Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Archiwum aktualności wrzesień 2005

30.09.2005 r.

Spotkanie, którego przedmiotem było określenie strategii oraz zasad i trybu działania Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego odbyło się dziś w Urzędzie Miasta Kielce. Udział wzięli: Starosta Powiatu Kieleckiego, Burmistrzowie i Wójtowie następujących gmin: Chęciny, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk, Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego. W trakcie spotkania przedstawiona została również możliwość finansowania ze środków unijnych dużych projektów rozwijających funkcje metropolitalne w ramach Programu Operacyjnego "Spójność Terytorialna i Konkurencyjność Regionów" na lata 2007-2013.

Spotkanie w ratuszu

Nagrodę za I miejsce w konkursie "Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2005 roku" w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu" odebrał wczoraj dla UM Kielce za rewitalizację ul. Sienkiewicza zastępca prezydenta Kielc Marian Parafiniuk podczas uroczystości w Centrum Targowo - Wystawienniczym EXPO w Warszawie. W tej samej kategorii komisja konkursowa przyznała I miejsce także Urzędowi Miasta Gdyni. W kwietniu br. Miejski Zarząd Dróg zgłosił oświetlenie naszego deptaka do ósmej edycji konkursu, organizowanego przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Polski Związek Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego, Gazetę Samorządu i Administracji oraz "Polskie Drogi" i Agencję SOMA - organizatora Targów Światło i Elektrotechnika. Przedsięwzięcie adresowane było do miast i gmin, które w dwóch ostatnich latach przeprowadziły na swoim terenie inwestycje oświetleniowe. Poszczególne miasta zgłosiły 36 projektów.

 

 Wręczenie nagrody odbyło się podczas Targów Światło i Elektronika 2005 w Warszawie

Dwudniowe obchody Jubileuszu 20-lecia Koła Kieleckiego Towarzystwa pomocy im. św. Brata Alberta rozpoczęły się w naszym mieście. W programie dzisiejszych uroczystości jest m.in. sesja jubileuszowa w schronisku (ul. Żeromskiego 36 a) oraz poświęcenie kapliczki przed placówką. Jutro odbędzie się msza w Kościele św. Trójcy (godz.16.30) oraz spektakl "Przed Sklepem Jubilera" w Teatrze im. S. Żeromskiego (godz. 19.00).

Kielecki Teatr Tańca obchodzi 10-lecie istnienia. Gala z tej okazji odbędzie się 1 października (sobota) o godz. 18.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. W programie m.in. wystawa fotograficzna na foyer Dużej Sceny, krótki przegląd filmowy spektakli zespołu, fragmenty przedstawień w wykonaniu byłych tancerzy oraz spektakl "Prophetie". Kielecki Teatr Tańca został utworzony przez Elżbietę Szlufik-Pańtak, pedagoga i choreografa. Teatr zadebiutował spektaklem pt. "Uczucia'', którego prapremiera odbyła się w grudniu 1995 r. na deskach Teatru Dramatycznego im. S. Jaracza w Olsztynie. Na swoim koncie ma 15 widowisk m.in. "Quo Vadis", "Dla Ciebie Panie", "Być Albo Brać", "Błękitna rapsodia", "Kalijuga-technobalet". Aktualnie jako jedyny zespół w Polsce ma w repertuarze spektakl w nowoczesnym stylu tanecznym modern-jazz underground ("Drab-Zeen").

Szkolenie w Świętokrzyskim...

Szkolenie na temat realizacji zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem głosowania w wyborach prezydenta RP odbyło się dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim przewodniczący obwodowych komisji wyborczych oraz pełnomocnicy prezydenta miasta do spraw wyborów. W Kielcach utworzono 97 obwodowych komisji wyborczych, w tym 11 tzw. obwodów odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). W każdej z obwodowych komisji znajdzie się 9 osób, w tym jeden przedstawiciel Urzędu Miasta (z wyjątkiem obwodów odrębnych).

Kolejny etap akcji "Servier - przyjaciel w cukrzycy. Wykrywa, leczy, pomaga" rozpocznie się 1 października br. W ramach tej inicjatywy z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, będą mogli skorzystać mieszkańcy 16 dużych miast (w tym Kielc) oraz 15 mniejszych (w tym Skarżyska Kamiennej - 2.X.2005 r. przy Miejskim Centrum Kultury). Organizatorzy tego przedsięwzięcia zapraszają kielczan 1 października na Plac Wolności w godzinach 10.00-18.00. Podstawowymi celami akcji są: edukacja społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka cukrzycy typu 2, zwiększenie świadomości zagrożenia chorobą i problemów, jakie niesie ze sobą cukrzyca typu 2 i jej powikłania oraz promowanie nawyku badania poziomu cukru we krwi.

Najbliższy weekend zapowiada się szczególnie emocjonująco dla miłośników żeglarstwa, bowiem na Cedzynie odbędą się Regaty o Puchar Gór Świętokrzyskich. W zawodach 1-2 października br. uczestniczyć będzie niemal sto łódek z całej Polski. Swój udział zapowiedziały kluby z Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Rybnika, Rzeszowa, Nowego Targu, a nawet z Torunia. Jak twierdzą organizatorzy, wszystko wskazuje na to, że będą to największe zawody żeglarskie, jakie kiedykolwiek odbyły się w województwie świętokrzyskim. Uroczystość otwarcia regat odbędzie się jutro (1.X) o godzinie 10.00 w Ośrodku "Przy Tamie". Zakończenie i rozdanie nagród przewidziano na niedzielę na godzinę 15.00. Główną nagrodą są żagle ufundowane przez prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego oraz starostę Zbigniewa Banaśkiewicza. Impreza wpisana jest do kalendarza Pucharu Polski. 
Są to już drugie w tym roku duże zawody sportowe dla najmłodszych, zorganizowane przez Uczniowski Klub Żeglarski "Zalew Kielce". Pierwsze odbyły się 4 czerwca, kiedy to podczas Pikniku "NIVEA Błękitne Żagle" ścigało się na Zalewie kilkudziesięciu maluchów w wieku od 6 do 11 lat. Tym razem dołączą do nich starsi koledzy, rywalizujący o zakwalifikowanie się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W tym roku, właśnie za sprawą UKŻ "Zalew Kielce", po raz pierwszy od 35 lat, żeglarze województwa świętokrzyskiego wywalczyli prawo startu w OOM - najważniejszej imprezie sportu młodzieżowego.

II parada psów z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt ustanowionego w rocznicę śmierci św. Franciszka odbędzie się jutro w Kielcach. W programie imprezy m.in. przemarsz czworonogów przez miasto oraz konkursy i pokazy. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest kielecki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Dwie linie specjalne "S" zostaną uruchomione 1 października br. (sobota) w związku z rozgrywanym meczem piłkarskim Kolporter Korona Kielce - Amica Wronki (1.X.05, godz. 14.00, stadion przy ul. Szczepaniaka) - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.
 Trasy linii "S" :

  • S1 relacji: Os. Ślichowice - Grunwaldzka - Żytnia - Seminaryjska - Tarnowska - Wapiennikowa - Husarska -  Al. Na Stadion.
  • S2 relacji: Os. Świętokrzyskie - M. Lipcowego - Świętokrzyska - Warszawska - IX Wieków Kielc - Paderewskiego - Ogrodowa - Ściegiennego - Al. Legionów - Szczepaniaka - Al. Na Stadion.

Odjazd autobusów z przystanków początkowych nastąpi o godz. 13.00.

Szczegółowe informacje o kursowaniu autobusów można będzie uzyskać:
- Dyspozytor Zajezdni Jagiellońska  - tel. 34 506 95
- Dyspozytor Zajezdni Pakosz  - tel. 361 63 71 lub 361 15 57
- Zarząd Transportu Miejskiego  -  tel. 343 15 93 w.31
- Punkt kontrolny ul. Żytnia - tel. 361 49 38
- Punkt kontrolny ul. Warszawska - tel. 368 17 09

29.09.2005 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kielcach odbyła się w Urzędzie Miasta. W programie sesji znalazły się m.in. uchwały w sprawie: przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Miasta Kielce na lata 2006-2010, Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów Barwinka - Kawetczyzny w Kielcach w rejonie ul. ul. Szwedzkiej i Łotewskiej, a także sprzedaży nieruchomości położonych w Kielcach. Przewodniczący RM Tomasz Bogucki złożył gratulacje kieleckim radnym: Halinie Olendzkiej, Jackowi Włosowiczowi oraz Włodzimierzowi Stępniowi, którzy uzyskali mandaty parlamentarzystów.

Program sesji

 

Gratulacje odbiera senator elekt - Jacek Włosowicz oraz posłowie elekci - Halina Olendzka i Włodzimierz Stępień

Przewodniczący Rady Miejskiej podczas dzisiejszej sesji poinformował także radnych o wizycie delegacji Kielc w mieście partnerskim Winnica. Podczas pobytu na Ukrainie przedstawiciele Kielc odwiedzili m.in. polską szkołę działającą przy parafii Ojców Kapucynów. Placówka poprosiła o pomoc w zorganizowaniu biblioteki z książkami i podręcznikami w języku polskim. W związku z tym, Tomasz Bogucki zwrócił się z prośbą do radnych, urzędników, dziennikarzy oraz wszystkich, którzy chcą wesprzeć polską szkołę w Winnicy o przekazywanie książek w języku polskim, a szczególnie słowników polsko-rosyjskich, lektur i podręczników do nauki języka polskiego. Książki można składać do 15 października br. w Biurze Rady Miejskiej w Kielcach (Rynek 1, pokój 139). Cały księgozbiór zostanie przekazany Polakom z Winnicy w dniu 20 października br. podczas Sesji Rady Miejskiej, w której wezmą udział delegacje miast partnerskich Kielc.

Nagrodę za I miejsce w konkursie "Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2005 roku" w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu" odebrał dziś dla UM Kielce za rewitalizację ul. Sienkiewicza zastępca prezydenta Kielc Marian Parafiniuk podczas uroczystości w Centrum Targowo - Wystawienniczym EXPO w Warszawie. W tej samej kategorii komisja konkursowa przyznała I miejsce także Urzędowi Miasta Gdyni. W kwietniu br. Miejski Zarząd Dróg zgłosił oświetlenie naszego deptaka do ósmej edycji konkursu, organizowanego przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Polski Związek Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego, Gazetę Samorządu i Administracji oraz "Polskie Drogi" i Agencję SOMA - organizatora Targów Światło i Elektrotechnika. Przedsięwzięcie adresowane było do miast i gmin, które w dwóch ostatnich latach przeprowadziły na swoim terenie inwestycje oświetleniowe. Poszczególne miasta zgłosiły 36 projektów.

Kolejny etap akcji "Servier - przyjaciel w cukrzycy. Wykrywa, leczy, pomaga" rozpocznie się 1 października br. W ramach tej inicjatywy z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, będą mogli skorzystać mieszkańcy 16 dużych miast (w tym Kielc) oraz 15 mniejszych (w tym Skarżyska Kamiennej - 2.X.2005 r. przy Miejskim Centrum Kultury). Organizatorzy tego przedsięwzięcia zapraszają kielczan 1 października na Plac Wolności w godzinach 10.00-18.00. Podstawowymi celami akcji są: edukacja społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka cukrzycy typu 2, zwiększenie świadomości zagrożenia chorobą i problemów, jakie niesie ze sobą cukrzyca typu 2 i jej powikłania oraz promowanie nawyku badania poziomu cukru we krwi.

Dwie linie specjalne "S" zostaną uruchomione 1 października br. (sobota) w związku z rozgrywanym meczem piłkarskim Kolporter Korona Kielce - Amica Wronki (1.X.05, godz. 14.00, stadion przy ul. Szczepaniaka) - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.

Trasy linii "S" :

  • S1 relacji: Os. Ślichowice - Grunwaldzka - Żytnia - Seminaryjska - Tarnowska - Wapiennikowa - Husarska -  Al. Na Stadion.
  • S2 relacji: Os. Świętokrzyskie - M. Lipcowego - Świętokrzyska - Warszawska - IX Wieków Kielc - Paderewskiego - Ogrodowa - Ściegiennego - Al. Legionów - Szczepaniaka - Al. Na Stadion.

Odjazd autobusów z przystanków początkowych nastąpi o godz. 13.00.

Szczegółowe informacje o kursowaniu autobusów można będzie uzyskać:
- Dyspozytor Zajezdni Jagiellońska  - tel. 34 506 95
- Dyspozytor Zajezdni Pakosz  - tel. 361 63 71 lub 361 15 57
- Zarząd Transportu Miejskiego  -  tel. 343 15 93 w.31
- Punkt kontrolny ul. Żytnia - tel. 361 49 38
- Punkt kontrolny ul. Warszawska - tel. 368 17 09

 

28.09.2005 r.

Troje kieleckich radnych zasiądzie w fotelach parlamentarzystów. Mandat poselski uzyskali: Halina Olendzka, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Kielcach oraz Włodzimierz Stępień, szef Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Senatorem został wybrany Jacek Włosowicz - przewodniczący Klubu Radnych Porozumienia Samorządowego, szef Komisji Budżetu i Finansów RM.

Sesja Rady Miejskiej w Kielcach odbędzie się 29 września (godz. 8.00) w Urzędzie Miasta. W programie sesji znalazły się m.in. uchwały w sprawie: likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej o nazwie Szpital Miejski Św. Aleksandra w Kielcach, przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Miasta Kielce na lata 2006-2010, a także Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów Barwinka - Kawetczyzny w Kielcach w rejonie ul. ul. Szwedzkiej i Łotewskiej. Radni zajmą się również kwestią sprzedaży nieruchomości położonych w Kielcach.

Program sesji

Komisja Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem dyskusji był stan zaawansowania remontów w placówkach MOPR (w tym budownictwo socjalne), a także wnioski do projektu budżetu miasta Kielce na 2006 rok zgłoszone przez jednostki objęte zakresem działania komisji. Radni zajmowali się również opiniowaniem projektów uchwał na sesję RM.

Karolina Dziarmaga, uczestniczka zajęć Galerii Szkła Artystycznego w Domu Kultury "ZAMECZEK" zdobyła nagrodę na XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Krajobraz Polski - tradycje, współczesność, przyszłość" zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Karolina przygotowała, pod okiem instruktora plastyki, Barbary Żelaznej, witraż pt. "Łąka". Nagroda zostanie wręczona 29 października 2005 r. po uroczystym otwarciu wystawy pokonkursowej w Muzeum Warty "Spichlerz".

II parada psów z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt ustanowionego w rocznicę śmierci św. Franciszka odbędzie się 1 października br. w Kielcach. W programie imprezy m.in. przemarsz czworonogów przez miasto oraz konkursy i pokazy. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest kielecki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

27.09.2005 r.

- Jestem przekonany, że odniesiecie w życiu jeszcze wiele sukcesów. Mam też nadzieję, że Kielce będą stawać się coraz piękniejszym, bogatszym miastem, że za kilka lat wrócicie właśnie tu, by realizować swoje życiowe plany i pracować dla naszej Świętokrzyskiej Ziemi - powiedział do tegorocznych laureatów nagrody Nadzieje Kielc prezydent Wojciech Lubawski. Wyróżnienia przyznano po raz dziesiąty. Szczególnie wyróżniający się w dziedzinie nauki, kultury, sportu oraz działalności społecznej młodzi ludzie, których kandydatury zgłosiły m.in. szkoły i kluby sportowe to: Anna Poinc, Piotr Matuszewski, Michał Nowak, Kamila Chudzik, Maria Juchnowska, Mirosław Kimla, Dariusz Zapała, Magdalena Radek, Aleksandra Fulara oraz Łukasz Chrzęszczyk. Serdeczne gratulacje złożył wszystkim nauczycielom oraz rodzicom "Nadziei Kielc" Tomasz Bogucki, przewodniczący Rady Miejskiej - Dziś możecie oglądać konkretne efekty swojej pracy, swojego zaangażowania i pedagogicznego powołania. Winszuję rodzicom i opiekunom "Nadziei Kielc". Gratuluję tak zdolnych, ambitnych i kreatywnych dzieci - mówił. W części artystycznej koncertu wystąpiła Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. L. Różyckiego.
(Sylwetki laureatów)

Statuetki wręczyli:...
Nadzieje Kielc 2005 - wśród...

O porządku obrad najbliższej Sesji Rady Miejskiej w Kielcach, która odbędzie się 29 września (godz. 8.00) w Urzędzie Miasta poinformował na konferencji prasowej Przewodniczący RM Tomasz Bogucki. W programie sesji znalazły się m.in. uchwały w sprawie: likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej o nazwie Szpital Miejski Św. Aleksandra w Kielcach, przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Miasta Kielce na lata 2006-2010, a także Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów Barwinka - Kawetczyzny w Kielcach w rejonie ul. ul. Szwedzkiej i Łotewskiej.

Program sesji

Mszą św. w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się dziś w Kielcach obchody upamiętniające powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Po nabożeństwie złożono kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Armii Krajowej. Podczas uroczystości na Skwerze Żeromskiego Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Bogucki i Prezydent Kielc Wojciech Lubawski odebrali Akt przekazania Pomnika AK.

 

Pamięć o Państwie Podziemnym uczczono pod Pomnikiem Armii Krajowej.  Akt Przekazania Pomnika AK trafił na ręce władz miasta.

Komisja Rewizyjna oraz Komisja Budżetu i Finansów zebrały się dziś na posiedzeniach w Urzędzie Miasta. Radni zajmowali się opiniowaniem projektów uchwał na sesję RM.

26.09.2005 r.

Wczoraj w całym kraju odbyły się wybory parlamentarne. Pierwsze protokoły z obwodowych komisji wyborczych w naszym mieście dotarły do ratusza ok. godz. 21.00. Kilkudziesięciu urzędników przyjmowało dokumenty z komisji i wprowadzało dane do informatycznego "Kalkulatora wyborczego". Ostatni przedstawiciele obwodów wyborczych przyjechali do Urzędu Miasta po godz. 7.00 rano. Obecnie nad obliczaniem wyników wyborów pracuje Okręgowa Komisja Wyborcza w Kielcach.

Zespół ds. wyborów przyjmował...
Całą noc trwało wprowadzanie...
Nad sprawnym działaniem...
Przedstawiciele komisji...

Laureaci nagród "Nadzieje Kielc 2005" zostaną dziś uhonorowani podczas uroczystości w Kieleckim Centrum Kultury. Spośród 16 zgłoszeń, nadesłanych m.in. przez szkoły i kluby sportowe, komisja powołana przez prezydenta Kielc wybrała dziesięć osób: Annę Poinc, Piotra Matuszewskiego, Michała Nowaka, Kamilę Chudzik, Marię Juchnowską, Mirosława Kimlę, Dariusza Zapałę, Magdalenę Radek, Aleksandrę Fularę oraz Łukasza Chrzęszczyka. To mieszkańcy Kielc, uczniowie i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych danego roku szkolnego, szczególnie wyróżniający się w dziedzinie nauki, kultury, sportu oraz działalności społecznej. Laureaci dziesiątej edycji konkursu otrzymają pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne. W części artystycznej wystąpi Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. L. Różyckiego. W programie "Melodie świata" - utwory J. Fučika, J. Straussa, G. Gershwina, E. Czernego, E. Rixnera. (Laureaci Nagrody "Nadzieje Kielc")

Bezprzewodowa łączność internetowa HOT-SPOT zaczęła współpracować dziś w południe z serwerem Radia "FAMA". Przedsięwzięcie to umożliwi osobom znajdującym się w rejonie siedziby rozgłośni, tj. Placu Konstytucji w Kielcach, na korzystanie z sieci. Łącze HOT-SPOT może być szczególnie przydatne dla interesantów odwiedzających Urząd Miasta oraz turystów, ponieważ da im dostęp poprzez przenośny komputer do zasobów internetu. Korzystanie z internetu za pomocą HOT-SPOT jest bezpłatne i wymaga tylko posiadania w komputerze karty WI-FI. Usługa ta jest urodzinowym prezentem dla kielczan od Radia "FAMA". W inauguracji tego przedsięwzięcia wziął udział prezydent Kielc.

 

Prezydent Wojciech Lubawski i prezes Radia "FAMA" - Jan Jagielski

24.09.2005 r.

Jutro wybory parlamentarne. Dziś w Urzędzie Miasta wydawano dokumenty przedstawicielom obwodowych komisji wyborczych z terenu Kielc. W naszym mieście utworzono 97 obwodowych komisji wyborczych, w tym 11 tzw. obwodów odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). W każdej z obwodowych komisji znajdzie się 11 osób, w tym jeden przedstawiciel Urzędu Miasta (z wyjątkiem obwodów odrębnych). Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 6.00 do 20.00.

Pliki do pobrania

97 obwodowych komisji wyborczych - Obwieszczenie Prezydenta Miasta Kielce

23.09.2005 r.

Wybory do Sejmu RP i Senatu RP odbędą się w niedzielę, 25 września br. W Kielcach utworzono 97 obwodowych komisji wyborczych, w tym 11 tzw. obwodów odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). W każdej z obwodowych komisji znajdzie się 11 osób, w tym jeden przedstawiciel Urzędu Miasta (z wyjątkiem obwodów odrębnych). Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 6.00 do 20.00. Jeszcze tylko dzisiaj wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania dla osób, które zamierzają głosować poza miejscem stałego zamieszkania. Mozna je odbierać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Szymanowskiego 6, Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w pokojach: 88, 89, 90, 91 w godzinach od 8.00 do 17.00. W celu ułatwienia osobom niepełnosprawnym zamieszkującym w Kielcach dojazdu do lokali wyborczych i powrotu do domu w dniach 25 września br. (wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) i 9 października br. (wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej) zostanie zabezpieczony transport. Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą składać zamówienia w dniu wyborów pod numerem telefonu 36-76-600 w godz. 10.00 - 16.00.

Osoby zainteresowane udziałem w nieodpłatnym projekcie szkoleniowym pt. "Podniesienie kwalifikacji grupy osób pracujących do międzynarodowych standardów biznesu w zakresie języka angielskiego, informatyki i rachunkowości", realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przez Urząd Miasta Kielce, mogą składać aplikacje do 26.09.2005 r. Szkolenia rozpoczną się w październiku 2005 r. i będą trwać do czerwca 2006 r. Szczegółowy program szkoleń oraz informacje na temat wymagań jest dostępny na naszej stronie internetowej w dziale Business in Kielce.

Laureatów nagród "Nadzieje Kielc 2005" poznamy w poniedziałek 26 września br. podczas uroczystości w Kieleckim Centrum Kultury. Spośród 16 zgłoszeń nadesłanych m.in. przez szkoły i kluby sportowe wybrano, zgodnie z regulaminem, dziesięć osób. To mieszkańcy Kielc, uczniowie i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych danego roku szkolnego, szczególnie wyróżniający się w dziedzinie nauki, kultury, sportu oraz działalności społecznej. Laureaci jedenastej edycji konkursu otrzymają pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne. W części artystycznej wystąpi Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. L. Różyckiego. W programie "Melodie świata" - utwory J. Fučika, J. Straussa, G. Gershwina, E. Czernego, E. Rixnera. (Laureaci poprzednich edycji Nagrody "Nadzieje Kielc")

W ramach kampanii "Sprzątanie Świata" dzieci (IV-V klasy) z SP Nr 19 w Kielcach odwiedziły Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami oraz Hutę Szkła "SŁAWA". Uczniowie zapoznali się z pracą stacji segregacji oraz uczestniczyli w pokazie procesu przetwarzania szkła. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Kielce.

Pałacyk T. Zielińskiego i firma VANAX zapraszają na "Happening na 300 gitar", który odbędzie się 9 października o godz. 16.00. 300 gitarzystów z towarzyszeniem chóru Fermata i solistów sekcji instrumentalnej EKT Gdynia, pod kierownictwem muzycznym Łukasza Mazura zagra w ogrodzie DŚT utwór "Hey Jude" - THE BEATLES. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni są wszyscy, którzy potrafią grać na gitarze, również początkujący (proste akordy D A G C - zobacz na stronie www.kielcedst.net. Zainteresowani powinni przyjść z gitarą do Pałacyku T. Zielińskiego 9 października o godz. 14.30. Uczestnicy występu wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród ufundowanych przez firmę VANAX. Dla wszystkich grających wstęp wolny na koncert EKT Gdynia.

22.09.2005 r.

Informujemy, że w ramach realizacji projektu "UrBike. Rozszerzenie polityki rowerowej miast" uruchomiona została nowa strona internetowa poświęcona realizacji tego przedsięwzięcia w Kielcach. Zapraszamy do odwiedzenia strony i wypełnienia ankiety nt. rowerów i poruszania się na rowerze po naszym mieście. Strona www.urbike.kielce.pl jest współfinansowana ze środków Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III C.
Pokaz ratownictwa drogowego

Dziś obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Wszyscy, którzy zrezygnują z korzystania z prywatnych pojazdów będą mogli - za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego - nieodpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Okazanie jednego dowodu rejestracyjnego pozwala na nieodpłatny przejazd dorosłej osoby z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Prezydent Kielc apeluje do mieszkańców miasta, pracowników administracji publicznej, a w szczególności urzędników magistratu, aby zrezygnowali w tym dniu z dojazdu do pracy własnymi samochodami.

Od rana do godz. 20.00 zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną jutro ulice Staszica i Zamkowa, gdzie w ramach "Europejskiego Dnia bez Samochodu" odbywać się będą imprezy edukacyjne, zakończone wieczornym koncertem w muszli Parku Miejskiego. Specjalny program edukacyjny zorganizuje tam kielecka policja. W programie m.in. rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na wykonanie plakatu pt. "Dzień dobry bez samochodu - rowerek albo spacerek" oraz konkursy dla dzieci szkolnych, pokazy motocykli policyjnych i samochodu wiktymologicznego SPOKO. Na 14.00 zaplanowany jest pokaz ratownictwa drogowego, przygotowany przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast o godz. 17.00 z ul. Solnej u zbiegu z ul. Staszica (dawne miasteczko ruchu drogowego obok ścieżki rowerowej) wystartuje rowerową manifestację uliczną z udziałem zawodników MTB CROSS - Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolarstwa Górskiego oraz mieszkańców miasta popierających rozwój ścieżek rowerowych.

Kielce uczestniczą w rozpoczynających się dziś XIII Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw Tour & Travel. To jedna znajwiększych tego typu imprez w kraju i w Europie Środkowo - Wschodniej. Każda edycja targów wspierana jest merytorycznie przez m.in. Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Polską Organizację Turystyczną, Polską Agencję Rozwoju Turystyki i Polską Izbę Turystyki. Celem targów jest zaprezentowanie oferty turystycznej państw i regionów oraz touroperatorów, przewoźników z całego świata, jak również szeroka promocja potencjału turystycznego Polski. Dwa pierwsze dni Targów TT Warsaw przeznaczone są przede wszystkim na spotkania handlowe i kontakty biznesowe. Trzeci dzień otwarty jest dla publiczności. Na stoisku Kielc znajdą się promujące miasto przewodniki i foldery w różnych wersjach językowych. Impreza, która odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zakończy się w sobotę, 24 września.

Sortowanie dokumentów

W Urzędzie Miasta trwają ostatnie przygotowania do niedzielnych wyborów. Niezbędne do ich przeprowadzenia dokumenty są gromadzone i rozdzielane na poszczególne obwody. W sobotę rano przedstawiciele Obwodowych Komisji Wyborczych odbiorą materiały. Następnie dokumenty zostaną przewiezione do lokali wyborczych w mieście.

Do dnia 23 września 2005 r. wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania dla osób, które zamierzają głosować poza miejscem stałego zamieszkania. Mozna je odbierać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Szymanowskiego 6, Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w pokojach: 88, 89, 90, 91 w godzinach od 8.00 do 17.00. Wybory do Sejmu RP i Senatu RP odbedą się 25 września br. Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 6.00 do 20.00.

W celu ułatwienia osobom niepełnosprawnym zamieszkującym w Kielcach dojazdu do lokali wyborczych i powrotu do domu w dniach 25 września br. (wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) i 9 października br. (wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej) zostanie zabezpieczony transport. Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą składać zamówienia w dniu wyborów pod numerem telefonu 36-76-600 w godz. 10.00 - 16.00.

Dni Kliniczne Szpitala Miejskiego Św. Aleksandra odbywają się dziś w Kielcach. Przedsięwzięcie to składać się będzie z dwóch części: klinicznej i popularnonaukowej. Podczas pierwszej z nich (w budynku szpitala, ul. Kosciuszki 25), przeznaczonej dla lekarzy z woj. świętokrzyskiego, przeprowadzone zostaną unikalne operacje uroginekologiczne (transmisja "na żywo" w sali konferencyjnej placówki). Część popularnonaukowa (Centrum Biznesu, Al. Solidarności 34) przeznaczona będzie dla mieszkańców Kielc i obejmie między innym wykłady na tematy medyczne. Podczas obrad wykonane zostaną także bezpłatne badania profilaktyczne: pomiar ciśnienia krwi i ocena poziomu cukru we krwi. (program)

W piątek 23 września w ramach kampanii "Sprzątanie Świata" dzieci (IV-V klasy) z SP Nr 19 w Kielcach odwiedzą Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami oraz Hutę Szkła "SŁAWA". Uczniowie uzyskają informacje na temat pracy stacji segregacji oraz wezmą udział w pokazie procesu przetwarzania szkła. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Kielce.

Komisja Zdrowia Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się w ratuszu. Radni zajmowali się m.in. opiniowaniem projektów uchwał na sesję RM. Dziś spotkała się także Komisja Edukacji i Kultury RM. Tematem posiedzenia, które odbyło się w Domu Środowisk Twórczych była działalność tej placówki oraz regulamin płac nauczycieli, a także wnioski do budżetu miasta na 2006 r.

21.09.2005 r.

Kielce promować się będą na rozpoczynających się jutro XIII Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw Tour & Travel. To jedna znajwiększych tego typu imprez w kraju i w Europie Środkowo - Wschodniej. Każda edycja targów wspierana jest merytorycznie przez m.in. Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Polską Organizację Turystyczną, Polską Agencję Rozwoju Turystyki i Polską Izbę Turystyki. Celem targów jest zaprezentowanie oferty turystycznej państw i regionów oraz touroperatorów, przewoźników z całego świata, jak również szeroka promocja potencjału turystycznego Polski. Dwa pierwsze dni Targów TT Warsaw przeznaczone są przede wszystkim na spotkania handlowe i kontakty biznesowe. Trzeci dzień otwarty jest dla publiczności. Na stoisku Kielc znajdą się promujące miasto przewodniki i foldery w różnych wersjach językowych. Impreza, która odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zakończy się w sobotę, 24 września.

W otwarciu konferencji...

Konferencja Naukowo - Techniczna "Integracja Lokalnego I Regionalnego Transportu Zbiorowego - Szanse i Bariery" - organizowana przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej we współpracy z MPK Kielce, odbyła się dziś w Centrum Konferencyjnym Exbud Skanska. Spotkanie związane jest z III Międzynarodowymi Targami Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, które rozpoczynają się jutro w Kielcach. (Tematy referatów)

Jutro obchodzony będzie Europejski Dzień bez Samochodu. Wszyscy, którzy zrezygnują z korzystania z prywatnych pojazdów będą mogli - za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego - nieodpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Okazanie jednego dowodu rejestracyjnego pozwala na nieodpłatny przejazd dorosłej osoby z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Prezydent Kielc apeluje do mieszkańców miasta, pracowników administracji publicznej, a w szczególności urzędników magistratu, aby zrezygnowali w tym dniu z dojazdu do pracy własnymi samochodami.

Od rana do godz. 20.00 zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną jutro ulice Staszica i Zamkowa, gdzie w ramach "Europejskiego Dnia bez Samochodu" odbywać się będą imprezy edukacyjne, zakończone wieczornym koncertem w muszli Parku Miejskiego. Specjalny program edukacyjny zorganizuje tam kielecka policja. W programie m.in. rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na wykonanie plakatu pt. "Dzień dobry bez samochodu - rowerek albo spacerek" oraz konkursy dla dzieci szkolnych, pokazy motocykli policyjnych i samochodu wiktymologicznego SPOKO. Na 14.00 zaplanowany jest pokaz ratownictwa drogowego, przygotowany przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast o godz. 17.00 z ul. Solnej u zbiegu z ul. Staszica (dawne miasteczko ruchu drogowego obok ścieżki rowerowej) wystartuje rowerową manifestację uliczną z udziałem zawodników MTB CROSS - Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolarstwa Górskiego oraz mieszkańców miasta popierających rozwój ścieżek rowerowych.

Katarzyna Gaertner i Rafał...

Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" odznaczył wybitnych ludzi kultury regionu świętokrzyskiego minister Waldemar Dąbrowski. Wśród 13 osób uhonorowanych medalami podczas dzisiejszej uroczystości w kieleckim Muzeum Narodowym znaleźli się m.in. Rafał Olbiński, Katarzyna Gaertner, Paweł Pierściński, Piotr Szczerski, Krzysztof Urbański oraz Irena Dragan. "Gloria Artis" przyznawany jest osobom wyróżniającym się w twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie dziedzictwa narodowego.

Mszą św. w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się w Kielcach uroczystości nadania Zespołowi Szkół Społecznych ŚSTO w Kielcach imienia Mikołaja Reja. Podczas obchodów odbyło się m.in. przekazanie sztandaru, odsłonięcie wizerunku patrona oraz wręczenie szkolnej nagrody "Złote Pióro Mikołaja Reja".

W celu ułatwienia osobom niepełnosprawnym zamieszkującym w Kielcach dojazdu do lokali wyborczych i powrotu do domu w dniach 25 września br. (wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) i 9 października br. (wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej) zostanie zabezpieczony transport. Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą składać zamówienia w dniu wyborów pod numerem telefonu 36-76-600 w godz. 10.00 - 16.00.

Do dnia 23 września 2005 r. wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania dla osób, które zamierzają głosować poza miejscem stałego zamieszkania. Mozna je odbierać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Szymanowskiego 6, Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w pokojach: 88, 89, 90, 91 w godzinach od 8.00 do 17.00.

20.09.2005 r.

Rajdy rowerowe, piesze i konne "Zielonymi Szlakami Kielecczyzny", zakończone wspólnym ogniskiem, odbędą się dziś w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Dzień upłynie pod hasłem "Kielce i okolice - Przemieszczamy się zielonymi ścieżkami", a rozpocznie go o 9.45 zbiórka przed Wojewódzkim Domem Kultury przy ul. Ściegiennego, skąd uczestnicy rajdu wyruszą pieszo trasą: Kadzielnia - Stadion Leśny - Ośrodek Jazdy Konnej MAAG (ul. Kusocińskiego 61 A), gdzie zorganizowane zostaną ognisko i konkursy z nagrodami. Na 16.00 zaplanowana jest zbiórka rowerzystów u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej (za DPS). Stąd cykliści, pilotowani przez kolarzy ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolarstwa Górskiego MTB CROSS, wyruszą w kierunku Karczówki i dalej na Stadion Leśny. Wycieczka zakończy się wspólnym ogniskiem w Ośrodku MAAG.

Trwa VI Kielecki Festiwal Nauki. Wszyscy zainteresowani mogą dziś wziąć udział np. w wykładzie "Ocena zanieczyszczenia powietrza w Kielcach na podstawie biomonitoringu", który odbędzie się w Domu Środowisk Twórczych, obejrzeć wystawę "Rzeźba" prezentującą osiągnięcia artystyczne studentów Akademii Świętokrzyskiej, wysłuchać prelekcji "Kopaliny mineralne regionu świętokrzyskiego" w Państwowym Instytucie Geologicznym czy wziąć udział w warsztatach pn. "Chemiczne laboratorium terenowe - badania ekosystemów wodnych" organizowanych nad Silnicą w okolicach Al. IX Wieków Kielc. Ich uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać analizę ekosystemu wodnego uwzględniając zarówno stan wody, jak i osadów dennych koryta rzecznego. Szczegóły na temat tych oraz wielu innych ciekawych festiwalowych propozycji znajdują się na stronie VI Kieleckiego Festiwalu Nauki www.festiwal-nauki.kielce.pl pod zakładką "Program".

Zapraszamy do udziału w VIII edycji Plebiscytu o Złotą Miotłę. Mogą Państwo wybrać nieruchomości zasługujące na nagrodę za wzorowe utrzymywanie czystości, prawidłowe postępowanie ze śmieciami i szczególnie estetyczne zagospodarowanie zielenią. Plebiscyt zostanie przeprowadzony w III kategoriach: dla administracji osiedli, właścicieli - zarządców nieruchomości oraz firm. Termin zgłaszania kandydatów mija 7.10.2005 r. Zwycięzcy otrzymają z rąk Prezydenta Kielc statuetki ZŁOTEJ MIOTŁY, nagrody przydatne w pielęgnacji ogrodu oraz pamiątkowe dyplomy. (więcej)

19.09.2005 r.

Uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych spotkali się dziś z prezydentem Kielc na placu Konstytucji 3 Maja w ramach imprezy pod hasłem "Jesteśmy Pierwsza Klasa". Przeszło tysiąc pierwszaków uczestniczących w spotkaniu otrzymało słodycze i pamiątkowe chorągiewki. Najmłodszych powitali aktorzy Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", którzy wykonali piosenki ze spektaklu "Nieznośne słoniątko". Dzieci miały wyjątkową okazję wcielić się w role animatorów kukiełek. Po części artystycznej najmłodsi kieleccy uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie - "Jestem małym kielczaninem, uczę się w pierwszej klasie. Przyrzekam: uczyć się pilnie, zawsze i wszędzie godnie reprezentować nasze miasto i dbać o jego dobre imię. Będę starał się być dobrym kolegą. Będę przyjacielem zwierząt i roślin. Chcę swoją nauką i zachowaniem sprawić radość rodzicom, nauczycielom, swojemu miastu i swojej ojczyźnie. Jestem pierwsza klasa!". Prezydent miasta życzył im szczęścia i samych szóstek. Spotkanie tradycyjnie zakończyła sesja zdjęciowa. Plakat ze wspólną fotografią pierwszaków ukaże się w Gazecie Wyborczej 26 września br. Spotkanie zorganizowane było już po raz trzeci przez Urząd Miasta i Gazetę Wyborczą, w tym roku przy współpracy Radia Kielce.

Więcej zdjęć

Aktorzy z "Kubusia" wykonali...
Uczniowskie ślubowanie...
Wiele emocji wywołało...
Pamiątkowa fotografia została...
Z tłumu wyróżniały się...
Klasy fotografowały się z...

W Kielcach rozpoczął się dziś program nieodpłatnej nauki pływania dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Jedna godzina wychowania fizycznego w tygodniu została przeznaczona na zajęcia na basenie pod okiem instruktora. Lekcje takie organizowane są na pływalni przy SP nr 27 przy ul. Toporowskiego oraz przy SP 25 przy ul. Jurajskiej. Przedsięwzięcie finansuje miasto.

W ramach rozpoczętego w miniony piątek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu dziś prowadzona będzie wspólna akcja dzieci z kieleckich szkół oraz Wojewódzkiej Komendy Policji i Miejskiej Komendy Policji w Kielcach pod nazwą "Jabłko i cytryna". Kierowcy poruszający się poprawnie po drogach otrzymają od dzieci jabłko, a łamiący przepisy - cytrynę.

Rajdy rowerowe, piesze i konne "Zielonymi Szlakami Kielecczyzny", zakończone wspólnym ogniskiem, odbędą się jutro w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jutrzejszy dzień upłynie pod hasłem "Kielce i okolice - Przemieszczamy się zielonymi ścieżkami". O 9.45 odbędzie się zbiórka przed Wojewódzkim Domem Kultury przy ul. Ściegiennego, skąd uczestnicy rajdu wyruszą pieszo trasą: Kadzielnia - Stadion Leśny - Ośrodek Jazdy Konnej MAAG (ul. Kusocińskiego 61 A), gdzie zorganizowane zostaną ognisko i konkursy z nagrodami. Na 16.00 zaplanowana jest zbiórka rowerzystów u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej (za DPS). Stąd cykliści, pilotowani przez kolarzy ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolarstwa Górskiego MTB CROSS, wyruszą w kierunku Karczówki i dalej na Stadion Leśny. Także ta wycieczka zakończy się wspólnym ogniskiem w Ośrodku MAAG.

W celu ułatwienia osobom niepełnosprawnym zamieszkującym w Kielcach dojazdu do lokali wyborczych i powrotu do domu w dniach 25 września br. (wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) i 9 października br. (wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej) zostanie zabezpieczony transport. Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą składać zamówienia w dniu wyborów pod numerem telefonu 36-76-600 w godz. 10.00 - 16.00.

Jak informuje Wydział Edukacji, Kultury i ochrony Zdrowia, Wojewoda Świętokrzyski pozytywnie ocenił "Projekt Programu Restrukturyzacyjnego" Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kielcach i w dniu 9 września 2005 r. wydał postanowienie o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego. Umożliwi to podjęcie dalszych działań zmierzających do skorzystania ze środków pomocy publicznej dalszej restrukturyzacji.

Urząd Miasta Kielce przystępuje do realizacji projektu szkoleniowego pt. Podniesienie kwalifikacji grupy osób pracujących do międzynarodowych standardów biznesu w zakresie języka angielskiego, informatyki i rachunkowości. Poprzez realizację programu szkoleń ujętych w projekcie, uczestnicy (beneficjenci ostateczni) zostaną przygotowani do egzaminów umożliwiających zdobycie międzynarodowych certyfikatów i dyplomów tj. LCCI English for Business, MSSF Międzynarodowe Systemy Sprawozdawczości Finansowej, European Computer Driving Licence. Szkolenia będą trwać od października 2005 do czerwca 2006 roku, przewidują łącznie ponad 250 godzin zajęć, które łączą wykłady, sesje pytań, i odpowiedzi, praktyczne ćwiczenia i przykłady. Szczegółowe informacje o naborze i programie szkoleń można znaleźć na stronie internetowej www.um.kielce.pl/business.

Szereg ciekawych przedsięwzięć organizowanych jest dziś w ramach VI Kieleckiego Festiwalu Nauki. Imprezę, adresowaną do uczniów wszystkich typów szkół, pod nazwą " Historia mojej szkoły" proponuje Archiwum Państwowe w Kielcach, Akademia Świętokrzyska zaprasza m.in. na spotkania literackie: "Romantyzm polski przed Mickiewiczem - fakty literackie i poglądy naukowe", "Nowe widzenie przyrody we współczesnej poezji dla dzieci" oraz z dziedziny chemii:"Badanie i ochrona ź ródeł", "Chemiczne laboratorium terenowe - badania ekosystemów wodnych". Prezentacja na temat skał Gór Świętokrzyskich odbędzie się wogrodzie, Państwowego Instytutu Geologicznego przy ul. Zgoda, wykładu "Historia chirurgii kieleckiej" będzie można wysłuchać w Domu Środowisk Twórczych, zaś w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbędzie się wykład "Solidarność - nowe imię miłoś ci bliź niego - w nauczaniu Jana Pawła II". Szczegółowy program VI Kieleckiego Festiwalu Nauki dostępny jest na stronie www.festiwal-nauki.kielce.pl pod zakładką "Program".

16.09.2005 r.

Dziś rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-23.09), w ramach którego obchodzić będziemy "Dzień bez Samochodu", zaplanowany na 22 września. Prezydent Wojciech Lubawski apeluje do mieszkańców Kielc o włączenie się w akcję podejmowaną w tym samym czasie w całej Europie i rezygnację z korzystania z samochodów prywatnych. Hasło przewodnie tegorocznego przedsięwzięcia brzmi "Do pracy bez samochodu". Założeniem kampanii jest podniesienie społecznej świadomości o szkodliwości zanieczyszczeń, hałasu i zbyt dużego natężenia ruchu, a także prezentacja działań i projektów zmierzających do budowania zrównoważonego transportu miejskiego. Urząd Miasta zaprasza do udziału w imprezach zorganizowanych w ramach obchodów w Kielcach. Odbędą się m.in. konferencje, seminaria, konkursy, pikniki, a także imprezy rowerowe. W czwartek (22.09) zamknięte zostaną dla ruchu samochodowego ulice S. Staszica i Zamkowa.

 

 Dzieci odwiedziły dziś bazę MPK

Urząd Miasta Kielce przystępuje do realizacji projektu szkoleniowego pt. Podniesienie kwalifikacji grupy osób pracujących do międzynarodowych standardów biznesu w zakresie języka angielskiego, informatyki i rachunkowości. Poprzez realizację programu szkoleń ujętych w projekcie, uczestnicy (beneficjenci ostateczni) zostaną przygotowani do egzaminów umożliwiających zdobycie międzynarodowych certyfikatów i dyplomów tj. LCCI English for Business, MSSF Międzynarodowe Systemy Sprawozdawczości Finansowej, European Computer Driving Licence. Szkolenia będą trwać od października 2005 do czerwca 2006 roku, przewidują łącznie ponad 250 godzin zajęć, które łączą wykłady, sesje pytań, i odpowiedzi, praktyczne ćwiczenia i przykłady. Szczegółowe informacje o naborze i programie szkoleń można znaleźć na stronie internetowej www.um.kielce.pl/business.

Delegacja Kielc, z Tomaszem Boguckim - Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Januszem Kozą - Sekretarzem Miasta, wyjechała dziś na uroczyste obchody 650-lecia Winnicy. W programie pobytu w partnerskiej Winnicy znajdują się uroczystości oficjalne związane z jubileuszem i koncert gwiazd ukraińskiej estrady. Kielczanie obejrzą także Finał Mistrzostw Europy w hokeju na trawie. Obchody połączone są z weekendem partnerstwa.

"Nadzieje Kielc 2005" wyłoniła w tym tygodniu komisja powołana przez prezydenta Kielc. Spośród 16 zgłoszeń nadesłanych m.in. przez szkoły i kluby sportowe wybrano, zgodnie z regulaminem, dziesięć osób. To mieszkańcy Kielc, uczniowie i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych danego roku szkolnego , szczególnie wyróżniający się w dziedzinie nauki, kultury, sportu oraz działalności społecznej. Laureaci jedenastej edycji konkursu otrzymają pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne podczas uroczystości, która odbędzie się 26 września w Kieleckim Centrum Kultury. (Laureaci poprzednich edycji Nagrody "Nadzieje Kielc")

Mszą św. w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się w Kielcach obchody jubileuszu 15-lecia istnienia VII Liceum Ogónokształcącwego im. Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości odbył się m.in. apel w budynku szkoły oraz spotkanie pedagogów, zaproszonych gości i absolwentów placówki. W obchodach wzięli także udział m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty oraz Światowego Związku Żołnierzy AK.

Uczniowie liceum podczas...
Dyrektor VII LO odebrał...

Od poniedziałku, 19 września br. rusza powszechna nauka pływania dla klas III kieleckich szkół podstawowych. Zajęcia odbywać się będą na basenie SP 25 (ul. Jurajska 7) oraz na pływalni "Uroczysko" przy SP 27 (ul. Toporowskiego 96). W akcji, która potrwa przez cały rok szkolny weźmie udział ok. 1700 uczniów. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Kielce.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz Spółka "Telegraf" zapraszają wszystkich kielczan na X Finał Amatorskich Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim Kross Family Cup 2005 (17-18.09). Zawody odbędą się na zboczach góry Telegraf. Początek w najbliższą sobotę o godz. 10.00 (drugi dzień imprezy, niedziela godz. 9.30). (więcej)

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w związku z Mistrzostwami Polski w Kolarstwie Górskim w dniach 17 - 18 września br. w godz. 9.00 - 16.00 nastąpią zmiany w organizacji ruchu na następujących ulicach:

  • ulica Wrzosowa (odcinek drogi wojewódzkiej od ronda Czwartaków od ul. Tarnowskiej) - zostaną ustawione tabliczki o treści: "Wyścig kolarski". Ponadto przed ul. Jana Karskiego (d. Żołnierzy Radzieckich) zostaną ustawione tablice zawierające informacje dotyczące parkingów dla ekip.
  • ulice: Oboźna (cała), Narciarska, Dąbrowszczaków (odcinek od. ul Jana Karskiego - d. Żołnierzy Radzieckich do ul. Oboźnej) zostaną wyłączone z ruchu kołowego. Dopuszczony zostanie jedynie dojazd do posesji (bez prawa postoju na ulicach) oraz wjazd pojazdów posiadających identyfikatory. Ulicą Dąbrowszczaków będzie możliwy dojazd do kościoła (chrzty, śluby i pogrzeby).
  • ulica Jana Karskiego (d. Żołnierzy Radzieckich) - po stronie zachodniej ulicy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się.

Uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych spotkają się z prezydentem Kielc w poniedziałek, 19 września br. na Placu Konstytucji 3 Maja. Impreza pod hasłem "Jesteśmy Pierwsza Klasa" rozpocznie się o godz. 11.00.

W związku z organizacją imprezy plenerowej "Podwórka, Podwóreczka i Bramy... czyli żydowskie historie zaklęte w zaułkach Koziej i Orlej" dziś do godz. 23.00 wyłączona z ruchu kołowego jest ul. Kozia na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Silnicznej oraz ul. Orla na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Koziej.

15.09.2005 r.

X Międzynarodowe Targi Spółdzielcze oraz V Targi Rehabilitacji, Sanatoriów i Uzdrowisk REHMED-EXPO rozpoczęły się w Targach Kielce. W halach wystawienniczych przy ul. Zakładowej 1 prezentowane są artykuły przemysłowe: obuwie, wyroby ze skóry, odzież, kosmetyki, chemia gospodarcza. Można oglądać wyroby z drzewa, metalu, szkła, a także nowoczesne opakowania i elementy wyposażenia wnętrz. Atrakcyjne dla odwiedzających targi będą z pewnością, połączone z degustacjami, prezentacje artykułów żywnościowych (przetwory mleczarskie, mięsne, owocowo-warzywne, pszczelarskie, wyroby cukiernicze, piekarskie, zielarskie, wody mineralne). MTS zgromadził również wystawców oferujących usługi: bankowe, kredytowe, hotelowe, lekarskie i inne. W ramach REHMED-EXPO swoją ofertę przedstawiają producenci i dystrybutorzy sprzętu rehabilitacyjnego, medycznego oraz organizatorzy turnusów rehabilitacyjnych. Można zapoznać się z propozycjami sanatoriów i uzdrowisk, wystawiane są także elementy wyposażenia dla zakładów uzdrowiskowych, klubów fitness oraz gabinetów odnowy biologicznej. Wstęp na targi jest bezpłatny.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz Spółka "Telegraf" zapraszają wszystkich kielczan na X Finał Amatorskich Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim Kross Family Cup 2005 (17-18.09). Zawody odbędą się na zboczach góry Telegraf. Początek w najbliższą sobotę o godz. 10.00 (drugi dzień imprezy, niedziela godz. 9.30). (więcej)

Dziś upływa termin płatności III raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych oraz termin płatności II raty podatku od środków transportowych informuje Wydział Finansów, Budżetu i Analiz Urzędu Miasta Kielce. Wpłat w/w podatków można dokonywać:
- w Urzędzie Miasta, Rynek 1 (od poniedziałku do piątku - od godz. 7.30 do godz. 18.00),
- w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza nr 47 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00)
- w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Seminaryjskiej nr 20d (od poniedziałku do piątku, w godz. 9.30 - 16.30)

Dziś upływa termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców przez osoby przebywające czasowo na obszarze Miasta Kielce lub nigdzie nie zamieszkałe. Także wyborcy niepełnosprawni, ostatni dzień, mogą składać wnioski o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania na obszarze Miasta Kielce - gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania. Do 23 września 2005 r. - wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania dla osób, które zamierzają głosować poza miejscem stałego zamieszkania. Powyższych formalności można dokonać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Szymanowskiego 6, Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w pokojach: 88, 89, 90, 91 w godzinach od 8.00 do 17.00.

W związku z organizacją imprezy plenerowej "Podwórka, Podwóreczka i Bramy... czyli żydowskie historie zaklęte w zaułkach Koziej i Orlej" w piątek 16 września br. od godz. 8.00 do godz. 23.00 zostanie wyłączona z ruchu kołowego ul. Kozia na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Silnicznej oraz ul. Orla na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Koziej.

14.09.2005 r.

Losowanie składów obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta RP odbyło się dziś w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kielce, Rynek 1. W imieniu prezydenta Kielc losowanie przeprowadził Janusz Koza, sekretarz miasta, w obecności Jerzego Króla - dyr. Wydziału Spraw Obywatelskich UM oraz Bożeny Janickiej - dyr. Wydziału Organizacyjngo UM, a także przedstawicieli podmiotów uprawnionych do przeprowadzenia wyborów. Kandydatów, w liczbie 1467 osób zgłosiło 18 uprawnionych komitetów wyborczych. W Kielcach utworzono 97 obwodowych komisji wyborczych, w tym 11 tzw. obwodów odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). W każdej z obwodowych komisji znajdzie się 9 osób, w tym jeden przedstawiciel Urzędu Miasta (z wyjątkiem obwodów odrębnych).

 

Losowanie składów obwodowych komisji wyborczych

15 września br. upływa termin płatności III raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych oraz termin płatności II raty podatku od środków transportowych informuje Wydział Finansów, Budżetu i Analiz Urzędu Miasta Kielce. Wpłat w/w podatków można dokonywać:
- w Urzędzie Miasta, Rynek 1 (od poniedziałku do piątku - od godz. 7.30 do godz. 18.00),
- w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza nr 47 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00)
- w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Seminaryjskiej nr 20d (od poniedziałku do piątku, w godz. 9.30 - 16.30)

13.09.2005 r.

I n f o r m a c j a
dotycząca wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
zarządzonych na dzień 25 września 2005 r. W Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Szymanowskiego 6, Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w pokojach: 88, 89, 90, 91 w godzinach od 8.00 do 17.00:
- do dnia 15 września 2005 r. - osoby przebywające czasowo na obszarze Miasta Kielce lub nigdzie nie zamieszkałe mogą składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców,
- do dnia 15 września 2005 r. - wyborcy niepełnosprawni mogą składać wnioski o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania na obszarze Miasta Kielce - gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania,
- do dnia 23 września 2005 r. - wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania dla osób, które zamierzają głosować poza miejscem stałego zamieszkania.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy przedstawiło pierwszy projekt Programu Operacyjnego "Spójność Terytorialna i Konkurencyjność Regionów" na lata 2007-2013. Celem programu jest rozwijanie konkurencyjności obszarów o największym potencjalne społeczno-gospodarczym oraz podniesienie spójności terytorialnej w wymiarze ponadregionalnym. Cel ten realizowany będzie poprzez następujące priorytety:
- Priorytet I "Wsparcie infrastruktury o znaczeniu ponadregionalnym"
- Priorytet II "Wzmocnienie rozwoju funkcji metropolitalnych"
- Priorytet III "Rozwój budownictwa społecznego"

Przedsięwzięcia uruchamiane w ramach programu mają za zadanie stworzyć obszarom cechującym się największymi możliwościami rozwojowymi (obszarów metropolitalnych) warunki do konkurowania w układzie europejskim i światowym. Pomimo, iż Kielce (jak również Olsztyn) nie zostały zakwalifikowane w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju jako potencjalny obszar metropolitalny, to będą mogły korzystać ze środków 17 PO jako obszar rozwijającego się ośrodka miejskiego. Wsparcie dla ww. ośrodków wzrostu obejmie inwestycje m.in. w infrastrukturę transportu publicznego, infrastrukturę lotnisk o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, infrastrukturę kongresową i konferencyjną, infrastrukturę społeczną o znaczeniu krajowym (obiekty szkolnictwa wyższego, placówki ochrony zdrowia), a także w kompleksowe programy rewitalizacji obszarów miejskich.
W realizację Programu Operacyjnego "Spójność Terytorialna i Konkurencyjność Regionów" na lata 2007-2013 zostaną zaangażowane środki Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz krajowe środki publiczne.

15 września br. upływa termin płatności III raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych oraz termin płatności II raty podatku od środków transportowych informuje Wydział Finansów, Budżetu i Analiz Urzędu Miasta Kielce. Wpłat w/w podatków można dokonywać:
- w Urzędzie Miasta, Rynek 1 (od poniedziałku do piątku - od godz. 7.30 do godz. 18.00),
- w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza nr 47 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00)
- w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Seminaryjskiej nr 20d (od poniedziałku do piątku, w godz. 9.30 - 16.30)

Wnioski o wyrobienie dowodów osobistych będą w czwartek, 15 września, przyjmowane wyjątkowo od godziny 11.00, informuje Wydział Spraw Obywatelskich UM Kielce. Przyczyną jest zaplanowana na godziny poranne konserwacja sprzętu komputerowego oraz aktualizacja oprogramowania. Wnioski przyjmowane będą do godz. 17.00.

Komisja Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Kielcach spotkała się dziś w siedzibie KS "Stella" na Słowiku. Radni dyskutowali m.in. na temat utworzenia internatu sportowego dla zdolnych sportowców spoza Kielc. Tematem posiedzenia była także baza sportowa i rozwój łucznictwa.

12.09.2005 r.

INFORMACJA

Stosownie do § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 sierpnia 2000 roku w sprawie powoływania Obwodowych Komisji Wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 72, poz. 847 z późniejszymi zmianami)informujęże losowanie składów Obwodowych Komisji Wyborczych odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kielce, Rynek 1 w dniu 14 września 2005 roku o godz. 9.00.Prezydent Miasta

/-/ Wojciech Lubawski

Dni Kliniczne Szpitala Miejskiego Św. Aleksandra odbędą się 22 września br. w Kielcach. Przedsięwzięcie to składać się będzie z dwóch części: klinicznej i popularnonaukowej. Podczas pierwszej z nich (w budynku szpitala, ul. Kosciuszki 25), przeznaczonej dla lekarzy z woj. świętokrzyskiego, przeprowadzone zostaną unikalne operacje uroginekologiczne (transmisja "na żywo" w sali konferencyjnej placówki). Część popularnonaukowa (Centrum Biznesu, Al. Solidarności 34) przeznaczona będzie dla mieszkańców Kielc i obejmie między innym wykłady na tematy medyczne. Podczas obrad wykonane zostaną także bezpłatne badania profilaktyczne: pomiar ciśnienia krwi i ocena poziomu cukru we krwi. (program)

Szkolenie w Świętokrzyskim...

Szkolenie na temat realizacji zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem głosowania w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP odbyło się dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w nim przewodniczący obwodowych komisji wyborczych oraz pełnomocnicy prezydenta miasta do spraw wyborów. W Kielcach utworzono 97 obwodowych komisji wyborczych, w tym 11 tzw. obwodów odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). W każdej z obwodowych komisji znajdzie się 11 osób, w tym jeden przedstawiciel Urzędu Miasta (z wyjątkiem obwodów odrębnych).

W związku z budową węzła komunikacyjnego przy skrzyżowaniu ul. Krasickiego i Manifestu Lipcowego, od dziś do odwołania, obowiązuje ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Manifestu Lipcowego od ul. Krasickiego do pętli autobusowej w Os. Świętokrzyskie. Wymienione linie komunikacyjne kursują na trasach:
- Linia Nr 35, 48, F : od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej - Krasickiego -Warszawska i dalej wg właściwej trasy.
- Linia Nr 40, 40Bis: od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej - Krasickiego - Orkana i dalej wg właściwej trasy.
- Linia Nr 101, TESCO, 34 (kursami z Os. Świętokrzyskiego): od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej - Krasickiego - Manifestu Lipcowego i dalej wg właściwej trasy.

9.09.2005 r.

Urząd Miasta Kielce zaprasza do udziału w VIII edycji Plebiscytu o Złotą Miotłę. Mogą Państwo wybrać nieruchomości zasługujące na nagrodę za wzorowe utrzymywanie czystości, prawidłowe postępowanie ze śmieciami i szczególnie estetyczne zagospodarowanie zielenią. Plebiscyt zostanie przeprowadzony w III kategoriach: dla administracji osiedli, właścicieli - zarządców nieruchomości oraz firm. Termin zgłaszania kandydatów mija 7.10.2005 r. Zwycięzcy otrzymają z rąk Prezydenta Kielc statuetki ZŁOTEJ MIOTŁY, nagrody w postaci materiału ogrodniczego oraz pamiątkowe dyplomy. (więcej)

Podczas Mistrzostw Europy Show Dance, które odbyły się 3-4 września br. w Serbii i Czarnogórze, Dorota Dobrowolska-Krzysztofik tancerka Studia Tańca i Stylu "Rewanż" Tomasza Rowińskiego zajęła 9 miejsce na 45 solistek startujących w kategorii dance-show solo seniorki. W listopadzie br. będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Riesa - Niemcy.

Dwie linie specjalne "S" zostaną uruchomione 10 września br. (sobota) w związku z rozgrywanym meczem piłkarskim Kolporter Korona Kielce - Wisła Płock (10.09, godz. 15.30, stadion przy ul. Szczepaniaka) - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. (więcej)

W związku z budową węzła komunikacyjnego przy skrzyżowaniu ul. Krasickiego i Manifestu Lipcowego, od 12 września br. do odwołania, zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Manifestu Lipcowego od ul. Krasickiego do pętli autobusowej w Os. Świętokrzyskie - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Autobusy niżej wymienionych linii komunikacyjnych kursowały będą na trasach:
- Linia Nr 35, 48, F: od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej -Krasickiego - Warszawska i dalej wg właściwej trasy.
- Linia Nr 40, 40Bis: od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej -Krasickiego - Orkana i dalej wg właściwej trasy.
- Linia Nr 101, TESCO, 34 (kursami z Os. Świętokrzyskiego): od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej - Krasickiego - Manifestu Lipcowego i dalej wg właściwej trasy

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od 10 września do 30 listopada br. zamknięte dla ruchu kołowego będą skrzyżowania ulic: Sienkiewicza - Hipoteczna i Sienkiewicza - Ewangelicka. Dojazd do posesji będzie możliwy po uzgodnieniu z kierownictwem budowy. Zmieniona zostanie także organizacja ruchu na ul. Hipotecznej na odcinku od Placu Wolności do ul. Sienkiewicza, gdzie będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy, ale tylko dla mieszkańców i zaopatrzenia oraz służb miejskich. Jednocześnie zostanie przywrócony ruch kołowy na skrzyżowaniu ulic: Sienkiewicza - Wesoła. Utrudnienia będą spowodowane robotami związanymi z przebudową ul. Sienkiewicza. W czasie prac objazdy dla samochodów zostaną poprowadzone:
- dla jadących do Pl. Moniuszki i ul. Kościuszki od Pl. Wolności - ulicami: Głowackiego i Żeromskiego
- dla jadących od ul. Wesołej do Pl. Wolności - przez Plac Moniuszki, ul. Żeromskiego i ul. Głowackiego.
MZD przeprasza za utrudnienia w ruchu i prosi o jazdę zgodnie z przyjętym oznakowaniem.

8.09.2005 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kielcach odbyła się w Urzędzie Miasta. Radni wysłuchali informacji o przebiegu wykonania budżetu Miasta Kielce za I półrocze 2005 r. W porządku obrad znalazły się m.in. uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na zbycie majątku trwałego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, a także nabycia i sprzedaży nieruchomości położonych w Kielcach.

Program sesji

Targi Kielce otrzymały Dyplom za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie za organizację prestiżowych międzynarodowych i krajowych targów oraz wystaw gospodarczych, jak również za udział w programie Roku Polskiego na Ukrainie. Dyplomy są wyróżnieniem honorowym przyznawanym od 1970 roku. Jego status zmienił się w 1999 roku. Od tej pory na mocy zarządzenia Ministra Spraw Zagranicznych laureatami mogą zostać osoby fizyczne lub prawne, bez względu na narodowość i kraj pochodzenia, zasłużone dla promocji - w tym politycznej i gospodarczej - Polski w świecie. Na liście nagrodzonych znalazło się obecnie 18 osób i instytucji, w tym m.in. zdobywcy dwóch biegunów Ziemi Marek Kamiński i Jaś Mela, Jerzy Owsiak i zespół Myslovitz, Polska Organizacja Turystyczna, Willa Decjusza - centrum konferencyjne promujące Kraków i kulturę polską. Nagrodę odebrał wczoraj w Belwederze, z rąk Ministra Spraw Zagranicznych Adama Rotfelda, prezes Targów Kielce - Tomasz Raczyński.

Dni Kliniczne Szpitala Miejskiego Św. Aleksandra odbędą się 22 września br. w Kielcach. Przedsięwzięcie to składać się będzie z dwóch części: klinicznej i popularnonaukowej. Podczas pierwszej z nich (w budynku szpitala, ul. Kosciuszki 25), przeznaczonej dla lekarzy z woj. świętokrzyskiego, przeprowadzone zostaną unikalne operacje uroginekologiczne (transmisja "na żywo" w sali konferencyjnej placówki). Część popularnonaukowa (Centrum Biznesu, Al. Solidarności 34) przeznaczona będzie dla mieszkańców Kielc i obejmie między innym wykłady na tematy medyczne. Podczas obrad wykonane zostaną także bezpłatne badania profilaktyczne: pomiar ciśnienia krwi i ocena poziomu cukru we krwi. (program)

Do 9 września br. pełnomocnicy komitetów wyborczych lub osoby przez nich upoważnione mogą zgłaszać kandydatów do obwodowych komisji wyborczych w wyborach prezydenta RP. Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Miasta Kielce, pokój nr 147 (w godzinach 7.30 do 15.30).

Pliki do pobrania

Wzór zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych

W związku z budową węzła komunikacyjnego przy skrzyżowaniu ul. Krasickiego i Manifestu Lipcowego, od 12 września br. do odwołania, zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Manifestu Lipcowego od ul. Krasickiego do pętli autobusowej w Os. Świętokrzyskie - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Autobusy niżej wymienionych linii komunikacyjnych kursowały będą na trasach:

- Linia Nr 35, 48, F: od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej - Krasickiego - Warszawska i dalej wg właściwej trasy.
- Linia Nr 40, 40Bis: od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej - Krasickiego - Orkana i dalej wg właściwej trasy.
- Linia Nr 101, TESCO, 34 (kursami z Os. Świętokrzyskiego): od pętli autobusowej Os. Świętokrzyskie; ul. Sikorskiego - wjazd w osiedle tak jak linia 39 i 49 - Hanki Sawickiej - Krasickiego - Manifestu Lipcowego i dalej wg właściwej trasy.

Dwie linie specjalne "S" zostaną uruchomione 10 września br. (sobota) w związku z rozgrywanym meczem piłkarskim Kolporter Korona Kielce - Wisła Płock (10.09, godz. 15.30, stadion przy ul. Szczepaniaka) - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach.

Trasy linii "S":

- S1 relacji: Os. Ślichowice - Grunwaldzka - Żytnia - Seminaryjska - Tarnowska - Wapiennikowa - Husarska -  Al. Na Stadion.

- S2 relacji: Os. Świętokrzyskie - M. Lipcowego - Świętokrzyska - Warszawska - IX Wieków Kielc - Paderewskiego - Ogrodowa - Ściegiennego - Al. Legionów - Szczepaniaka - Al. Na Stadion.

Odjazd autobusów z przystanków początkowych nastąpi o godz. 14.30.

7.09.2005 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kielcach odbędzie się jutro (8 września) o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta. Radni zostaną poinformowani o przebiegu wykonania budżetu Miasta Kielce za I półrocze 2005 r. W porządku obrad znalazły się m.in. uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na zbycie majątku trwałego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, a także nabycia i sprzedaży nieruchomości położonych w Kielcach. (program sesji)

Komisja Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia była sytuacja domów pomocy społecznej w naszym mieście oraz wykonanie budżetu Miasta Kielce za I półrocze 2005 we wszystkich jednostkach objętych zakresem działania komisji.

6.09.2005 r.

Tomasz Mazur, dziesięcioletni uczeń SP nr 2 wygrał konkurs pn. "ŻabaWKA PRZYJAZNA DZIECKU", organizowany m.in. przez Muzeum Zabawkarstwa, Centrum Zabaw i Zabawek - Towarzystwo Rozwoju Zabawkarstwa w Kielcach. W tym roku motywem przewodnim przedsięwzięcia była żaba. Tomek, najmłodszy uczestnik konkursu, przygotował prezentację multimedialną pt. "Żabawna nauka, pożyteczna żabawa", za którą otrzyma Statuetkę Prezydenta Kielc oraz nagrodę ufundowaną przez Fundację Ekologiczną "Żaba" w Starachowicach. W konkursie wzięły udział szkoły i inne instytucje, które nadesłały 40 prac. 30 z nich jury zakwalifikowało do oceny. Żaby przedstawione zostały najczęściej na rysunkach, wyklejankach i w formie plastelinowych modeli. Wręczenie nagród odbędzie się podczas IX Festiwalu Zabaw, Zabawek i Widowisk, 11 września 2005 r. (Protokół z posiedzenia jury)
Zwycięska prezentacja...
Nagrodzone prace

Część remontowanego budynku w kamienicy "Pod zegarem" na Placu Wolności ma dziś zostać przekazana do użytku Muzeum Zabawkarstwa. Jak informuje dyrektor Ryszard Zięzio, zanim można będzie rozpocząć przeprowadzkę zbiorów do nowych pomieszczeń, muszą być jeszcze wykonane specjalistyczne badania, m.in. wilgotności powietrza i mykologiczne. Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Zabawkarstwa zaplanowano na 5 grudnia br.

5.09.2005 r.

ZAWIADOMIENIE


Stosownie do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 sierpnia 2000 roku, w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej /Dz. U. Nr 72, poz. 847 ze zmianami/ oraz kalendarza wyborczego dla wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 9 października 2005 roku /Dz. U. z 2005 r. Nr 92, poz. 766/

informuje się:że zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych lub osoby przez nich upoważnione przyjmowane będą w Urzędzie Miasta Kielce, pokój nr 147 w terminie do 9 września 2005 r., w godzinach 7.30 do 15.30.

Pliki do pobrania

Wzór zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych

O porządku obrad najbliższej Sesji Rady Miejskiej w Kielcach, która odbędzie się 8 września (godz. 10.00) w Urzędzie Miasta poinformował na konferencji prasowej Przewodniczący RM Tomasz Bogucki. W programie sesji znalazły się m.in. uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na zbycie majątku trwałego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, a także nabycia i sprzedaży nieruchomości położonych w Kielcach. (program sesji)

Spotkanie w ratuszu

Narada pełnomocników prezydenta miasta do spraw przeprowadzenia wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP odbyła się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem spotkania był zakres zadań związanych z pełnieniem powyższych obowiązków. W Kielcach utworzono 97 obwodowych komisji wyborczych, w tym 11 tzw. obwodów odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). W każdej z obwodowych komisji znajdzie się 11 osób, w tym jeden przedstawiciel Urzędu Miasta (z wyjątkiem obwodów odrębnych).

Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Kielcach oraz Komisja Budżetu i Finansów RM zebrały się dziś na wspólnym posiedzeniu w ratuszu. Radni zajmowali się m.in. oceną spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych. Tematem była również realizacja budżetu za I półrocze 2005 r. oraz opiniowanie projektów uchwał na sesje RM.

2.09.2005 r.

I n f o r m a c j a

dotycząca wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 25 września 2005 r. W Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Szymanowskiego 6, Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w pokojach: 88, 89, 90, 91 w godzinach od 8.00 do 17.00:

- do dnia 15 września 2005 r. - osoby przebywające czasowo na obszarze Miasta Kielce lub nigdzie nie zamieszkałe mogą składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców,

- do dnia 15 września 2005 r. - wyborcy niepełnosprawni mogą składać wnioski o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania na obszarze Miasta Kielce - gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania,

- do dnia 23 września 2005 r. - wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania dla osób, które zamierzają głosować poza miejscem stałego zamieszkania.

"Kielce - Polski Serce" - to hasło promocyjne wygrało w konkursie ogłoszonym 16 sierpnia br. przez Urząd Miasta na łamach gazety "METRO". Jego autor, Lech Sołtysiak ze Szczecina, wygrał weekendowy pobyt dla 2 osób w hotelu "Pod Złotą Różą" w Kielcach. Drugą nagrodą, w postaci pakietu materiałów promocyjnych Kielc, postanowiono uhonorować Ewę Dudę-Gottwald z Grudziądza za hasło "Ziemi Świętokrzyskiej Serce - Kielce". Przyznano także wyróżnienia dla autorów innych ciekawych sloganów. Otrzymają oni koszulki z logo turystycznym naszego miasta. Wyróżnione osoby, które nie podały swoich danych, proszone są kontakt pod nr tel. (41) 36-76-141 (pon.-pt. 9.00 -14.00). Wszystkim uczestnikom zabawy bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy do wizyty w Prawdziwej Metrostolicy Polski.

Wydział Gospodarki Przestrzennej i Administracji Budowlanej UM Kielce informuje o wyniku kwalifikacji wniosków zgłoszonych do konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego przebudowy wnętrza ulicy Warszawskiej na odcinku od Al. IX Wieków Kielc do ulicy Orlej w Kielcach. (więcej)
Wiele imprez w ramach kolejnej "Białej Nocy" rozpocznie się w Kielcach dziś od godz. 19.00. Będą koncerty, pokazy filmów, spektakle teatralne, można będzie zwiedzać muzea i wystawy. Wstęp na większość imprez jest nieodpłatna. Kluby, kawiarnie, galerie oraz wystawy czynne będą do ostatniego klienta i zwiedzającego. "Białą Noc" organizuje "Słowo Ludu", współorganizatorem jest radio TAK FM. Patronat nad akcją objął prezydent Wojciech Lubawski. (program)

Na stronie internetowej Domu Środowisk Twórczych www.kielcedst.net można będzie już od niedzieli słuchać na żywo wszystkich imprez, które odbywają się w DŚT. O godz. 19.30 w cyklu "Koncerty w ogrodzie" wystąpi zespół "CARRANTUOHILL".

Komisja Statutowo-Samorządowa Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia był stan przygotowania do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych i prezydenckich na terenie miasta Kielce. W Urzędzie Miasta spotkała się także Komisja Zdrowia RM. Radni zajmowali się wnioskami ZOZ Kielce i Szpitala Miejskiego w przedmiocie udzielania pożyczek zgodnie z ustawą o pomocy publicznej.

1.09.2005 r.

 

Z okazji rozpoczynającego się dziś nowego roku szkolnego

wszystkim Uczniom oraz Nauczycielom

 

życzymy

 

zdrowia, szczęścia i pogody ducha.

Niech będzie to rok ciekawych wyzwań i wielu sukcesów w realizacji podjętych zamierzeń, rok znakomitych wyników w nauce i pracy.

 

 

 

 

 Tomasz Bogucki

 Wojciech Lubawski

Przewodniczący Rady Miejskiej

w Kielcach

Prezydent Kielc

 

Mszą Polową na Cmentarzu Wojska Polskiego rozpoczęły się dziś w Kielcach uroczystości obchodów 66 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W południe na 1 minutę rozległ się dźwięk syreny alarmowych na terenie miasta. Uczestnicy uroczystości m.in. kombatanci i przedstawiciele władz samorządowych złożyli wieńce i kwiaty na grobie prezydenta Stefana Artwińskiego oraz na Cmentarzu Wojskowym. Wręczono równiez honorowe odznaczenia dla przedstawicieli środowisk kombatanckih. Władze miasta reprezentowali zastępca prezydenta Andrzej Sygut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Bogucki.

Msza Polowa na Cmentarzu...
Wieniec od władz miasta

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2005/2006 odbyło się dziś w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Przybyli m.in. przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, a także rodzice uczniów i absolwenci placówki. - Gratuluję wam wyboru dobrej szkoły i życzę abyście żyli pięknie - zwrócił się do młodzieży prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono także 66 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz tragiczne wydarzenia w Biesłanie sprzed roku. W krótkim programie artystycznym, przygotowanym w oparciu o oratoria "Tu es Petrus" i "Świętokrzyska Golgota", uczniowie nawiązali do ważnych wydarzeń historycznych.

Rozpoczęcie nowego roku...
Życzenia uczniom i pedagogom...
Część artystyczna...
ul. Ściegiennego - przejście...

Wzmożone patrole Straży Miejskiej i Policji organizowane będą od dziś do 9 września w rejonach dziesięciu kieleckich szkół. Funkcjonariusze czuwać będą w godzinach 8.00 - 14.00 między innymi nad bezpieczeństwem uczniów przechodzących przez jezdnię. Patrole pojawią się przy oznakowanych przejściach dla pieszych na ulicach o dużym natężeniu ruchu (wykaz ulic). Strażnicy rozdawać będą najmłodszym broszurę pt. "Straż Miejska nie tylko dzieciom", zawierającą uwagi dotyczące m.in. bezpiecznej drogi do szkoły.

Capstrzyk Harcerski w hołdzie bohaterom września 1939 r. zorganizował w przeddzień rocznicy napaści hitlerowskiej na Polskę, Dom Harcerza im. Natalii Machałowej w Kielcach - Białogonie. Wczoraj wieczorem kolumna uczestników z zapalonymi pochodniami przemaszerowała wraz z Harcerską Orkiestrą Dętą z parku miejskiego na Skwer Szarych Szeregów przed Pomnik Harcerzom Poległym za Ojczyznę, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Koncert Harcerskiej Orkiestry...
Warta przed pomnikiem

Wiele imprez w ramach kolejnej "Białej Nocy" rozpocznie się w Kielcach jutro (2 września) od godz. 19.00. Będą koncerty, pokazy filmów, spektakle teatralne, można będzie zwiedzać muzea i wystawy. Wstęp na większość imprez jest nieodpłatna. Kluby, kawiarnie, galerie oraz wystawy czynne będą do ostatniego klienta i zwiedzającego. "Białą Noc" organizuje "Słowo Ludu", współorganizatorem jest radio TAK FM. Patronat nad akcją objął prezydent Wojciech Lubawski. (program)

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach od dziś wprowadził zmiany na następujących liniach autobusowych:
- Nr 6 (zmiana trasy) - linia kursuje trasą: Pietraszki - Siedmiu Źródeł - Białogon - Fabryczna - Krakowska - Al.Legionów - Ściegiennego - Żytnia - Czarnowska - Okrzei - Łódzka - Pawia - 1 Maja-Gruchawka - Łazy. Powrót w odwrotnej kolejności.
- Nr 17 - uruchamia się kursy linii w dni robocze. W soboty i niedziele zmiana w godzinach kursowania.
- Nr 33 (zmiana trasy) - w dni robocze wybrane kursy wykonywać będzie w zastępstwie linii nr 6 w/g trasy: Os. Dąbrowa-Wincentego z Kielc -Os.Sieje - Witosa - Zagnańska - Okrzei - Żelazna - Żytnia - Seminaryjska - Żeromskiego - Wojska Polskiego - Tarnowska - Bukówka. Powrót w odwrotnej kolejności.
- Nr 36 - w dni robocze, soboty i niedziele zmiana w godzinach kursowania.
ZTM informuje także o zawieszeniu kursów linii Nr 11.

Komisja Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia było m.in. przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego 2005/2006, a także ocena realizacji zadań inwestycyjnych w placówkach oświatowych.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności