 2005 roku - informuje Wydział Spraw Obywatelskich, Referat Handlu i Usług Urzędu Miasta Kielce. Wniesienie opłaty po terminie skutkuje wygaśnięciem zezwolenia. Przedsiębiorca, któremu zezwolenie wygasło z powyższych przyczyn będzie mógł ubiegać się o nowe po upływie 6 miesięcy.

Komisja Zdrowia Rady Miejskiej Kielc zbierze się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia będzie wykonanie programów profilaktyki zdrowotnej w roku ubiegłym oraz plan działań w tym zakresie na rok 2005. Początek o godz. 12.

141 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

10.01.2005 r.

Kandydatów do Nagrody Kielc za 2004 można zgłaszać do poniedziałku, 17 stycznia w Urzędzie Miasta Kielce. Wnioski przyjmuje sekretariat Wydziału Organizacyjnego, Rynek 1, pokój 148, tel. 36-76-148. Kandydatów do nagród mogą zgłaszać: przewodniczący Rady Miejskiej, komisje RM, kluby radnych, prezydent miasta, organizacje gospodarcze, społeczne, zawodowe, związkowe, stowarzyszenia i związki twórcze, wyznaniowe oraz dyrektorzy i prezesi jednostek gospodarczych. Celem tego prestiżowego wyróżnienia jest uhonorowanie osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju Kielc. Nagrody Miasta przyznaje Prezydent Kielc w  porozumieniu z Konwentem Rady Miejskiej zarówno osobom  indywidualnym, jak i grupom. Każdego roku wręczanych jest maksimum 10 tych wyróżnień, finansowanych z budżetu miasta. W niektórych edycjach przyznawane były także Nagrody Specjalne.

17 stycznia mija termin składania propozycji w Otwartym Konkursie Ofert na realizację zadań własnych Miasta Kielce dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów w roku 2005 . Urząd Miasta czeka na między innymi na projekty zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży podczas zbliżających się ferii zimowych, w okresie 31 stycznia - 13 lutego br. Mogą to być propozycje  na przykład z dziedziny zajęć kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych oraz turystycznych. Do dziś wypełnione wnioski złożyło w Biurze ds. Organizacji Pozarządowych magistratu tylko cztery organizacje. Oferty oceni komisja konkursowa powołana w tym celu przez prezydenta Kielc. Szczegóły na stronie www.bip.kielce.pl : Zarządzenie Prezydenta Miasta Kielce nr 416/2004 oraz Współpraca z organizacjami pozarządowymi - Otwarty konkurs ofert.

Wernisaż wystawy "Przestrzenie podziemne - poszukiwania. Projekt Kadzielnia" odbędzie się dzisiaj w Domu Środowisk Twórczych. Składające się na ekspozycję fotografie wykonane zostały podczas eksploracji jaskiń w Parku Kadzielnia. Celem działań odkrywczych i badawczych zainicjowanych przez Geopark Kielce jest połączenie 3 jaskiń: Odkrywców, Prochowni i Szczeliny, a w dalszej kolejności przygotowanie podziemnej trasy do zwiedzania. Zdjęcia ilustrują zmagania grupy speleologów, odkrywających nieznane dotąd podziemne przestrzenie jaskiniowe. Organizatorzy wystawy: Geopark Kielce, Speleoklub Świętokrzyski oraz autorzy fotografii - Justyna Jach i Michał Saganowski zapraszają na godz. 18.00 do DŚT na ul. Zamkową 5.

 

fot.: Justyna Jach,  Michał Saganowski

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej Kielc zbierze się dziś o godz. 12.00 w ratuszu. Tematem posiedzenia będzie m.in. rozpoczęcie procedury absolutoryjnej. O godz. 13.00 obradować będzie także Komisja Gospodarki Komunalnej RM. Radni zapoznają się m.in. z wynikami pomiaru hałasu w głównych ciągach komunikacyjnych oraz podczas imprez publicznych w Kielcach.

132 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

7.01.2005 r.

Prezydent Kielc powołał swojego Pełnomocnika ds. Rewitalizacji Miasta (Zarządzenie nr 4/2005 z dnia 3.01.2005 r.). Funkcję tę objął Artur Hajdorowicz, architekt i urbanista zatrudniony w Referacie Planów Zagospodarowania Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Administracji Budowlanej. Do zadań pełnomocnika należy realizacja zadań zapisanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji Obszarów Miejskich, Poprzemysłowych, Powojskowych w mieście Kielce na lata 2007 - 2013, w szczególności:

 • monitorowanie miejskich projektów infrastrukturalnych (Sienkiewicza, Rynek, stadion, hala, Geopark) pod względem ich wpływu na sferę gospodarczą i społeczną rewitalizowanych obszarów,
 • monitorowanie i inicjowanie działań z zakresu zagospodarowania przestrzennego oraz rozwoju gospodarczego i społecznego na wyznaczonych obszarach rewitalizacji,
 • wykreowanie nowych projektów rewitalizacyjnych na okres programowania 2007-2013 oraz udział w ich przygotowaniu,
 • przygotowanie i wprowadzanie zmian do Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2007-2013.
Kontakt: Rynek 1, p. 221, tel. (41) 36 76 444, (41) 36 76 221, fax 36 76 130, e-mail:

Wernisaż wystawy "Przestrzenie podziemne - poszukiwania. Projekt Kadzielnia" odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Domu Środowisk Twórczych. Składające się na ekspozycję fotografie wykonane zostały podczas eksploracji jaskiń w Parku Kadzielnia. Celem działań odkrywczych i badawczych zainicjowanych przez Geopark Kielce jest połączenie 3 jaskiń: Odkrywców, Prochowni i Szczeliny, a w dalszej kolejności przygotowanie podziemnej trasy do zwiedzania. Zdjęcia ilustrują zmagania grupy speleologów, odkrywających nieznane dotąd podziemne przestrzenie jaskiniowe. Organizatorzy wystawy: Geopark Kielce, Speleoklub Świętokrzyski oraz autorzy fotografii - Justyna Jach i Michał Saganowski zapraszają 10 stycznia na 18.00 do DŚT na ul. Zamkową 5.

Dom Kultury "Zameczek" zaprasza na coroczny cykl imprez w ramach akcji "Zima w mieście" pod nazwą "Ferie z Zameczkiem - 2005" . W programie akcji, która potrwa od 31.01 do 11.02 br. są m.in. wycieczki autokarowe, konkursy, gry świetlicowe oraz wiele innych atrakcji. Zapisy w D.K. "Zameczek" (ul. Słowackiego 23) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00 osobiście lub telefonicznie pod numerem 361-39-44.

Jak podaje Centralne Biuro Prognoz w Warszawie dzisiejszej nocy oraz jutro w ciągu dnia zwiększy się prędkość wiatru południowo-zachodniego, który w porywach osiągnie do 20-24m/s, a na północy do 25-27m/s.

132 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

Podpisanie umowy

6.01.2005 r.

Umowę o współpracy Kielc z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisali dziś prezydent Wojciech Lubawski oraz wiceprezes PAIiIZ Anna Szymańska - Kwiatkowska. W spotkaniu, które odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli również udział: wojewoda Włodzimierz Wójcik, reprezentująca PAIiIZ dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej Barbara Sawicz, a także dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta UM Kielce Artur Sobolewski. Celem umowy jest współpraca na rzecz gospodarczej promocji Kielc, ukierunkowana na zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na obszar naszego miasta. Współpraca ta realizowana będzie przez Centrum Obsługi Inwestora PAIiIZ .

Centrum Obsługi Inwestora umiejscowione będzie w strukturze Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta kieleckiego ratusza. Do zadań COI należeć będzie w szczególności tworzenie i bieżące aktualizowanie ofert inwestycyjnych Miasta Kielce, wspólna z PAIiIZ obsługa inwestorów zagranicznych zainteresowanych inwestowaniem w Kielcach oraz dostarczanie PAIiIZ wszelkich informacji mogących mieć wpływ na promocję miasta lub jego klimat inwestycyjny. Zgodnie z umową, Kielce zabezpieczą obsługę personalną i techniczno - administracyjną Centrum, a PAIiIZ zobowiązuje się do przeszkolenia osób świadczących pracę na rzecz COI, bieżącego informowania o planach inwestorów zagranicznych zainteresowanych, nawet tylko wstępnie, lokalizacją "Kielce" oraz promowania miasta w ramach prowadzonej działalności.

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Kielc zbierze się dziś w Muzeum Zabawkarstwa (ul. Kościuszki 11). Tematem posiedzenia będzie funkcjonowanie placówki. Początek o godz. 14.15.

Dzieci z Ogniska Wychowawczego w Kielcach prowadzonego przez siostry Szarytki gościły dziś w ratuszu. Mali kolędnicy odwiedzili prezydenta Kielc. Były kolędy, życzenia i dużo radości.

Przygotowania do inauguracji działalności Klubu Miłośników Geologii trwają w Kieleckim Centrum Kultury. Zajęcia, adresowane do młodszej i starszej młodzieży, prowadzone będą dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki, w godzinach 16.00 - 20.00. Poświęcone będą nie tylko poznawaniu licznych ciekawostek geologicznych Kielc i najbliższego regionu, ale także nauce wykonywania prostych szlifów, obróbki kamienia i preparowania okazów. Inicjatorem założenia klubu jest Andrzej Mochoń, dyrektor GEOPARKU Kielce, przy poparciu prezydenta Kielc oraz pomocy Magdaleny Kusztal, dyrektor KCK. Wszyscy zainteresowani udziałem w oryginalnych zajęciach mogą zgłaszać się w ww. godzinach lub telefonicznie pod numerem 36-76-653 . Planowane rozpoczęcie działalności klubu, to 1 lutego br.

Wykaz nieruchomości , przeznaczonych do sprzedaży, położonych w Kielcach został wywieszony w siedzibie Urzędu Miasta Kielce, Rynek 1. Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami UM, Rynek 1, II piętro, pokój nr 224 i 226.

Pliki do pobrania

Wykaz nieruchomości

130 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

5.01.2005 r.

Umowa o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, projektu "Rewitalizacja śródmieścia Kielc: przebudowa ulicy Sienkiewicza do ul. Żelaznej i do Pl. Moniuszki" została dziś podpisana pomiędzy wojewodą świętokrzyskim Włodzimierzem Wójcikiem a Miejskim Zarządem Dróg w Kielcach reprezentowanym przez dyrektora Piotra Wójcika. W uroczystym spotkaniu z tej okazji, które odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim wziął udział m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz Skarbnik Miasta Jan Chudzik. W ramach tego projektu zostanie zmodernizowana ul. Sienkiewicza na odcinkach od ul. Dużej do Placu Moniuszki i od ul. Paderewskiego do ul. Żelaznej. Przedsięwzięcie jest częścią Lokalnego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich, Poprzemysłowych i Powojskowych w Mieście Kielce. Całkowita wartość Projektu wynosi 16.185.813,17 PLN. Inwestycja otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ZPORR, Rewitalizacja obszarów miejskich). Dofinansowanie z Funduszu wynosi 12.120.572,36 PLN, co stanowi 75% wydatków kwalifikowanych. Projekt współfinansowany będzie również z budżetu państwa w przewidywanej kwocie, nie większej niż 1.616.076,32 PLN, co stanowi 10 % wydatków kwalifikowanych.  Umowy na dofinansowanie ze środków ZPORR podpisali podczas dzisiejszego spotkania także przedstawiciele: Politechniki Świętokrzyskiej, gmin Strawczyn i Bogoria oraz  Stąporkowa.

Bogaty w wydarzenia wieczór miały wczoraj patrole Straży Miejskiej . Jak informuje rzecznik prasowy SM - Andrzej Wąsikowski, około godziny 17-ej strażnicy przyjęli zgłoszenie o porzuconych na łące w rejonie ul. Prochownia i Cedzyńskiej kilku tysiącach pudełek z termometrami weterynaryjnymi, które ktoś bezmyślnie pozostawił tuż przy drodze. Gdyby rtęć dostała się do sieci kanalizacyjnej, stanowiłoby to duże zagrożenie dla miasta. Wezwani na miejsce strażacy zabezpieczyli znalezisko. O zdarzeniu została poinformowana także Policja. Po godz. 19-ej kolejny patrol Straży Miejskiej zatrzymał kobietę, która jeździła Fiatem 126 P chodnikiem przy ul. Szajnowicza. - Zatrzymana była pod wpływem alkoholu, zachowywała się bardzo agresywnie wobec strażników - mówi A. Wąsikowski. Dalsze czynności przejęła Policja. Także wczoraj, przy ul. Bodzentyńskiej patrol, w skład którego wchodziła policjantka z III KP oraz strażnik miejski i pies, złapali na gorącym uczynku dwóch włamywaczy do mieszkania w kamienicy nieopodal Rynku. Również w tym przypadku sprawą zajęła się Policja.

Do 10 marca br. można zgłaszać się do udziału w II Konkursie Skeczu Kabaretowego "Skecz na Scenę - 2005" , organizowanym przez Dom Kultury "Zameczek" i Wojewódzki Dom Kultury. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest nadesłanie (do 10.03 br.) na adres "Zameczka" (ul. Słowackiego 23, 25-365 Kielce) wypełnionej karty zgłoszenia oraz tekstów dwóch skeczy własnego autorstwa, które zostaną zaprezentowane podczas konkursowych zmagań. Konkurs odbędzie się 1 kwietnia 2005 r. o godz. 17 w Sali Koncertowej WDK (ul. Ściegiennego 6). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami tel. 41/ 361-39-44 lub 604-916-758.

Do udziału w akcji "I Ty Możesz Zostać Aktorem" zaprasza Kieleckie Centrum Kultury. Wszyscy chętni, którzy chcą poznać elementy gry aktorskiej mogą przyjść 13 stycznia br. (godz. 17.00) do siedziby KCK (Plac Moniuszki 2B). Uczestnicy tego przedsięwzięcia będą mieć szansę występów w zespole teatralnym "PEGAZ" oraz zagrać w sztuce wystawianej na zawodowej scenie KCK. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 34-440-32 (w.259).

Od 8 stycznia br. nastąpi przedłużenie kursów linii Nr 28 z przystanku Janów Dolny do przystanku Jaworznia szkoła - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.

129 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

4.01.2005 r.

Umowa o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, projektu "Rewitalizacja śródmieścia Kielc: przebudowa ulicy Sienkiewicza do ul. Żelaznej i do Pl. Moniuszki" zostanie podpisana jutro pomiędzy wojewodą świętokrzyskim Włodzimierzem Wójcikiem a Miejskim Zarządem Dróg w Kielcach reprezentowanym przez dyrektora Piotra Wójcika. Podpisanie umowy nastąpi w obecności Prezydenta Wojciecha Lubawskiego o godz. 10.00 w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W ramach tego projektu zostanie zmodernizowana ul. Sienkiewicza na odcinkach od ul. Dużej do Placu Moniuszki i od ul. Paderewskiego do ul. Żelaznej. Przedsięwzięcie jest częścią Lokalnego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich, Poprzemysłowych i Powojskowych w Mieście Kielce. Całkowita wartość Projektu wynosi 16.185.813,17 PLN. Inwestycja otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ZPORR, Rewitalizacja obszarów miejskich). Dofinansowanie z Funduszu wynosi 12.120.572,36 PLN, co stanowi 75% wydatków kwalifikowanych. Projekt współfinansowany będzie również z budżetu państwa w przewidywanej kwocie, nie większej niż 1.616.076,32 PLN, co stanowi 10 % wydatków kwalifikowanych. 

Umowę o współpracy Kielc z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisze w najbliższy czwartek (6 stycznia) prezydent Wojciech Lubawski. Spotkanie odbędzie się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w obecności Wojewody Świętokrzyskiego Włodzimierza Wójcika oraz reprezentujących PAIiIZ: wiceprezesa Annę Szymańską - Kwiatkowską oraz dyrektora Departamentu Współpracy Regionalnej Barbarę Sawicz. Celem umowy jest współpraca na rzecz gospodarczej promocji Kielc, ukierunkowana na zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na obszar naszego miasta. Współpraca ta realizowana będzie przez Centrum Obsługi Inwestora PAIiIZ .

Centrum Obsługi Inwestora umiejscowione będzie w strukturze Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta kieleckiego ratusza. Do zadań COI należeć będzie w szczególności tworzenie i bieżące aktualizowanie ofert inwestycyjnych Miasta Kielce, wspólna z PAIiIZ obsługa inwestorów zagranicznych zainteresowanych inwestowaniem w Kielcach oraz dostarczanie PAIiIZ wszelkich informacji mogących mieć wpływ na promocję miasta lub jego klimat inwestycyjny. Zgodnie z umową, Kielce zabezpieczą obsługę personalną i techniczno - administracyjną Centrum, a PAIiIZ zobowiązuje się do przeszkolenia osób świadczących pracę na rzecz COI, bieżącego informowania o planach inwestorów zagranicznych zainteresowanych, nawet tylko wstępnie, lokalizacją "Kielce" oraz promowania miasta w ramach prowadzonej działalności.

Referat Praw Jazdy Wydziału Spraw Obywatelskich UM Kielce przypomina , że zgodnie z § 6 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie wymiany praw jazdy (Dz. U. Nr 69, poz. 640, z późn. zm.) przedłużony został do 30 kwietnia 2005 r. termin wymiany praw jazdy wydanych w okresie od dnia 1 stycznia 1984 r. do dnia 30 kwietnia 1993 r.

 

Kolejne terminy wymiany to:

 • prawa jazdy wydane w okresie od dnia 1 maja 1993 r. do dnia 30 czerwca 1999 r. wymieniane są do dnia 30 czerwca 2006 r.;
 • prawa jazdy wydane po dniu 1 lipca 1999 r. wymieniane są do dnia 30 czerwca 2006 r.

Setne urodziny obchodzi pani Jadwiga Kuliczkowska. Urodziła się w Wilnie. Jest wdową po oficerze zamordowanym w Starobielsku. W Kielcach mieszka od 1947 roku. Ma sześcioro wnucząt. Życzenia zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności złożył jubilatce m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

131 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

3.01.2005 r.

Kilka tysięcy kielczan znakomicie bawiło się podczas jubileuszowego, dziesiątego "Sylwestra pod Gwiazdami" . Impreza trwała od 22.00 do 1.30 nad ranem. Muzyka mechaniczna w pierwszej godzinie balu przed ratuszem rozgrzała tłumy mieszkańców w wieku od lat kilku do kilkudziesięciu. O godzinie 23.00 poloneza odtańczył reaktywowany Zespół Pieśni i Tańca "Kielce", następnie na żywo wystąpili artyści, m.in. jeden z laureatów telewizyjnej "Drogi do gwiazd" - Tomasz Korfanty. Tuż przed północą najlepsze życzenia zdrowia, spełnienia marzeń, dostatku i spełnienia wszystkich marzeń złożył kielczanom Prezydent Wojciech Lubawski. A potem Nowy Rok powitał salut armatni w wykonaniu Kieleckiego Bractwa Artyleryjskiego i wystrzały korków szampana, a niebo rozświetlił siedmiominutowy pokaz sztucznych ogni do utworu Vanessy May. Bezpieczeństwa uczestników imprezy strzegły Policja, Straż Miejska i Pożarna oraz firma ochroniarska. Nad ranem plac zabawy posprzątało MPO.

 

Fot. A. Piekarski, Echo Dnia
Sławomir Nowiński - dyrektor...

Sławomir Nowiński objął dziś stanowisko dyrektora Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Miasta Kielce. Ma 45 lat, jest magistrem inżynierem budownictwa, absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej. Karierę zawodową rozpoczynał w KPRI Kielce, pracował także m.in. w firmach: Mostostal - Export S.A., PIA Piasecki S.A., Exbud S.A., HIT Centrala Polska w Warszawie, gdzie kierował komórkami odpowiedzialnymi za aktywizację i rozwój oraz realizację inwestycji. Do końca ub. roku zatrudniony był w Dorbud S.A. Ukończył kurs Wyceny i Szacowania Nieruchomości. Zna język niemiecki i rosyjski. 

Pamiątkowe zdjęcie z...

Na emeryturę odeszły dziś cztery pracownice Urzędu Miasta Kielce : Anna Antoń oraz Krystyna Gut z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Administracji Budowlanej, Maria Gutwińska z Wydziału Finansów, Budżetu i Analiz oraz Danuta Radomska, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich. W imieniu prezydenta Kielc, serdeczne podziękowania za "wieloletnią pracę na rzecz społeczności lokalnej, odpowiedzialne podejście do obowiązków służbowych, przykład oraz przekazanie cennych wskazówek młodszym pracownikom", przekazał paniom sekretarz miasta Janusz Koza. Nominację na stanowisko zastępcy dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich odebrała podczas dzisiejszego spotkania pani Barbara Obara, pracująca dotychczas w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych UM Kielce.

 

Spośród czterech pań odchodzących dziś na emeryturę, najdłuższym stażem pracy w kieleckim magistracie może pochwalić się Barbara Radomska. Swoją trzydziestoletnią karierę urzędniczą zaczynała w Urzędzie Stanu Cywilnego. Z tamtego okresu najmilej wspomina pierwsze przygotowania do ceremonii ślubnych, za które odpowiadała. Od 1992 r. pełniła funkcję zastępcy najpierw naczelnika, później dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich. - Ta praca nauczyła mnie jak pracować z ludźmi, jak rozumieć potrzeby i rozwiązywać problemy klientów, z którym mam na co dzień styczność- mówi. Pani Danuta ma wiele planów na najbliższą przyszłość. Jako emerytka jeszcze w tym tygodniu rozpocznie kurs na przewodników po Ziemi Świętokrzyskiej. Zamierza nadrobić czytanie książek i wiele czasu poświęcić ukochanej działce.

131 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności