Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Odkrywaj tajemnice Ziemi. Odwiedź Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia

 

Zobacz również:

 

Kielczanie uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

(2020-08-01)

Rocznica rozbicia kieleckiego więzienia UB

(2020-07-30)

Wodospad na Kadzielni zostanie uruchomiony po przerwie

(2020-07-30)

Lato na basenie

(2020-07-30)

Poznaliśmy szczegóły Festiwalu Hurra! ART!

(2020-07-29)

Festiwal Muzyki Tanecznej po raz trzeci w Kielcach

(2020-07-29)

Kolejne zmiany na ul. Witosa. Największa inwestycja drogowa w Kielcach już na półmetku

(2020-07-28)

Łapmy wodę w Kielcach - happening na Placu Artystów

(2020-07-28)

Utrudnienia na Warszawskiej w związku z pracami ciepłowników

(2020-07-27)

Dyskusja o przyszłości Korony Kielce

(2020-07-24)

Obradowali kieleccy radni

(2020-07-24)

Kameralne obchody Święta Policji

(2020-07-23)

Samochód dla Kieleckiego Banku Żywności przekazało Miasto

(2020-07-22)

Trwa modernizacja fragmentu ul. Radomskiej

(2020-07-22)

Hortensje i pysznogłówki królują w Ogrodzie Botanicznym

(2020-07-21)

Trwa koszenie traw w Kielcach

(2020-07-21)

Wiejski Ogród Botaniczny - duże marzenie małego chłopca

(2020-07-20)

Wakacyjne warsztaty w "Zameczku"

(2020-07-20)

Grupa najemców lokali MZB w centrum będzie mogła płacić mniej za czynsz

(2020-07-15)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Archiwum aktualności - marzec 2006

1.03.2006 r.

Laureatów Nagród Miasta Kielce za 2005 rok poznamy za tydzień podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury. Zostali wyłonieni przez prezydenta Kielc oraz Konwent Rady Miejskiej spośród nadesłanych do Urzędu Miasta zgłoszeń. To ludzie, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji i rozwoju naszego miasta. Te prestiżowe wyróżnienia przyznawane są od 1995 roku. W ciągu dziesięciu edycji Miasto przyznało już 105 nagród, w tym siedem wyróżnień specjalnych. W gronie dotychczasowych laureatów są uznani w świecie artyści, sportowcy, działacze kultury, społecznicy, przedstawiciele duchowieństwa, oświaty i biznesu. W części artystycznej gali, która rozpocznie się 8 marca o godz. 19.00 na Dużej Scenie KCK, zaprezentowane zostaną slajdy Krzysztofa Pęczalskiego "Świętokrzyskie z lotu ptaka", wystąpią Dorota Marczyk, znana m.in. z oratorium "Tu es Petrus" i formacja "BrzmiMy" (muzyczno-poetyckie spektakle slajdowe). Koncert poprowadzi aktor Igor Michalski (narrator w "Tu es Petrus").

Od dziś funkcjonuje całodobowa poradnia chirurgiczno - ortopedyczna prowadzona przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "PRZYJACIEL". Placówka mieści się w budynku byłej Przychodni Specjalistycznej - Oś. Na Stoku 63 (tel. 041 362 33 93 lub 041 362 66 89). Pacjenci po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Pliki do pobrania

- format Excel

Dzierżawcą nowo budowanego stadionu piłkarskiego przy ul. Ściegiennego będzie przez najbliższe pięć lat Kolporter Korona Kielce. Klub sportowy złożył jedyną ofertę w przetargu, który wczoraj został rozstrzygnięty. Umowa pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kielcach, a nowym dzierżawcą ma być podpisana jeszcze przed oficjalnym otwarciem stadionu. Kolporter będzie korzystał z obiektu przez 70 godzin miesięcznie. Pozostały czas wykorzysta MOSiR.

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Kielcach i Regionie pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie ..." organizuje po raz piąty Szkoła Podstawowa nr 16 im. Jana Brzechwy w Kielcach. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów klas I - VI szkół podstawowych z Kielc i okolicznych gmin, ma na celu przybliżenie dzieciom historii, tradycji, dorobku, uroków naszego miasta oraz kształtowanie poczucia tożsamości z lokalnym środowiskiem. Konkurs składa się z dwóch części. Etap pierwszy - pisemny, odbędzie się 10 marca br., zaś niespełna miesiąc później najlepsi wystartują w ustnym finale. SP 16 zaprasza do udziału. Zainteresowani szczegółami mogą uzyskać informacje w siedzibie placówki: ul. Toporowskiego 40, tel./fax 041 368-68-14, e-mail: 

170 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)2.03.2006 r.

W najbliższą sobotę, 4 marca br. przedstawiciele magistratu odbiorą w Warszawie certyfikat ukończenia akcji „Przejrzysta Polska” dla Urzędu Miasta Kielce.

Urząd zgłosił akces do akcji na początku ubiegłego roku. W jej ramach zrealizował 6 obligatoryjnych zadań, odnoszących się do następujących zasad:
1. Zasada przejrzystości
Mieszkańcy są informowani o podstawowych celach
i zasadach funkcjonowania samorządu gminnego. W tym celu zostały opracowane karty mieszkańca zawierające niezbędne informacje potrzebne do załatwienia większości spraw w Urzędzie. Karty te są dostępne m.in. w BOI i na stronie internetowej.

2. Zasada braku tolerancji dla korupcji
W Urzędzie został opracowany i wdrożony Kodeks Etyczny Pracowników, nakładający na urzędnika obowiązek unikania sytuacji, które mogą być zinterpretowane jako korupcyjne lub nieetyczne. Kodeks stanowi zbiór wartości etycznych i norm zachowania wskazanych przez poszczególnych pracowników. Pracownicy Urzędu uczestniczą w szkoleniach z zakresu etyki w życiu publicznym i są zapoznawani z podstawowymi pojęciami takimi jak: etyka, korupcja, wartości i normy zachowania.

3. Zasada partycypacji społecznej
W ramach tej zasady Urząd opracował i wdrożył program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zarządzeniem Prezydenta powołano zespół doradczy ds. organizacji pozarządowych pod nazwą Konwent Kieleckich Organizacji Pozarządowych.

4. Zasada przewidywalności
Urząd opracował materiał przybliżający mieszkańcom istniejącą w mieście strategię rozwoju społeczno-ekonomicznego. Ponieważ najbardziej aktualnym dokumentem strategicznym jest Lokalny Program Rewitalizacji, opracowana broszura dotyczy tego właśnie dokumentu.

5. Zasada fachowości
Zgodnie z tą zasadą zatrudnianie pracowników w Urzędzie odbywa się w drodze konkursów na wolne stanowiska. Został wprowadzony system ocen pracy urzędników,oparty na posiadanych przez nich kompetencjach.

6. Zasada rozliczalności
W ramach tej zasady Urząd przygotowuje coroczny informator budżetowy dla mieszkańców „Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy”.

Organizatorami akcji byli: Fundacja AGORA S.A, Gazeta Wyborcza, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej i Bank Światowy. Patronat medialny nad Akcją objęła Telewizja Polska S.A.

Rozpoczęły się pierwsze szczepienia przeciw pneumokokom, które obejmą wszystkich małych kielczan urodzonych w 2006 roku. Według statystyk z poprzednich lat, będzie to około 1700 dzieci. Szczepienia są wykonywane we wszystkich 12 punktach szczepień w Kielcach, natomiast koszty serwisu całej akcji pokryje firma, od której zakupiono szczepionki. Decyzja władz o zakupie szczepionek przeciwko pneumokokom była konsultowana z Grupą Roboczą ds. Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej pod przewodnictwem prof. Walerii Hryniewicz oraz dr Pawła Grzesiowskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wykaz realizatorów programu szczepień w Kielcach

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - Sekcja ds. dodatków mieszkaniowych informuje, że od dnia 1 marca br. obowiązują nowe stawki dochodowe na jednego członka rodziny. Dochody te podczas przyjmowania wniosków nie mogą przekraczać:

- dla gospodarstwa jednoosobowego - 1.045,56 zł (tj. 175% najniższej emerytury)
- dla gospodarstwa wieloosobowego - 746,83 zł (tj. 125% najnizszej emerytury).

Dodatek mieszkaniowy obliczany jest na podstawie najniższej emerytury, która obecnie wynosi 597,46 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać w Sekcji ds. dodatków mieszkaniowych (ul. Paderewskiego 47 lub pod nr tel. 041 34 440 85)

Jutro (o godz. 15.00) mija termin składania prac w ogłoszonym przez Komitet Organizacyjny Obchodów "Świętokrzyskiego Milenium" konkursie na projekt plakatu promującego to przedsięwzięcie. Wybrany projekt będzie eksponowany w 2006 roku na billboardach usytuowanych wzdłuż trasy Gdańsk - Zakopane. Prace z dopiskiem "Świętokrzyskie Milenium" należy składać w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach (Al. IX Wieków Kielc 3, p. 226). Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać w Wydziale Rozwoju Starostwa Powiatowego w Kielcach, tel. 041 342 12 07, 041 342 17 75. Nagroda wynosi 10 tys. zł brutto.


Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od 3 marca br. na ulicy Zgody będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu polegająca na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego od ul. Wojska Polskiego do ul. Małej Zgody. Po prawej stronie ulicy będzie wprowadzony zakaz zatrzymywania pojazdów. MZD prosi o zwrócenie uwagi na nowe oznakowanie.

163 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)3.03.2006 r.

Otwarcie retrospektywnej wystawy rzeźby Stefana Maja odbędzie się dziś o godz. 18.00 w Galerii BWA "Piwnice" (ul. Leśna 7). Autor to nestor kieleckich rzeźbiarzy, który w tym roku oprócz swoich 75 urodzin świętuje również 50-lecie pracy artystycznej. Jego autorstwa są m.in. Pomnik Niepodległości przy dworcu PKP oraz monument na Kadzielni. Ekspozycja czynna będzie do 2 kwietnia br.

Komisja Statutowo - Samorządowa zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia było sprawozdanie z działalności Miejskiego Rzecznika Konsumentów oraz analiza skarg i wniosków za 2005 rok.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od dnia 04-03-2006 r. zgodnie z prośbami i wnioskami pasażerów wprowadza się zmiany w kursowaniu linii Nr 2 w dni powszednie. ZTM po przeprowadzonych badaniach napełnień autobusów linii Nr 2, w uzgodnieniu z Urzędem Gminy, wprowadza także ograniczenia w kursowaniu w/w linii do miejscowości Dyminy Granice w dni powszednie, soboty i niedziele.


Od dziś na ulicy Zgody obowiązuje nowa organizacja ruchu polegająca na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego od ul. Wojska Polskiego do ul. Małej Zgody. Po prawej stronie ulicy wprowadzony jestzakaz zatrzymywania pojazdów. MZD prosi o zwrócenie uwagi na nowe oznakowanie.

163 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

Wydarzenia z 1945 roku...

6.03.2006 r.

Ekipa Redakcji Form Dokumentalnych TVP S.A. gości w Kielcach. Podczas trzydniowego pobytu realizowane są zdjęcia do filmu pt. "...Rozdziobią nas kruki i wrony..." w reżyserii Mirosławy Sikorskiej. Dokument będzie opowiadał historię więzienia przy ul. Zamkowej w Kielcach. Jego scenariusz powstał w oparciu o archiwa udostępnione przez kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Miejskiego. Dziś wieczorem realizowane będą m.in. sceny odbicia polskich żołnierzy z kieleckiego więzienia. Tamte wydarzenia wspominał ówczesny dowódca oddziału, który przeprowadził akcję gen. Antoni Heda, ps. "Szary".

34 prace wpłynęły na ogłoszony przez Komitet Organizacyjny Obchodów "Świętokrzyskiego Milenium" konkurs na projekt plakatu promującego to przedsięwzięcie. Dziś Komisja Konkursowa otworzyła koperty z nadesłanymi projektami. Wyniki ogłoszone zostaną 10 marca br. Wybrany projekt będzie eksponowany w 2006 roku na billboardach usytuowanych wzdłuż trasy Gdańsk - Zakopane. Nagroda wynosi 10 tys. zł brutto

Uroczyste Podsumowanie Roku Sportowego 2005, połączone z wręczeniem dorocznych nagród i wyróżnień za szczególne osiągnięcia sportowe odbędzie się dziś (godz. 16.00) w Kieleckim Centrum Kultury. Uhonorowani zostaną Mistrzowie Świata i Europy, Mistrzowie Polski Seniorzy oraz Juniorzy, Sportowcy Niepełnosprawni, działacze, trenerzy, a wreszcie najlepsze kieleckie kluby sportowe. Imprezę organizowaną przez Wydział Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia UM uświetni występ Kieleckiego Teatru Tańca.

Pliki do pobrania

Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB rozpoczną się 8 marca w Berlinie. To jedna z największych na świecie imprez branży turystycznej. W ogromnym obiekcie wystawienniczym Messe Berlin zaprezentuje się blisko 12 tys. wystawców. W tym roku powierzchnia wystawowa naszego regionu wyniesie 40 m kw. W czterech wydzielonych modułach zaprezentują się stoiska: Regionalnej Organizacji Turystycznej, uzdrowisk (Busko, Solec), Świętokrzyskiego Milenium oraz Miasta Kielce. Na miejskim stoisku dostępnych będzie ponad 400 kg materiałów wydawniczych, promujących turystykę, zabytki, a także atrakcje krajoznawcze miasta. Zostały one przygotowane w niemieckiej wersji językowej. Wśród publikacji przygotowanych na imprezę są m.in.: "Kielce 7 km do Raju", "Informator miejski", "Kielce - Wczoraj, Dziś, Jutro", folder "Kielce- Świętokrzyskie" oraz albumy i gadżety. Kielce wezmą również udział w konferencji prasowej dla niemieckich mediów. Podczas targów wystąpi także Kielecki Teatr tańca wraz z Justyną Steczkowską. Artyści zaprezentują się również w Sali Filharmonicznej w Berlinie. Targi odwiedzi prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Przedstawiciele magistratu odebrali w sobotę (4 marca br.) w Warszawie certyfikat ukończenia akcji "Przejrzysta Polska" dla Urzędu Miasta Kielce.

 

Urząd zgłosił akces do akcji na początku ubiegłego roku. W jej ramach zrealizował 6 obligatoryjnych zadań, odnoszących się do następujących zasad:
1. Zasada przejrzystości
Mieszkańcy są informowani o podstawowych celach
i zasadach funkcjonowania samorządu gminnego. W tym celu zostały opracowane karty mieszkańca zawierające niezbędne informacje potrzebne do załatwienia większości spraw w Urzędzie. Karty te są dostępne m.in. w BOI i na stronie internetowej.

2. Zasada braku tolerancji dla korupcji
W Urzędzie został opracowany i wdrożony Kodeks Etyczny Pracowników, nakładający na urzędnika obowiązek unikania sytuacji, które mogą być zinterpretowane jako korupcyjne lub nieetyczne. Kodeks stanowi zbiór wartości etycznych i norm zachowania wskazanych przez poszczególnych pracowników. Pracownicy Urzędu uczestniczą w szkoleniach z zakresu etyki w życiu publicznym i są zapoznawani z podstawowymi pojęciami takimi jak: etyka, korupcja, wartości i normy zachowania.

3. Zasada partycypacji społecznej
W ramach tej zasady Urząd opracował i wdrożył program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Zarządzeniem Prezydenta powołano zespół doradczy ds. organizacji pozarządowych pod nazwą Konwent Kieleckich Organizacji Pozarządowych.

4. Zasada przewidywalności
Urząd opracował materiał przybliżający mieszkańcom istniejącą w mieście strategię rozwoju społeczno-ekonomicznego. Ponieważ najbardziej aktualnym dokumentem strategicznym jest Lokalny Program Rewitalizacji, opracowana broszura dotyczy tego właśnie dokumentu.

5. Zasada fachowości
Zgodnie z tą zasadą zatrudnianie pracowników w Urzędzie odbywa się w drodze konkursów na wolne stanowiska. Został wprowadzony system ocen pracy urzędników,oparty na posiadanych przez nich kompetencjach.

6. Zasada rozliczalności
W ramach tej zasady Urząd przygotowuje coroczny informator budżetowy dla mieszkańców „Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy”.

Organizatorami akcji byli: Fundacja AGORA S.A, Gazeta Wyborcza, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej i Bank Światowy. Patronat medialny nad Akcją objęła Telewizja Polska S.A.

Poświęcenie świetlicy "Przystań" odbędzie się jutro (godz. 13.00) przy ul. Ogrodowej 3 w Kielcach. W placówce znajdzie się m.in. łaźnia i pralnia dla ludzi bedzomnych. Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Chrześcijańskie "Miejsce dla Ciebie".Formacja Taneczna "Rewanż I" ze Studia Tańca i Stylu "Rewanż" Tomasza Rowińskiego już po raz 3 obroniła tytuł II-vice Mistrza Polski zdobywając brązowy medal w kategorii Show-Dance Formacje powyżej 15 lat podczas Mistrzostwa Polski IDO Show-Dance w Siedlcach. Zawody były jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Europy i Świata International Dance Organization. W październiku kielecki zespół reprezentować będzie Polskę na Mistrzostwach Europy na Węgrzech, a w listopadzie na Mistrzostwach Świata w Niemczech.

Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia była realizacja zadań inwestycyjnych i remontowych za 2005 r. oraz stan przygotowań projektu Lotnisko Kielce. Radni zajmowali się także opiniowaniem projektów uchwał na sesję RM.

163 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

7.03.2006 r.

Uroczysty koncert z okazji kolejnej edycji Nagród Miasta Kielce odbędzie się jutro w Kieleckim Centrum Kultury. Laureaci za 2005 rok zostali wyłonieni przez prezydenta Kielc oraz Konwent Rady Miejskiej spośród 32 nadesłanych do Urzędu Miasta zgłoszeń. To ludzie, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji i rozwoju naszego miasta. Te prestiżowe wyróżnienia przyznawane są od 1995 roku. W ciągu dziesięciu edycji Miasto przyznało już 105 nagród, w tym siedem wyróżnień specjalnych. W gronie dotychczasowych laureatów są uznani w świecie artyści, sportowcy, działacze kultury, społecznicy, przedstawiciele duchowieństwa, oświaty i biznesu. W części artystycznej gali, która rozpocznie się o godz. 19.00 na Dużej Scenie KCK, zaprezentowane zostaną slajdy Krzysztofa Pęczalskiego "Świętokrzyskie z lotu ptaka", wystąpią Dorota Marczyk, znana m.in. z oratorium "Tu es Petrus" i formacja "BrzmiMy" (muzyczno-poetyckie spektakle slajdowe). Koncert poprowadzi aktor Teatru Wybrzeże z Gdańska Igor Michalski (ma na swoim koncie wiele ról teatralnych i filmowych).

Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach ogłasza nabór kandydatów do projektu szkoleniowego pt. "Rozwój zawodowy pracowników sektora ochrony zdrowia poprzez zdobycie nowych kwalifikacji" realizowany w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego Działanie 2.4. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa skierowany jest do osób pracujących w sektorze służby zdrowia, zamieszkujących w Kielcach lub okolicach miasta. Przedsięwzięcie jest rekomendowane przez zastępcę prezydenta Kielc Andrzeja Syguta. (szczegóły)

Szefowie kieleckich przedszkoli spotkali się dziś w ratuszu z przedstawicielami Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia UM Kielce. Tematem dyskusji były rozpoczynające się 13 marca br. zapisy do tych placówek oraz organizacja roku szkolnego 2006/2007.

Urząd Miasta Kielce informuje, że z dniem 15 marca 2006 r. upływa termin płatności I raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych.

Płatności w/w podatków można dokonywać:
1) w Urzędzie Miasta przy ul. Rynek 1 (w poniedziałek i czwartek - od godz. 7.30 do godz. 18.00 natomiast we wtorek, środę i piątek - od godz. 7.30 do godz. 17.00),

2) w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza nr 47 (od poniedziałku do piątku - od godz. 8.00 do godz. 18.00),

3) w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Seminaryjskiej nr 20d (od poniedziałku do piątku - od godz. 9.30 do godz. 16.30).

Komisja Zdrowia Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia było opiniowanie uchwał przed sesją RM oraz kontrola wykonania zaleceń Sanepidu w Szpitalu Miejskim w Kielcach za okres 2005 roku. W Urzędzie Miasta spotkała się także Komisja Budżetu i Finansów. Radni omawiali m.in. realizację Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, w szczególności w zakresie finansowania poszczególnych zadań inwestycyjnych jak i wpływu poszczególnych inwestycji na wydatki budżetu Miasta.

Zgłoszenia do XIV Konkursu Wiedzy o Regionie Kieleckim "MOJA ZIEMIA" przyjmowane są do 9 marca 2006 r. Przedsięwzięcie organizuje Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach przy współpracy m.in. Urzędu Miasta Kielce, które zapraszają do udziału uczniów gimnazjów z terenu województwa świętokrzyskiego. Zgłoszenie, przyjmowane w Biurze Organizacyjnym osobiście, faxem, e-mailem lub listownie (z dopiskiem na kopercie "MOJA ZIEMIA"), powinno zawierać dokładną nazwę, adres i telefon szkoły oraz imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna drużyny. Eliminacje ćwierćfinałowe odbędą się 23 marca 2006 r. Informacje-Dom Kultury "Zameczek” Kielce, ul. Słowackiego 23 Tel. /0-41/ 361-39-44. (regulamin)

Dobre wyniki uzyskali przedstawiciele Kieleckiego Klubu Modelarskiego "Zameczek" na III Międzynarodowym Konkursie Modeli Redukcyjnych, który odbył się w Bytomiu. W silnej, międzynarodowej konkurencji wystawiono do konkursu 420 modeli w kilkudziesięciu klasach. Dodatkowo puchar za najlepszy model samolotu w barwach latynoamerykańskich otrzymał od firmy KARAYA II prezes Kieleckiego Klubu Modelarskiego "Zameczek" Mateusz Michalecki

Pliki do pobrania

Poświęcenie świetlicy
W uroczystości wziął udział...
Poświęcenie świetlicy "Przystań" odbyło się dziś przy ul. Ogrodowej 3 w Kielcach. W placówce znajduje się m.in. łaźnia i pralnia dla ludzi bedzomnych. Organizatorem uroczystości było prowadzące świetlicę Stowarzyszenie Chrześcijańskie "Miejsce dla Ciebie".

163 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

8.03.2006 r.

Nagrody Miasta Kielce za 2005 rok zostaną wręczone podczas dzisiejszej uroczystości w Kieleckim Centrum Kultury. Laureatami jedenastej edycji przedsięwzięcia zostali: ksiądz Grzegorz Dudek, Stefan Karski, Janusz Król, Bronisław Miszczyk, Alicja Piłat, Ewa Robak, Piotr Rubik, Mirosława Sarna, Janina Halina Zgadzaj, Koalicja Osiedlowa Bezpieczne Sandomierskie. Nagrodę Specjalną otrzyma Zespół Uśmiech. W części artystycznej gali, która rozpocznie się o godz. 19.00, zaprezentowane zostaną slajdy Krzysztofa Pęczalskiego "Świętokrzyskie z lotu ptaka", wystąpią Dorota Marczyk i formacja "BrzmiMy".

Prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe na stadionie piłkarskim przy ul. Ściegiennego. - Stadion będzie kosztował 48 mln zł, z czego Miasto zapłaci 25 mln - poinformował prezydent Kielc na dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu. Od całkowitych kosztów inwestycji odejdą środki pozyskane z zewnątrz: dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 1 mln Euro, 3,5 mln zł ze Skarbu Państwa, 6,5 mln zł od Totalizatora Sportowego oraz podatek VAT, w wysokości 9 mln zł, który zostanie zwrócony do miejskiej kasy. - Jestem przekonany, że obiekt wybudowaliśmy po gospodarsku - podkreślił Wojciech Lubawski.

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w czwartek, 9 marca br. (godz. 10.00) w siedzibie Targów Kielce. Radni zajmą się m.in. projektami uchwał w sprawach: zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego, udzielenia Prezydentowi Miasta Kielce pełnomocnictwa do zatwierdzenia projektu Miasta Kielce współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa, w ramach Działania 2.1. "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie", Priorytet II, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, a także likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej o nazwie Szpital Miejski Św. Aleksandra w Kielcach. Tematem sesji będzie również ocena stanu bezpieczeństwa w mieście w roku ubiegłym. Radni wysłuchają także sprawozdania z działalności Miejskiego Rzecznika Konsumentów. (program sesji)

Ambasador Finlandii Jan Store przebywa z wizytą w naszym mieście. W ratuszu dyplomata spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim.

Komisja Rodziny i Spraw Społecznych zebrała się dziś w siedzibie Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji (ul. Manifestu Lipcowego 65). Tematem posiedzenia było funkcjonowanie placówki oraz sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2005 r. Radni zaopiniowali także projekty uchwał na jutrzejszą sesję RM.

Konkurs fotograficzny "Geologiczne Kielce" został dziś rozstrzygnięty. Jego celem było uzyskanie nowego spojrzenia - oczami fotografa - na obiekty dziedzictwa geologicznego Kielc i najbliższego otoczenia miasta. W konkursie wzięło udział 21 autorów, którzy przedstawili 145 prac. Na wystawę zakwalifikowano 57 prac 17 twórców. Przedsięwzięcie, pod patronatem Prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, zorganizowały Geopark Kielce i Redakcja Świętokrzyskiego Miesięcznika Kulturalnego "Teraz". (więcej)

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w dniach 10.03 - 12.03.2006 r. w godz. 6.00 - 20.00, zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Zakładowej, na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Batalionów Chłopskich w związku z targami "AGROTECH 2006".
Trasy objazdów:
- dla pojazdów jadących ulicą Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików objazdy będą wyznaczone ulicami: Transportowców i Łódzką.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniach 10.03-12.03 w związku z odbywającymi się targami "Agrotech 2006" uruchomiona zostanie linia TK.

163 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

9.03.2006 r.

Jedenaście statuetek Nagrody Miasta wręczyli podczas wczorajszej gali w KCK przewodniczący Rady Miejskiej i prezydent Kielc. – To ludzie wybitni, o bardzo bogatym dorobku, którzy są znani i cenieni w środowisku kielczan i nie tylko. Kielce są z nich dumne. – podkreślił Tomasz Bogucki. Wszyscy laureaci otrzymali wielkie brawa, a szczególnie ciepło publiczność nagrodziła występ zdobywcy wyróżnienia specjalnego – zespół "Uśmiech", który rozpoczął koncert. - Serdecznie gratulujemy wam zdobycia tych prestiżowych wyróżnień, a przede wszystkim uznania, jakim cieszycie się wśród społeczeństwa naszego miasta – powiedział prezydent Wojciech Lubawski. Laureaci, dziękując za wyróżnienie, mówili o miłości do miasta i pasji, z jaką wykonują swoją pracę – Cieszę się, że mieszkam w Kielcach, które z dnia na dzień pięknieją. Myślę, że możemy być dumni z naszego miasta – powiedziała Mirosława Sarna. – To, co robimy jest zwyczajne. Nie robimy niczego, czego nie mógłby robić nikt inny. Tę nagrodę dedykujemy wszystkim, którym chce się chcieć – podkreśliła przedstawicielka "Koalicji Mieszkaniowej Bezpieczne Sandomierskie". – Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają młodzieży – to słowa ks. Grzegorza Dudka. Piotr Rubik oświadczył, że statuetka Nagrody Miasta jest o wiele ładniejsza od tej, którą dostał w Sopocie – Bardzo dziękuję kielczanom i Kielcom za to, że tu się zaczęła przygoda mojego życia i za to, że jesteście. Z okazji wczorajszego Dnia Kobiet wszystkie panie goszczące w KCK otrzymały czekoladowe serca, które rozdali kieleccy radni. Koncert zakończył występ Doroty Marczyk i formacji "BrzmiMy" oraz prezentacja slajdów Krzysztofa Pęczalskiego "Świętokrzyskie z lotu ptaka".

Fotoreportaż

Sesja Rady Miejskiej odbywa się dziś w siedzibie Targów Kielce. Radni zajmują się m.in. projektami uchwał w sprawach: zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego, udzielenia Prezydentowi Miasta Kielce pełnomocnictwa do zatwierdzenia projektu Miasta Kielce współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa, w ramach Działania 2.1. "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie", Priorytet II, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, a także likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej o nazwie Szpital Miejski Św. Aleksandra w Kielcach. Tematem sesji jest również ocena stanu bezpieczeństwa w mieście w ubiegłym roku. Radni wysłuchają także sprawozdania z działalności Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

Zobacz:

(program sesji)

(projekty uchwał)

Targi Kielce znalazły się w gronie laureatów XII Edycji Medalu Europejskiego dla Usług. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club przyznały spółce Medal Europejski dla Usług za organizację Międzynarodowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego Transexpo.

XII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH oraz VI Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO rozpoczynają się jutro w Targach Kielce. Do niedzieli przy ul. Zakładowej 1 prezentowane będą ciągniki, maszyny, narzędzia, urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej, maszyny i urządzenia ogrodnicze i leśne, środki do produkcji rolniczej oraz różnorodne akcesoria dla rolnictwa. W ekspozycji weźmie udział kilkuset wystawców z całego kraju i zagranicy, m.in. Niemiec, Danii, Finlandii, Włoch. Wystawa czynna będzie dla zwiedzających w godzinach 10.00 – 17.00 (piątek i sobota, w niedzielę do 16.00). Ceny biletów wstępu: normalny 6 zł, ulgowe 3 zł (dla dzieci i młodzieży do 15 roku i dla grup zorganizowanych młodzieży szkolnej powyżej 15 osób, opiekun - bezpłatnie).

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w dniach 10.03 - 12.03.2006 r. w godz. 6.00 - 20.00, zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Zakładowej, na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Batalionów Chłopskich w związku z targami "AGROTECH 2006”.
Trasy objazdów:
- dla pojazdów jadących ulicą Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików objazdy będą wyznaczone ulicami: Transportowców i Łódzką.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniach 10.03-12.03 w związku z odbywającymi się targami "Agrotech 2006" uruchomiona zostanie linia TK.

Działający przy kieleckim Geoparku Klub Miłośników Geologii rozpoczął kompletowanie okazów skał i minerałów, które zostaną przekazane jako dar dla klasztoru na Świętym Krzyżu z okazji Świętokrzyskiego Milenium. Zostały wytypowane najbardziej charakterystyczne skały i minerały, które od wieków sławią Ziemię Świętokrzyską. Prócz tak znanych okazów, jak marmur z Bolechowic, zlepieniec z Zygmuntówki, piaskowiec z Tumlina - w zestawie znajdzie się unikatowe drewno skrzemieniałe i gagat. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Barbara i Jerzy Jędrychowscy, którzy prowadzą ten cieszący się coraz większym zainteresowaniem klub. Współtwórcą przedsięwzięcia jest Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach im. Józefa Szermentowskiego. Szkoła ta zadeklarowała się wykonać stosowną gablotę na przygotowane okazy.

Dziś mija termin przyjmowania zgłoszeń do XIV Konkursu Wiedzy o Regionie Kieleckim "MOJA ZIEMIA". Przedsięwzięcie organizuje Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach przy współpracy m.in. Urzędu Miasta Kielce, które zapraszają do udziału uczniów gimnazjów z terenu województwa świętokrzyskiego. Zgłoszenie, przyjmowane w Biurze Organizacyjnym osobiście, faxem, e-mailem lub listownie (z dopiskiem na kopercie "MOJA ZIEMIA"), powinno zawierać dokładną nazwę, adres i telefon szkoły oraz imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna drużyny. Eliminacje ćwierćfinałowe odbędą się 23 marca 2006 r. Informacje - Dom Kultury "Zameczek" Kielce, ul. Słowackiego 23 Tel. /0-41/ 361-39-44.

10.03.2006 r.

Nabór do przedszkoli w Kielcach rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek, 13.03.2006 r. i prowadzony będzie do 14.04.2006 r. W tym czasie rodzice składają karty zgłoszeń (do pobrania) w przedszkolu do którego chcą zapisać dziecko. Od września 2006 roku opłata stała za pobyt dzieci w przedszkolu korzystających z wyżywienia wynosić będzie:
a) 5 godzin - 50 zł
b) powyżej 5 do 9 godzin - 70 zł
c) powyżej 9 godzin - 100 zł
W dziewięciu przedszkolach samorządowych prowadzony jest nabór do bezpłatnych grup dzieci 3-5 letnich (5 godzinna realizacja podstawy programowej bez wyżywienia).

Kielce promują się na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB w Berlinie, jednej z największych na świecie imprez branży turystycznej. Dziś do Niemiec wyjechał prezydent Wojciech Lubawski, który odwiedzi targi. W ogromnym obiekcie wystawienniczym Messe Berlin prezentuje się blisko 12 tys. wystawców. W tym roku powierzchnia wystawowa naszego regionu wynosi 40 m kw. W czterech wydzielonych modułach znajdują się stoiska: Regionalnej Organizacji Turystycznej, uzdrowisk (Busko, Solec), Świętokrzyskiego Milenium oraz Miasta Kielce. Na miejskim stoisku dostępne są materiały promujące turystykę, zabytki, a także atrakcje krajoznawcze miasta, m.in.: "Kielce 7 km do Raju", "Informator miejski", "Kielce - Wczoraj, Dziś, Jutro", folder "Kielce - Świętokrzyskie" oraz albumy i inne gadżety reklamowe. Nasze miasto i region promują w Berlinie Kielecki Teatr Tańca występujący wraz z Justyną Steczkowską.

XII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH oraz VI Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO rozpoczynają się dziś w Targach Kielce. Do niedzieli przy ul. Zakładowej 1 prezentowane są m.in. maszyny i narzędzia rolnicze i leśne, środki do produkcji rolniczej oraz różnorodne akcesoria dla rolnictwa. W ekspozycji bierze udział kilkuset wystawców z całego kraju i zagranicy, m.in. Niemiec, Danii, Finlandii, Włoch. Wystawa czynna będzie dla zwiedzających w godzinach 10.00 – 17.00 (piątek i sobota, w niedzielę do 16.00). Ceny biletów wstępu: normalny 6 zł, ulgowe 3 zł (dla dzieci i młodzieży do 15 roku i dla grup zorganizowanych młodzieży szkolnej powyżej 15 osób, opiekun - bezpłatnie).

Praca zbiorowa Krzysztofa Pęczalskiego i Michała Obiedzińskiego zwyciężyła w ogłoszonym przez Komitet Organizacyjny Obchodów "Świętokrzyskiego Milenium" konkursie na projekt plakatu promującego to przedsięwzięcie. Jury jednogłośnie wyłoniło tę propozycję spośród 34 nadesłanych na konkurs. Wybrany plakat będzie eksponowany od maja 2006 roku na 55 billboardach o powierzchni 5,04 m x 2,38 m, które usytuowane zostaną wzdłuż trasy Gdańsk - Zakopane. Nagroda dla zwycięzców wynosi 10 tys. zł brutto.

"Akty Sędka" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Domu Środowisk Twórczych. Arkadiusz Sędek jest absolwentem rzymskiego Instituto Italiano di Fotografia, związany z mediolańskimi agencjami mody m.in. "Elite", "The Luxe", "Why-Not", prezentował fotografie w najważniejszych magazynach mody. Artysta nie specjalizuje się jedynie w uwiecznianiu mody, czy fotografii reklamowej, jest także autorem portretów artystów m.in. "Piwnicy pod Baranami". Prace wyeksponowane są w Galerii Sztuki Współczesnej Pałayku Tomasza Zielińskiego.

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na wystawę Marii Śliwy - "Moje Światy", która zostanie otwarta w najbliższy poniedziałek - 13 marca o godzinie 18 w Galerii Fotografii przy ul. Planty 7/9. Artystka jest absolwentką kierunku fotografia Państwowej Wyższej szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Od 1998 r. wykłada w policealnym Studium Fotograficznym w Bielsku Białej. Wystawa czynna będzie do końca marca.

Krystyny z Kielc wyjeżdżają jutro na doroczny zjazd pań o tym imieniu. Tym razem Ogólnopolskie Imieniny Krystyny odbędą się w Poznaniu. Impreza organizowana jest po raz dziewiąty. O godz. 9.00 panie pożegna przed ratuszem dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Ochrony Zdrowia UM Kielce, Mieczysław Tomala.

13.03.2006 r.

Dziś rozpoczyna się nabór do przedszkoli. Rodzice i opiekunowie dzieci mają czas do 14.04.2006 r. na złożenie kart zgłoszeń (do pobrania) w przedszkolu, do którego chcą zapisać dziecko. W tym roku nowością będzie dostosowanie czasu funkcjonowania placówek do czasu pracy rodziców, którzy wypełniając kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola muszą określić, w jakich godzinach będzie ono korzystać z opieki. W dziewięciu przedszkolach samorządowych prowadzony jest nabór do bezpłatnych grup dzieci 3-5 letnich (5 godzinna realizacja podstawy programowej bez wyżywienia).
Od września 2006 roku opłata stała za pobyt dzieci w przedszkolu korzystających z wyżywienia wynosić będzie:
a) 5 godzin - 50 zł
b) powyżej 5 do 9 godzin - 70 zł
c) powyżej 9 godzin - 100 zł

XII Turniej Krasomówczy o Laur Demostenesa rozpoczął dziś w Kielcach Tydzień Kultury Języka. W ramach Tygodnia Kultury Języka, który potrwa do 18 marca br. odbędą się m.in. seminaria i konkursy ortograficzne. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej zorganizuje także spotkanie pn.: "Język i komputer". Patronat nad całym przedsięwzięciem objął prezydent Kielc. (więcej)

Centrum Integracji, Rehabilitacji i Rekreacji utworzono przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Dobra Chata" (ul. Sandomierska 126). Z zajęć organizowanych przez rehabilitanta będą mogły korzystać zarówno dzieci będące pod opieką całodobowej placówki socjalizacyjnej typu dom dziecka, jak i wchodzącej także w skład Zespołu placówki wsparcia dziennego. Otwarcie Centrum odbędzie się w najbliższy czwartek.

Urząd Miasta Kielce informuje, że z dniem 15 marca 2006 r. upływa termin płatności I raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych.

Płatności w/w podatków można dokonywać:
1) w Urzędzie Miasta przy ul. Rynek 1 (w poniedziałek i czwartek - od godz. 7.30 do godz. 18.00 natomiast we wtorek, środę i piątek - od godz. 7.30 do godz. 17.00),

2) w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza nr 47 (od poniedziałku do piątku - od godz. 8.00 do godz. 18.00),

3) w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Seminaryjskiej nr 20d (od poniedziałku do piątku - od godz. 9.30 do godz. 16.30).


Trwa VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Zapobiegam pożarom i ostrzegam przed nimi" organizowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. W IV etapowym konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz wychowankowie szkół specjalnych, domów dziecka oraz innych ośrodków i placówek wychowawczych. Do końca lutego w ramach I etapu dyrektorzy placówek przesyłali po 3 najlepsze prace (kategorie: rysunek, grafika, malarstwo) do Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Kielce. Dziś zostały one ocenione przez Komisję Miejską (wręczenie nagród, 17.03 - II etap). Najlepsze z nich bedą przesłane do eliminacji wojewódzkich (III etap), które rozstrzygnięte będą do końca marca br. Z Urzędu Wojewódzkiego najlepsze grafiki i rysunki powędrują na finał ogólnopolski (IV etap), który odbędzie się w maju br. w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Wybrane prace finałowe zostaną zamieszczone m.in. na stronie internetowej KG PSP oraz będą wykorzystane do projektowania materiałów opracowywanych przez Państwową Straż Pożarną. Celem konkursu jest przekazanie dzieciom i młodzieży zasad zachowania bezpieczeństwa pożarowego, szczególnie podczas pożarów mieszkań.

Wernisaż wystawy Marii Śliwy - "Moje Światy" rozpocznie się dziś o godzinie 18 w Galerii Fotografii przy ul. Planty 7/9. Artystka jest absolwentką kierunku fotografia Państwowej Wyższej szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Od 1998 r. wykłada w policealnym Studium Fotograficznym w Bielsku Białej. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza do obejrzenia ekspozycji, która czynna będzie do końca marca.

Osiemnaście gimnazjów z województwa świętokrzyskiego, w tym trzy z Kielc, zgłosiło się do tegorocznej edycji XIV Konkursu Wiedzy o Regionie Kieleckim "MOJA ZIEMIA". Eliminacje ćwierćfinałowe odbędą się 23 marca. Przedsięwzięcie organizuje Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach przy współpracy m.in. Urzędu Miasta Kielce.

158 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

14.03.2006 r.

W związku z odnotowanymi ostatnio przypadkami ptasiej grypy na terenie kraju Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w okresie 6-12 marca br. na obszarze miasta znaleziono 33 martwe ptaki. Po przebadaniu ptaków nie stwierdzono zagrożenia obecności wirusa.

Do 30 marca można nadsyłać prace na konkurs fotograficzny "Kielce Zimą". Każdy z zainteresowanych autorów może złożyć maksymalnie 3 wcześniej niepublikowane zdjęcia, lub 3 cykle prac liczących do 5 fotografii. Prace w dowolnej fotograficznej technice mają prezentować własne, oryginalne spojrzenie na Kielce w zimowej szacie. Tematem zdjęć mogą być nie tylko budynki, architektura, przyroda naszego miasta, ale także jego mieszkańcy, zmagający się z codziennością "przysypaną śniegiem". Należy je przysyłać na adres: DŚT Pałacyk Zielińskiego, Kielce ul. Zamkowa 5. Pula nagród w konkursie wynosi 3 tys. złotych. Prace oceni profesjonalne jury w składzie: Paweł Pierściński, artysta fotografik, Marian Rumin - krytyk sztuki, dyrektor BWA i Andrzej Borys, artysta fotografik. Honorowy patronat nad konkursem, organizowanym przez DŚT Pałacyk Zielińskiego i Fundację Kultury Wici, objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski. - Zima w tym roku była wyjątkowo piękna, więc sądzimy, że jury będzie miało bardzo trudne zadanie - komentuje Sergiusz Pawłowski, prezes Wici. - Strona internetowa poświęcona konkursowi była wyświetlana ponad 800 razy. Na razie przysłano niewiele prac, ale z doświadczenia wiem, że autorzy czekają z ich wysłaniem do ostatniej chwili. Śnieg jeszcze leży, więc może właśnie w tej chwili powstaje zwycięskie zdjęcie - dodaje. Werdykt jury poznamy do 20 kwietnia, a już 1 maja w Domu Środowisk Twórczych odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i otwarta zostanie wystawa pokonkursowa - zimowy portret Kielc Anno Domini 2006, prezentujący zwycięskie i wyróżnione prace.


Regulamin konkursu:  http://www.wici.info/special/Kielce_Zima_Regulamin.pdf 
Karta zgłoszenia:  http://www.wici.info/special/Kielce_Zima_Zgloszenie.pdf 

Trwa Tydzień Kultury Języka. Dziś w ramach tego przedsięwzięcia odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych (Zespół Szkół Elektrycznych, ul. Niska 6). Organizatorzy zapraszają także na spotkanie z cyklu "Język i literatura" (godz. 15.00, Osiedlowy Klub Kultury "Słoneczko", ul. Romualda 3). (więcej)
Kolejne spotkanie dotyczące programu praktyk studenckich "Cień Menedżera" odbędzie się 15 marca br. na Politechnice Świętokrzyskiej (bud. A, sala 102). Podczas dyskusji przedstawione zostaną założenia programu Cień Menedżera, wystąpią również firmy i instytucje biorące udział w tym przedsięwzięciu.

Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach ogłasza nabór kandydatów do projektu szkoleniowego pt. "Rozwój zawodowy pracowników sektora ochrony zdrowia poprzez zdobycie nowych kwalifikacji" realizowany w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego Działanie 2.4. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa skierowany jest do osób pracujących w sektorze służby zdrowia, zamieszkujących w Kielcach lub okolicach miasta. Przedsięwzięcie jest rekomendowane przez zastępcę prezydenta Kielc Andrzeja Syguta. (szczegóły)

W ramach procesu edukacyjnego związanego z ochroną środowiska od strony praktycznej dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach poświęconych problematyce energii - informuje Wydział Ochrony Środowiska UM Kielce. Przedstawiony zostanie proces tradycyjny - kotłownia z paleniskami na miał węglowy oraz alternatywne możliwości pozyskiwania energii słonecznej i geotermicznej, a także automatyka w procesie jej dystrybucji. Sponsorem przedsięwzięcia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Warsztaty rozpoczną się 20 marca br. (godz. 9.00) wyjazdem spod Szkoły Podstawowej nr 19 na ul. Targowej 3.

Komisja Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Radni rozmawiali na temat bazy dla sportów zimowych oraz możliwości rozwoju istniejących tras zjazdowych i biegowych. Tematem posiedzenia były także propozycje i uwagi do przygotowywanych planów zagospodarowania przestrzennego w rejonach stoków narciarskich.

Dom Kultury "ZAMECZEK" ogłasza nabór dziewczynek od 5 do 12 lat do zespołu tańca nowoczesnego. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 24 marca /piątek/ o godz. 17.30 w siedzibie placówki przy ul. Slowackiego 23.

163 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

15.03.2006 r.

15 marca jest Światowym Dniem Praw Konsumenta.

KAMIENIEM MILOWYM W HISTORII PRAW KONSUMENTA...

było wystąpienie w Kongresie Stanów Zjednoczonych Ameryki Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. 15 marca 1962 roku przedstawił on własny projekt Ustawy o prawach konsumentów, opartych na czterech podstawowych filarach. Stwierdził w swoim wystąpieniu, że każdy konsument ma prawo do:

- bezpieczeństwa
- rzetelnej informacji
- swobody wyboru
- bycia wysłuchanym

Te bardzo uniwersalne prawa, obecnie rozbudowane, stanowią podstawę, fundament każdej polityki konsumenckiej. Na pamiątkę tego właśnie wydarzenia dzień 15 marca został ogłoszony ŚWIATOWYM DNIEM PRAW KONSUMENTA.Z tej okazji wszystkim konsumentom

życzę wyłącznie udanych transakcji; bezpiecznych produktów, niskich cen, przyjaznych sklepów, życzliwych sprzedawców, rzetelnych usługodawców i wiele satysfakcji z podejmowanych decyzji rynkowych.
Mariusz Burchart

Miejski Rzecznik Konsumentów

Centrum Integracji, Rehabilitacji i Rekreacji utworzono przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Dobra Chata" (ul. Sandomierska 126). Z zajęć organizowanych przez rehabilitanta będą mogły korzystać zarówno dzieci będące pod opieką całodobowej placówki socjalizacyjnej typu dom dziecka, jak i wchodzącej także w skład Zespołu placówki wsparcia dziennego. Otwarcie Centrum odbędzie się w czwartek o godz. 13.30.

Urząd Miasta Kielce informuje, że dziś upływa termin płatności I raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych.

Płatności w/w podatków można dokonywać:
1) w Urzędzie Miasta przy ul. Rynek 1 (w poniedziałek i czwartek - od godz. 7.30 do godz. 18.00 natomiast we wtorek, środę i piątek - od godz. 7.30 do godz. 17.00),

2) w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza nr 47 (od poniedziałku do piątku - od godz. 8.00 do godz. 18.00),

3) w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Seminaryjskiej nr 20d (od poniedziałku do piątku - od godz. 9.30 do godz. 16.30).

162 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

16.03.2006 r.

Centrum Integracji, Rehabilitacji i Rekreacji zostało dziś otwarte przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Dobra Chata" (ul. Sandomierska 126). Z zajęć organizowanych przez rehabilitanta będą mogły korzystać zarówno dzieci będące pod opieką całodobowej placówki socjalizacyjnej typu dom dziecka, jak i wchodzącej także w skład Zespołu placówki wsparcia dziennego. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli m.in. prezedstawiciele władz miasta i województwa.

Trwa XIV Tydzień Kultury Języka. Dziś ogłoszono wyniki VIII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Zespół Szkół Elektrycznych (ul. Niska 6). W Kieleckim Centrum Kultury odbyło się seminarium "Godziny pełne dramy - Drama artystyczna i jej wpływ na rozwój człowieka". (więcej)

Niebawem ruszy kolejna tura zajęć na basenie dofinansowywanych ze środków PFRON. Zapisy dla mieszkańców Kielc i powiatu prowadzić będzie Anna Sowa, odpowiedzialna za kontakty z osobami niepełnosprawnymi, która zaprasza zainteresowanych 27 marca w godzinach 12.00 -17.00 do pokoju 23 w Urzędzie Miasta Kielce przy ul. Szymanowskiego 6 (TEL. 041 36-76-528). Opłata za zajęcia, które prowadzone będą od 1 kwietnia do końca czerwca na basenie przy Szkole Podstawowej nr 25 na Osiedlu Ślichowice, wynosi 23 zł. Przy zapisie trzeba będzie okazać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.

W ramach procesu edukacyjnego związanego z ochroną środowiska od strony praktycznej dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach poświęconych problematyce energii - informuje Wydział Ochrony Środowiska UM Kielce. Przedstawiony zostanie proces tradycyjny - kotłownia z paleniskami na miał węglowy oraz alternatywne możliwości pozyskiwania energii słonecznej i geotermicznej, a także automatyka w procesie jej dystrybucji. Sponsorem przedsięwzięcia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Warsztaty rozpoczną się 20 marca br. (godz. 9.00) wyjazdem spod Szkoły Podstawowej nr 19 na ul. Targowej 3.

160 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

17.03.2006 r.

Trwa VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Zapobiegam pożarom i ostrzegam przed nimi" organizowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Dziś w ratuszu zostało nagrodzonych 12 osób, laureatów etapu miejskiego, wyłonionych 13 marca br. Dyplomy i gadżety promocyjne autorom najlepszych prac wręczyli przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP i Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Kielce. Ich grafiki i rysunki zostały przesłane do Urzędu Wojewódzkiego. Stamtąd najlepsze powędrują na finał ogólnopolski, który odbędzie się w maju br. w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Wybrane prace finałowe zostaną zamieszczone m.in. na stronie internetowej KG PSP oraz będą wykorzystane do projektowania materiałów opracowywanych przez Państwową Straż Pożarną. Celem konkursu jest przekazanie dzieciom i młodzieży zasad zachowania bezpieczeństwa pożarowego, szczególnie podczas pożarów mieszkań.

DK "Zameczek" i WDK informują, że 23 marca 2006 r. /czwartek/ o godz. 11.00 w WDK odbędą się eliminacje ćwierćfinałowe XIV Konkursu Wiedzy o Regionie Kieleckim MOJA ZIEMIA.

DK "Zameczek" i Oficyna Wydawnicza STON 2 zapraszają 21 marca br. (godz. 17.00) do "Zameczku" na wieczór wspomnień i gawęd Świętokrzyskie i Popczyńskie Pasje Bolesława Wojewódzkiego. Spotkanie zorganizowane jest w 20 rocznicę śmierci pisarza.

W ramach procesu edukacyjnego, związanego z ochroną środowiska od strony praktycznej, dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach poświęconych problematyce energii - informuje Wydział Ochrony Środowiska UM Kielce. Przedstawiony zostanie proces tradycyjny - kotłownia z paleniskami na miał węglowy oraz alternatywne możliwości pozyskiwania energii słonecznej i geotermicznej, a także automatyka w procesie jej dystrybucji. Sponsorem przedsięwzięcia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Warsztaty rozpoczną się 20 marca br. (godz. 9.00) wyjazdem spod Szkoły Podstawowej nr 19 na ul. Targowej 3.

161 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących (raport)

20.03.2006 r.

Ofertę inwestycyjną Kielc zaprezentuje Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce za pośrednictwem Roadshow Polska oraz PAIiIZ podczas międzynarodowej konferencji "Spotkanie Polski z Wielką Brytanią - Perspektywy Rozwoju Biznesu". Celem konferencji, która odbędzie się 31 marca w Londynie, jest promocja stosunków gospodarczo biznesowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Przedsięwzięcie jest skierowane do kadry kierowniczej zarówno korporacji, jak i małych i średnich przedsiębiorstw, przedstawicieli instytucji finansowych i rządowych, agencji państwowych oraz mediów. Poszczególne sesje poświęcone będą stosunkom gospodarczym Polski z Wielką Brytanią oraz możliwościom, jakie otworzyły się w poszczególnych branżach po przystąpieniu do UE. Zostaną przedstawione największe inwestycje brytyjskie na rynku polskim oraz koncepcje dalszego pozyskiwania inwestycji dla Polski. Zaprezentowana podczas ww. wydarzenia oferta "Kielce as a Perfect Business and Investment Destination" prezentuje perspektywy rozwoju Kielc oraz zachęca do napływu inwestycji zagranicznych do naszego regionu. Podkreśla główne atuty stolicy Świętokrzyskiego, którymi są: potencjał ludzki, niskie koszty pracy, lokalizacja oraz wsparcie inwestycyjne. Istotny element publikacji to, specjalnie przygotowana przez Gminę Morawica, oferta gruntów inwestycyjnych. Głównym założeniem rozpowszechnienia "Kielce as a Perfect Business and Investment Destination" w Londynie jest wypracowanie współpracy na płaszczyźnie inwestycyjnej z potencjalnymi partnerami gospodarczymi. Patronat nad konferencją objęli Ambasada RP w Londynie, PAIiIZ, Brytyjsko - Polska Izba Handlowa, Warsaw Destination Alliance oraz Związek Miast Polskich.

Wymiennikownia na Barwinku
Kotłownia na miał węglowy...

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach wzięli dziś udział w zajęciach ekoedukacyjnych. To kolejna wycieczka poświęcona zagadnieniom ochrony środowiska naturalnego ukierunkowanym na energie odnawialne i problematykę poszanowania energii. Rozpoczęła się wizytą w Przedszkolu nr 27 (przy ul. Toporowskiego 11a), gdzie znajdują się kolektory słoneczne. Następnie uczniowie zobaczyli pompy ciepła przy ul. Szczecińskiej 8 (w firmie Koplex) oraz pojechali do wymiennikowi ciepła na Barwinku i kotłowni przy ul. Hauke Bosaka. Dzieci uczyły się już rozpoznawania gatunków roślin, brały udział w akcji sadzenia drzew i krzewów, uczestniczyły w rajdach rowerowych i zajęciach terenowych. W grudniu zajęcia poświęcone były tematyce związanej z gospodarką odpadami, problematyce odzysku i ponownego przetworzenia surowców. Dzieci zapoznały się też z pracą stacji segregacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami i składowiska odpadów w Promniku. W styczniu odbyły się zajęcia poświęcone problematyce ochrony zasobów wód i ich monitoringu oraz zasadom racjonalnej gospodarki wodami podziemnymi dla zachowania ich doskonałej jakości. Uczniowie obejrzeli ujęcie wód w Zagnańsku, a także oczyszczalnię ścieków w Barczy. Sponsorem przedsięwzięcia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od dziś do 23 marca br. (w godz. 7.00 - 12.00) całkowicie zamknięta będzie ul. Radomska w rejonie budowanego wiaduktu. W czasie robót ruch tranzytowy na kierunku Warszawa - Tarnów będzie poprowadzony ulicami: Warszawską, Świętokrzyską i Al. Solidarności, natomiast na kierunku Tarnów - Warszawa w odwrotnej kolejności.

DK "Zameczek" i Oficyna Wydawnicza STON 2 zapraszają 21 marca br. (godz. 17.00) do "Zameczku" na wieczór wspomnień i gawęd Świętokrzyskie i Popczyńskie Pasje Bolesława Wojewódzkiego. Spotkanie zorganizowane jest w 20 rocznicę śmierci pisarza.

Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Radni omawiali m.in. problematykę aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych będących własnością Miasta. Tematem posiedzenia była również kwestia scalenia i podziału nieruchomości terenu Dąbrowa II i terenu objętego Zmianą Nr 21 w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego Miasta Kielce.

166 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących.(raport)

21.03.2006 r.

Od jutra ruszają prace budowlane związane z "Rewitalizacją Środmieścia Kielc - Przebudowa ul. Sienkiewicza w Kielcach od ul. Paderewskiego do ul. Żelaznej - Etap II". W pierwszej kolejności wyłączony z ruchu będzie fragment ul. Sienkiewicza obejmujący odcinek od ul. Paderewskiego do posesji Nr 61. Na pozostałym odcinku ul. Sienkiewicza (od posesji Nr 61 do ul. Żelaznej) nadal będzie odbywał się ruch kołowy.

Wniosek pt. Geopark Kielce - rewitalizacja obszarów poprzemysłowych pod potrzeby kultury, edukacji i wypoczynku złożony przez Gminę Kielce w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego został zakwalifikowany na listę rankingową, jednak z powodu niewystarczającej ilości środków wniosek nie otrzymał dofinansowania. Projekt otrzymał porównywalną ilość punktów w ocenie końcowej w stosunku do takich projektów jak: Renowacja i modernizacja zabytkowego budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czy Rewitalizacja zabytkowych budynków Muzeum - Zamku w Łańcucie. Na liście rankingowej zajął 24 miejsce ze 111 projektów aplikujących o dofinansowanie z całej Polski. Z pozyskanych z Ministerstwa Kultury informacji wynika, że w związku z olbrzymim zainteresowaniem programem, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Ujazdowski podjął działania na rzecz zwiększenia kwoty wsparcia, co pozwoliłoby na zasilenie projektów oczekujących w kolejce o dofinansowanie.

IX Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX oraz odbywające się równolegle Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - Nowa Energia rozpoczęły się dziś w Targach Kielce. Podczas targów można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i produktami z dziedziny wytwarzania, przesyłania, a także dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej, z maszynami oraz urządzeniami energetycznymi i elektroenergetycznymi, systemami informatycznymi i telekomunikacyjnymi stosowanymi w energetyce oraz metodami modernizacji istniejących sieci energetycznych. Ekspozycji towarzyszy bogaty program seminariów i konferencji branżowych, między innymi: "Ciepło z biomasy w praktyce" oraz "Energetyka jądrowa dla Polski". W tegorocznych targach, które potrwają do 23 marca biorą udział wystawcy m.in. z Niemiec, Polski, Słowacji i Szwecji. (więcej)

Zarząd transportu Miejskiego w Kielcach informuje ze od jutra wchodzi w życie Uchwała Nr LVII/1057/2006 Rady Miejskiej w Kielcach z dnia 19 stycznia br. dotycząca czasu sprzedaży biletów przez kierowców autobusowych. Uchwała ta wprowadza zapis: "bilety jednorazowe można nabywać w soboty, niedziele i święta bez ograniczeń, a w pozostałe dni z wyłączeniem sprzedaży w godzinach od 7 do 18".

Kielczanie wraz z przedstawicielami władz samorządowych budzili dziś wiosnę na miejskim deptaku podczas imprezy przygotowanej przez Radio Kielce. Można było spróbować świeżej wody z ujęć w Białogonie, którą częstowali przedstawiciele Wodociągów Kielceckich. Uczestnicy zabawy mieli także okazję obejrzeć wiosenne kwiaty na stoisku Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni.

Jutro obchodzony będzie Światowy Dzień Wody, w tym roku pod hasłem "Woda i kultura", natomiast w dniach 1- 7 kwietnia br. przypada Tydzień Ochrony Wód. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta skierował dziś do dyrektorów szkół pakiety materiałów informacyjnych dotyczących wody kieleckiej oraz wody w Europie i na świecie. Dotrą do placówek na terenie gmin: Kielce, Zagnańsk, Masłów i Sitkówka-Nowiny. Wodociągi Kieleckie, główny dostawca wody dla mieszkańców tych gmin, propagator hasła "Kielecka woda źródłem zdrowia i dobrego smaku" oraz UM Kielce zachęcają szkoły organizowania obchodów Dnia Wody 2006.

Do 30 marca można nadsyłać prace na konkurs fotograficzny "Kielce Zimą". Każdy z zainteresowanych autorów może złożyć maksymalnie 3 wcześniej niepublikowane zdjęcia, lub 3 cykle prac liczących do 5 fotografii. Prace w dowolnej fotograficznej technice mają prezentować własne, oryginalne spojrzenie na Kielce w zimowej szacie. Tematem zdjęć mogą być nie tylko budynki, architektura, przyroda naszego miasta, ale także jego mieszkańcy, zmagający się z codziennością "przysypaną śniegiem". Należy je przysyłać na adres: DŚT Pałacyk Zielińskiego, Kielce ul. Zamkowa 5. Pula nagród w konkursie wynosi 3 tys. złotych. Prace oceni profesjonalne jury w składzie: Paweł Pierściński, artysta fotografik, Marian Rumin - krytyk sztuki, dyrektor BWA i Andrzej Borys, artysta fotografik. Honorowy patronat nad konkursem, organizowanym przez DŚT Pałacyk Zielińskiego i Fundację Kultury Wici, objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

DK "Zameczek" i WDK informują, że 23 marca 2006 r. /czwartek/ o godz. 11.00 w WDK odbędą się eliminacje ćwierćfinałowe XIV Konkursu Wiedzy o Regionie Kieleckim MOJA ZIEMIA.

DK "Zameczek" i Oficyna Wydawnicza STON 2 zapraszają dziś (godz. 17.00) do "Zameczku" na wieczór wspomnień i gawęd Świętokrzyskie i Popczyńskie Pasje Bolesława Wojewódzkiego. Spotkanie zorganizowane jest w 20 rocznicę śmierci pisarza.

163 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących.(raport)

22.03.2006 r.

Dziś rozpoczęły się prace budowlane związane z "Rewitalizacją Środmieścia Kielc - Przebudowa ul. Sienkiewicza w Kielcach od ul. Paderewskiego do ul. Żelaznej - Etap II". W pierwszej kolejności z ruchu wyłączony został fragment ul. Sienkiewicza na odcinku od ul. Paderewskiego do posesji Nr 61. Na pozostałym odcinku reprezentacyjnej ulicy Kielc (od posesji Nr 61 do ul. Żelaznej) nadal odbywa się ruch kołowy.

Manewry sił porządkowych odbywały się dziś na stadionie przy ul. Ściegiennego 8. Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska oraz formacja ochrony Kolportera Korony Kielce zapoznawały się z warunkami działań podczas imprez masowych na tym nowym obiekcie. Ćwiczone były m.in. warianty ewakuacji kibiców oraz opanowanie zamieszek wszczynanych przez osoby w sektorze dla kibiców przyjezdnych. Sprawdzone zostały także możliwości współpracy z innymi służbami ratowniczymi w tym ze Strażą Pożarną. Przeprowadzone ćwiczenia i uzyskane w ich trakcie doświadczenia zostaną wykorzystane do wypracowania ostatecznego kształtu planu zabezpieczenia stadionu i jego okolic podczas zawodów sportowych.

"Kielecka woda źródłem zdrowia i dobrego smaku" - pod takim, lokalnym hasłem Wodociągi Kieleckie świętują przypadający 22 marca Światowy Dzień Wody. Został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku podczas konferencji w Rio de Janeiro, zwanej Szczytem Ziemi. Hasło tegorocznych obchodów na świecie brzmi: "Woda i Kultura". Kielce są jedynym miastem (powyżej 200 tys.) w Polsce, które ponad 70% wody podaje mieszkańcom w formie pierwotnej, niczym nieuzdatnionej i niezmienionej. Nasza woda zawiera w swoim naturalnym składzie minerały, takie jak: wapń, magnez, sód, potas, fluorki, które pozwalają zakwalifikować ją jako wodę o składzie identycznym, jak naturalne wody stołowe do codziennej konsumpcji. W skali kraju jest tylko 1% wód o takiej klasie, jak kielecka - pozyskiwana wyłącznie ze studni głębinowych, ujmowana ze skał wapiennych, dewońskich i triasowych położonych w głębi ziemi. Nasze studnie, w ujęciu w Białogonie, Zagnańsku czy w Dyminach, posiadają głębokość od 80 do 150 m. Wodociągi Kieleckie, główny dostawca wody dla mieszkańców Kielc oraz gmin Zagnańsk, Masłów i Sitkówka-Nowiny zostały sponsorem plakatu, który powstał w oparciu o pracę Bartosza Wacha z SP nr 25, który w ubiegłym roku zajął II miejsce w Gminnym i III w Wojewódzkim Konkursie "Woda Darem Natury". Z okazji Światowego Dnia Wody, a także przypadającym w dniach 1-7 kwietnia br. Tygodniem Ochrony Wód, Wodociągi Kieleckie oraz UM Kielce zachęcają szkoły do propagowania tematyki związanej z pozyskiwaniem wody pitnej i jej jakością oraz koniecznością ochrony zasobów wodnych. Informacje o przygotowanych przedsięwzięciach można przesłać na adres .  

 

więcej

 

 

Spotkanie poświęcone realizacji projektu "UrBike - rozszerzenie polityki rowerowej miast” odbędzie się jutro w Urzędzie Miasta Kielce. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie dziewięciu miast europejskich: Florencji (Włochy), Drezna (Niemcy), Frederiksbergu (Dania), Eindhoven (Holandia), Budapesztu (Węgry), Xanti (Grecja), Itoni (Cypr), Sewilli (Hiszpania) jako partnera wiodącego oraz Kielc. Projekt "UrBike - Rozszerzenie polityki rowerowej miasta” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III C Strefa Południe. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.urbike.kielce.pl

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje że dziś wchodzi w życie Uchwała Nr LVII/1057/2006 Rady Miejskiej w Kielcach z dnia 19 stycznia br. dotycząca czasu sprzedaży biletów przez kierowców autobusowych. Uchwała ta wprowadza zapis: "bilety jednorazowe można nabywać w soboty, niedziele i święta bez ograniczeń, a w pozostałe dni z wyłączeniem sprzedaży w godzinach od 7 do 18".

165 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących.(raport)

23.03.2006 r.Spotkanie poświęcone realizacji projektu "UrBike - rozszerzenie polityki rowerowej miast” odbyło się dziś w Urzędzie Miasta Kielce. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie dziewięciu miast europejskich: Florencji (Włochy), Drezna (Niemcy), Frederiksbergu (Dania), Eindhoven (Holandia), Budapesztu (Węgry), Xanti (Grecja), Itoni (Cypr), Sewilli (Hiszpania) jako partnera wiodącego oraz Kielc. Projekt "UrBike - Rozszerzenie polityki rowerowej miasta” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III C Strefa Południe. Dyskusja poświęcona była przypomnieniu podstawowych celów projektu, przedstawieniu dotychczasowych rezultatów projektu i realizacji zadań do wykonania w roku bieżącym. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.urbike.kielce.pl


Dziś i w piątek (10.00-14.00) w Urzędzie Miasta (Rynek 1) Policja wydaje odblaskowe naklejki w ramach programu "Stop 24", który ma zapobiegać kradzieżom samochodów. Jego istotą jest oznakowanie pojazdów, których właściciele deklarują, iż z reguły nie jeżdżą nimi w godzinach nocnych (24.00-4.00). Jeśli Policja zauważy tak oznakowany samochód między wyznaczonymi godzinami będzie to sygnał, że mógł zostać skradziony i zostanie on skontrolowany. Naklejki wydawane są za darmo. Program "Stop 24" jest wpisany do przyjętej przez prezydenta Kielc oraz Komendanta Miejskiego Policji Strategii Bezpieczeństwa "Służyc i Chronić".

Kolejne spotkanie na temat programu praktyk studenckich "Cień Menedżera" organizowanych przez Stowarzyszenie Autokreacja odbędzie się 28 marca (wtorek) o godz. 12.00 w Auli Głównej Wydziału Administracji i Zarządzania Akademii Świętokrzyskiej. Będzie ono miało na celu przedstawienie młodzieży studenckiej możliwości odbycia praktyk w ramach programu w ponad 220 firmach i instytucjach z 68 miast, które zaoferowały łącznie 1450 miejsc oraz korzyści z nich płynących. W dalszej części studenci poznają tajniki rekrutacji oraz skuteczne sposoby aplikacji i autoprezentacji, które w swojej prezentacji przedstawi partner programu "Cień Menedżera" odpowiedzialny za selekcję kandydatów - Adecco. Na terenie województwa świętokrzyskiego 17 miejsc praktyk zaoferowały takie firmy i instytucje jak: Altar sp. z o.o., Barlinek S.A., Cersanit S.A., Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii sp. z o.o., Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Kielce oraz Targi Kielce sp. z o.o. Honorowy patronat nad VII edycją programu objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz zastępca prezydenta Kielc. 17 kwietnia 2006 r. mija termin składania aplikacji dla studentów, która odbywa się przez stronę internetową www.cm.iblf.pl

Komisja Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w siedzibie Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji (ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 65). Tematem posiedzenia była realizacja zadań placówki w kontekście pomocy dzieciom i rodzinie (budżet, stan zatrudnienia, działalność merytoryczna m.in. rola pedagogów środowiskowych, plany rozwojowe). Radni zajmowali się także opiniowaniem projektów uchwał.

172 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących.(raport)

24.03.2006 r.

Ogólnopolski Dzień Sterylizacji Zwierząt przypada na dzień 27 marca. Kielecką akcję prowadzi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt oraz Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Sterylizacja i kastracja są najskuteczniejszą metodą zapobiegania bezdomności zwierząt. Obchody mają na celu uświadomienie wszystkim odpowiedzialnym opiekunom psów i kotów, że dzięki sterylizacji zapobiegamy nadmiernemu rozmnażaniu, a tym samym bezdomności. Miłe i kochane szczenięta czy kocięta dorastają i mają potomstwo. Część z nich trafia na ulicę lub do schroniska. Oprócz przedłużania życia, zabieg sterylizacji zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę nowotworową, przeciwdziała schorzeniom prostaty, a zwierzęta stają się bardziej łagodne i posłuszne. Każde zwierzę zakupione w kieleckim schronisku można poddać bezpłatnemu zabiegowi sterylizacji. Wszystkich właścicieli psów lub opiekunów bezdomnych kotów, zainteresowanych uzyskaniem talonu na bezpłatną sterylizację prosimy o kontakt z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami przy ulicy Ponurego Piwnika 49 (tel. 0660-365-640) lub w każdy czwartek w godzinach od 15 do 17 w budynku Urzędu Miasta Kielce przy ulicy Szymanowskiego 6 (tel. 041-36-76-530). Wszelkie niezbędne informacje można również otrzymać w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt pod numerem telefonu 041-361-67-24.

Dom Środowisk Twórczych zaprasza w niedzielę (26 marca, godz. 17.00) na "Wielkopostne spotkanie z poezją księdza Jana Twardowskiego". Gościem specjalnym będzie aktor Jan Nowicki, który przeczyta wiersze ks. Twardowskiego. Atrakcją będą także koncerty grup: "Są Gorsi" i "Little Egoist" Marka Stryszowskiego. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w siedzibie placówki przy ul. Zamkowej 5.

Dziewiętnaście gimnazjów z terenu województwa świętokrzyskiego wzięło wczoraj udział w eliminacjach XIV Konkursu Wiedzy o Regionie Kieleckim "Moja Ziemia". Do półfinału, który odbędzie się na początku kwietnia zakwalifikowało się dwanaście najlepszych zespołów, w tym drużyny z trzech gimnazjów: nr 15, im. Jadwigi Królowej oraz 9 w Kielcach. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są Dom Kultury "Zameczek" i WDK w Kielcach. Uczestnicy półfinałów i finału zostaną nagrodzeni sprzętem sportowym i turystycznym. Dwie najlepsze szkoły: z Kielc oraz z województwa świętokrzyskiego, otrzymają Nagrodę Główną, jaką jest komputer multimedialny, ufundowany przez prezydenta Kielc (dla szkoły kieleckiej) i wojewodę świętokrzyskiego (dla szkoły z regionu). Finał "Mojej Ziemi” odbędzie się 21 kwietnia 2006 r. o godz. 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury. (wyniki)

Formacja tańca break dance "BROKEN GLASS II" reprezentująca Dom Kultury "Zameczek" oraz miasto Kielce odniosła kolejny sukces. Na rozegranych w Warszawie zawodach "CHECK THE FLOW", o randze Mistrzostw Polski, ekipa w składzie: Vasquez, Jasu, Sancho, Rudy, Kamil oraz Stinky zajęła trzecie miejsce. W zawodach uczestniczyły 34 formacje z całej Polski. W kolejnych pojedynkach nasza ekipa pokonała zespoły: "CRAZY NASA" z Koszalina, "WHSB" z Białegostoku oraz "FUNKY TRIP" z Kędzierzyna. W półfinale lepszy okazał się skład "KOW" z Warszawy. Głównymi oceniającymi w konkursie byli znani na całym świecie, tancerze legendarnej grupy "GHOST CREW" z Finlandii - ATA i TAYA.

Klub Miłośników Geologii, działający przy Geoparku Kielce, zaprasza na wystawę części swoich zbiorów, pod tytułem "Minerały świata". Okazy geologiczne, zebrane przez członków klubu prezentowane są od dziś w Kieleckim Centrum Kultury, przy głównym wejściu. Wystawiona kolekcja została uhonorowana przez jury XXXVIII Ogólnopolskiej Giełdy Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, wyróżnieniem za prezentację i duże walory dydaktyczne. Wystawa czynna będzie do 25 kwietnia b.r. W przygotowaniu kolejna ekspozycja poświęcona bardzo popularnym ostatnio krzemieniom świętokrzyskim.

171 osób skorzystało minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących.(raport)
27.03.2006 r.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Lotnisko Kielce spółka z o.o. w Masłowie wyraziło dziś zgodę na zbycie wszystkich, tj. 480 udziałów Miasta Kielce w tej spółce. Prawo pierwszeństwa ich nabycia posiadają dotychczasowi wspólnicy - województwo świętokrzyskie, Starostwo Powiatowe, Gmina Masłów i Areoklub Kielecki. Tym samym Miasto Kielce, zgodnie z wolą Rady Miejskiej, wystąpi z tej spółki.Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedsiębiorcę wysyłającego konsumentom niezamówioną korespondencję z logo EFS Ekspedycja i obiecującego wysokie wygrane.
Nieuczciwe praktyki polegają na wysyłaniu niezamówionych przez konsumentów formularzy zatytułowanych Zamówienie o Dostawie. Adresaci są informowani o wygraniu telewizora określonego nazwą Grunnding o wartości 8,4 tys. zł, który stanowi premię w programie sponsorowanego marketingu. Według zapewnienia przedsiębiorcy - wszystkie koszty mają być przerzucone na sponsora (nie wymieniono przy tym jego nazwy). Adresat powinien jedynie opłacić - jak zaznaczono w liście: symboliczne koszty transferu w wysokości 99,00 zł, które spowodują natychmiastową ekspedycję Twojej przesyłki.
W kierowanych do konsumentów listach spółka korzysta z dwóch innych nazw: Pacific NSE Ltd - Shannon - IRL (Irlandia) oraz D2M. Pierwszy z podmiotów podaje na formularzach adres ul. Oraczewska 12, 58-397 Konków. Przy czym, w rzeczywistości nie istnieje taka ani miejscowość. ani kod pocztowy. D2M zaleca wysyłkę formularza na adres: SPI FR 007, CH-1211 Jura. Sugeruje to, że korespondencja jest wysyłana do Szwajcarii, choć faktycznie kod pocztowy nie odpowiada nazwie miejscowości.
Umieszczone na listach logo i nazwa spółki EFS Ekspedycja oraz szata graficzna do złudzenia przypominają korespondencję dostarczaną przez jedną z legalnie działających spółek kurierskich. Wrażenie oficjalnej korespondencji wywołują ponadto zwroty używane w listach, jakoby wartość przesyłki była sprawdzona i potwierdzona, zaś adresata określa się mianem potwierdzonego beneficjenta.
Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji powyższe praktyki są niezgodne z prawem. Wszczynanie postępowań przeciwko ww. przedsiębiorcom jest jednak utrudnione ze względu na fakt, że często zmieniają oni swoje siedziby. Część z nich natomiast zarejestrowało swoją działalność za granicą. Na podstawie zawiadomień kierowanych przez spółkę do konsumentów nie jest możliwe ustalenie podmiotu, przeciwko któremu można wszcząć postępowanie.
W związku z powyższym Urząd skierował do prokuratury wniosek o ustalenie danych podmiotu wysyłającego nielegalną korespondencję i przeanalizowanie jego działań pod kątem naruszenia kodeksu karnego. W szczególności możliwe jest popełnienie oszustwa na niekorzyść słabszych uczestników rynku.
Urząd przypomina konsumentom, by zwracali szczególną uwagę na nierzetelne usługi oferowane przez innych przedsiębiorców. W szczególności dotyczy to działań spółki Integra Direct, która w Polsce działa pod takimi nazwami, jak: Międzynarodowa Federacja Przekazywania Wygranych, Vegas, Alladyn oraz Travel4Life.

Dziś już po raz 45 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Teatr Dramatyczny im. Stefana Żeromskiego zaprasza (godz. 19.00) na premierowy spektakl sztuki Jana Krzysztofczyka - "Kłopot Pana Boga", w reżyserii Piotra Szczerskiego, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI - UNESCO) 27 marca 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 r.

Kolejne spotkanie na temat programu praktyk studenckich "Cień Menedżera" organizowanych przez Stowarzyszenie Autokreacja odbędzie się jutro o godz. 12.00 w Auli Głównej Wydziału Administracji i Zarządzania Akademii Świętokrzyskiej. Będzie ono miało na celu przedstawienie młodzieży studenckiej możliwości odbycia praktyk w ramach programu w ponad 220 firmach i instytucjach z 68 miast, które zaoferowały łącznie 1450 miejsc oraz korzyści z nich płynących. W dalszej części studenci poznają tajniki rekrutacji oraz skuteczne sposoby aplikacji i autoprezentacji, które w swojej prezentacji przedstawi partner programu "Cień Menedżera" odpowiedzialny za selekcję kandydatów - Adecco. Na terenie województwa świętokrzyskiego 17 miejsc praktyk zaoferowały takie firmy i instytucje jak: Altar sp. z o.o., Barlinek S.A., Cersanit S.A., Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii sp. z o.o., Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Kielce oraz Targi Kielce sp. z o.o. Honorowy patronat nad VII edycją programu objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz zastępca prezydenta Kielc. 17 kwietnia 2006 r. mija termin składania aplikacji dla studentów, która odbywa się przez stronę internetową www.cm.iblf.pl

27 marca jest Ogólnopolskim Dniem Sterylizacji Zwierząt. Kielecką akcję prowadzi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt oraz Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Sterylizacja i kastracja są najskuteczniejszą metodą zapobiegania bezdomności zwierząt. Obchody mają na celu uświadomienie wszystkim odpowiedzialnym opiekunom psów i kotów, że dzięki sterylizacji zapobiegamy nadmiernemu rozmnażaniu, a tym samym bezdomności. Miłe i kochane szczenięta czy kocięta dorastają i mają potomstwo. Część z nich trafia na ulicę lub do schroniska. Oprócz przedłużania życia, zabieg sterylizacji zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę nowotworową, przeciwdziała schorzeniom prostaty, a zwierzęta stają się bardziej łagodne i posłuszne. Każde zwierzę zakupione w kieleckim schronisku można poddać bezpłatnemu zabiegowi sterylizacji. Wszystkich właścicieli psów lub opiekunów bezdomnych kotów, zainteresowanych uzyskaniem talonu na bezpłatną sterylizację prosimy o kontakt z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami przy ulicy Ponurego Piwnika 49 (tel. 0660-365-640) lub w każdy czwartek w godzinach od 15 do 17 w budynku Urzędu Miasta Kielce przy ulicy Szymanowskiego 6 (tel. 041-36-76-530). Wszelkie niezbędne informacje można również otrzymać w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt pod numerem telefonu 041-361-67-24.


Wydawnictwo Fabryka Wici zaprasza do konkursu na projekty pocztówek. Najlepsze prace będą wydane i bezpłatnie kolportowane w sieci ekspozytorów Wici w najbardziej uczęszczanych miejscach Kielc (centrach kultury, kinach, pubach, kawiarniach, hotelach). W konkursie może wziąć udział każdy, kto potrafi przygotować ciekawy i efektowny projekt pocztówki. Technika i tematyka prac jest dowolna (musi dać się przełożyć na pocztówkę o wymiarach 100x150 mm, rozdzielczość prac w formacie cyfrowym: 300 dpi). Prace i pytania dotyczące konkursu można nadsyłać mailem na adres: lub pocztą na adres: Fabryka Wici, Baza Zbożowa, 25-416 Kielce, ul. Zbożowa 4 z dopiskiem "Konkurs Wici".

Do 30 marca można nadsyłać prace na konkurs fotograficzny "Kielce Zimą". Każdy z zainteresowanych autorów może złożyć maksymalnie 3 wcześniej niepublikowane zdjęcia, lub 3 cykle prac liczących do 5 fotografii. Prace w dowolnej fotograficznej technice mają prezentować własne, oryginalne spojrzenie na Kielce w zimowej szacie. Tematem zdjęć mogą być nie tylko budynki, architektura, przyroda naszego miasta, ale także jego mieszkańcy, zmagający się z codziennością "przysypaną śniegiem". Należy je przysyłać na adres: DŚT Pałacyk Zielińskiego, Kielce ul. Zamkowa 5. Pula nagród w konkursie wynosi 3 tys. złotych. Prace oceni profesjonalne jury w składzie: Paweł Pierściński, artysta fotografik, Marian Rumin - krytyk sztuki, dyrektor BWA i Andrzej Borys, artysta fotografik. Honorowy patronat nad konkursem, organizowanym przez DŚT Pałacyk Zielińskiego i Fundację Kultury Wici, objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

172 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących.(raport)28.03.2006 r.

W ciągu doby (27/28 marca) sytuacja na rzekach przepływających przez miasto Kielce utrzymywała się w normie. Na zbiorniku w Cedzynie wprowadzono całodobowy dyżur ze względu na kruszenie się kry i podnoszenie się poziomu wody. Aktualnie przybór wody na zbiorniku w Cedzynie jest umiarkowany i wynosi 25 cm na dobę. W przypadku wystąpienia przyboru wody w ilości 25 cm na 12 godzin ze zbiornika będzie zwiększony odpływ, co może utrudnić komunikację na ul. Zielnej, jednak nie zagrozi zabudowaniom znajdującym się przy tej ulicy. Na pozostałych rzekach woda podniosła się średnio o 40 cm. Jeżeli zapowiadany na dziś opad deszczu przekroczy 5 mm na m2 w ciągu godziny, wówczas można spodziewać się że rzeki Bobrza, Silnica i Sufraganiec mogą wystąpić z brzegów na terenach najniżej położonych (łąki, pastwiska, doliny rzeczne).

XI Targi Edukacyjne EDUKACJA (29-31.III) rozpoczną się jutro o godz. 10.00 w siedzibie Targów Kielce. W halach TK swoją ofertę przedstawi ponad 100 wystawców z kraju. Prezentowane będą m.in. podręczniki i książki przeznaczone dla wszystkich poziomów nauczania, pomoce naukowe, gry edukacyjne, programy multimedialne, artykuły szkolne i biurowe oraz opracowania metodyczne. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program spotkań autorskich, konferencji i seminariów poświęconych szeroko rozumianej tematyce edukacji oraz promocji nowych wydawnictw. Dodatkową atrakcją będzie ściana wspinaczkowa obsługiwana przez specjalistów. Ekspozycja czynna będzie do 31 marca br. (więcej)Komisja Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Radni omówili m.in. realizację założeń polityki fiskalnej Miasta, wraz z informacją za 2005 rok nt. udzielanych ulg, umorzeń i odroczeń płatności podatków i opłat lokalnych, stanu zadłużeń i ich windykacji. Tematem była także ocena gospodarki mieniem nieruchomym gminy za 2005 rok. W Urzędzie Miasta spotkała się także Komisja Rewizyjna RM. Na posiedzeniu wyjazdowym zebrała się dziś Komisja Sportu i Turystyki (Klub Olimpijczyka, ul. Żytnia 1). Tematem dyskusji było szkolenie młodzieży w klubach oraz stan obiektów sportowych.

Spotkanie na temat programu praktyk studenckich "Cień Menedżera" organizowanych przez Stowarzyszenie Autokreacja odbyło się dziś w Auli Głównej Wydziału Administracji i Zarządzania Akademii Świętokrzyskiej. Miało ono na celu przedstawienie młodzieży studenckiej możliwości odbycia praktyk w ramach programu w ponad 220 firmach i instytucjach z 68 miast, które zaoferowały łącznie 1450 miejsc oraz korzyści z nich płynących. Studenci poznali także tajniki rekrutacji oraz skuteczne sposoby aplikacji i autoprezentacji, które w swojej prezentacji przedstawi partner programu "Cień Menedżera" odpowiedzialny za selekcję kandydatów - Adecco. Na terenie województwa świętokrzyskiego 17 miejsc praktyk zaoferowały takie firmy i instytucje jak: Altar sp. z o.o., Barlinek S.A., Cersanit S.A., Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii sp. z o.o., Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Kielce oraz Targi Kielce sp. z o.o. Honorowy patronat nad VII edycją programu objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz zastępca prezydenta Kielc. 17 kwietnia 2006 r. mija termin składania aplikacji dla studentów, która odbywa się przez stronę internetową www.cm.iblf.pl

172 osoby skorzystały minionej nocy z pomocy kieleckich placówek dla bezdomnych i potrzebujących. (raport)

29.03.2006 r.

Trwają przygotowania do uroczystego otwarcia stadionu przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. Obecnie prowadzone są prace związane z zainstalowaniem m.in. tuneli dla zawodników, bramek i siatek zabezpieczających. Montowane są także tablice wyników oraz układana kostka brukowa na parkingu i chodniku. -Przyznam, że budowa stadionu była jak przejście przez Morze Czerwone. Patrząc dziś na tę inwestycję, nie mogę uwierzyć, że udało nam się ją skończyć - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Kielc. - Nie obyło się bez kłopotów, jak chociażby konieczność wymiany murawy na płycie boiska, ale pokonaliśmy je. Potwierdza się fakt, jak ważne jest podpisywanie umów na realizację przedsięwzięcia z profesjonalistami - podkreślił Wojciech Lubawski. Nowy stadion w Kielcach pomieści 15.550 widzów, ma dwukondygnacyjne, zadaszone trybuny, boisko główne z podgrzewaną płytą o wymiarach 105x68 m, oświetlenie 1411 luksów (norma UEFA), pełne zaplecze dla kibiców, profesjonalne nagłośnienie oraz boisko treningowe. Dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu, każdy kibic będzie w razie potrzeby zidentyfikowany. Uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie nowego obiektu odbędzie się w najbliższą sobotę (1 kwietnia) o godz. 19.00. W wydarzeniu tym wezmą udział m.in. Minister Sportu Tomasz Lipiec oraz przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa. O godz. 19.30 zabrzmi pierwszy gwizdek sędziego, rozpoczynający mecz pomiędzy Kolporterem Koroną Kielce i Zagłębiem Lubin. - Trzymam kciuki, żeby wszystko się udało - mówi prezydent Kielc.Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w mieście uległa stabilizacji. Głównym problemem staje się w tej chwili zbiornik wodny w Cedzynie, który w ciągu półtorej doby wypełnił się całkowicie. W ciągu 12 godzin na zbiorniku przybyło 80 cm wody. W takiej sytuacji w godzinach nocnych wystąpiła konieczność przygotowania zabudowań przy ul. Zielnej do ewakuacji. Zostało już zabezpieczone mienie w dwóch najbardziej zagrożonych posesjach. Przy dalszym przyborze wody na zbiorniku istnieje duże prawdopodobieństwo ewakuowania ludzi tam zamieszkujących. Na pozostałych rzekach sytuacja na razie jest stabilna. Silnica w ciągu 12 godzin opadła o 30 cm, natomiast na Bobrzy i Sufragańcu w godzinach popołudniowych spodziewana jest główna fala powodziowa. Nie powinna ona zagrozić osobom zamieszkującym w okolicach tych rzek, z wyjątkiem posesji położonych przy ul. Za Walcownią i Pańskiej oraz ul. Podlasie. Na terenie miasta zanotowano dwa przypadki podtopienia posesji.

- Do końca czerwca powinna zapaść decyzja w sprawie lokalizacji Lotniska Kielce - zapowiedział Wojciech Lubawski, który wczoraj rozmawiał na ten temat z fachowcami. Rozpatrywane są dwa miejsca: Obice w gminie Morawica i Rykoszyn w gminie Piekoszów. - Obie lokalizacje mają swoje wady i zalety. W tej chwili dużo zależy od aktywności samych gmin - dodał prezydent.

Spotkanie poświęcone przyszłości kieleckiego dworca PKP oraz dworców w Gdyni i Katowicach odbywa się dziś w Warszawie. Biorą w nim udział władze PKP, potencjalni inwestorzy, zainteresowani dzierżawą obiektów, a także samorządowcy. Kielce reprezentuje zastępca prezydenta, Marian Parafiniuk.

Złożony został wniosek o pozwolenie na budowę hali targowej przy ul. Planty - poinformował dziś prezydent Kielc. - Pracujemy nad tym, aby na czas budowy zarezerwować handlującym tam kupcom jakieś miejsce czasowe, by mogli pracować. Obiekt będzie bardzo ładny, klimatyzowany. Jestem przekonany, że to przykład jak można w cywilizowanych warunkach konkurować z hipermarketami - dodał W. Lubawski.

XI Targi Edukacyjne EDUKACJA (29-31.III) rozpoczęły się dziś w siedzibie Targów Kielce. W halach TK swoją ofertę przedstawia ponad 100 wystawców z kraju. Prezentowane są m.in. podręczniki i książki przeznaczone dla wszystkich poziomów nauczania, pomoce naukowe, gry edukacyjne, programy multimedialne, artykuły szkolne i biurowe oraz opracowania metodyczne. Wystawie towarzyszy bogaty program spotkań autorskich, konferencji i seminariów poświęconych szeroko rozumianej tematyce edukacji oraz promocji nowych wydawnictw. Dodatkową atrakcją jest ściana wspinaczkowa obsługiwana przez specjalistów. Ekspozycja czynna będzie do 31 marca br.

Prapremiera widowiska pt. "Pasja", stworzonego przez Kielecki Teatr Tańca, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, chór "Fermata" oraz Kieleckie Centrum Kultury odbędzie się 12 kwietnia (Wielka Środa) o godz. 18.00 na Dużej Scenie KCK. Autorem tekstów jest Henryk Jachimowski, muzykę skomponował Paweł Łukomiec, scenariusz i choreografię opracowali Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak (zagra Judasza). W spektaklu udział wezmą Justyna Steczkowska, która wyśpiewa partie Marii Magdaleny i Andrzej Piaseczny - użyczy głosu Judaszowi. Rolę Marii Magdaleny wytańczy Ewelina Kubot, Jezusa zagra Michał Oska, a Maryję - Anna Budnicka.

Wydawnictwo Fabryka Wici zaprasza do konkursu na projekty pocztówek. Najlepsze prace będą wydane i bezpłatnie kolportowane w sieci ekspozytorów Wici w najbardziej uczęszczanych miejscach Kielc (centrach kultury, kinach, pubach, kawiarniach, hotelach). W konkursie może wziąć udział każdy, kto potrafi przygotować ciekawy i efektowny projekt pocztówki. Technika i tematyka prac jest dowolna (musi dać się przełożyć na pocztówkę o wymiarach 100x150 mm, rozdzielczość prac w formacie cyfrowym: 300 dpi). Prace i pytania dotyczące konkursu można nadsyłać mailem na adres:  lub pocztą na adres: Fabryka Wici, Baza Zbożowa, 25-416 Kielce, ul. Zbożowa 4 z dopiskiem "Konkurs Wici".

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że 1kwietnia od godz. 15.00 do odwołania, w związku z odbywającym się meczem piłkarskim Kolporter Korona Kielce - Zagłębie Lubin, nastąpi zmiana organizacji ruchu w rejonie ul. Ściegiennego, Gagarina, AL. Legionów dla linii Nr 2, 4, 6, 27, 30, 34, 41, 44. (więcej)

Podpisanie umowy na budowę...
"Pierwsza łopata" na budowie...
28.11.2005 r. - Po raz...
Wizyta Ministra Sportu...

31.03.2006 r.

Stadion piłkarski w Kielcach, najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, zostanie jutro oficjalnie otwarty. Przy ul. Ściegiennego trwają ostatnie przygotowania do uroczystości, w której wezmą udział: Minister Sportu Tomasz Lipiec, parlamentarzyści, władze miasta i regionu, przedstawiciele duchowieństwa, mediów oraz kibice. Obiekt zaprojektowali architekci Jacek Kwieciński i Tomasz Kosma Kwieciński z warszawskiej spółki ATJ Architekci. Generalnym wykonawcą została, wyłoniona w przetargu, Skanska S.A. Odział Exbud Budownictwo. Umowa na budowę stadionu została podpisana 28.10.2004 r. w Urzędzie Miasta Kielce przez Wojciecha Dębskiego, dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Romana Mikinię, dyrektora Skanska S.A. Odddział Exbud Budownictwo w Kielcach. Budowę obiektu rozpoczęto symbolicznym wbiciem łopaty w dniu 22.XI.2004 r. W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda Włodzimierz Wójcik, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, parlamentarzyści, radni miejscy, przedstawiciele firmy Skanska S.A., władze Kolportera Korony oraz piłkarze kieleckiej "jedenastki" i kibice piłki nożnej w naszym mieście. W marcu br. MOSiR podpisał umowę z Klubem Sportowym Korona Kielce, który przez najbliższe pięć lat będzie dzierżawcą stadionu. Kolporter będzie korzystał z obiektu przez 70 godzin miesięcznie, zaś pozostały czas wykorzysta MOSiR. Stadion w Kielcach pomieści 15.550 widzów, ma dwukondygnacyjne, zadaszone trybuny, boisko główne z podgrzewaną płytą o wymiarach 105x68 m, oświetlenie 1411 luksów (norma UEFA), pełne zaplecze dla kibiców, profesjonalne nagłośnienie oraz boisko treningowe. Dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu, każdy kibic będzie w razie potrzeby zidentyfikowany. - Stadion będzie kosztował 48 mln zł, z czego Miasto zapłaci 26 mln. Jestem przekonany, że obiekt wybudowaliśmy po gospodarsku - mówi prezydent Kielc. Od całkowitych kosztów inwestycji odejdą środki pozyskane z zewnątrz: dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 7 mln zł (z czego -1 mln Euro, tj. 3 mln 834 zł - z UE oraz około 3,3 mln zł - współfinansowanie ze środków Budżetu Państwa), przeszło 6 mln zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz podatek VAT, w wysokości około 9 mln zł, który zostanie zwrócony do miejskiej kasy. Uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie nowego obiektu odbędzie się jutro (1 kwietnia) po godz. 19.00. O godz. 19.30 zabrzmi pierwszy gwizdek sędziego, rozpoczynający mecz pomiędzy Kolporterem Koroną Kielce i Zagłębiem Lubin. - Trzymam kciuki, żeby wszystko się udało - mówi prezydent Kielc. Konfrontacja "Korony" z "Zagłębiem" zapowiada się bardzo interesująco. Smaczku tej rywalizacji dodaje fakt, że podopieczni trenera Franciszka Smudy wyeliminowali kielczan z Pucharu Polski. W krótkim czasie będzie to już trzecia potyczka obu zespołów.Program uroczystości
18.25 - 19.10 - rozgrzewka piłkarzy
19.12 - hymn państwowy
19.14 - 19.18 - okolicznościowe wystąpienia prezydenta Kielc, Ministra Sportu, prezesa Kolporter Holding
19.18 - przecięcie wstęgi - wyjście zawodników - utwór "Final countdown"
19.20 - 19.25 - poświęcenie stadionu
19.30 - mecz

Więcej informacji o stadionie piłkarskim na stronach: www.mosir.strefa.plwww.skanska.pl 

Pliki do pobrania

- wypowiedź prezydenta Kielc

- ciekawostki o stadionie

"Kielce pokazały kierunek" - to tytuł artykułu o kieleckim stadionie piłkarskim na sportowych stronach dzisiejszego wydania "Życia Warszawy". (więcej)

"Dziękuję Wam za postawę i życzę szybkiego powrotu do zdrowia" - powiedział Wojciech Lubawski, który odwiedził dziś funkcjonariuszy Policji przebywających w szpitalu MSWiA w Kielcach. Policjanci byli wśród uczestników wczorajszej akcji ewakuacji mieszkańców podczas pożaru, który wybuchł w jednym z bloków w centrum Kielc. Pomocy medycznej udzielono 16 funkcjonariuszom, a trzech z nich jest nadal hospitalizowanych. Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przeprowadzają dziś rozmowy z poszkodowanymi w pożarze osobami w celu rozeznania sytuacji i określenia potrzeb oraz form pomocy, jakiej trzeba będzie udzielić. W razie potrzeby wsparcia udzielają także psychologowie.

Ofertę inwestycyjną Kielc zaprezentuje dziś w Londynie Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce za pośrednictwem Roadshow Polska oraz PAIiIZ podczas międzynarodowej konferencji "Spotkanie Polski z Wielką Brytanią - Perspektywy Rozwoju Biznesu". Celem konferencji jest promocja stosunków gospodarczo biznesowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Przedsięwzięcie jest skierowane do kadry kierowniczej zarówno korporacji, jak i małych i średnich przedsiębiorstw, przedstawicieli instytucji finansowych i rządowych, agencji państwowych oraz mediów. Poszczególne sesje poświęcone będą stosunkom gospodarczym Polski z Wielką Brytanią oraz możliwościom, jakie otworzyły się w poszczególnych branżach po przystąpieniu do UE. Zostaną przedstawione największe inwestycje brytyjskie na rynku polskim oraz koncepcje dalszego pozyskiwania inwestycji dla Polski. Zaprezentowana podczas ww. wydarzenia oferta „Kielce as a Perfect Business and Investment Destination” prezentuje perspektywy rozwoju Kielc oraz zachęca do napływu inwestycji zagranicznych do naszego regionu. Podkreśla główne atuty stolicy Świętokrzyskiego, którymi są: potencjał ludzki, niskie koszty pracy, lokalizacja oraz wsparcie inwestycyjne. Istotny element publikacji to, specjalnie przygotowana przez Gminę Morawica, oferta gruntów inwestycyjnych. Głównym założeniem rozpowszechnienia "Kielce as a Perfect Business and Investment Destination" w Londynie jest wypracowanie współpracy na płaszczyźnie inwestycyjnej z potencjalnymi partnerami gospodarczymi. Patronat nad konferencją objęli Ambasada RP w Londynie, PAIiIZ, Brytyjsko - Polska Izba Handlowa, Warsaw Destination Alliance oraz Związek Miast Polskich.

Miejski Zarząd Dróg informuje o zmianach w organizacji ruchu kołowego w rejonie stadionu przy ul. Ściegiennego obowiązującej w dniach rozgrywania meczów piłkarskich i odbywania się innych imprez na nowym stadionie. (więcej)

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że 1 kwietnia od godz. 15.00 do odwołania, w związku z odbywającym się meczem piłkarskim Kolporter Korona Kielce - Zagłębie Lubin, nastąpi zmiana organizacji ruchu w rejonie ul. Ściegiennego, Gagarina, AL. Legionów dla linii Nr 2, 4, 6, 27, 30, 34, 41, 44. (więcej)

Realizacja zadań wynikająca z zakresu działań obrony cywilnej powiatów i gmin była tematem dzisiejszego spotkania w ratuszu. W naradzie uczestniczyło blisko 60 przedstawicieli kieleckich zakładów pracy objętych pierwszą grupą powiadamiania w systemie alarmowania. Organizatorem spotkania był Wydział Zarządzania Kryzysowego UM Kielce.

Za indywidualność Festiwalu "Scena dla Ciebie 2006" jury uznało zespół "Wszystko Jasne", przyznając wykonawcy GRAND PRIX Festiwalu. Wczoraj odbył się Koncert Finałowy VIII edycji tego Festiwalu, zorganizowany przez Dom Kultury "Zameczek” przy współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. W konkursie wzięła udział młodzież gimnazjalna, szkół średnich oraz studenci z całego województwa świętokrzyskiego. Jury oceniło prezentacje wszystkich finalistów w kategoriach: wokaliści (11 prezentacji), instrumentaliści (6 prezentacji), zespoły muzyczne (6 prezentacji) i postanowiło przyznać nagrody następującym wykonawcom:
- w kategorii soliści:
I miejsce Dagmara Staniek
II miejsce Olga Matuszewska
III miejsce Kwartet "Allegro"

- w kategorii instrumentaliści:
I miejsce Kwartet Gitarowy
II miejsce Mateusz Marzec
III miejsce Mateusz Ziółkowski

- w kategorii zespoły muzyczne:
I miejsce "SOFT LIE"
II miejsce "ECRU"
III miejsce "MONOFONIC"


Ponadto Jury wyróżniło następujących wykonawców:
- w kategorii soliści: Dominik Skrzyniarz, Inga Gozdur
- w kategorii instrumentaliści: Michał Krzemiński, Zespół Instrumentalny "COCOFONIA"
- w kategorii zespoły: "ADRENALINA", "MŁODE ORŁY"Jury
1. Danuta Parol - dziennikarka "Echa Dnia"
2. Barbara Sipa - dziennikarka TVP 3 Kielce
3. Marcin Janaszek - dziennikarz Redakcji Muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach
4. Krzysztof Szmidt - muzyk - Zespół ANKH
5. Teresa Wołczyk-Rosołowska - dyrektor D.K. "ZAMECZEK"
6. Teresa Orlikowska - instruktor D.K. "ZAMECZEK" (sekretarz jury)
Dom Kultury "Zameczek" w Kielcach dziękuje fundatorom nagród dla laureatów VIII edycji Festiwalu "Scena dla Ciebie - 2006": prezydentowi Kielc - Wojciechowi Lubawskiemu, wojewodzie świętokrzyskiemu - Grzegorzowi Banasiowi, Polskiemu Radiu Kielce, Centrum Muzycznemu "Vanax", Echu Investment, Agencji Reklamowo - Wydawniczej "Mediateka", Kwartalnikowi Muzycznemu "Ferment", Zakładowi Cukierniczemu "Banatkiewicz", MAC Edukacji, Wydawnictwom Szkolnym i Pedagogicznym oraz patronom medialnym: Polskiemu Radiu Kielce SA, "Echu Dnia", TVP 3 Kielce, Świętokrzyskiemu Magazynowi Kulturalno- Artystycznemu "Dedal", Kwartalnikowi Muzycznemu "Ferment", Świętokrzyskiemu Kwartalnikowi Edukacyjno-Krajoznawczemu "Nasza Baba Jaga".

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności