Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Kieleccy szczypiorniści mają nowego biznesowego partnera

 

Zobacz również:

 

"Kadrówka" po raz 55. dotarła do Kielc

(2020-08-13)

Karczówka z widokiem na Kielce

(2020-08-11)

Kolejne lokale mieszkalne oddane do użytku

(2020-08-11)

Na Kadzielni królowała muzyka taneczna

(2020-08-08)

Zmiany w układzie komunikacyjnym miasta

(2020-08-07)

Znamy już program otwarcia Centrum Komunikacyjnego

(2020-08-06)

W Kielcach prawie jak na Marsie

(2020-08-06)

Rada Miasta zgodziła się na przejęcie akcji Korony

(2020-08-04)

Odkrywaj tajemnice Ziemi. Odwiedź Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia

(2020-08-03)

Kielczanie uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

(2020-08-01)

Wodospad na Kadzielni zostanie uruchomiony po przerwie

(2020-07-30)

Festiwal Muzyki Tanecznej po raz trzeci w Kielcach

(2020-07-29)

Hortensje i pysznogłówki królują w Ogrodzie Botanicznym

(2020-07-21)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Archiwum aktualności - czerwiec 2006

30.06.2006 r.

W ramach uroczystości związanych z 60. rocznicą pogromu kieleckiego odbędzie się dziś debata "Wina i odpowiedzialność: czy jesteśmy winni i za co odpowiadamy. 60 lat po pogromie kieleckim". W dyskusji udział wezmą m.in.: prof. Barbara Skarga, Mirosław Sawicki, prof. Stanisław Żak, ks. prof. Jan Śledzianowski, Maciej Kozłowski, prok. Krzysztof Falkiewicz. Początek o godz. 17.30 w Kieleckim Centrum Kultury. Główne uroczystości odbędą się 4 lipca, w rocznicę tragicznych wydarzeń, przy ul. Piotrkowskiej, gdzie odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ofiary pogromu. Uczestnicy modlić się będą przy kamienicy na ul. Planty 7 i cmentarzu żydowskim, złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Karskiego. Wieczorem w amfiteatrze na Kadzielni odbędzie się koncert kantorów oraz chóru z Jerozolimy „Kolot Min Hashamayim” ("Głosy z niebios").

Pliki do pobrania

Rak piersi
Jest najczęściej występującym
nowotworem złośliwym u kobiet.


Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.


Jest on wyleczalny pod warunkiem wczesnego wykrycia.


Najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi jest mammografia.
Prezydent Miasta Kielce prosi kielczanki w wieku: 50-69 lat o wykonywanie bezpłatnych badań mammograficznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3, Kielce. Telefony: 041 367-46-40, 041 367-46-41. Zgłoszenia grupowe: 041 367-40-97.

Prezydent zaprasza również do korzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych finansowanych przez Miasto Kielce:
1. Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych - dzieci urodzone w 2006 r.
2. Program profilaktyki próchnicy u dzieci.
3. Program profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy u osób z terenu Miasta Kielce - osoby powyżej 35 roku życia.
4. Program wczesnego wykrywania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) dla osób z terenu Miasta Kielce - osoby powyżej 35 roku życia.

5. Program Ochrony Serca - leczenie nikotynizmu u osób z chorobami układu krążenia.

6. Program profilaktyki zachorowań na grypę - pow. 70 roku życia (od września br.).

Więcej na www.um.kielce.pl, tel. 041 36 76 596, 041 36 76 610

Od 4 lipca Muzeum Zabawek i Zabawy proponuje dzieciom od lat 6 warsztaty wykonywania zabawek. Zajęcia będą odbywać się przez całe wakacje (do 29 sierpnia) w dniach od wtorku do piątku w godz. 10-14. Koszt uczestnictwa w jednym dniu zajęć to tylko 2 złote.

Dzieci pod okiem instruktorów i pracowników Muzeum będą wykonywać zabawki papierowe, gałgankowe, sznurkowe i drewniane. W planach jest także nauka składania origami, produkcja zabawek ekologicznych: z odpadów cywilizacyjnych oraz z materiałów naturalnych: kamieni, muszli, siana, zabawki ludowe i latawce. Muzeum nie organizuje kursów, dziecko może uczestniczyć w zajęciach dowolną ilość dni, w zależności od chęci, zapału i innych planów wakacyjnych.

Warsztaty będą odbywać się w tygodniowych cyklach tematycznych:
1. Zabawka z gałganków - lalki, misie, pacynki (ćwiczenia wyobraźni i zmysłu estetycznego) - (od 4 do 7 lipca).
2. Kolorowe sianko - zabawki z sizalu i siana (od 11 do 14 lipca)
3. Zabawki ludowe - z bibuły, drewna, papieru, sitowia, słomy, wiklina (od 18 do 21 lipca).
4. Latawce - podniebna parada - tradycyjne latawce z papieru i sklejki (od 25 do 28 lipca).
5. Zabawka prehistoryczna z materiałów naturalnych: kamienie, muszelki (nauka historii przez zabawę) (1 do 4 sierpnia).
6. Zabawka z papieru - origami (składanie papieru w różne formy, ćwiczenia sprawności manualnej) (8 do 11 sierpnia).
7. Zabawka z drewna - składanie zabawek drewnianych półproduktów oraz ich ozdabianie (15-18 sierpnia).
8. Zabawka współczesna: zabawki wykonywane ze śmieci i odpadów cywilizacyjnych (od 22-25 sierpnia).

Warsztaty będą odbywać się na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy, a w przypadku deszczu lub ostrego słońca w Galerii Abrakadabra. Najlepsze prace wykonane przez dzieci zostaną zgłoszone do organizowanego przez Muzeum IV konkursu "Zabawka Przyjazna Dziecku", którego rozstrzygnięcie zaplanowano na niedzielę, 24 września., podczas finału X Festiwalu Zabaw, Zabawek i Widowisk.

Podsumowaniem warsztatów będzie Wielka Akcja Plastyczna, zaplanowana na 29 sierpnia w godz. 10-14. Dzieci wspólnie z instruktorami wykonają dużą instalację plastyczną z prac i zabawek wykonanych podczas warsztatów. Wstęp na Akcję Plastyczną - bezpłatny.

Przez całe wakacje - od wtorku do niedzieli w godz. 10-18 placówka zaprasza dzieci także na zabawy na dziedzińcu. Będą szczudła, cymbergaj, hula-hoop, gra w klasy, gumę, skakanki, piłki, kręgle, malowanie i rysowanie, a dla maluchów zjeżdżalnie, słoneczny domek, piaskownica pełna plastikowych klocków, konik bujany i wiele innych atrakcji. Muzealny plac zabaw jest bezpłatny.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, iż w dniach 1-2.07 przewidywane są prace remontowe sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Żytnia - Armii Krajowej - Żelazna - Grunwaldzka. Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu nie będzie funkcjonowała w godz. 8.00 - 20.00. W tym czasie ruch będzie regulowany przez funkcjonariuszy Policji.

Komisja Statutowo-Samorządowa Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w szkole i na wakacjach. (zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży, plany przeciwdziałania przemocy w szkole na rok szkolny 2006-2007).

29.06.2006 r.

Tegoroczny "Weekend Partnerstwa" rozpoczyna się dziś w Sandviken (Szwecja). Na zaproszenie szwedzkich organizatorów nasze miasto reprezentować będą prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta Artur Sobolewski. Projekt ten jest skoordynowany z konferencją młodych pn. "Międzynarodowe Forum Cyberdemokracji".Zaprzyjaźnione z Kielcami szwedzkie miasto Sandviken gości 10-osobową grupę uczniów wraz z opiekunami z VI LO im. J. Słowackiego na zorganizowanej w dniach od 29 czerwca do 2 lipca konferencji "Międzynarodowe Forum Cyberdemokracji". W spotkaniu weźmie również udział młodzież z innych miast partnerskich Sandviken z krajów takich jak Dania, Finlandia, Norwegia i Estonia oraz Szwecja. Około 200-osobowa grupa będzie dyskutowała na temat różnych aspektów użytkowania Internetu, jego roli i funkcji we współczesnym świecie, w szczególności w obszarze komunikacji, zakupów, wyrażania opinii, wymiany informacji.

Listy zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół ponadgimnazjalnych zostały wywieszone dziś w południe w poszczególnych placówkach. Informacje o zakwalifikowaniu się można potwierdzić także na internetowej stronie naboru (www.kielce.edu.com.pl). Nauką w kieleckich liceach, technikach i zawodówkach zainteresowanych jest ponad 5000 absolwentów gimnazjów z miasta i regionu. Do 3 lipca (15.00) kandydaci muszą potwierdzić chęć nauki w szkole, do której się dostali, doręczając oryginały świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu. 4 lipca o 12.00 zostaną ogłoszone listy przyjętych na podstawie dostarczonych dokumentów. Kandydaci, którzy nie dostali się do wybranej szkoły, mogą ubiegać się o przyjęcie na wolne miejsca w innej placówce. Czas na złożenie dokumentów mają do 6 lipca, do 15.00. W południe - 7 lipca ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji uzupełniającej.

Dzisiaj w nocy (29/30.06.2006) na obszarze woj. śląskiego i małopolskiego wystapią opady deszczu o intensywności od 30 do 60 mm/12 godz - informuje Biuro Prognoz Meteorologicznych. Są przewidywane lokalne burze, chwilami silne z porywistym wiatrem 60-70 km/h. Jutro (30.06.2006) nadal będzie padał deszcz, chwilami intensywny. Przewidywane natężenie opadów od 30 do 60 mm/12 godz. Miejscami będą burze i porywisty wiatr do 60 km/h. Moga wystapić utrudnienia komunikacyjne, podtopienia i zalania, uszkodzenia dróg oraz osunięcia ziemi.

Komisja Edukacji i Kultury zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia był wypoczynek letni dzieci i młodzieży oraz przygotowania do Festiwalu Harcerskiego. W Urzędzie Miasta spotkała sie także Komisja Rewizyjna.

28.06.2006 r.

Tegoroczny "Weekend Partnerstwa" odbędzie się w dniach od 29 czerwca do 2 lipca w Sandviken (Szwecja). Na zaproszenie szwedzkich organizatorów nasze miasto reprezentować będą prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz Dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta Artur Sobolewski. Projekt ten jest skoordynowany z konferencją Młodych pn. "Międzynarodowe Forum Cyberdemokracji".

Zaprzyjaźnione z Kielcami szwedzkie Miasto Sandviken będzie gościło 10- osobową grupę uczniów wraz z opiekunami z VI LO im. J. Słowackiego na zorganizowanej w dniach od 29 czerwca do 2 lipca konferencji "Międzynarodowe Forum Cyberdemokracji". W spotkaniu weźmie również udział młodzież z innych miast partnerskich Sandviken z krajów takich jak Dania, Finlandia, Norwegia i Estonia oraz Szwecja. Około 200-osobowa grupa będzie dyskutowała na temat różnych aspektów użytkowania Internetu, jego roli i funkcji we współczesnym Świecie, w szczególności w obszarze komunikacji, zakupów, wyrażania opinii, wymiany informacji.Listy przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych zostaną ogłoszone jutro w południe na internetowej stronie naboru (www.kielce.edu.com.pl ) oraz w poszczególnych placówkach. Nauką w kieleckich liceach, technikach i zawodówkach zainteresowanych jest ponad 5000 absolwentów gimnazjów z miasta i regionu. Do 3 lipca (15.00) kandydaci muszą potwierdzić chęć nauki w szkole, do której się dostali, doręczając oryginały świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu. 4 lipca o 12.00 zostaną ogłoszone listy przyjętych na podstawie dostarczonych dokumentów. Kandydaci, którzy nie dostali się do wybranej szkoły, mogą ubiegać się o przyjęcie na wolne miejsca w innej placówce. Czas na złożenie dokumentów mają do 6 lipca, do 15.00. W południe - 7 lipca ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji uzupełniającej.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w dniu 29.06.2006r. ok. godz. 19.30 wystąpią utrudnienia w ruchu na ulcach: Zagnańskiej, Witosa, Warszawskiej w czasie wjazdu do Kielc z miejscowości Zagnańsk, kolarzy uczestników 17 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.


Po wjeździe kolarze wykonają 2 okrążenia ulicami : Orkana, Klonową, Turystyczną i jezdnią zachodnią ul. Warszawskiej. Meta zostanie zlokalizowana na ulicy Warszawskiej w rejonie pawilonów handlowych (dawniej EKO - MARLENA).


W czasie trwania wyścigu na ul. Warszawskiej (j. wschodnia) na odc. od ul. Górny Szydłówek do ul. Bp. Jaworskiego będzie obowiązywał nadal ruch jednokierunkowy.


Pojazdy na skrzyżowaniu ulic: Warszawska - Bp. Jaworskiego - Orkana jadące ul. Warszawską od centrum w kierunku Radomia i Warszawy będą kierowane przez Policję w prawo na ul. Bp. Jaworskiego lub na wprost, a następnie w prawo w ul. Sikorskiego.


Pojazdy ( w tym autobusy) jadące ul. Bp. Jaworskiego w kierunku ul. Orkana, będą kierowane prawo w ul. Warszawską lub będą musiały wykonać manewr zawracania.


Z powodu utrudnień w ruchu w godz.19.30 - 21.00,wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji MPK.


W czasie montażu trybuny i mety na ul. Warszawskiej (j. zachodnia) od godz. 16.00 w rejonie pawilonów handlowych (dawniej EKO - MARLENA), zostanie wyłączony z ruchu pas postojowy i środkowy, natomiast dla ruchu kołowego pozostanie zewnętrzny pas ul. Warszawskiej (j.zachodnia).


Ponadto MZD prosi kierowców o nie parkowanie pojazdów na trasie przejazdu kolarzy od godz. 14.00:


- na parkingach zlokalizowanych przy ul. Warszawskiej (j. zachodnia) na odcinku od ul. Orkana do ul. Turystycznej.

- na ul. Turystycznej na odcinku od ul. Klonowej do ul. Warszawskiej

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że dnia 29.06.2006 r., w związku z 17 Wyścigiem Kolarskim Solidarności i Olimpijczyków nastąpi zamknięcie ulic: Zagnańska, Witosa, Warszawska, Orkana i Klonowa, w związku z czym wystąpią utrudnienia w ruchu i kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. W związku z powyższym wprowadzone zostaną następujące rozwiązania komunikacyjne:


1. Linia nr 4 i 33: zatrzymanie pojazdów na ul. Zagnańskiej lub Witosa na czas przejazdu wyścigu tymi ulicami.

2. Linia nr 12: na czas zamknięcia ul. Klonowej i Orkana kursy ulicami Jesionowa -Świętokrzyska - Al. Solidarności - Radomska i dalej wg trasy.

3. Linia nr 34: na czas zamknięcia ul. Klonowej i Orkana kursy ulicami Jesionowa-Świętokrzyska i dalej wg trasy.

4. Linia nr 7: na czas zamknięcia ul. Warszawskiej na kursy ulicami Jesionowa - Świętokrzyska - Al. Solidarności - Radomska i dalej wg trasy.

5. Linia nr 15: kursy z kierunku Dąbrowy skierowane będą na ulicę Sikorskiego, następnie w kierunku Centrum ulicami Sawickiej, Ks. Bp. Jaworskiego, Al. Solidarności, Świętokrzyską i dalej wg trasy.

6. Linia nr 46 i TESCO: z ulicy Sikorskiego w kierunku Centrum ulicami Sawickiej, Ks. Bp. Jaworskiego, Al. Solidarności, Świętokrzyską i dalej wg trasy.

7. Linia nr 30: w kierunku Centrum ulicami Sawickiej, Ks. Bp. Jaworskiego, Al. Solidarności i dalej wg trasy.

8. Linia nr 35 i 48: w kierunku Centrum ulicami Al. Solidarności, Świętokrzyską i dalej wg trasy.

9. Linia nr 40 i 40bis: w kierunku centrum ulicami Al. Solidarności, Świętokrzyską, Jesionową i dalej wg trasy.

27.06.2006 r.

Od 29 czerwca do 2 lipca w Sandviken odbędzie się "Weekend Partnerstwa", gdzie na zaproszenie szwedzkich organizatorów nasze miasto reprezentować będą prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz Dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta Artur Sobolewski. Projekt ten jest skoordynowany z konferencją Młodych pn. "Międzynarodowe Forum Cyberdemokracji".

Ilona Sojda otrzymała nagrodę...
Nagroda I stopnia dla Jana...
Jan Lechicki - laureat...
Nagrodę III stopnia odebrał...

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w 2005 roku zostały wręczone podczas wczorajszej uroczystości w Domu Środowisk Twórczych. W tym roku przyznano19 nagród, w tym dwie zbiorowe dla Zespołu Inscenizacji Tanecznych "Małe Kielczanki" oraz Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski.. W części artystycznej wystąpią: Zespół "Camerata Vistula" pod kierunkiem Andrzeja Wróbla oraz Artyści Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej.

Pliki do pobrania

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w dniu 29.06.2006r. ok. godz. 19.30 wystąpią utrudnienia w ruchu na ulcach: Zagnańskiej, Witosa, Warszawskiej w czasie wjazdu do Kielc z miejscowości Zagnańsk, kolarzy -czestników 17 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.


Po wjeździe kolarze wykonają 2 okrążenia ulicami : Orkana, Klonową, Turystyczną i jezdnią zachodnią ul. Warszawskiej. Meta zostanie zlokalizowana na ulicy Warszawskiej w rejonie pawilonów handlowych (dawniej EKO - MARLENA).


W czasie trwania wyścigu na ul. Warszawskiej (j. wschodnia) na odc. od ul. Górny Szydłówek do ul. Bp. Jaworskiego będzie obowiązywał nadal ruch jednokierunkowy.


Pojazdy na skrzyżowaniu ulic: Warszawska - Bp. Jaworskiego - Orkana jadące ul. Warszawską od centrum w kierunku Radomia i Warszawy będą kierowane przez Policję w prawo na ul. Bp. Jaworskiego lub na wprost, a następnie w prawo w ul. Sikorskiego.


Pojazdy ( w tym autobusy) jadące ul. Bp. Jaworskiego w kierunku ul. Orkana, będą kierowane prawo w ul. Warszawską lub będą musiały wykonać manewr zawracania.


Z powodu utrudnień w ruchu w godz.19.30 - 21.00,wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji MPK.


W czasie montażu trybuny i mety na ul. Warszawskiej (j. zachodnia) od godz. 16.00 w rejonie pawilonów handlowych (dawniej EKO - MARLENA), zostanie wyłączony z ruchu pas postojowy i środkowy, natomiast dla ruchu kołowego pozostanie zewnętrzny pas ul. Warszawskiej (j.zachodnia).


Ponadto MZD prosi kierowców o nie parkowanie pojazdów na trasie przejazdu kolarzy od godz. 14.00:


- na parkingach zlokalizowanych przy ul. Warszawskiej (j. zachodnia) na odcinku od ul. Orkana do ul. Turystycznej.

- na ul. Turystycznej na odcinku od ul. Klonowej do ul. Warszawskiej

26.06.2006 r.

Rak piersi
Jest najczęściej występującym
nowotworem złośliwym u kobiet.


Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.


Jest on wyleczalny pod warunkiem wczesnego wykrycia.


Najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi jest mammografia.Prezydent Miasta Kielce prosi kielczanki w wieku: 50-69 lat o wykonywanie bezpłatnych badań mammograficznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3, Kielce. Telefony: 041 367-46-40, 041 367-46-41. Zgłoszenia grupowe: 041 367-40-97.

Prezydent zaprasza również do korzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych finansowanych przez Miasto Kielce:
1. Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych - dzieci urodzone w 2006 r.
2. Program profilaktyki próchnicy u dzieci.
3. Program profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy u osób z terenu Miasta Kielce - osoby powyżej 35 roku życia.
4. Program wczesnego wykrywania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) dla osób z terenu Miasta Kielce - osoby powyżej 35 roku życia.

5. Program Ochrony Serca - leczenie nikotynizmu u osób z chorobami układu krążenia.

6. Program profilaktyki zachorowań na grypę - pow. 70 roku życia (od września br.).

Więcej na www.um.kielce.pl, tel. 041 36 76 596, 041 36 76 610

Tylko kilka dni pozostało kierowcom na wymianę "starego" prawa jazdy. Urząd Miasta Kielce przyjmuje dziennie 200 - 250 wniosków o wymianę tych dokumentów. Każdego dnia wydawanych jest około 200 nowych dokumentów. Do końca czerwca br. kierowcy muszą wymienić prawa jazdy wydane między 1 maja1993 a 30 czerwca 1999 roku. Wnioski o wymianę prawa jazdy należy składać w pokoju 26 Referatu Praw Jazdy przy Rynku (pon.- pt. 8.00 – 17.00) lub w Kancelarii UM Kielce (p.12). Komplet dokumentów dotyczących wymiany prawa jazdy (wniosek wraz z załącznikami) można przesłać także za pośrednictwem poczty na adres: Referat Praw Jazdy Wydział Spraw Obywatelskich Urząd Miasta Kielce, Rynek 1, 25 – 303 Kielce. Tą drogą do Urzędu wpływa średnio 150 dokumentów dziennie. Informacje o sposobie załatwiania sprawy znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.kielce.pl. Gotowe dokumenty wydawane są w pokoju 24, Rynek 1.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w 2005 roku zostaną wręczone podczas dzisiejszej uroczystości w Domu Środowisk Twórczych (godz. 17.00). Komisja pod przewodnictwem Andrzeja Syguta, w składzie: Mieczysław Tomala (dyr. Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia UM Kielce), Jacek Wołowiec (przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach) oraz Alojzy Sobura (dyr. WDK) przyznała w tym roku 19 nagród, w tym dwie zbiorowe dla Zespołu Inscenizacji Tanecznych "Małe Kielczanki" oraz Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski.. W części artystycznej wystąpią: Zespół "Camerata Vistula" pod kierunkiem Andrzeja Wróbla oraz Artyści Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej.

Pliki do pobrania

Prezydent Kielc otrzymał nagrodę w Plebiscycie "Eurogmina 2005/2006 województwa świetokrzyskiego". Wojciech Lubawski zwyciężył w kategorii Prezydent Roku. Samorządy oraz ich reprezentanci ubiegali się o tytuł najbardziej gospodarnych, rozwijających swoje gminy, inwestujących nie tylko w gospodarkę, ale również w kulturę i oświatę.

Podczas trzydniowego Ekonomicznego Forum EMPEX, które rozpoczęło się dziś w Londynie, Urząd Miasta Kielce promuje nasze miasto oraz przekonuje o jego atrakcyjności inwestycyjnej. W przedsięwzięciu bierze udział ponad 120 wystawców z 16 krajów, min. z Polski, Czech, Chorwacji, Cypru, Słowenii, Ukrainy, Rumunii.

Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Targi Kielce Spółka z o.o, które odbyło 23 czerwca br., zatwierdziło sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki w 2005 r. oraz sprawozdanie finansowe za 2005 rok. Jednocześnie Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników dokonało podziału zysku netto za rok 2005 w następujący sposób:
- na kapitał zapasowy 1.006.888,31 zł
- na wypłatę dywidendy 4.000.000,00 zł
Miasto Kielce głosowało przeciwko tej uchwale.
W sobotę, 24 czerwca "Święto Kielc" otworzył Festiwal Katarynek przy Kieleckim Centrum Kultury. Wśród weekendowych atrakcji znalazły się także m.in.: parady, liczne koncerty, gry i zabawy rekracyjno-sportowe, turnieje, jarmark sztuki, pokazy, spektakle. Z okazji 400-lecia Rzemiosła w Kielcach na ul. Sienkiewicza pojawiły się m.in. stragany, na których swoje wyroby prezentować będą wędliniarze. Kielczanie mogli także wziąć udział w "Święcie Wody". Podczas "Święta Kielc" wystąpili m.in:. Shakin Dudi, Hanna Banaszak i Zespół Carrantuohill.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski wręczył sztandar dla Straży Miejskiej podczas uroczystości na Placu Konstytucji 3 Maja, która odbyła się w sobote, 24 czerwca. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, policji, wojska i straży pożarnej.

200 - lecie utworzenia 4. Pułku Piechoty obchodzono w weekend w naszym mieście. Na Bukówce mszę swietą odprawił wikariusz generalny Wojska Polskiego. Odbył się również apel poległych i pokaz musztry paradnej. W piątek na Kadzielni uczestnicy uroczystości wzięli udział w koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Gorący weekend upłynął pod znakiem Święta Kielc. Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji w Kielcach świętował organizując imprezy rekreacyjne w Parku Miejskim i na Basenie Letnim przy ul. Szczecińskiej. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie się w parku, gdzie najmłodsze maluchy mogły popróbować swoich sił w takich zabawach jak: strzelanie z łuku, rzut piłeczką do celu, czy poszukiwanie w trawie piłeczek pingpongowych. Za każdą z konkurencji dzieci zbierały punkty, które potem wymieniały na nagrody w postaci pluszaków, nadmuchiwanych piłek plażowych, breloczków i smyczy na klucze. Jednak największym powodzeniem cieszyły się skoki na batucie. Przez cały okres zabawy, a trwało to ponad 4 godziny, nie brakowało chętnych do wysokiego skakania. (więcej)

W wiele atrakcji obfitowało tegoroczne "Święto Kielc". Blok imprez rozpoczął sie już w piątek, 23 czerwca. Można było m.in. wziąć udział w "Nocy Grajków i Poetów" na Letniej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury, posłuchać koncertu Hani Stach w Domu Środowisk Twórczych czy odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy, które oferowało zwiedzającym szansę nocnego zwiedzania ekspozycji w ramach "Białej Nocy". W piątek o godz. 20.00 "Święto Kielc" w Radiu Kielce zainaugurował prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

23.06.2006 r.

Wiele atrakcji czeka na kielczan podczas tegorocznego "Święta Kielc", które rozpoczyna się jutro w naszym mieście. "Święto Kielc" otworzy Festiwal Katarynek przy Kieleckim Centrum Kultury. Wśród atrakcji znalazły się także m.in.: parady, liczne koncerty, gry i zabawy rekracyjno-sportowe, turnieje, jarmark sztuki, pokazy, spektakle. Z okazji 400-lecia Rzemiosła w Kielcach na ul. Sienkiewicza pojawią się m.in. stragany, na których swoje wyroby prezentować będą wędliniarze. Kielczanie będą mogli także wziąć udział w "Święcie Wody". Podczas "Święta Kielc" wystąpią m.in:. Shakin Dudi, Hanna Banaszak i Zespół Carrantuohill. Dziś w bloku imprez poprzedzających "Święto Kielc" odbędzie się m.in. uroczysty koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z okazji 200-lecia utworzenia 4 Pułku. Początek o godz. 19.00 na Kadzielni.

Uroczystość w SP 27
Kasi i Iza - "Złote...
Srebrne tarcze dla...
- Byliście wspaniałym...
Klasa VI c - zdobywcy...

Uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego odbyły się dziś w kieleckich szkołach. W Szkole Podstawowej nr 27 im. K.K. Baczyńskiego uczyło się w tym roku przeszło 650 uczniów, z czego ponad 360 uzyskało wyróżnienia. Średnia szkoły była bardzo wysoka - 4,54. "Baczyńskiego" pożegnały dziś szóste klasy. Absolwenci, ze średnią ocen powyżej 5.0, zostali uhonorowani srebrnymi odznaczeniami, zaś dwie uczennice: Kasia Myśliwiec i Iza Bieniaszewska (średnia 5,9) otrzymały pamiątkowe statuetki "Najlepszego Absolwenta" i złote odznaczenia. Gratulacje odebrali z rąk dyrekcji także ich rodzice. Tradycją szkoły jest wręczanie "srebrnych róż" najlepszej klasie z danego rocznika (kl. IV-VI). Dziś, na zakończenie nauki - "złote róże" odebrali wszyscy uczniowie z VI c, prowadzonej przez Bogusławę Polakowską. Klasa ta, z tegoroczną średnią 4,9, utrzymywała najlepszą lokatę przez ostatnie trzy lata. - Dziękuję uczniom i nauczycielom. Byliście wspaniałym rocznikiem. Życzę wam sukcesów w gimnazjum i udanych wakacji - mówiła dyrektor Rena Jankowska. - Pamiętamy dzień, kiedy po raz pierwszy tu przyszliśmy, aby uczyć się pisać i czytać. Dziękujemy za wysiłek, nie zawiedziemy pokładanych w nas nadziei - deklarowali uczniowie. Absolwenci ślubowali także na sztandar szkoły, że będą godnie ją reprezentować. Uroczystość zakończył wzruszający program artystyczny. Bez łez wzruszenia nie obyło się także podczas pożegnania w klasach, gdzie uczniowie odebrali świadectwa.

 

Urząd Miasta informuje, że dziś o godzinie 17.00 (sala USC, Rynek 1) odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów dla absolwentów projektu szkoleniowego pn. Podniesienie kwalifikacji grupy osób pracujących do międzynarodowych standardów biznesu w zakresie języka angielskiego, informatyki i rachunkowości.

W ramach w/w projektu mieszkańcy Kielce podnosili kwalifikację z języka angielskiego w biznesie, informatyki, rachunkowości oraz Międzynarodowych Systemów Sprawozdawczości Finansowej. Większość uczestników projektów podeszła do egzaminów międzynarodowych tj. LCCI Business English, European Computer Driving Licence, które potwierdzą posiadanie kwalifikacji na poziomie międzynarodowym. Kolejna edycja projektu wzbogacona o kurs z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi zostanie uruchomiona we wrześniu br.

Projekt jest współfinasowany z środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

"Chmura liter nad głową" akcja plastyczna Radosława Nowakowskiego, kreatywne pisanie tekstów - Loesje, wystawy, happeningi, koncerty złożą się na Otwarty Warsztat Firmament, który odbywa się dziś w Bazie Zbożowej przy ul. Zbożowej 4 i potrwa...dobę.

To już czwarta edycja niebiańskiej imprezy. Organizatorzy - Fundacja Kultury Wici, zainspirowani industrialnymi pomieszczeniami przy Zbożowej zdecydowali, że tym razem impreza nie będzie miała charakteru festiwalu, a warsztatu. Od godz. 13 do 16 Krzysztof Wrona przeprowadzi warsztaty scenograficzne - plecionkarskie, a Stowarzyszenie Loesje zajęcia z kreatywnego pisania tekstów. Owoce obu warsztatów zaprezentowane zostaną gościom Firmamentu. Oba warsztaty są otwarte i może w nich uczestniczyć każdy.

Nie zabraknie wystaw plastycznych. Radek Nowakowski zamierza przeprowadzić akcję poetycko-plastyczno-muzyczną. Na papierowych i płóciennych płachtach Radek namaluje litery, słowa lub znaki, które rozwiesi w głównej hali warsztatowej. Goście Firmamentu obejrzą już gotowe dzieło – instalację o tytule „Fruwający Wiersz. Poemat powietrzny. Chmura liter nad głową...”

Akcję artystyczną „Byt niebytu” przeprowadzi Natalia Łakomska. Na byłej stacji benzynowej zawisną jej prace z cyklu „Korozja”. - Zaadoptowałam 100m2 powierzchni ziemi, która wydaje się być odrzucona, niechciana. Naznaczę ją swoim "bytem nie bycia", a może tylko nadam jej imię, żeby przestała być anonimowa - komentuje swoją artystyczną wizję Łakomska.


Rafał Nowak zaprezentuje pod olbrzymia wiatą zdjęcia z podróży do Indii i Nepalu. Swoje prace pokaże także nieformalna grupa fotograficzna CKF ("Slajdowisko"), Stowarzyszenie Loesje przygotuje wystawę plakatów, a podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Piekoszowie zaprezentują na Firmamencie swoje prace plastyczne. Dużą atrakcją będą projekcje aktywne CineManual i wizualizacje grupy DRNO Ideas & JNA The AnimalMen.


O zmroku Wielokulturowy Zespół Ludowy „Wioha” w składzie: Zuzanna i Mieczysław Litwińscy, szczudlarze z warszawskiej Pragi i Krzysztof Wrona zaprezentują spektakl.

Firmament będzie także czasem koncertów i soundsystemów. Na scenie zaprezentują się: Lóóm, Letko, Automatik oraz soundsystemy: Psychedelic Transformation, Herbal, Naturalni Futuryści i HCC Kielce. W planach jest także happening kulinarny "Otwarty stół”, na który zapraszamy z własnoręcznie wykonaną potrawą.

Połowa czerwca to od 4 lat święto - urodziny Wici. Jednodniowy Firmament będzie miał z tej okazji kilka imprez towarzyszących:
• już 18 czerwca o godz. 17.00 w domu Środowisk Twórczych Pałacu Zielińskiego odbędzie się pokonkursowy wernisaż fotografii "Kielce Inaczej#06";
• tego samego dnia wieczorem w klubie Gaudi przy ul. Wesołej 10 rozpoczną się "4. Klubowe Urodziny Wici" (wstęp tylko za zaproszeniami);
• 25 czerwca CKF zaprasza na Ogólnopolskie Spotkania z Diaporamą Cyfrową na Bazie Zbożowej (wstęp wolny).

Pełny program imprezy na stronie www.firmament.wici.info

Organizatorzy: Fundacja Kultury Wici
oraz Partnerzy Fundacji:
Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica"
Stowarzyszenie "Loesje",
Nieformalna Grupa Fotograficzna CKF,
Dom Środowisk Twórczych Pałac Zielińskiego

Media:
Wici Info, Radio Plus, Radio Eska, www.relaz.pl

Wspierają nas:
Wydawnictwo Jedność
Świętokrzyski Urząd Marszałkowski
Urząd Miasta Kielce
Mediamarkt
Karabela
Targi Kielce
MasterFoto

Z okazji Święta Kielc Muzeum Zabawek i Zabawy oferuje zwiedzającym szansę nieodpłatnego, nocnego zwiedzania ekspozycji w ramach dzisiejszej "Białej Nocy". Placówka będzie otwarta dla zwiedzających od godz. 20 do 2 nad ranem. Muzeum zaprasza także na "Sabat czarownic", który odbędzie się na placu Wolności. W nocy z 23 na 24 czerwca, punktualnie o godz. 24, z wieży zegarowej Muzeum wyruszy Baba Jaga, aby odtańczyć swój taniec w rytm kurantów „Da moja Łysico”. Swój przylot zapowiada także największa konkurentka zegarowej czarownicy: Baba Jaga - model sterowany falami radiowymi wykonany przez Władysława Herbusia. W niedzielę, 25 czerwca o godz. 17. na dziedzińcu Muzeum, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprezentuje spektakl „Baśń o rycerzu Gotfrydzie". Od 1 lipca w Muzeum Zabawek i Zabawy rusza akcja „Lato w mieście 2006”. W planach są warsztaty wykonywania zabawek oraz gry i zabawy na dziedzińcu Muzeum.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje,że w związku z odbywającymi się Mistrzostwami Polski w Kolarstwie Szosowym autobusy linii:
- nr 10 dojeżdżały będą do przystanku Cedzyna Zalew,
- nr 12 dojeżdżały będą do przystanku Dąbrowa (przystanek końc. linii nr 5),
- nr 38 dojeżdżały będą do przystanku Wola Kopcowa pętla.
Powyższe ograniczenia będą obowiązywały w dniu 24.06.2006 r. od godz. 10:00 do 19:00 oraz w dniu 25.06.2006 r. od godz. 11:00 do 17:00.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że 25.06.2006r. w godz. 11.15 - 12.00 wystąpią utrudnienia w ruchu na ulicach: Kościuszki, Bodzentyńskiej, Al. IX Wieków, Al. Solidarności, Radomskiej i Szybowcowej (w kierunku lotniska). Po w/w ulicach przejadą kolarze - uczestnicy Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym. Start honorowy odbędzie się przed budynkiem KCK.

22.06.2006 r.

W najbliższą sobotę rozpoczynają się uroczystości związane z 60. rocznicą pogromu kieleckiego. W programie obchodów znalazły się m.in.: prezentacja książki „Wokół pogromu kieleckiego”, debata „Wina i odpowiedzialność ...”, wykład rabina dr Sachy Pecarica. Główne uroczystości odbędą się 4 lipca, w rocznicę tragicznych wydarzeń, przy ul. Piotrkowskiej, gdzie odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ofiary pogromu. Uczestnicy modlić się będą przy kamienicy na ul. Planty 7 i cmentarzu żydowskim, złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Karskiego. Wieczorem w amfiteatrze na Kadzielni odbędzie się koncert kantorów oraz chóru z Jerozolimy „Kolot Min Hashamayim” ("Głosy z niebios”).

Pliki do pobrania

- Program uroczystości

Dzisiaj do Polski południowej dotrze strefa aktywnych i gwałtownych burz z przelotnymi opadami deszczu, możliwy także grad - informuje Biuro Prognoz Meteorologicznych. Najpierw burze pojawią się w woj. śląskim, później małopolskim i świętokrzyskim, po południu w woj. podkarpackim. Burze występować będą do godzin porannych 24 czerwca, a w woj. podkarpackim do godzin wieczornych 24 czerwca. Przewidywane natężenie opadów 30 mm/12 godz. Burzom towarzyszyć będzie porywisty wiatr do 70-90 km/h. Może dojść do połamania drzew, uszkodzeń budynków i linii energetycznych oraz zagrożeń pożarami.

W związku z utrzymującymi się upałami Urząd Miasta współpracuje z Policją, Strażą Miejską, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz innymi służbami w celu zminimalizowania zagrożeń, jakie ma wysoka temperatura na samopoczucie ludzi. Przedstawiciele tych służb zwracają szczególną uwagę m.in. na osoby starsze, samotne, chore oraz dzieci i mają natychmiast reagować w razie konieczności udzielenia pomocy. Policjanci i miejscy strażnicy sprawdzają także czy w zaparkowanych samochodach nie pozostawiono bez opieki dzieci i zwierząt.Sesja Rady Miejskiej w Kielcach odbyła się dziś w Urzędzie Miasta (Rynek 1). W porządku obrad znalazły się m.in. projekty uchwały w sprawach: zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego, nawiązania współpracy z Ramlą w Izraelu, utworzenia i nadania statutu Muzeum Historii Kielc w Kielcach oraz sprzedaży i nabycia nieruchomości. (program)

Dyplom dla Urzędu Miasta Kielce za zajęcie 5 miejsca w Rankingu na najtańszy urząd, zorganizowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, odebrał wczoraj sekretarz miasta Janusz Koza podczas gali na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Kielecki magistrat uplasował się na piątej pozycji w kategorii najniższe wydatki bieżące na administrację przeliczone na jednego mieszkańca - miasta wojewódzkie.

 

"Zestawienie obejmuje tylko wydatki bieżące (...), zawiera jednak tzw. bieżące remonty urzędów, które w niektórych przypadkach znacząco wpływają na końcowy wynik.(...) Czasami warto więcej wydawać, jeżeli skutkiem jest lepsza jakość obsługi obywateli, komputeryzacja umożliwiająca szybsze podejmowanie decyzji, większa skuteczność w pozyskiwaniu dotacji unijnych itp." – pisze red. Paweł Swaniewicz (Wspólnota Nr 25). W kategorii miast wojewódzkich najniższe wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma Białystok (121,67 zł), drugie miejsce zajęła Bydgoszcz (132,41 zł), trzecie – Poznań (137,39 zł), czwarty jest Toruń (138,30 zł). W Kielcach wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą 139,34 zł. W Warszawie, która jest na ostatnim miejscu w tym rankingu, wydatki te wynoszą 279,41 zł.

Wyłonieni zostali laureaci nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Komisja pod przewodnictwem Andrzeja Syguta, w składzie: Mieczysław Tomala (dyr. Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia UM Kielce), Jacek Wołowiec (przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach) oraz Alojzy Sobura (dyr. WDK) przyznała w tym roku 19 nagród, w tym dwie zbiorowe dla Zespołu Inscenizacji Tanecznych "Małe Kielczanki" oraz Świętokrzyskiego Klubu Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Nagrody wręczone zostaną podczas uroczystości, która odbędzie się 26 czerwca o godz. 17.00 w Domu Środowisk Twórczych.

Pliki do pobrania

- Laureaci nagród

Z okazji Święta Kielc Muzeum Zabawek i Zabawy oferuje zwiedzającym szansę nieodpłatnego, nocnego zwiedzania ekspozycji w ramach jutrzejszej "Białej Nocy". Placówka będzie otwarta dla zwiedzających od godz. 20 do 2 nad ranem. Muzeum zaprasza także na "Sabat czarownic", który odbędzie się na placu Wolności. W nocy z 23 na 24 czerwca, punktualnie o godz. 24, z wieży zegarowej Muzeum wyruszy Baba Jaga, aby odtańczyć swój taniec w rytm kurantów „Da moja Łysico”. Swój przylot zapowiada także największa konkurentka zegarowej czarownicy: Baba Jaga - model sterowany falami radiowymi wykonany przez Władysława Herbusia. W niedzielę, 25 czerwca o godz. 17. na dziedzińcu Muzeum, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprezentuje spektakl „Baśń o rycerzu Gotfrydzie". Od 1 lipca w Muzeum Zabawek i Zabawy rusza akcja „Lato w mieście 2006”. W planach są warsztaty wykonywania zabawek oraz gry i zabawy na dziedzińcu Muzeum."Chmura liter nad głową" akcja plastyczna Radosława Nowakowskiego, kreatywne pisanie tekstów - Loesje, wystawy, happeningi, koncerty złożą się na Otwarty Warsztat Firmament, który rozpocznie się w piątek 23 czerwca o godz. 12:00 w Bazie Zbożowej przy ul. Zbożowej 4 i potrwa...dobę.

To już czwarta edycja niebiańskiej imprezy. Organizatorzy - Fundacja Kultury Wici, zainspirowani industrialnymi pomieszczeniami przy Zbożowej zdecydowali, że tym razem impreza nie będzie miała charakteru festiwalu, a warsztatu. Od godz. 13 do 16 Krzysztof Wrona przeprowadzi warsztaty scenograficzne - plecionkarskie, a Stowarzyszenie Loesje zajęcia z kreatywnego pisania tekstów. Owoce obu warsztatów zaprezentowane zostaną gościom Firmamentu. Oba warsztaty są otwarte i może w nich uczestniczyć każdy.

Nie zabraknie wystaw plastycznych. Radek Nowakowski zamierza przeprowadzić akcję poetycko-plastyczno-muzyczną. Na papierowych i płóciennych płachtach Radek namaluje litery, słowa lub znaki, które rozwiesi w głównej hali warsztatowej. Goście Firmamentu obejrzą już gotowe dzieło – instalację o tytule „Fruwający Wiersz. Poemat powietrzny. Chmura liter nad głową...”

Akcję artystyczną „Byt niebytu” przeprowadzi Natalia Łakomska. Na byłej stacji benzynowej zawisną jej prace z cyklu „Korozja”. - Zaadoptowałam 100m2 powierzchni ziemi, która wydaje się być odrzucona, niechciana. Naznaczę ją swoim "bytem nie bycia", a może tylko nadam jej imię, żeby przestała być anonimowa - komentuje swoją artystyczną wizję Łakomska.


Rafał Nowak zaprezentuje pod olbrzymia wiatą zdjęcia z podróży do Indii i Nepalu. Swoje prace pokaże także nieformalna grupa fotograficzna CKF ("Slajdowisko"), Stowarzyszenie Loesje przygotuje wystawę plakatów, a podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Piekoszowie zaprezentują na Firmamencie swoje prace plastyczne. Dużą atrakcją będą projekcje aktywne CineManual i wizualizacje grupy DRNO Ideas & JNA The AnimalMen.


O zmroku Wielokulturowy Zespół Ludowy „Wioha” w składzie: Zuzanna i Mieczysław Litwińscy, szczudlarze z warszawskiej Pragi i Krzysztof Wrona zaprezentują spektakl.

Firmament będzie także czasem koncertów i soundsystemów. Na scenie zaprezentują się: Lóóm, Letko, Automatik oraz soundsystemy: Psychedelic Transformation, Herbal, Naturalni Futuryści i HCC Kielce. W planach jest także happening kulinarny "Otwarty stół”, na który zapraszamy z własnoręcznie wykonaną potrawą.

Połowa czerwca to od 4 lat święto - urodziny Wici. Jednodniowy Firmament będzie miał z tej okazji kilka imprez towarzyszących:
• już 18 czerwca o godz. 17.00 w domu Środowisk Twórczych Pałacu Zielińskiego odbędzie się pokonkursowy wernisaż fotografii "Kielce Inaczej#06";
• tego samego dnia wieczorem w klubie Gaudi przy ul. Wesołej 10 rozpoczną się "4. Klubowe Urodziny Wici" (wstęp tylko za zaproszeniami);
• 25 czerwca CKF zaprasza na Ogólnopolskie Spotkania z Diaporamą Cyfrową na Bazie Zbożowej (wstęp wolny).

Pełny program imprezy na stronie www.firmament.wici.info

Organizatorzy: Fundacja Kultury Wici
oraz Partnerzy Fundacji:
Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica"
Stowarzyszenie "Loesje",
Nieformalna Grupa Fotograficzna CKF,
Dom Środowisk Twórczych Pałac Zielińskiego

Media:
Wici Info, Radio Plus, Radio Eska, www.relaz.pl

Wspierają nas:
Wydawnictwo Jedność
Świętokrzyski Urząd Marszałkowski
Urząd Miasta Kielce
Mediamarkt
Karabela
Targi Kielce
MasterFoto

Wojciech Moranda zdobył złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach szybkich, które odbyły się w dniach 17 – 18 czerwca w Częstochowie. To już 21 medal w karierze utalentowanego szachisty. Jako Mistrz Polski Juniorów w szachach P-30 w kategorii do lat 18 kielczanin będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w szachach szybkich i szachach błyskawicznych w dniach 20-25.09.2006 r. w Serbii.

Z okazji rozpoczynających się wakacji MOSiR zaprasza jutro na basen przy ul. Szczecińskiej, w którym jutro będzie się można kąpać za darmo. Obiekt czynny będzie w godzinach 10.00 - 18.00. W niedzielę, 25 czerwca odbędzie się tam turniej w plażowej piłce nożnej mężczyzn. Przez cały okres wakacji kielecki MOSiR zaplanował na obiekcie moc atrakcji. Bilety na basen sprzedawane będą w cenie: 3,5 zł - dzieci, uczniowie i studenci; 5,5 zł - dorośli.Geopark Kielce zaprasza od 27 czerwca 2006 r. do Klubu Miłośników Geologii na wystawę pt. „ Przyroda Nieożywiona w Parkach Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich i Ponidzia”. Będzie można obejrzeć zdjęcia najciekawszych naturalnych odsłonięć wraz z opisem poszczególnych stanowisk. Zorganizowaną w Klubie Miłośników Geologii wystawę można oglądać dzięki współpracy z dyrekcją Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Ekspozycja czynna będzie do końca lipca w siedzibie klubu (budynek Kieleckiego Centrum Kultury, wejście od ul. Winnickiej) w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 16.00-20.00.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od 26.06, w związku z rozpoczęciem wakacji, wprowadza się ograniczenia w kursowaniu linii Nr: 3, 4, 13, 22, 25, 30, 33, 45. W dni powszednie obowiązywały będą godziny odjazdów w/w linii autobusowych wg rozkładu wakacje - dni robocze.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w związku z odbywającymi się Mistrzostwami Polski w Kolarstwie Szosowym nastąpi zmiana kursów niektórych linii autobusowych.
- w dniach 21-22.06.2006r od godz. 10:00 do godz. 14:00 autobusy linii Nr 31 kursować będą wszystkimi kursami do PĘTLI W CZERWONEJ GORZE.
- w dniach 24-25.06.2006r. od godz.11:30 do godz. 17:00 autobusy linii Nr 12 kursować będą wszystkimi kursami do PĘTLI W MASŁOWIE. Autobusy linii nr 10 kursować będą od Ameliówka, Mąchocice do Ciekot bez wjazdu do Mąchocic Scholasteria.

21.06.2006 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kielcach odbędzie się jutro (godz. 9.00) w Urzędzie Miasta (Rynek 1). W porządku obrad znalazły się m.in. projekty uchwały w sprawach: zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego, nawiązania współpracy z Ramlą w Izraelu, utworzenia i nadania statutu Muzeum Historii Kielc w Kielcach oraz sprzedaży i nabycia nieruchomości. (program)

Dziś ruszyły dalsze prace nad udostępnieniem jaskiń na Kadzielni. Krakowska firma AMC znanego speleologa Andrzeja Ciszewskiego po wykonaniu niezbędnych ekspertyz podjęła się realizacji tego zadania. W pierwszym etapie zostanie wykonane zabezpieczenie tzw. komina (szczelina tektoniczna) w jaskini Prochownia. Dalsze plany przewidują połączenia korytarzem jaskiń Prochownia i Szczelina.

Urząd Miasta informuje, że 23 czerwca 2006 r. o godzinie 17.00 (sala USC, Rynek 1) odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów dla absolwentów projektu szkoleniowego pn. Podniesienie kwalifikacji grupy osób pracujących do międzynarodowych standardów biznesu w zakresie języka angielskiego, informatyki i rachunkowości.

W ramach w/w projektu mieszkańcy Kielce podnosili kwalifikację z języka angielskiego w biznesie, informatyki, rachunkowości oraz Międzynarodowych Systemów Sprawozdawczości Finansowej. Większość uczestników projektów podeszła do egzaminów międzynarodowych tj. LCCI Business English, European Computer Driving Licence, które potwierdzą posiadanie kwalifikacji na poziomie międzynarodowym. Kolejna edycja projektu wzbogacona o kurs z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi zostanie uruchomiona we wrześniu br.

Projekt jest współfinasowany z środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że 25.06.2006r. w godz. 11.15 - 12.00 wystąpią utrudnienia w ruchu na ulicach: Kościuszki, Bodzentyńskiej, Al. IX Wieków, Al. Solidarności, Radomskiej i Szybowcowej (w kierunku lotniska).Po w/w ulicach przejadą kolarze - uczestnicy Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym. Start honorowy odbędzie się przed budynkiem KCK.

Komisja Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w siedzibie MOPR (Dział Pracy Socjalnej i Poradnictwa Rodzinnego, ul. 1 Maja 196). Tematem posiedzenia był m.in. stan przygotowań do Akcji "Lato 2006".

W ramach obchodów Święta Kielc, Klub Miłośników Geologii Geoparku Kielce również przedstawi swoją propozycję. Jako reprezentant Gminy Kielce w "Święcie Wody" jest organizatorem wystawy pn. "Życie wyszło z wody". Ekspozycję będzie można obejrzeć 24 czerwca 2006 r. na ulicy Sienkiewicza /most na Silnicy, gdzie zorganizowane zostaną także konkursy z nagrodami.

20.06.2006 r.

IX edycja Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży pod hasłem - "Nie" dla sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim" została zainaugurowana dziś w Kielcach. W konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Miasta z okazji Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Policji, Straży Miejskiej, Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz partnerzy projektu. - Poprzez tę akcję chcemy podnieść świadomość sprzedawców - podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Bogucki. Badanie "Tajemniczy Klient", przeprowadzone po raz kolejny w Kielcach wskazuje, iż w porównaniu z 2004 r. w roku ubiegłym liczba sprzedawców, którzy sprzedaliby wyroby tytoniowe niepełnoletnim zmalała z 80%, do 75%. O prawie 23% zwiększyła się świadomość obowiązującego prawa (z ponad 76% w 2004 r. - do 99% w 2005 r.). Zdecydowaną poprawę można zauważyć w samym zachowaniu sprzedawców, gdyż coraz więcej z nich weryfikuje wiek młodych klientów proszących o papierosy (26% w 2005 r. w porównaniu z niespełna 5% w 2005 r.). - Sprzedawcy wiedzą, że mają prawo prosić o dokument potwierdzający wiek klienta, sprzedając papierosy czy alkohol. Wiedzą również o grożących im karach, jeżeli nie przestrzegają prawa -powiedział Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji. Przedstawicieli siedmiu sklepów w Kielcach (Grzybek, Groszek, Polska, Real, Żabka, Stokrotka, Bocian) zostało wyróżnionych certyfikatami "Odpowiedzialnego sprzedawcy".

 

List Otwarty do kieleckich sprzedawców wyrobów tytoniowych

Pliki do pobrania

Podsumowanie Szkolnego Roku Sportowego 2005/2006 odbyło się dziś w Szkole Podstawowej Nr 25 (ul. Jurajska 7). Podczas uroczystości prezydent Kielc wręczył wyróżnienia za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży. W tym roku szkolnym w zawodach o mistrzostwo miasta wzięło udział łącznie 5789 uczniów z 60 kieleckich szkół. W 26 szkołach podstawowych zorganizowano naukę pływania dla dzieci klas III, w których wzięło udział 1700 uczniów. Łącznie rozegrano 978 spotkań m.in. w dyscyplinach: lekkoatletyka, piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, tenis stołowy i siatkówka.

Absolwenci gimnazjów mają czas dziś do godz. 15.00 na dostarczenie wymaganych dokumentów do wybranej jako pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej. Termin wprowadzenia do systemu ocen na świadectwie i liczby punktów, jaką uczniowie uzyskali na egzaminie gimnazjalnym oraz dostarczenia kopii świadectw ukończenia szkoły i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego mija 26 czerwca. Listy przyjętych zostaną ogłoszone 29 czerwca w południe. Do 3 lipca (15.00) kandydaci muszą potwierdzić chęć nauki w szkole, do której się dostali, doręczając oryginały świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu. 4 lipca o 12.00 zostaną ogłoszone listy przyjętych na podstawie dostarczonych dokumentów. Kandydaci, którzy nie dostali się do wybranej szkoły, mogą ubiegać się o przyjęcie na wolne miejsca w innej placówce. Czas na złożenie dokumentów mają do 6 lipca, do 15.00. W południe - 7 lipca ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji uzupełniającej.


Niemiecki partner międzynarodowego projektu: "UrBike - Rozszerzenie polityki rowerowej miasta", w którym uczestniczą także Kielce, organizuje spotkanie partnerów oraz seminarium techniczne, które odbędzie się w dniach 22-23 czerwca br. w Dreźnie.


Przedsięwzięcie ma na celu:
a) przekazanie doświadczeń we wdrażaniu projektu UrBike na terenie miasta Drezno w ostatnim roku jego realizacji,
b) zapoznanie z działaniem sieci POLIS, którą tworzą wiodące europejskie miasta i regiony pracujące razem na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii i polityk transportu miejskiego,
c) wymianę doświadczeń na temat zrównoważonego transportu miejskiego.


Na seminarium zaproszeni zostali pracownicy i współpracownicy Urzędu Miasta, członkowie Lokalnego Partnerstwa na Rzecz Polityki Rowerowej związani z projektem UrBike od początku jego realizacji, którzy reprezentować będą miasto Kielce

Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się "Wakacje z Zameczkiem 2006". W tym roku Dom Kultury zaprasza dzieci od 26 czerwca do 7 lipca. W programie jak zawsze wiele atrakcyjnych wycieczek, m.in. do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Będą także wyjścia na basen oraz do kina. Placówka organizuje także wiele imprez w ramach "Święta Kielc".

Komisja Sportu i Turystyki zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia były sporty lotnicze (baza, sprzęt). W Urzędzie Miasta spotkała się także Komisja Budżetu i Finansów. Radni zaopiniowali projekty uchwał na sesję RM.

19.06.2006 r.

Blisko 10 tysięcy osób wysłuchało wczoraj oratorium "Świętokrzyska Golgota", które zostało wystawione na Świętym Krzyżu. Oratorium zaprezentowano w ramach trwających obchodów "Świętokrzyskiego Milenium". Treść oratorium nieodłącznie związana jest z ziemią świętokrzyską, a szczególnie z najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu przechowującym największą w Polsce cząstkę Krzyża Świętego. "Świętokrzyska Golgota" to muzyczna adaptacja biblijnych treści Starego Testamentu połączonych z tekstami śpiewów regionalnych i poezją współczesną, to również opowieść o życiu, cierpieniu, ludzkich przewinieniach, a przede wszystkim o wielkiej przyjaźni i miłości. Libretto do utworu napisał Zbigniew Książek, muzykę skomponował Piotr Rubik.

Wiele atrakcji czeka na kielczan podczas tegorocznego "Święta Kielc", które odbędzie się w dniach 24-25 czerwca. "Święto Kielc" otworzy Festiwal Katarynek przy Kieleckim Centrum Kultury. Wśród atrakcji znalazły się także m.in.: parady, liczne koncerty, gry i zabawy rekracyjno-sportowe, turnieje, jarmark sztuki, pokazy, spektakle. Z okazji 400-lecia Rzemiosła w Kielcach na ul. Sienkiewicza pojawią się m.in. stragany, na których swoje wyroby prezentować będą wędliniarze. Kielczanie będą mogli także wziąć udział w "Święcie Wody". Podczas "Święta Kielc" wystąpią m.in:. Shakin Dudi, Hanna Banaszak i Zespół Carrantuohill.

Konferencja prasowa z okazji Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży w Kielcach odbędzie się jutro o godz. 11.00 w Urzędzie Miasta. W trakcie spotkania przedstawione zostaną wyniki ostatniego badania Tajemniczy Klient przeprowadzonego w Kielcach, które będą porównane z wynikami z lat poprzednich. Zaprezentowane zostaną również działania planowane w ramach tegorocznej edycji Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży, w tym jego nowe elementy. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie zapobiegać dostępowi nieletnich do wyrobów tytoniowych i czy karanie sprzedawców jest tu jedyną skuteczną metodą. Na konferencji Przewodniczący Rady Miejskiej wręczy wybranym sprzedawcom certyfikaty "Odpowiedzialnego sprzedawcy".

VII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (19-21 VI 2006) rozpoczęła się dziś w siedzibie Targów Kielce. Podczas wystawy prezentowana będzie przekrojowa oferta produktów i usług dla potrzeb kościołów, począwszy od projektów architektonicznych i budowlanych, wyposażenia wnętrz i infrastruktury technicznej obiektów sakralnych, po dewocjonalia, utensylia i wydawnictwa o tematyce religijnej.

Prezydent na urodzinach...

W wieku 108 lat zmarła Waleria Janus, najstarsza mieszkanka naszego miasta. Urodziła się 18 stycznia 1898 roku w Przyłogach, gmina Smyków. Miała siedmioro dzieci, pięć córek i dwóch synów, 17 wnuków, 39 prawnuków i 13 praprawnuków. Kiedy w 2003 roku odwiedził ją na 105 urodzinach Wojciech Lubawski, pani Waleria niezwykle serdecznie przyjęła licznych gości, chętnie opowiadała historie ze swego bogatego życia, a prezydenta Kielc ucałowała po matczynemu w czoło, mówiąc - Dziękuję ci Wojciechu żeś mnie odwiedził.

8 medali, w tym 3 złote, 4 srebrne i jeden brązowy zdobyli młodzi kieleccy lekkoatleci na Wielkim Finale Czwartków Lekkoatletycznych, który został rozegrany w dniach 11 -13 czerwca na stadionie warszawskiej AWF. Jest to nasz największy sukces w 12 - letniej historii ogólnopolskiej imprezy sportowej. W klasyfikacji punktowej nasze miasto zajęło drugą lokatę przegrywając tylko z Poznaniem. Reprezentacja Kielc liczyła 76 osób, w tym 64 zawodników, 8 trenerów i 2 pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, który był organizatorem wyjazdu. (więcej)

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od 24.06.2006 r. od godz. 8.00 do 25.06.2006 r. do godz. 22.00 zostanie zamknięta dla ruchu ul. Staszica oraz wyłączony z ruchu odcinek ul. Solnej od rzeki Silnicy do ul. Staszica. Dla pojazdów wjeżdżających w rejon ulicy Staszica zorganizowany zostanie parking na istniejącym placu, zlokalizowanym przy ul. Solnej. Zamknięcie związane jest z obchodami "Święta Kielc 2006"Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia był stan przygotowania dokumentacji przyszłościowej (wykonanie za 6 m-cy) oraz stan obiektów mostowych w kontekście rekomendacji wynikających z przeglądów technicznych.
14.06.2006 r.

- Regionalne Lotnisko Kielce powstanie w Obicach, w gminie Morawica - poinformował dziś prezydent Wojciech Lubawski. Na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta obecni byli, obok władz miasta, wojewoda świętokrzyski, wójtowie Piekoszowa i Morawicy, przedstawiciele gminy Chmielnik. Wytypowana lokalizacja została uznana przez ekspertów z warszawskiego Biura Projektów Lotniskowych "Polconsult" za najlepszą spośród trzech wytypowanych: Miedzianej Góry (tę propozycję odrzucono jako pierwszą), Piekoszowa i gminy Morawica wraz z gminą Chmielnik. - Fachowcy uznali, że w tzw. strefie hałasu, gdzie nie może być domów, w gminie Piekoszów znalazłoby się ich aż 100, w przypadku Obic problem ten dotyczy tylko 3 domów - podkreślił prezydent Kielc. - Rozwój miasta jest ściśle związany z budową lotniska. Jako wojewoda deklaruję współpracę, choć największy ciężar spoczywa oczywiście na samorządzie. W budżecie województwa zapisano już 3 mln zł na ten cel, chcemy je zacząć wydawać - powiedział Grzegorz Banaś. Teren przewidziany pod lotnisko i towarzyszącą mu infrastrukturę ma około 300 ha, pas startowy będzie miał 2,5 km długości. Obice położone są 8 km od Morawicy i około 19 km od Kielc. Kieleccy radni głosować będą nad uchwałą w sprawie tej inwestycji oraz wykupu gruntów (propozycja - 3 zł za m kw.) na sesji 22 czerwca. Zanim lotnisko powstanie, konieczne będzie m.in. przeprowadzenie regulacji prawnych, przystąpienie do koncepcji architektonicznej. - To inwestycja rzędu 400 - 500 mln zł, w wersji optymistycznej pierwsze samoloty mogłyby tam wylądować w 2010 roku - powiedział Wojciech Lubawski. Wójt gminy Morawica - Marian Buras zdaje sobie sprawę, jak wielką szansą na rozwój jest takie przedsięwzięcie. - Na terenie naszej gminy powstaje specjalna strefa ekonomiczna. Decyzja o lokalizacji lotniska z pewnością szybciej ściągnie inwestorów - stwierdził. - Dziękuję mieszkańcom gminy za wielki wysiłek włożony w kampanię na rzecz zlokalizowania u nas lotniska oraz za pełną akceptację idei tej inwestycji - podkreślił wójt Piekoszowa Tadeusz Dąbrowa. Prezydent Kielc wyraził wolę współpracy z gminą Piekoszów, aby teren wytypowany przez nią pierwotnie pod lotnisko przekształcić w, tak potrzebny w pobliżu dużego miasta, uzbrojony teren inwestycyjny. Podkreślił ponadto, że miasto nadal będzie wspierać lotnisko sportowo - rekreacyjne w Masłowie, które powinno rozwijać się właśnie w tym kierunku.

Oratorium "Świętokrzyska Golgota" zostanie wystawione 18 czerwca br. (godz. 18.00) na Świętym Krzyżu w ramach obchodów "Świętokrzyskiego Milenium". Treść oratorium nieodłącznie związana jest z ziemią świętokrzyską, a szczególnie z najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu przechowującym największą w Polsce cząstkę Krzyża Świętego. "Świętokrzyska Golgota" to muzyczna adaptacja biblijnych treści Starego Testamentu połączonych z tekstami śpiewów regionalnych i poezją współczesną, to również opowieść o życiu, cierpieniu, ludzkich przewinieniach, a przede wszystkim o wielkiej przyjaźni i miłości. Libretto do utworu napisał Zbigniew Książek, muzykę skomponował Piotr Rubik. Wstęp wolny. Dojazd z Kielc autobusami MPK (bilety wg obowiązujących cen jak w komunikacji miejskiej). Odjazd oznakowanych autobusów z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury od godz. 10.00, kursy co pół godziny.


W związku z koncertem, na drogach dojazdowych do Świętego Krzyża zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu od godz. 6.00 rano. W tym dniu dla samochodów osobowych nie będzie czynny parking przy wjeździe na Św. Krzyż, dla autokarów natomiast będzie czynny do godz. 15.00. Od godz. 10.00 będzie również funkcjonowała komunikacja zastępcza, która będzie dowoziła chętnych z parkingu (przy wejściu do Parku Narodowego) do klasztoru. Parkingi dla uczestników koncertu znajdować się będą w Nowej Słupi oraz na terenie gminy Bieliny, według oznakowania w terenie. Dojazd z Kielc do Huty Szklanej oraz powrót autobusami MPK (bilety wg obowiązujących cen jak w komunikacji miejskiej). Odjazd oznakowanych autobusów - linia SK - z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury od godz. 10.00, kursy co pół godziny, ostatni autobus wyjedzie do Huty Szklanej o godz. 17.20.

Msze Św. na Św. Krzyżu godz. 11.00, 14.00, 17.00.Rozkład jazdy linii specjalnej SK

16 czerwca, piątek po Bożym Ciele, będzie dniem wolnym od pracy dla Urzędu Miasta. W celu umożliwienia klientom załatwienia spraw w tym dniu dyżurować będą niektóre Referaty. Dyżury w godzinach 7.30-15.30, pełnić będą:
- Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych
- Referat Rejestracji Pojazdów
- Referat Praw Jazdy
- Referat ds. Urodzeń i Zgonów Urzędu Stanu Cywilnego
- Biuro Obsługi Interesantów Wydziału Organizacyjnego
- Informacja Turystyczna (siedziba-Dworzec PKP)

Do świętokrzyskich szkół mają dziś trafić wyniki egzaminów gimnazjalnych. Na dostarczenie wymaganych dokumentów do wybranej jako pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej absolwenci gimnazjów mają czas do godz. 15.00 - 20 czerwca. Termin wprowadzenia do systemu ocen na świadectwie i liczby punktów, jaką uczniowie uzyskali na egzaminie gimnazjalnym oraz dostarczenia kopii świadectw ukończenia szkoły i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego mija 26 czerwca. Listy przyjętych zostaną ogłoszone 29 czerwca w południe. Do 3 lipca (15.00) kandydaci muszą potwierdzić chęć nauki w szkole, do której się dostali, doręczając oryginały świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu. 4 lipca o 12.00 zostaną ogłoszone listy przyjętych na podstawie dostarczonych dokumentów. Kandydaci, którzy nie dostali się do wybranej szkoły, mogą ubiegać się o przyjęcie na wolne miejsca w innej placówce. Czas na złożenie dokumentów mają do 6 lipca, do 15.00. W południe - 7 lipca ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji uzupełniającej.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że 15.06.2006 roku autobusy komunikacji miejskiej będą kursować wg rozkładów jazdy obowiązujących w niedziele, a w dniu 16.06.2006 r. wg rozkładów jazdy, jak w soboty.

Wernisaż pokonkursowej wystawy II edycji konkursu fotograficznego „Kielce Inaczej #06” odbędzie się w niedzielę -18 czerwca o godz. 17 w Domu Środowisk Twórczych. Główną nagrodę zdobył Leszek Kowalski, autor cyklu zdjęć „CK”. Dwie równorzędne drugie nagrody przypadły Robertowi Kaniszewskiemu za zdjęcie “Smak chwili” i Grzegorzowi Bętkowskiemu za cykl “Elegancja”. Jury przyznało także dwie trzecie nagrody: Arturowi Dziwirkowi za cykl “Po drugiej stronie” i Wojciechowi Gepnerowi za “Kosmodrom”. Na wystawie zobaczymy 25 zdjęć wybranych przez jury spośród 221 fotografii nadesłanych przez 58 autorów. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog – okolicznościowy zestaw pocztówek, wydany przez Fundację Kultury Wici. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Przedsięwzięcie zorganizowały: Fundacja Kultury Wici i Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Zielińskiego.

13.06.2006 r.

Oratorium "Świętokrzyska Golgota" zostanie wystawione 18 czerwca br. (godz. 18.00) na Świętym Krzyżu w ramach obchodów "Świętokrzyskiego Milenium". Treść oratorium nieodłącznie związana jest z ziemią świętokrzyską, a szczególnie z najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu przechowującym największą w Polsce cząstkę Krzyża Świętego. "Świętokrzyska Golgota" to muzyczna adaptacja biblijnych treści Starego Testamentu połączonych z tekstami śpiewów regionalnych i poezją współczesną, to również opowieść o życiu, cierpieniu, ludzkich przewinieniach, a przede wszystkim o wielkiej przyjaźni i miłości. Libretto do utworu napisał Zbigniew Książek, muzykę skomponował Piotr Rubik. Wstęp wolny. Dojazd z Kielc autobusami MPK (bilety wg obowiązujących cen jak w komunikacji miejskiej). Odjazd oznakowanych autobusów z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury od godz. 10.00, kursy co pół godziny.


24 - osobowa grupa młodych szachistów wraz z opiekunami ze Szkoły Średniej nr 7 w Tarnopolu na Ukrainie gościła w Kielcach na zaproszenie Zespołu Szkół Katolickich im. Św. St. Kostki. Goście zwiedzili miasto i okolice, poznając historię oraz kulturę naszego regionu. Odwiedzili Jaskinię Raj, Święty Krzyż obejrzeli zabytki Kielc. Uczniowie wzięli także udział w I Międzynarodowych Mistrzostwach Katolickiego Międzyszkolnego Klubu Szachowego "Victoria" przy Zespole Szkół Katolickich w Kielcach, w grze P-30' na rok 2006, rozgrywanym pod patronatem honorowym prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Puchary i medale dla zwycięzców oraz upominki promocyjne dla gości ufundował Urząd Miasta Kielce.


Turniej rozgrywany był w 4 kategoriach wiekowych.
- W grupie "A" (najmłodszej) do 10 lat Mistrzostwo Klubu wywalczył Oskar Szymański, drugie miejsce zajął Jan Madej, trzecie - Karol Kryj. W Klasyfikacji OPEN najlepsi okazali się zawodnicy "Żaka" Kielce: Łukasz Koziej, Przemysław Kołodziej oraz Karol Wójcik.
- W grupie "B" 11 - 13 lat Mistrzostwo Klubu zdobył Ernest Garbat, na kolejnych pozycjach znaleźli się: Konrad Pela oraz Patryk Jarosz. W Klasyfikacji OPEN miejsce 1 i 2 zajęli: Aleksander Kuśpak oraz Maciej Koziej, obaj z "Żak" Kielce, trzeci był Piotr Jędras z UKS Erbel Skarżysko. Na siódmej pozycji uplasował się Oleg Bocjan z Tarnopola na Ukrainie..
- W grupie "C" 14 - 16 lat Mistrzostwo Klubu wywalczył Kamil Orłowski, drugi był Artur Arutynyan. W Klasyfikacji OPEN: 1) Bartosz Wach (komplet zwycięstw), 2) Arkadiusz Zielonka (obaj "Żak" Kielce), 3) Justyna Różycka (UKS Włoszczowa), 4) Bohdan Kiryluk - Tarnopol Ukraina, 5) Petro Czubak - Tarnopol Ukraina.
- W grupie "D" 17 - 18 lat Mistrzostwo Klubu zdobył Jakub Synowiec. W Klasyfikacji OPEN zwyciężył Dariusz Tomkowski (UKS Erbel Skarżysko).
Kolejne mistrzostwa za rok.

DK "Zameczek" zaprasza na pokonkursową wystawę fotograficzną "Święty Krzyż - Miejsce Mistyczne". Ekspozycja czynna będzie od dziś do 16 czerwca (godz. 9.00-20.00) w siedzibie placówki (ul. Słowackiego 23). Konkurs odbył się z okazji obchodów "Świętokrzyskiego Milenium".

16 czerwca, piątek po Bożym Ciele, będzie dniem wolnym od pracy dla Urzędu Miasta. W celu umożliwienia klientom załatwienia spraw w tym dniu dyżurować będą niektóre Referaty. Dyżury w godzinach 7.30-15.30, pełnić będą:
- Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych
- Referat Rejestracji Pojazdów
- Referat Praw Jazdy
- Urząd Stanu Cywilnego
- Biuro Obsługi Interesantów Wydziału Organizacyjnego
- Informacja Turystyczna (siedziba-Dworzec PKP)

12.06.2006 r.

Niemal 10 tysięcy pielgrzymów wzięło udział w głównych obchodach Świętokrzyskiego Milenium, które odbyły się w sobotę i niedzielę na Świętym Krzyżu. Uroczystej Mszy Świętej pontyfikalnej przewodniczył wczoraj J.E. Kardynał Peter Erdö - Prymas Węgier, który przybył na Święty Krzyż z 200-osobową Narodową Pielgrzymką Węgierską. Koncelebrowane przez około 70 księży nabożeństwo, rozpoczęło odśpiewanie Bogurodzicy. Msza odprawiona została w języku łacińskim i polskim. Na ołtarzu wystawione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz relikwie Świętego Emeryka. Po zakończeniu mszy na polanie przed klasztorem zasadzono młody dąb o nazwie "Jan Paweł II", wyhodowany z żołędzi najstarszego polskiego dębu – Chrobrego. W ramach obchodów Świętokrzyskiego Milenium, w niedzielę – 18 czerwca o godz. 18.00 na Świętym Krzyżu zaprezentowane zostanie Oratorium "Świętokrzyska Golgota".

Targi Kielce zajęły 10 miejsce w rankingu najbardziej dynamicznych firm według wartości rynkowej w latach 2002-2005 w swojej branży. Misją konkursu "Gepardy Biznesu", organizowanego przez Instytut Bankowości Spółdzielczej, jest wspieranie rozwoju polskich firm i banków. Przedsięwzięcie ma na celu wyłonienie najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm oraz banków spółdzielczych według ich wartości rynkowej, promowanie ich i skłanianie do wzajemnej współpracy.Logo konkursu
"Smak chwili" Robert...
"CK 1" Leszek Kowalski

Leszek Kowalski, autor cyklu zdjęć „CK” zwyciężył w II edycji konkursu fotograficznego „Kielce Inaczej #06” (nagroda 1200 zł). Dwie równorzędne drugie nagrody (po 600 zł) przypadły Robertowi Kaniszewskiemu za zdjęcie “Smak chwili” i Grzegorzowi Bętkowskiemu za cykl “Elegancja”. Jury przyznało także dwie trzecie nagrody (po 300 zł): Arturowi Dziwirkowi za cykl “Po drugiej stronie” i Wojciechowi Gepnerowi za “Kosmodrom”. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się na wernisażu pokonkursowej wystawy 18 czerwca o godz. 17 w Domu Środowisk Twórczych, gdzie zobaczymy 25 fotografii wybranych przez jury. Poza pracami laureatów znajdą się tam także zdjęcia: Rafała Jurkowskiego, Kingi Kardynał, Joanny Klich, Augustyna Michała Kwasowskiego, Arkadiusza Lubachy, Rafała Łagowskiego, Marcina Marcisza i Marty Wieczorek. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog – okolicznościowy zestaw pocztówek, wydany przez Fundację Kultury Wici – głównego organizatora konkursu. Tegoroczna edycja konkursu „Kielce Inaczej” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jury w składzie: Marian Rumin – dyrektor BWA w Kielcach, Krzysztof Miękus - redaktor naczelny miesięcznika fotograficznego "Fotopozytyw”, Andrzej Borys - Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF i ubiegłoroczny zwycięzca „Kielce Inaczej” Jerzy Bednarski wybierało spośród 221 zdjęć 58 autorów. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Przedsięwzięcie zorganizowały: Fundacja Kultury Wici i Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Zielińskiego

I Zawody Pływackie Klas III Szkół Podstawowych o Puchar Prezydenta Kielc odbyły się dziś na pływalni Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Jurajskiej. Przedsięwzięcie było podsumowaniem całorocznej powszechnej nauki pływania klas trzecich szkół podstawowych. W zawodach wzięło udział 415 zawodników i zawodniczek. Najlepszych Wojciech Lubawski udekorował medalami.
W poszczególnych stylach zwyciężyli:
- Styl dowolny 25 m – chłopcy: Jan Madej Szkoła Katolicka, dziewczęta: Paulina Polak SP 27
- Styl klasyczny – chłopcy: Maciej Szewczyk SP 7, dziewczęta: Katarzyna Kurenda SP 15
- Styl grzbietowy – chłopcy: Wiktor Pawlik SP 27, dziewczęta: Katarzyna Sobierajska SP 32

Komisja Gospodarki Komunalnej spotkała się dziś w ratuszu. Radni zapoznali się z prezentacją materiałów przygotowanych do uchwały nt. obszaru chronionego krajobrazu. Tematem posiedzenia był także stan prac nad "Strategią rozwoju Miasta Kielce do 2020 roku".

10.06.2006 r.

Główne uroczystości "Świętokrzyskiego Milenium" odbywają się dziś i w niedzielę (11 czerwca br.) na Świętym Krzyżu. Jutro o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta pontyfikalna, pod przewodnictwem J.E. Kardynała Petera Erdö - Prymasa Węgier, który przybył na Święty Krzyż z 200-osobową pielgrzymką węgierską. Nabożeństwo będzie transmitowane przez TV Polonia. Oprawę muzyczną mszy zapewni Filharmonia Śląska. W głównych uroczystościach zapowiedziany jest udział Prezydenta RP i Prymasa Polski. Podczas obchodów wystąpi także Filharmonia Świętokrzyska.

 

Ostatnie przygotowania do uroczystości.

Pamiątkową gablotę przekazali dla Klasztoru na Świętym Krzyżu Geopark Kielce wraz z działającym przy nim Klubem Miłośników Geologii oraz Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. To piękny dar z okazji Świętokrzyskiego Milenium. Gablota zawiera najbardziej charakterystyczne skały i minerały, jakimi od wieków słynęła Ziemia Świętokrzyska. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Barbara i Jerzy Jędrychowscy. Gablotę wykonali: Karol Wojciechowski - uczeń klasy II, Anna Dulny-Perlińska oraz Stanisław Kowalczyk - nauczyciele. Okazy przygotowali: Jerzy Jędrychowski, Eugeniusz Świat, Jakub Białek, Rafał Śliwa, Piotr Leziak, Michał Poros, Jakub Lasota, Beata Furgała, Czesław Zakrzewski, Tadeusz Młynarczyk, Wojciech Buczkowski, Obudowę krzyża wykonała Grażyna Zalewska, zaś napisy Andrzej Liguziński.

Grupa czterdziestu kielczan mieszkających w Warszawie, skupionych w działającym od 1987 roku, Stowarzyszeniu "Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej", przybyła dziś do Kielc na uroczystości milenijne. Rodzinne strony odwiedzili m.in. parlamentarzyści, profesorowie wyższych uczelni, przedstawiciele ministerstw, wojska, biznesu. Goście spotkali się w ratuszu z władzami miasta i województwa. - Dziękujemy za wszystko, co Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej robi dla naszego miasta i regionu. Witamy w domu - powiedział zastępca prezydenta Kielc, Marian Parafiniuk. Wojewoda Grzegorz Banaś poprosił o stałe pielęgnowanie kontaktów - Mamy wiele spraw, które z waszą pomocą lepiej możemy załatwić w Warszawie - podkreślił. - Nasze naczelne przesłanie, to promocja Kielecczyzny, oparta na lobbowaniu na rzecz tego regionu. "Nie ma Ojczyzny bez Kielecczyzny" - podsumował prezes Stowarzyszenia, Stanisław Bartos. W programie pobytu gości znalazł się również spacer po Kielcach oraz udział w głównych uroczystościach "Świętokrzyskiego Milenium" na Świętym Krzyżu.

W związku z obchodami Świętokrzyskiego Milenium 2006 w dniu 11 czerwca br. w rejonie obchodów nastąpi zmiana organizacji ruchu. Na terenie gminy Bieliny w prowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na pętli od miejscowości Nowa Huta przez Stara Hutę - Szklaną Hutę - Hutę Podłysicę do Bielin. Na odcinku tym obowiązywał będzie zakaz parkowania wzdłuż całej długości drogi. Wyłączony z użytkowania będzie parking znajdujący się przy wjeździe na teren Świętokrzyskiego Parku narodowego. Na parking do godz. 10.30 umożliwiony będzie wjazd autokarów w celu wysadzenia pasażerów, po czym kierowane będą na wyznaczone dla nich parkingi.

Nad bezpieczeństwem podróżujących oraz przestrzeganiem ograniczeń w ruchu drogowym czuwać będą wzmożone patrole Policji. Do akcji włączą się także strażacy z OSP w Nowej Słupi i Bielinach , strażnicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz kieleccy harcerze. Na terenie celebry pielgrzymi znajda także pomoc w punktach medycznych i informacyjnych. Pierwszej pomocy udzielać będą ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz lekarze i pielęgniarki gminnych ośrodków zdrowia.

DK "Zameczek" zaprasza na pokonkursową wystawę fotograficzną "Święty Krzyż - Miejsce Mistyczne". Ekspozycja czynna będzie w dniach 13-16 czerwca (godz. 9.00-20.00) w siedzibie placówki (ul. Słowackiego 23). Konkurs odbył się z okazji obchodów "Świętokrzyskiego Milenium".

Pracownicy Urzędu Miasta Kielce pracują dziś w godz. 7.30 - 15.30.  W tym dniu urzędnicy odpracują 16 czerwca, piątek po Bożym Ciele, który będzie dniem wolnym od pracy. W piątek (16 czerwca) dyżury w godzinach 7.30-15.30, pełnić będą pracownicy następujących referatów:
- Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych
- Referat Rejestracji Pojazdów
- Referat Praw Jazdy
- Urząd Stanu Cywilnego
- Biuro Obsługi Interesantów Wydziału Organizacyjnego
- Informacja Turystyczna (siedziba-Dworzec PKP)

I Zawody Pływackie Klas III Szkół Podstawowych w Kielcach o Puchar Prezydenta Miasta odbędą się w poniedziałek (12 czerwca) na pływalni SP Nr 25 (ul. Jurajska 7). Przedsięwzięcie to jest podsumowaniem całorocznej powszechnej nauki pływania klas trzecich szkół podstawowych. W zawodach weźmie udział 415 zawodników i zawodniczek. Początek o godz. 10.00.

9.06.2006 r.

Posiedzenie Komisji Koordynacyjnej Wieloletniego Programu Inwestycyjnego odbyło się dziś w ratuszu. Komisja odniosła się do projektów inwestycyjnych, które znajdują się w budżecie Miasta na rok 2006, w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2006-2010 oraz nowych projektów zgłoszonych przez uprawnione podmioty. Efektem tych prac będzie powstanie listy projektów, które mogłyby zostać zamieszczone w WPI na lata 2007-2011. W dalszej kolejności prace nad Programem będą prowadzone przez Prezydenta i Komisje Rady Miejskiej. Uchwalenie Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla Miasta Kielce na lata 2007-2011 nastąpi na pierwszej sesji Rady Miejskiej po dniu 15 września 2006 r.

Grupa czterdziestu kielczan mieszkających w Warszawie, skupionych w Stowarzyszeniu "Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej", przybędzie jutro do Kielc na uroczystości milenijne. Goście spotkają się w ratuszu z przedstawicielami władz samorzadowych. Następnie zwiedzą miasto i udadzą się na Święty Krzyż, gdzie wezmą udział w głównych uroczystościach "Świętokrzyskiego Milenium".

Laureaci konkursów ekologicznych pn.: "Środowisko a odpady", "Internetowa Agenda 21 w Kielcach", "Zrób coś dla Ziemi u siebie", organizowanych przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kielce odebrali dzis nagrody w Kieleckim Centrum Kultury - Galeria „Winda”. Oprawę artystyczną wydarzenia przygotowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach im. L. Różyckiego.Program uroczystości

Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach obchodzi dziś jubileusz 50-lecia działalności. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 w WDK (ul. Ściegiennego 2). W programie obchodów m.in.: koncert jubileuszowy, wernisaż wystawy retrospektywnej oraz dyskoteka dla młodzieży. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Kielc.I Zawody Pływackie Klas III Szkół Podstawowych w Kielcach o Puchar Prezydenta Miasta odbędą się w poniedziałek (12 czerwca) na pływalni SP Nr 25 (ul. Jurajska 7). Przedsięwzięcie to jest podsumowaniem całorocznej powszechnej nauki pływania klas trzecich szkół podstawowych. W zawodach weźmie udział 415 zawodników i zawodniczek. Początek o godz. 10.00.

Pracownicy Urzędu Miasta Kielce będą pracować w najbliższą sobotę, 10 czerwca w godz. 7.30 - 15.30. W tym dniu urzędnicy odpracują 16 czerwca, piątek po Bożym Ciele, który będzie dniem wolnym od pracy. W piątek (16 czerwca) dyżury w godzinach 7.30-15.30, pełnić będą pracownicy następujących referatów:
- Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych
- Referat Rejestracji Pojazdów
- Referat Praw Jazdy
- Urząd Stanu Cywilnego
- Biuro Obsługi Interesantów Wydziału Organizacyjnego
- Informacja Turystyczna (siedziba-Dworzec PKP)

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Wieczór Panieński" w wykonaniu Teatru "Pegaz", który odbędzie się 12 czerwca br. (godz. 19.00) na Scenie Kameralnej im. I.T.Byrskich. Autorem i reżyserem spektaklu jest Andrzej Skorupski (współpraca reż. - Mirosław Bieliński, ruch sceniczny - Aleksandra Jaworska, scenografia - Robert Pęczek, kostiumy - Ewa Działkowska). Wstęp wolny. Sztuka będzie wystawiona ostatni raz w tym sezonie. Liczba miejsc ograniczona.

8.06.2006 r.

Główne uroczystości "Świętokrzyskiego Milenium" odbywać się będą w dniach 10-11 czerwca br. na Świętym Krzyżu. 11 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta pontyfikalna, której przewodniczył będzie J.E. Kardynał Peter Erdö - Prymas Węgier, który przybędzie na Święty Krzyż 10 czerwca z 200-osobową pielgrzymką węgierską. Nabożeństwo będzie transmitowane przez TV Polonia. Oprawę muzyczną mszy zapewni Filharmonia Śląska. W głównych uroczystościach zapowiedziany jest udział Prezydenta RP i Prymasa Polski. Podczas obchodów wystąpi także Filharmonia Świętokrzyska.

W związku z obchodami Świętokrzyskiego Milenium 2006 w dniu 11 czerwca br. w rejonie obchodów nastąpi zmiana organizacji ruchu. Na terenie gminy Bieliny w prowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na pętli od miejscowości Nowa Huta przez Stara Hutę - Szklaną Hutę - Hutę Podłysicę do Bielin. Na odcinku tym obowiązywał będzie zakaz parkowania wzdłuż całej długości drogi. Wyłączony z użytkowania będzie parking znajdujący się przy wjeździe na teren Świętokrzyskiego Parku narodowego. Na parking do godz. 10.30 umożliwiony będzie wjazd autokarów w celu wysadzenia pasażerów, po czym kierowane będą na wyznaczone dla nich parkingi.

Dla samochodów osobowych w niżej wymienionych miejscach na terenie Gminy Bieliny wyznaczone są parkingi:

P1 - Huta Szklana 34 OTW "Jodłowy Dwór" (osobowe 120)
P2 - Huta Szklana 30 – Mazur Roman - (osobowe 300)
P3 - Huta Szklana 26- Przygoda Ewa- (osobowe 70)
P4 - Huta Stara (szkoła - osobowe 30)
P5 - Huta Stara – Wymysłów (droga, osobowe 150)
P6 - Huta Koszary – Huta Stara (droga, osobowe 70)
P7 - Huta Nowa 137 -Mazur Józef- (osobowe 100)
P9 - Huta Nowa 99 - Rzepka Ryszard (osobowe 30)
P10 - Huta Nowa (szkoła i OSP - osobowe 30)
P11 - Huta Nowa (ul.Gęsia) - Czaplów - osobowe 200)
P13 - Huta Nowa (Dworskie) - Zakościele (osobowe 40)
P14 - Bieliny ul. Graniczna (droga, osobowe150)
P16 - parking przy Urzędzie Gminy (osobowe 100)
P17 - Czaplów (boisko, osobowe 100)
P18 - Czaplów Czekaj Wacław ul. Sportowa 3 (osobowe 20)
P19 - Bieliny droga do Górek Napękowskich (osobowe 70)

Parkingi dla autokarów na terenie Gminy Bieliny

P8 - Huta Nowa - Podłysica (droga, autokary 90)
P12 - Huta Nowa (Dworskie) za Sztorcem - Huta Podłysica (autokary 25)

Istnieje możliwość dowozu uczestników uroczystości autobusami PKS z Bielin z parkingu przed Urzędem Gminy bezpośrednio na parking w Hucie szklanej (przy wejściu do ŚPN). Autokary będą przewozić pielgrzymów na parking pod brama Świętokrzyskiego Parku Narodowego od godz. 9.00. dla uczestników obchodów Świętokrzyskiego Milenium chcących wejść na Święty Krzyż Droga Królewska od strony Nowej Słupi wyznaczono następujące parkingi dla samochodów osobowych:

- Targowisko w Nowej Słupi (500 samochodów) - kierunek Starachowice
- ul. Bodzentyńska 1 (100 samochodów) - kierunek Bodzentyn
- ul. Kielecka 18 (OSP) – 200 samochodów – kierunek Kielce
- ul. Kielecka 7 - (100 samochodów) - kierunek Kielce
- ul. Kielecka 9 - (50 samochodów) - kierunek Kielce
- ul. Opatowska 197 b (300 samochodów) - kierunek Ostrowiec Św.
- ul. Rynek 8 - (200 samochodów)
- ul. Rynek 7 - (200 samochodów)
- ul. Rynek 8 - (50 samochodów)
- ul. Staszica 18 - (50 samochodów) - kierunek Starachowice
- ul. Staszica 32 - (300 samochodów) - kierunek Starachowice

Dla autokarów wyznaczono parking na terenie Targowiska Gminnego w Rudkach, który pomieścić może 150 pojazdów.

Ze względu na remont wyłączony z ruchu jest rynek w Nowej Słupi – wyznaczone parkingi umiejscowione są na drogach dojazdowych z kierunków: Ostrowiec (droga nr 751), Starachowice (droga nr 756), Bodzentyn (droga nr 751), Łagów (droga nr 756) i Kielce (droga nr 753).


Szczegółowych informacji o biletach na miejsca parkingowe dla samochodów osobowych udzielają pracownicy Urzędu Gminy w Bielinach, tel. 041 302 50 94, 041 302 50 40, 041 302 50 27.


Nad bezpieczeństwem podróżujących oraz przestrzeganiem ograniczeń w ruchu drogowym czuwać będą wzmożone patrole Policji. Do akcji włączą się także strażacy z OSP w Nowej Słupi i Bielinach , strażnicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz kieleccy harcerze. Na terenie celebry pielgrzymi znajda także pomoc w punktach medycznych i informacyjnych. Pierwszej pomocy udzielać będą ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz lekarze i pielęgniarki gminnych ośrodków zdrowia.

 

Gmina Kielce wkrótce rozpocznie realizację projektu szkoleniowego pn. "Międzynarodowe Standardy Biznesu" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ZPORR Działanie 2.1 "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie".

Projekt pn. "Międzynarodowe standardy biznesu" jest adresowany do dorosłych osób pracujących zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji zawodowych. W obliczu zmieniających się oczekiwań i perspektyw na regionalnym rynku pracy inwestycja w potencjał ludzki pozwoli na przygotowanie mobilnej kadry pracowniczej do pracy w warunkach międzynarodowych.

Projekt opiera się na 5 panelach podnoszących kwalifikację w zakresie:
- języka angielskiego biznesu
- informatyki biznesowej
- rachunkowości
- zasobów ludzkich
- oraz międzynarodowych standardów rachunkowości, które będą prowadzone przez jedną z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących usługi doradcze - Ernst&Young Academy of Business.

Dzięki zakładanemu przedsięwzięciu wsparcie otrzyma 171 osób, które będą doskonaliły umiejętności zawodowe przez okres 9 miesięcy, od października 2006 r. do czerwca 2007r. a następnie przystąpią do egzaminów międzynarodowych przeprowadzanych przez Londyńską Izbę Przemysłowo - Handlowej (LCCI).

Projekt jest w 100% współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kielce zaprasza na rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych pn.: "Środowisko a odpady", "Internetowa Agenda 21 w Kielcach", "Zrób coś dla Ziemi u siebie", które odbędzie się 9.06.2006 r. o godz. 11.00 w Kieleckim Centrum Kultury - Galeria „Winda”. Oprawę artystyczną wydarzenia przygotowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach im. L. Różyckiego.

Pracownicy Urzędu Miasta Kielce będą pracować w najbliższą sobotę, 10 czerwca w godz. 7.30 - 15.30. W tym dniu urzędnicy odpracują 16 czerwca, piątek po Bożym Ciele, który będzie dniem wolnym od pracy. W piątek (16 czerwca) dyżury w godzinach 7.30-15.30, pełnić będą pracownicy następujących referatów:
- Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych
- Referat Rejestracji Pojazdów
- Referat Praw Jazdy
- Urząd Stanu Cywilnego
- Biuro Obsługi Interesantów Wydziału Organizacyjnego
- Informacja Turystyczna (siedziba-Dworzec PKP)


Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Wieczór Panieński" w wykonaniu Teatru "Pegaz", który odbędzie się 12 czerwca br. (godz. 19.00) na Scenie Kameralnej im. I.T.Byrskich. Autorem i reżyserem spektaklu jest Andrzej Skorupski (współpraca reż. - Mirosław Bieliński, ruch sceniczny - Aleksandra Jaworska, scenografia - Robert Pęczek, kostiumy - Ewa Działkowska). Wstęp wolny. Sztuka będzie wystawiona ostatni raz w tym sezonie. Liczba miejsc ograniczona.

Komisja Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia było funkcjonowanie świetlic szkolnych (struktura, baza, zadania merytoryczne) oraz stan inwestycji i plany funkcjonowania Muzeum Miasta Kielce.

7.06.2006 r.

Program "Święta Kielc 2006" był tematem dzisiejszej konferencji prasowej w Domu Środowisk Twórczych. W tym roku Kielce będą świętować w dniach 24-25 czerwca. "Święto Kielc" otworzy Festiwal Katarynek przy Kieleckim Centrum Kultury. Wśród atrakcji znalazły się także m.in.: parady, liczne koncerty, gry i zabawy rekracyjno-sportowe, turnieje, jarmark sztuki, pokazy, spektakle. Z okazji 400-lecia Rzemiosła w Kielcach na ul. Sienkiewicza pojawią się m.in. stragany, na których swoje wyroby prezentować będą wędliniarze. Kielczanie będą mogli także wziąć udział w "Święcie Wody". Podczas "Święta Kielc" wystąpią m.in:. Shakin Dudi, Hanna Banaszak i Zespół Carrantuohill.

Pierwsze spotkanie w ramach ćwiczeń pod kryptonimem "GOŁOBORZE - 2006" odbyło się dziś w Urzędzie Miasta. Przedsięwzięcie to ma na celu m.in. sprawdzenie umiejętności praktycznego działania zespołowego w zakresie wykonywania obowiązków funkcyjnych wewnątrz komórek organizacyjnych i zespołów funkcjonalnych, a także zgrywać kierownictwa na rzecz skutecznego kierowania podległymi komórkami i jednostkami organizacyjnymi.

Realizacja "na żywo" zadania do programu "Załóż się" w TVP 2 odbędzie się dziś o godz. 20.00 na stadionie przy ul. Ściegiennego 8. Organizatorzy zapraszają publiczność w barwach reprezentacji narodowej. Wśród konkurencji znajdą się m.in.: przejście przez płonące obręcze na dachu jadącego samochodu, strzelanie bramek piłkarzykami stołowymi czy rozpoznawanie modelu aut po sprasowanych wrakach. Konkurencje poprowadzi Anna Popek.

Gmina Kielce wkrótce rozpocznie realizację projektu szkoleniowego pn. „Międzynarodowe Standardy Biznesu” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ZPORR Działanie 2.1 "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie".

Projekt pn. "Międzynarodowe standardy biznesu" jest adresowany do dorosłych osób pracujących zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji zawodowych. W obliczu zmieniających się oczekiwań i perspektyw na regionalnym rynku pracy inwestycja w potencjał ludzki pozwoli na przygotowanie mobilnej kadry pracowniczej do pracy w warunkach międzynarodowych.

Projekt opiera się na 5 panelach podnoszących kwalifikację w zakresie:
- języka angielskiego biznesu
- informatyki biznesowej
- rachunkowości
- zasobów ludzkich
- oraz międzynarodowych standardów rachunkowości, które będą prowadzone przez jedną z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących usługi doradcze - Ernst&Young Academy of Business.

Dzięki zakładanemu przedsięwzięciu wsparcie otrzyma 171 osób, które będą doskonaliły umiejętności zawodowe przez okres 9 miesięcy, od października 2006 r. do czerwca 2007r. a następnie przystąpią do egzaminów międzynarodowych przeprowadzanych przez Londyńską Izbę Przemysłowo - Handlowej (LCCI).

Projekt jest w 100% współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Uroczystości z okazji nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej Nr 23 i Gimnazjum Nr 11 odbyły się dziś w Kielcach. Rozpoczęła je msza św. (godz. 10.00) w kościele Matki Boskiej Fatimskiej (Os. Dyminy). Dalsze obchody odbyły się w siedzibie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 11 (ul. Łanowa 68). W uroczystościach wziął udział zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 25 w Kielcach odwiedziły dziś ratusz. Przedszkolaki obejrzały m.in. salę konferencyjną, gdzie odbywają się sesje Rady Miejskiej.

6.06.2006 r.

6 tys. sztuk chorągiewek wyprodukowanych na zlecenie Urzędu Miasta w Kielcach będzie promowało Świętokrzyskie Milenium. Chorągiewki pojawiły się już na autobusach MPK i samochodach służbowych kieleckich instytucji - informuje Sekretarz Miasta Janusz Koza. Wkrótce trafią też do taksówkarzy i osób prywatnych. Kielczanie, którzy chcieliby je wozić na swoich samochodach mogą zgłosić się do Biura Obsługi Interesanta w kieleckim magistracie - wejście od ul Rynek 1.

Przedstawiciele Urzędu Miasta w Winnicy odwiedzili dziś stadion piłkarski przy ul. Ściegiennego 8. W Kielcach goście z Ukrainy biorą udział w rozmowach na temat drugiego etapu opracowania strategii współpracy woj. świętokrzyskiego i obwodu winnickiego.

Kontrola stanu technicznego placów zabaw na terenie Kielc był tematem dzisiejszego spotkania Pełnomocnika Prezydenta Kielc ds. Bezpieczeństwa Krzysztofa Przybylskiego z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, Komendantem Straży Miejskiej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków oraz dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. Informacja na temat stanu placów zabaw ma być gotowa do 19 czerwca br. -informuje Krzysztof Przybylski. Raport taki przygotują specjalne zespoły, które skontrolują kieleckie osiedla. Prezydent Kielc skieruje również pismo do dyrektorów szkół, by sprawdzili stan boisk.

Pracownicy Urzędu Miasta Kielce będą pracować w najbliższą sobotę, 10 czerwca w godz. 7.30 - 15.30. W tym dniu urzędnicy odpracują 16 czerwca, piątek po Bożym Ciele, który będzie dniem wolnym od pracy.Komisja Sportu i Turystyki RM zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia było przygotowanie do czynnego wypoczynku dzieci i młodzieży (Akcja Letnia 2006) oraz ocena informacji turystycznej w Kielcach. W Urzędzie Miasta spotkała się także Komisja Budżetu i Finansów RM. Radni omówili realizację Lokalnego programu rewitalizacji obszarów miejskich, poprzemysłowych w mieście Kielce (wydatki i zakres prowadzonych prac w latach 2004 - 2006 finansowanych przez budżet miasta). W magistracie spotkała się również Komisja Statutowo-Samorządowa. Radni zaopiniowali projekt uchwały na dzisiejsza sesję.

5.06.2006 r.

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Kielcach odbędzie się jutro w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Radni będą obradować nad zmianą statutu Miasta dotyczącą uchwalenia nowego herbu i flagi Kielc. Początek o godz. 15.30.

Główne uroczystości "Świętokrzyskiego Milenium" odbywać się będą w dniach 10-11 czerwca br. na Świętym Krzyżu. 11 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta pontyfikalna, której przewodniczył będzie J.E. Kardynał Peter Erdö - Prymas Węgier, który przybędzie na Święty Krzyż 10 czerwca z 200-osobową pielgrzymką węgierską. Nabożeństwo będzie transmitowane przez TV Polonia. Oprawę muzyczną mszy zapewni Filharmonia Śląska. W głównych uroczystościach zapowiedziany jest udział Prezydenta RP i Prymasa Polski. Podczas obchodów wystąpi także Filharmonia Świętokrzyska.

W związku z obchodami Świętokrzyskiego Milenium 2006 w dniu 11 czerwca br. w rejonie obchodów nastąpi zmiana organizacji ruchu. Na terenie gminy Bieliny w prowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na pętli od miejscowości Nowa Huta przez Stara Hutę - Szklaną Hutę - Hutę Podłysicę do Bielin. Na odcinku tym obowiązywał będzie zakaz parkowania wzdłuż całej długości drogi. Wyłączony z użytkowania będzie parking znajdujący się przy wjeździe na teren Świętokrzyskiego Parku narodowego. Na parking do godz. 10.30 umożliwiony będzie wjazd autokarów w celu wysadzenia pasażerów, po czym kierowane będą na wyznaczone dla nich parkingi.

Dla samochodów osobowych w niżej wymienionych miejscach na terenie Gminy Bieliny wyznaczone są parkingi:

P1 - Huta Szklana 34 OTW "Jodłowy Dwór" (osobowe 120)
P2 - Huta Szklana 30 – Mazur Roman - (osobowe 300)
P3 - Huta Szklana 26- Przygoda Ewa- (osobowe 70)
P4 - Huta Stara (szkoła - osobowe 30)
P5 - Huta Stara – Wymysłów (droga, osobowe 150)
P6 - Huta Koszary – Huta Stara (droga, osobowe 70)
P7 - Huta Nowa 137 -Mazur Józef- (osobowe 100)
P9 - Huta Nowa 99 - Rzepka Ryszard (osobowe 30)
P10 - Huta Nowa (szkoła i OSP - osobowe 30)
P11 - Huta Nowa (ul.Gęsia) - Czaplów - osobowe 200)
P13 - Huta Nowa (Dworskie) - Zakościele (osobowe 40)
P14 - Bieliny ul. Graniczna (droga, osobowe150)
P16 - parking przy Urzędzie Gminy (osobowe 100)
P17 - Czaplów (boisko, osobowe 100)
P18 - Czaplów Czekaj Wacław ul. Sportowa 3 (osobowe 20)
P19 - Bieliny droga do Górek Napękowskich (osobowe 70)

Parkingi dla autokarów na terenie Gminy Bieliny

P8 - Huta Nowa - Podłysica (droga, autokary 90)
P12 - Huta Nowa (Dworskie) za Sztorcem - Huta Podłysica (autokary 25)

Istnieje możliwość dowozu uczestników uroczystości autobusami PKS z Bielin z parkingu przed Urzędem Gminy bezpośrednio na parking w Hucie szklanej (przy wejściu do ŚPN). Autokary będą przewozić pielgrzymów na parking pod brama Świętokrzyskiego Parku Narodowego od godz. 9.00. dla uczestników obchodów Świętokrzyskiego Milenium chcących wejść na Święty Krzyż Droga Królewska od strony Nowej Słupi wyznaczono następujące parkingi dla samochodów osobowych:

- Targowisko w Nowej Słupi (500 samochodów) - kierunek Starachowice
- ul. Bodzentyńska 1 (100 samochodów) - kierunek Bodzentyn
- ul. Kielecka 18 (OSP) – 200 samochodów – kierunek Kielce
- ul. Kielecka 7 - (100 samochodów) - kierunek Kielce
- ul. Kielecka 9 - (50 samochodów) - kierunek Kielce
- ul. Opatowska 197 b (300 samochodów) - kierunek Ostrowiec Św.
- ul. Rynek 8 - (200 samochodów)
- ul. Rynek 7 - (200 samochodów)
- ul. Rynek 8 - (50 samochodów)
- ul. Staszica 18 - (50 samochodów) - kierunek Starachowice
- ul. Staszica 32 - (300 samochodów) - kierunek Starachowice

Dla autokarów wyznaczono parking na terenie Targowiska Gminnego w Rudkach, który pomieścić może 150 pojazdów.

Ze względu na remont wyłączony z ruchu jest rynek w Nowej Słupi – wyznaczone parkingi umiejscowione są na drogach dojazdowych z kierunków: Ostrowiec (droga nr 751), Starachowice (droga nr 756), Bodzentyn (droga nr 751), Łagów (droga nr 756) i Kielce (droga nr 753).

Od 30 maja do 5 czerwca w Urzędzie Gminy w Bielinach można nabywać bilety na miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, którymi pielgrzymi zamierzają dojechać na uroczystości 11 czerwca na Świętym Krzyżu.


Szczegółowych informacji o biletach na miejsca parkingowe dla samochodów osobowych udzielają pracownicy Urzędu Gminy w Bielinach, tel. 041 302 50 94, 041 302 50 40, 041 302 50 27.


Nad bezpieczeństwem podróżujących oraz przestrzeganiem ograniczeń w ruchu drogowym czuwać będą wzmożone patrole Policji. Do akcji włączą się także strażacy z OSP w Nowej Słupi i Bielinach , strażnicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz kieleccy harcerze. Na terenie celebry pielgrzymi znajda także pomoc w punktach medycznych i informacyjnych. Pierwszej pomocy udzielać będą ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz lekarze i pielęgniarki gminnych ośrodków zdrowia.

Oratorium Świętokrzyska Golgota zostanie wystawione 18 czerwca br. (godz. 18.00) na Świętym Krzyżu w ramach obchodów "Świętokrzyskiego Milenium". Treść oratorium nieodłącznie związana jest z ziemią świętokrzyską, a szczególnie z najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu przechowującym największą w Polsce cząstkę Krzyża Świętego. "Świętokrzyska Golgota" to muzyczna adaptacja biblijnych treści Starego Testamentu połączonych z tekstami śpiewów regionalnych i poezją współczesną, to również opowieść o życiu, cierpieniu, ludzkich przewinieniach, a przede wszystkim o wielkiej przyjaźni i miłości. Libretto do utworu napisał Zbigniew Książek, muzykę skomponował Piotr Rubik. Wstęp wolny. Dojazd z Kielc autobusami MPK (bilety wg obowiązujących cen jak w komunikacji miejskiej). Odjazd oznakowanych autobusów z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury od godz. 10.00, kursy co pół godziny.

Oratorium "Tu es Petrus" wygrało SuperJedynki 2006 w kategoriach" Najlepsza Płyta Literacka" oraz "Laureat Laureatów" na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Nagrodę odebrał autor tekstów oratorium, Zbigniew Książek, który powiedział - Dziękujemy telewidzom, publiczności w Opolu, a także Kielcom wraz z prezydentem Wojciechem Lubawskim. Publiczność opolska oraz telewidzowie obejrzeli wykonawców "Tu es Petrus" dzięki połączeniu na żywo z Płocka. - Próbowaliśmy różnych wariantów - wynajęcie helikoptera lub samolotu odpadło, ponieważ oba koncerty rozpoczęły się o tej samej porze. W końcu zdecydowaliśmy się na łączenie na żywo - mówi Piotr Rubik, twórca muzyki. Wykonawcami "Tu es Petrus" są chór Akademii Świętokrzyskiej, kielecki chór kameralny Fermata, orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej oraz soliści - Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski i Janusz Radek. Piosenka z tego oratorium "Niech mówią, że to nie jest miłość", zaśpiewana przez Olgę Szomańską i Przemysława Brannego, zdobyła główną nagrodę plebiscytu "Przeboje Lata" podczas ubiegłorocznego Festiwalu Jedynki, zorganizowanego przez Telewizję Polską w Sopocie. "Tu es Petrus" jest, po "Świętokrzyskiej Golgocie", drugim oratorium autorstwa duetu Rubik – Książek, powstałym z inicjatywy prezydenta Kielc. Niebawem ukaże się trzecie oratorium pt. "Psałterz wrześniowy". Premiera dzieła zaplanowana jest na 11 września w Kielcach, w związku z uroczystościami z okazji odsłonięcia pomnika "Homo Homini" w 5. rocznicę pamiętnego ataku na World Trade Center.

Realizacja "na żywo" zadania do programu "Załóż się" w TVP 2 odbędzie się 7 czerwca (środa) o godz. 20.00 na stadionie przy ul. Ściegiennego 8. Konkurencję poprowadzi Anna Popek.

Urząd Miasta Kielce oraz Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku zapraszają na koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 23 czerwca br. (godz. 19.00) w amfiteatrze na Kadzielni. Koncert odbędzie się z okazji jubileuszu 200 lat Czwartego Pułku Piechoty. Wstęp wolny. Zaproszenia są do odebrania w Domu Środowisk Twórczych (ul. Zamkowa 5)oraz Biurze Obsługi Interesanta UM Kielce (ul. Rynek 1, Szymanowskiego 6).

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest bez zmian czynne od godz. 10-18 (codziennie, oprócz poniedziałków). Nie ograniczamy godziny ostatniego wejścia. Każdy zwiedzający, który przyjdzie do godz. 18.00 będzie mógł zwiedzić ekspozycje - informuje dyrektor placówki Jolanta Podsiadło. Indywidualni zwiedzający wpuszczani są o pełnych godzinach w grupach maksymalnie 20 osobowych. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. W przypadku większej grupy zgromadzonej na daną godzinę konieczne będzie oczekiwanie na wejście.

"Galeria 30 Garaży" w "Bazie Zbożowej" przy ul. Zbożowej 4 w Kielcach zaprasza 10 czerwca (godz. 12.00-22.00) na prezentacje sztuki młodych twórców w oryginalnej postindustrialnej galerii garażowej. W programie imprezy są m.in. spektakle teatralne, koncerty muzyczne, prezentacje fotografii oraz występy taneczne. Wstęp wolny.

2.06.2006 r.

W dniach od 1 do 30 września 2006 roku można będzie składać do Prezydenta Miasta Kielce wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 marca 2006 roku o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2006r. Nr 52, poz. 379).

Do wniosku o zwrot podatku niezbędne będzie dołączenie faktur VAT na zakup oleju napędowego, wystawionych od dnia 1 stycznia 2006 r.

Zwrot podatku wyłącznie na rachunek bankowy rolnika.


Uchwalona 10 marca 2006 roku Ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U Nr 52, poz. 379) przewiduje, że producentom rolnym dokonywany będzie zwrot podatku akcyzowego za okresy sześciomiesięczne.

Wyjątek stanowi rok 2006, w którym przysługuje jednorazowy zwrot.

Rozliczenie nastąpi na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) wraz z fakturami VAT lub ich kopiami.

W 2006 r. przewidywana stawka zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego będzie wynosić 0,45 zł. A to dlatego, że na ten cel przeznaczono w tym roku 650 mln zł. Maksymalne zużycie oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych określono na 86 l (86 l/ha x 0,45 zł = 38,70 zł).

Kwota zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego określana będzie corocznie przez Radę Ministrów.

Do rozliczenia użyta będzie powierzchnia użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określona w ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku, z wyłączeniem gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza
w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Terminy składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego na podstawie ustawie zostały ustalone:
• od 1 marca do 31 marca
• od 1 września do 30 września danego roku.

W 2006 r. termin składania wniosków do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) przez producentów rolnych został ustalony od 1 września do 30 września.

Zwrot podatku będzie dokonywany na podstawie decyzji wójta, burmistrza (prezydenta miasta) w terminach od dnia 1 maja do dnia 31 maja i od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku za olej napędowy zakupiony w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku w urzędzie gminy.

Dziś z roboczą wizytą w Kielcach przebywał Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec Dieter Exter. Przedmiotem spotkania z zastępcą prezydenta miasta Andrzejem Sygutem były m.in. przygotowania do planowanych w Kielcach na dzień 2 października br. obchodów Święta Zjednoczenia Niemiec.

Szkoła Podstawowa nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego otrzymała dziś sztandar. Uroczystość rozpoczęła w południe msza święta w Kościele Parafialnym p.w. Błogosławionego Jerzego Matulewicza. Następnie zaproszeni goście wzieli udział w części oficjalnej, którą uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów SP 25. Gratulacje, w imieniu prezydenta Kielc, złożył Mieczysław Tomala, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta.

Festyn Rodzinny "Żyj zdrowo i kolorowo" odbędzie się jutro (3.06) na boiskach Szkoły Podstawowej nr 27 przy ul. Toporowskiego 96. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zapraszają wraz ze Świętokrzyską Spółdzielnią Mieszkaniową na występy teatralne, zawody, konkursy sportowe i pokazy w wykonaniu Policji oraz Straży Pożarnej. Chętni będą mogli przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. W programie znajdą się także pokazy walk drużyny rycerskiej oraz strzelanie z łuku i kuszy. Zabawa odbędzie się w godzinach 14.00 – 18.00.

Kompania Twórcza "Baza Zbożowa" w Kielcach zaprasza młodych twórców na dwudniowy happening "Galeria 30 Garaży", który odbędzie się w dniach 10 - 11 czerwca br. Organizatorzy oferują wsparcie w postaci dostępu do mediów i szerokiej promocji imprezy. W miarę możliwości pokryją także koszty materiałów, podróży i noclegów osób spoza Kielc. Zgłoszenia do projektu są przyjmowane pod nr tel. 0 693 99 21 61, a także mailem:  oraz na adres: "Baza Zbożowa" ul. Zbożowa 4, 25-416 Kielce.
Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się "Wakacje z Zameczkiem 2006". W tym roku Dom Kultury zaprasza dzieci od 26 czerwca do 7 lipca. W programie jak zawsze wiele atrakcyjnych wycieczek, m.in. do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Będą także wyjścia na basen oraz do kina.


Pliki do pobrania

1.06.2006 r.

Uroczyste otwarcie Muzeum Zabawek i Zabawy odbyło się dziś w siedzibie placówki przy Placu Wolności 2. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa oraz placówek kulturalnych. Nie zabrakło także najmłodszych kielczan, obchodzących Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zaproszeni goście zwiedzili nowe wystawy, a wśród nich prezentowaną po raz pierwszy kolekcję żab (ponad 3 tys.), największy muzealny zbiór żab w Europie, przekazany przez Ewę i Stanisława Rusieckich z Londynu.

W południe na wieży zegarowej ukazała się po raz pierwszy Baba Jaga, wyrzeźbiona przez Arkadiusza Latosa, a zamontowana przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego. Będzie ją można oglądać codziennie o godz. 12.00. Wielką niespodzianką było pojawienie się drugiej świętokrzyskiej czarownicy (wykonanej przez Władysława Herbusia), która sterowana falami radiowymi, przeleciała nad Placem Wolności.


Od 2 czerwca Muzeum czynne będzie codziennie, oprócz poniedziałków, od 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę - wstęp wolny. Ceny biletów na wystawy wynoszą: normalny - 6 zł, ulgowy 3 zł. W czerwcu w sprzedaży będzie limitowana seria biletów.

Placówka w Kielcach jest największym muzeum zabawek w Polsce, zarówno pod względem powierzchni, jak i ilości wielkości zbiorów. Na 631 m kw. powierzchni wystawienniczej prezentowanych jest ponad 2 tysiące eksponatów. W zbiorach instytucji jest około 7 tysięcy zinwentaryzowanych przedmiotów muzealnych, kolejne 10 tysięcy czeka na inwentaryzację. Zwiedzający będą mogli obejrzeć 12 wystaw oraz prace plastyczne w dwóch galeriach: "Abrakadabra" i "Bajkowy Świat". Muzeum Zabawek i Zabawy jest także jedyną placówką w Polsce, prowadzącą działalność naukowo-badawczą, dotyczącą teorii zabawy i historii powstawania zabawek.

Dwudziestoosobowa grupa niepełnosprawnej młodzieży z Włoch i Hiszpanii przebywa w naszym regionie w ramach projektu unijnego. Uzdolnieni artystycznie młodzi ludzie uczestniczą w plenerze artystycznym w Bocheńcu, zwiedzają Kielecczyznę. Dziś spotkali się w Urzędzie Miasta z Anną Sową, reprezentującą prezydenta Kielc w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Za rok, w ramach wymiany, rewizytę Hiszpanom i Włochom złoży młodzież z Polski.

Urząd Miasta Kielce - Wydział Spraw Obywatelskich w myśl uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 24 maja w sprawie ustanowienia dnia 1 czerwca 2006 roku dniem bez alkoholu, zwraca się z prośbą do przedsiębiorców prowadzących sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych o powstrzymanie się w dniu 1 czerwca 2006 roku od sprzedaży i podawania alkoholu. Apel niniejszy nie stanowi formalnego zakazu sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Uchwała Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2006 r. w sprawie ustanowienia dnia 1 czerwca dniem bez alkoholu.

Seminarium naukowe "Z dziejów Opactwa Świętokrzyskiego" odbywa się dziś w Domu Środowisk Twórczych (ul. Zamkowa 5). Organizatorami przedsięwzięcia są: Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Instytut Historii Akademii Świętokrzyskiej oraz DŚT.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od dziś do 20.06.2006r., w związku z remontem nawierzchni jezdni na łączniku przy WDK pomiędzy Al. Legionów a ul. Ściegiennego, autobusy linii Nr 2, 6, 30, 34, 44 kursują objazdem:

• Linia Nr 2 kursami z Posłowic przez Al. Legionów kursować będzie ulicami Al. Legionów - Gagarina -Ściegiennego.
• Linia Nr 6 kursami z Pietraszek kursować będzie ulicami Gagarina - Ściegiennego.
• Linia Nr 30 kursami z Dymin kursować będzie ulicą Ściegiennego bez wjazdu w ul Gagarina.
• Linia Nr 34 kursami z Os. Kochanowskiego kursować będzie ulicą Ściegiennego bez wjazdu w ul Gagarina.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności