Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Archiwum aktualności - maj 2009

29.05.2009 r.

Drużyna Vive Kielce po zwycięstwie z Wisłą Płock 31:24 w piątym meczu finału play-off zdobyła tytuł Mistrza Polski w Piłce Ręcznej. To już siódmy tytuł mistrzowski dla kielczan. Wspaniałą atmosferę w Hali Legionów przy ul. Bocznej stworzyło ponad cztery tysiące kibiców. Jest to już drugie trofeum dla Vive w tym sezonie. Kielecka "siódemka" wywalczyła wcześniej Puchar Polski. Gratulujemy zawodnikom, trenerom i władzom klubu. Podopiecznym trenera Bogdana Wenty życzymy wspaniałych meczów w europejskich pucharach. Z piłkarzami Vive i trenerem Bogdanem Wentą spotka się dziś o (godz. 11.30) w ratuszu prezydent Wojciech Lubawski.

Wczoraj po godzinie 19:30 na Placu Artystów odbyła się wielka feta z okazji zdobycia tytułu. Mimo padającego deszczu piłkarzy ręcznych witała liczna grupa kibiców "szczypiorniaka". Wcześniej o godzinie 18:45 zawodnicy przejechali otwartym autokarem przez miasto. Wyruszyli spod hali przy ul. Krakowskiej, spotkali się w Seminarium Duchownym z biskupem Marianem Florczykiem.

V edycja Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody "Off Fashion” odbędzie się w Kielcach w dniach 5 - 6 czerwca. W programie Konkursu znalazły się m.in. wernisaż kostiumów z najsłynniejszych oper świata autorstwa Małgorzaty Słoniowskiej oraz prezentacja Szkoły z Rzymu - Accademia Internazionale D’alta Moda e D’arte Costume Koefia i Wyższej Szkoły Designu i Biznesu "Teko" z Danii. Podczas gali finałowej odbędzie się pokaz 20 najlepszych projektantów, wyłonionych spośród ponad 100 półfinalistów. O "Kielcach - stolicy mody” i konkursie OFF Fashion pisze też Anna Frątczak w najnowszym wydaniu magazynu "Elle". "Jeśli kochacie modę albo chcecie projektować wasze drogi muszą prowadzić do Kielc"  - pisze autorka artykułu. Dodaje też, że w Kielcach panuje świetny klimat. Można tu odnaleźć ubrania znanych, światowych marek, odpocząć przy dobrej herbacie i zjeść wyszukane potrawy. Autorka prezentuje nasze miasto jako miejsce przytulnych kawiarni - od tych przypominających zapachem "babcine" wypieki, aż po nowoczesne, z ciekawym designem i dobrą muzyką. Jej zdaniem - Kielce to miasto osobliwości geologicznych i placówek kulturalnych, takich jak np. Muzeum Zabawek i Zabawy z wyjątkowymi "Lalkami świata".

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprasza w przeddzień tego święta, tj. w dniu 31 maja (niedziela) o godz. 11.00 na spektakl „Słońce w Dolinie Muminków”. To opowieść o małych stworkach, które stały się ulubieńcami dzieci i dorosłych na całym świecie. Te miłe i szlachetne trolle podchodzą do życia niezwykle refleksyjnie. Naiwność niektórych ich przygód czy doznań przeradza się w swoistą mądrość życiową. W świecie Muminków równie istotne jest zgubienie torebki przez Mamę Muminka, co pojawienie się Czarodzieja, poszukującego królewskiego rubinu. Spektakl został zrealizowany w planie żywym i lalkowym.

Po spektaklu Dzień Dziecka uczcimy Cyrkową zabawą pod kasztanem (na teatralnym podwórku), którą poprowadzi aktorka teatru „Kubuś”. Od uczestników naszej zabawy (w wieku od 0 do 100 lat) oczekujemy:
- dobrego humoru,
- minimalnej sprawności fizycznej,
- dla chętnych na chwilową zmianę wizerunku pomysłu na pomalowanie twarzy,
- apetytu na coś słodkiego.

1 czerwca, w Dniu Dziecka, wiele atrakcji dla milusińskich przygotowało kieleckie Biuro Wystaw Artystycznych. W siedzibie przy ulicy Leśnej będzie można przenieść się w krainę baśni Doroty Mroczek. Wszystko to za sprawą okolicznościowej wystawy kolorowych ilustracji Eweliny Jaślan - Klisik.

Dodatkowo tego dnia na milusińskich czekają poduchy, kolorowe kartki i kredki. Dzieci w ten sposób będą mogły wcielić się w rolę ilustratora bajek i wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy rysunek do swojej ulubionej bajki.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniu 30.05.2009r. w związku z meczem piłkarskim „KORONA” Kielce, - "FLOTA" Świnoujście, od godz. 14:00 do odwołania nastąpi zamknięcie dla ruchu al. Legionów i ul. M.S. Barabasza.

W związku z powyższym nastąpią zmiany w organizacji ruchu.
Autobusy komunikacji miejskiej linii nr 2, 30, 34 i 44 kursować będą przez ul. Ściegiennego (bez wjazdu w ul. M.S. Barabasza i al. Legionów) w obydwu kierunkach. Linia nr 4 kursować będzie z kierunku al. Na Stadion przez ul. Ściegiennego (bez wjazdu w ul. M.S. Barabasza i al. Legionów), a linia nr 6 kursować będzie w obydwu kierunkach przez ul. Krakowską (bez wjazdu w al. Legionów)

28.05.2009 r.

Miasto Kielce zostało laureatem ogólnopolskiego Rankingu Europejska Gmina - Europejskie Miasto 2008 za wysokie osiągnięcia w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Organizatorami tego prestiżowego przedsięwzięcia byli: "Gazeta Prawna" i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Pamiątkowy dyplom dla Kielc odebrał zastępca prezydenta Tadeusz Sayor 27 maja br. podczas uroczystej gali, która odbyła się w Krakowie.


Ranking wskazuje, które Miasta/Gminy w Polsce mogą się poszczycić największymi osiągnięciami w pozyskiwaniu środków unijnych. Brane są pod uwagę wszystkie programy pomocowe. Podstawą do oceny jest wartość przyznanej pomocy z UE, liczba realizowanych projektów oraz liczba mieszkańców. Dane pochodzą z dokumentacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i obejmują umowy podpisane do końca 2007 roku (bez programów przedakcesyjnych).

Prezentacja aktualnych rozwiązań systemu monitoringu wizyjnego oraz modeli organizacji takich systemów była tematem spotkania z prezesami kieleckich spółdzielni mieszkaniowych, które odbyło się dziś w Urzędzie Miasta. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta oraz Wydział Informatyki i Łączności Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

List intencyjny, określający zasady wspólnych działań świętokrzyskich instytucji w walce z chorobami nowotworowymi podpisali w ratuszu Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Marszałek Województwa Adam Jarubas oraz Prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Jacek Semaniak i Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak.


- Proponuję, aby w Kielcach rozpocząć walkę z chorobami nowotworowymi. Jestem przekonany ze jest to realne. Jako prezydent i obywatel tego miasta mam obowiązek podjąć działania w tej sprawie - podkreślił prezydent Kielc Wojciech Lubawski podczas spotkania w Urzędzie Miasta. Przypomniał także niepokojącą statystykę zachorowań na choroby onkologiczne w naszym regionie. - W 1988 roku liczba chorych wyniosła 2,5 tysiąca osób, natomiast 12 lat później było to już około 5 tysięcy osób. Ta liczba stale rośnie, co wynika także z danych Światowej Organizacji Zdrowia - powiedział prezydent Kielc.

W podpisanym  dokumencie czytamy m.in. "Obszarem naszego działania będą: Miasto Kielce i Województwo Świętokrzyskie, a celem - ochrona naszych obywateli przed zagrożeniem, jakim są choroby nowotworowe oraz udział w ogólnoświatowej walce z rakiem. Deklarujemy wolę podejmowania wyzwań w obszarze nauki, biznesu i administracji dla rozwiązań, które pozwolą naszym dzieciom i wnukom z dumą mówić, że nie zostawiliśmy ich samych z problemami środowiskowymi, zdrowotnymi i cywilizacyjnymi..."

Wszyscy sygnatariusze listu zobowiązali się do zrealizowania tych zadań poprzez: upowszechnienie badań profilaktycznych, współpracę w trosce o rozwój i kondycję Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, inicjowanie i pomoc w uruchamianiu działalności gospodarczej na rzecz profilaktyki i leczenia onkologicznego oraz wspieranie inicjatyw i współpracę w zakresie badań naukowych i edukacji o tematyce zdrowotnej, a także środowiskowej. Ważnym aspektem w tych działaniach będzie również promowanie i pomoc w powszechnym wdrażaniu zdrowych standardów żywieniowych oraz ochrona środowiska.

Pliki do pobrania

W związku z występującymi w chwili obecnej drastycznymi brakami krwi grup: O Rh (dodatni), 0 Rh (ujemny), A Rh(dodatni), A Rh(ujemny), B Rh(ujemny) Regionalne Centrum Krwiolecznictwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zwraca się z gorącą prośbą do mieszkańców Kielce i woj. świętokrzyskiego o oddawanie krwi.


Wszystkie zdrowe osoby w wieku 18 - 65 lat legitymujące się dokumentem tożsamości ze zdjęciem, po spożyciu lekkostrawnego posiłku, które zechcą odpowiedzieć na apel proszone są o zgłoszenie się do siedziby Centrum Krwiodawstwa przy ul. Jagiellońskiej 66 (pon - pt. 7.00 - 14.00, w środy od 7.00 - 16.30) oraz do Oddziałów Terenowych na terenie woj. świętokrzyskiego. Informacje dotyczące adresu placówek, godzin pracy można uzyskać pod numerem tel. 041 3359 422 lub na stronie www.rckik-kielce.com.pl

Warsztatowo, teatralnie i zabawowo zapowiada się Dzień Dziecka w Muzeum Zabawek i Zabawy. Już w sobotę, 30 maja w godz. 11.00-16.00 na dziedzińcu Muzeum trwać będą warsztaty Tapori. Każde dziecko będzie mogło pomóc w budowie Pojazdu Spotkania, umożliwiającego kontakt z dziećmi na całym świecie. O godz. 12.00 w Galerii Dziecięcej „Abrakadabra" odbędzie się wernisaż międzynarodowej wystawy „Dazibao i Pojazdy Spotkania". Wystawa jest projektem realizowanym w ramach Międzynarodowej Kampanii Tapori. Dazibao to plakaty tworzone wspólnie przez dzieci. Na Dazibao dzieci starają się wyrazić jak ważne są dla nich przyjaźń i spotykanie się z ludźmi różnych środowisk i innych krajów. Na wystawie zaprezentowane zostaną Dazibao z 10 państw z całego świata oraz z Polski. 

1 czerwca Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających, a wstęp dla dzieci tego dnia jest bezpłatny. Poza tym na dziedzińcu zaplanowano atrakcje zatytułowane „W Muzeum podwórko na teatr pod chmurką". W godz. 10.00-12.00 na dziedzińcu wystąpią dziecięce zespoły teatralne ze szkół podstawowych. O godz. 12.00 na dziedzińcu dzieci będą miały okazję obejrzeć teatralną „Opowieść o Robinsonie Crusoe". Przerwy między spektaklami wypełni miniturniej gier dawnych i zapomnianych dostępny dla wszystkich w godz. 10.00-14.00 i konkursy z nagrodami.


Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w nocy z 28/29.05 nastąpi zmiana organizacji ruchu w rejonie robót drogowych na ul. Jagiellońskiej. Ze względów technologicznych, zamknięte zostanie dla ruchu kołowego skrzyżowanie ulic: Jagiellońska - Hoża, a także wyłączony zostanie z ruchu fragment ul. Jagiellońskiej na odcinku od ul. Hożej do skrzyżowania z ul. 1-go Maja.


Na remontowanym odcinku ul. Jagiellońskiej, od skrzyżowania z ul. Piekoszowską do skrzyżowania z ul. Młodą, będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy zamiast wprowadzonego od 14.04 ruchu jednokierunkowego.


Na czas trwania robót (do planowanego terminu zakończenia - 31.05.) wprowadzone zostaną następujące objazdy:

- dla pojazdów jadących ul. Jagiellońską w kierunku ul. 1-go Maja ulicami: Piekoszowską, Mielczarskiego i łącznikiem pod wiaduktem na ul. 1-go Maja;
- dla pojazdów jadących ul. 1 go Maja w kierunku ul. Jagiellońskiej i Kolberga łącznikiem pod wiaduktem na ul. 1-go Maja;
- dla pojazdów jadących al. IX Wieków Kielc i ul. Okrzei w kierunku ul. Jagiellońskiej i Kolberga ulicami: Czarnowską , Żelazną i Grunwaldzką.

Z powodu zamknięcia skrzyżowania ulic: Jagiellońska - Hoża, ul. Hoża na odcinkach od ul. Kolberga do ul. Jagiellońskiej i od ul. Mielczarskiego do ul. Jagiellońskiej będzie drogą bez przejazdu (ślepa)

Drużyna młodzików Vive Kielce wywalczyła awans do finałów rozgrywek o Puchar Polski. Zespół prowadzony przez Pawła Tetelewskiego swoje półfinały rozgrywał w miejscowości Chełmek. Do najlepszej siódemki turnieju zostali wybrani: Filip Zimoch i Damian Pięta z Vive Kielce. (więcej

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniach: 29 - 31 maja wyłączone zostanie z ruchu skrzyżowanie ulic: Hoża - Jagiellońska. W związku z powyższym autobusy linii nr 2, 5, 11, 21, 23 i 38 kursować będą wg niżej podanych tras:

- Linie nr 2 i 21 od ul. Żytniej kursować będą ul. Grunwaldzką - Jagiellońską - Piekoszowską (końcowy przystanek przy ul. Piekoszowskiej "Przedszkole"); Przystanek początkowy: Grunwaldzka Szpital;

- Linie nr 5 i 38 od ul. IX w. Kielc kursować będą ul. Czarnowską - Żelazną - Grunwaldzką - Jagiellońską - Piekoszowską (końcowy przystanek przy ul. Piekoszowskiej "Przedszkole"); Przystanek początkowy: Grunwaldzka Szpital;

- Linia nr 11 kursować będzie od Os. Podkarczówka ul. Kołłątaja - Jagiellońską - Grunwaldzką - Szajnowicza Iwanowa - Massalskiego - Os. Ślichowice. Trasa powrotna w odwrotnej kolejności

- Linia nr 23 kursować będzie z Os. Ślichowice ul. Massalskiego - Szajnowicza Iwanowa - Grunwaldzką - Żelazną - Czarnowską - Okrzei i dalej wg właściwej trasy. Trasa powrotna w odwrotnej kolejności.

27.05.2009 r.

List intencyjny, określający zasady wspólnych działań świętokrzyskich instytucji w walce z chorobami nowotworowymi podpisali dziś w ratuszu Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Marszałek Województwa Adam Jarubas oraz Prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Jacek Semaniak i Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak.


- Proponuję, aby w Kielcach rozpocząć walkę z chorobami nowotworowymi. Jestem przekonany ze jest to realne. Jako prezydent i obywatel tego miasta mam obowiązek podjąć działania w tej sprawie - podkreślił prezydent Kielc Wojciech Lubawski podczas spotkania w Urzędzie Miasta. Przypomniał także niepokojącą statystykę zachorowań na choroby onkologiczne w naszym regionie. - W 1988 roku liczba chorych wyniosła 2,5 tysiąca osób, natomiast 12 lat później było to już około 5 tysięcy osób. Ta liczba stale rośnie, co wynika także z danych Światowej Organizacji Zdrowia - powiedział prezydent Kielc.

W podpisanym dziś dokumencie czytamy m.in. "Obszarem naszego działania będą: Miasto Kielce i Województwo Świętokrzyskie, a celem - ochrona naszych obywateli przed zagrożeniem, jakim są choroby nowotworowe oraz udział w ogólnoświatowej walce z rakiem. Deklarujemy wolę podejmowania wyzwań w obszarze nauki, biznesu i administracji dla rozwiązań, które pozwolą naszym dzieciom i wnukom z dumą mówić, że nie zostawiliśmy ich samych z problemami środowiskowymi, zdrowotnymi i cywilizacyjnymi..."

Wszyscy sygnatariusze listu zobowiązali się do zrealizowania tych zadań poprzez: upowszechnienie badań profilaktycznych, współpracę w trosce o rozwój i kondycję Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, inicjowanie i pomoc w uruchamianiu działalności gospodarczej na rzecz profilaktyki i leczenia onkologicznego oraz wspieranie inicjatyw i współpracę w zakresie badań naukowych i edukacji o tematyce zdrowotnej, a także środowiskowej. Ważnym aspektem w tych działaniach będzie również promowanie i pomoc w powszechnym wdrażaniu zdrowych standardów żywieniowych oraz ochrona środowiska.

Dziś samorządowcy obchodzą swoje święto. Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowił sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla upamiętnienia daty pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które odbyły się 27 maja 1990 roku.


W ciągu ostatnich niemal 20 lat to właśnie samorządowcy decydują o najważniejszych sprawach dotykających mieszkańców „małych ojczyzn”.


Wszystkim osobom przyczyniającym się do propagowania idei samorządności składamy gratulacje i życzenia owocnej pracy na rzecz rozwoju wspólnoty lokalnej

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Dziś decydujący o tytule Mistrza Polski w piłce ręcznej pojedynek pomiędzy Vive Kielce a Wisłą Płock. Po dotychczasowych czterech meczach finału play-off stan rywalizacji to 2:2. Początek spotkania o godz. 18.30 w Hali Legionów przy ul. Bocznej w Kielcach.

Komisja Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia była m.in. możliwość rozwoju żeglarstwa, przebudowa hangaru żeglarskiego oraz propozycje Komisji na zagospodarowanie Zalewu.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w związku z piątym meczem finałowym o Mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych VIVE Kielce - Wisła Płock, dziś od godz. 16.00 do godz. 21.00 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w rejonie Hali Legionów przy ul. Bocznej, spowodowane zamknięciem ulic: Dzika, Sucha, Dolna, Okrężna, Żwirowa i Boczna. MZD przeprasza kierowców za utrudnienia w ruchu i prosi o jazdę zgodnie z przyjętym oznakowaniem.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniach: 29 - 31 maja wyłączone zostanie z ruchu skrzyżowanie ulic: Hoża - Jagiellońska. W związku z powyższym autobusy linii nr 2, 5, 11, 21, 23 i 38 kursować będą wg niżej podanych tras:


- Linie nr 2 i 21 od ul. Żytniej kursować będą ul. Grunwaldzką - Jagiellońską - Piekoszowską (końcowy przystanek przy ul. Piekoszowskiej "Przedszkole"); Przystanek początkowy: Grunwaldzka Szpital;


- Linie nr 5 i 38 od ul. IX w. Kielc kursować będą ul. Czarnowską - Żelazną - Grunwaldzką - Jagiellońską - Piekoszowską (końcowy przystanek przy ul. Piekoszowskiej "Przedszkole"); Przystanek początkowy: Grunwaldzka Szpital;


- Linia nr 11 kursować będzie od Os. Podkarczówka ul. Kołłątaja - Jagiellońską - Grunwaldzką - Szajnowicza Iwanowa - Massalskiego - Os. Ślichowice. Trasa powrotna w odwrotnej kolejności


- Linia nr 23 kursować będzie z Os. Ślichowice ul. Massalskiego - Szajnowicza Iwanowa - Grunwaldzką - Żelazną - Czarnowską - Okrzei i dalej wg właściwej trasy. Trasa powrotna w odwrotnej kolejności.

26.05.2009 r.

Prezydent Kielc, Marszałek Województwa oraz Rektorzy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej podpiszą jutro list intencyjny, określający zasady wspólnych działań świętokrzyskich instytucji w walce z chorobami nowotworowymi. Uroczyste podpisanie listu odbędzie się jutro (godz. 13.00) w Urzędzie Miasta, Rynek 1.


Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL rozpoczęły się dziś w Kielcach. To jedna z najważniejszych imprez tej branży na rynku targowym. W halach Targów Kielce do 29 maja prezentowane będą m.in.: maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw, formy i narzędzia wykorzystywane w branży, tworzywa sztuczne, komponenty, technologie recyklingu oraz zastosowania systemów informatycznych w przetwórstwie tworzyw. Targom będą towarzyszyć liczne seminaria, konferencje i spotkania branżowe prezentujące najnowsze osiągnięcia w branży tworzyw sztucznych. (więcej)

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Z wizytą w Kielcach przebywa Yoel Lavi - prezydent partnerskiego miasta Ramla. Dziś gość z Izraela spotkał się w ratuszu z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Kielce i Ramla są miastami partnerskimi od trzech lat. Umowa w tej sprawie podpisana została 29 maja 2006 r.

Komisja Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Kielcach zbierze się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia była m.in. realizacja budżetu Miasta Kielce za 4 miesiące br. oraz analiza bonifikat z tytułu przekształcenia wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowych we własność.

Konferencja "Uczelnia - potencjałem intelektualnym przedsiębiorczości akademickiej" odbyła się dziś w Instytucie Ekonomii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Organizatorem przedsięwzięcia był Kielecki Inkubator Technologiczny, realizator projektu pn. „Astronom - w poszukiwaniu gwiazd przedsiębiorczości akademickiej”.

Celem konferencji otwierającej w/w projekt było zainspirowanie w uczestnikach chęci podejmowania działalności gospodarczej oraz zainteresowanie przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu rozwijaniem i promowaniem postaw przedsiębiorczych. Dodatkowo na konferencji zostały przedstawione główne założenia przedmiotowego projektu, a także przykłady dobrych praktyk m.in. z zakresu budowy Modeli Funkcjonowania Przedsiębiorczości Akademickiej realizowanych w innych regionach naszego kraju.

Projekt „Astronom – w poszukiwaniu gwiazd przedsiębiorczości akademickiej” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany jest na podstawie umowy z Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego, pełniącym rolę Instytucji Pośredniczącej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VIII Działanie 8.2. „Transfer wiedzy” Poddziałanie 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”


Warsztatowo, teatralnie i zabawowo zapowiada się Dzień Dziecka w Muzeum Zabawek i Zabawy. Już w sobotę, 30 maja w godz. 11.00-16.00 na dziedzińcu Muzeum trwać będą warsztaty Tapori. Każde dziecko będzie mogło pomóc w budowie Pojazdu Spotkania, umożliwiającego kontakt z dziećmi na całym świecie. O godz. 12.00 w Galerii Dziecięcej „Abrakadabra" odbędzie się wernisaż międzynarodowej wystawy „Dazibao i Pojazdy Spotkania".

1 czerwca Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających, a wstęp dla dzieci tego dnia jest bezpłatny. Poza tym na dziedzińcu zaplanowano atrakcje zatytułowane „W Muzeum podwórko na teatr pod chmurką". W godz. 10.00-12.00 na dziedzińcu wystąpią dziecięce zespoły teatralne ze szkół podstawowych. O godz. 12.00 na dziedzińcu dzieci będą miały okazję obejrzeć teatralną „Opowieść o Robinsonie Crusoe". Przerwy między spektaklami wypełni miniturniej gier dawnych i zapomnianych dostępny dla wszystkich w godz. 10.00-14.00 i konkursy z nagrodami.

04. czerwca '89'09. Kielce. Znaki Czasu i Pamięci - to nazwa akcji organizowanej w związku z 20. rocznicą pierwszych wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest m.in. Stowarzyszenie Pro Civitas.

Akcja ma upamiętnić odzyskanie niepodległości i upadek komunizmu oraz przypomnienieć wydarzenia współczesnej historii Polski i dokonania "Solidarności". W ramach tego przedsięwzięcia 4 czerwca br. ulicami Kielc przejdzie Marsz Wolności, odbędą się również briefingi informacyjno-historyczne.
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w związku z piątym meczem finałowym o Mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych VIVE Kielce - Wisła Płock, w dniu 27 maja od godz. 16.00 do godz. 21.00 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w rejonie Hali Legionów przy ul. Bocznej, spowodowane zamknięciem ulic: Dzika, Sucha, Dolna, Okrężna, Żwirowa i Boczna. MZD przeprasza kierowców za utrudnienia w ruchu i prosi o jazdę zgodnie z przyjętym oznakowaniem.
25.05.2009 r.

Miejski Urząd Pracy w Kielcach otrzymał od Ministra Pracy i Polityki Społecznej dodatkową kwotę z rezerwy Funduszu Pracy w wysokości 4 mln 572 tys. złotych, na realizację w bieżącym roku, czterech programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.


Decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej dodatkowe środki zostały przeznaczone na:
- realizację programu związanego z rozwojem małej i średniej przedsiębiorczości – 398 tys. 700 zł;
- realizację programu zwiększającego aktywność zawodową osób w wieku 45/50 plus – 1 mln 151 tys. 700 zł;
- realizację programu zwiększającego zawodową osób w wieku do 30 lat – 1 mln 871 tys. 600 zł;
- realizację programu i działania na rzecz bezrobotnych, zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, związanych z trudnościami gospodarczymi lub niewypłacalnością pracodawcy w warunkach kryzysu finansowego – 1 mln 150 tys. zł.


Programy te realizowane będą przez Miejski Urząd Pracy pod nazwami: "Praca na własny rachunek", "Doświadczenie do wynajęcia", "Czas na pracę", "Teraz Ty".


Środki przyznane na powyższe programy, przeznaczone zostaną na szkolenia indywidualne i grupowe, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, staże, prace interwencyjne oraz na dofinansowanie kosztów rozpoczęcia przez bezrobotnego własnej działalności gospodarczej. Łączna kwota środków Funduszu Pracy na realizację w roku 2009 zadań na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, którą będzie dysponował Miejski Urząd Pracy w Kielcach wynosi 22 mln 195 tys. 800 zł.

2:2 - to stan rywalizacji po czterech meczach finału play-off w walce o Mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych pomiędzy Vive Kielce a Wisłą Płock. W pierwszym spotkaniu w Płocku podopieczni Bogdana Wenty przegrali z Wisłą 24:32. Drugi mecz zakończył się zwycięstwem kieleckiej "siódemki" 29:23. Decydujący o tytule mecz odbędzie się w środę w Kielcach.

Kielecki Inkubator Technologiczny w Kielcach realizator Projekt pn. „Astronom - w poszukiwaniu gwiazd przedsiębiorczości akademickiej”, zaprasza na konferencję pn. „Uczelnia - potencjałem intelektualnym przedsiębiorczości akademickiej”, która odbędzie się 26 maja w godzinach 10.30-13.30 w sali nr 9, Instytutu Ekonomii - Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ul. Świętokrzyskiej 21.

Celem konferencji otwierającej w/w projekt będzie zainspirowanie w uczestnikach chęci podejmowania działalności gospodarczej oraz zainteresowanie przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu rozwijaniem i promowaniem postaw przedsiębiorczych. Dodatkowo na konferencji zostaną przedstawione główne założenia przedmiotowego projektu, a także przykłady dobrych praktyk m.in. z zakresu budowy Modeli Funkcjonowania Przedsiębiorczości Akademickiej realizowanych w innych regionach naszego kraju.

 

Projekt „Astronom – w poszukiwaniu gwiazd przedsiębiorczości akademickiej” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany jest na podstawie umowy z Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego, pełniącym rolę Instytucji Pośredniczącej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VIII Działanie 8.2. „Transfer wiedzy” Poddziałanie 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od dziś do 28 maja w związku z wykonaniem podbudowy i warstwy wiążącej na remontowanym odcinku ulicy Jagiellońskiej od skrzyżowania z ul. Hożą do skrzyżowania z ul. Piekoszowską wystąpią dodatkowe utrudnienia w ruchu kołowym. W tym czasie, ruch będzie się odbywał raz lewą, a raz prawą stroną ul. Jagiellońskiej na odcinku, której obowiązuje ruch jednokierunkowy.

22.05.2009 r.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych informuje, że dziś na terenie województwa świętokrzyskiego przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu, podczas których opady deszczu wyniosą lokalnie do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h. Skutkami powyższych zjawisk mogą być: zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe oraz zagrożenie życia od uderzenia piorunów.

Drużyna KGHM Zagłębie Lubin podejmie dziś "jedenastkę" Korony Kielce w szlagierowo zapowiadającym się spotkaniu I ligi piłki nożnej. Początek meczu o godz. 20.15 na Dialog Arena w Lubinie.

Gospodarze dzisiejszego spotkania, podopieczni Oresta Lenczyka po 31 kolejkach zajmują drugie miejsce w tabeli i liczą się w walce o bezpośredni awans do ekstraklasy. Drużyna Korony do tej pory zgromadziła 55 pkt i plasuje się, na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu, na 4 pozycji w ligowej tabeli. Marek Motyka, nowy szkoleniowiec Korony Kielce zapowiada walkę o trzy punkty.

Rozpoczęły się Kieleckie Dni Designu. Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się w Bazie Zbożowej. Przedsięwzięcie jest elementem projektu realizowanego przez Kielecki Inkubator Technologiczny przy współudziale środowiska akademickiego i biznesowego. 
 

Podczas dwudniowej imprezy zostanie zaprezentowana wstępna koncepcja funkcjonowania Laboratoriów Design. W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele uznanych w Polsce firm oraz instytucji działających w obszarze wzornictwa artystyczno – przemysłowego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się seminaria i warsztaty poświęcone szeroko rozumianemu wzornictwu. Wydarzeniu towarzyszyć będą również pokazy mody oraz wystawy prezentujące dorobek kielecki projektantów. Ma ono na celu dotarcie do przedsiębiorców, pokazać im, że poprzez design mogą odnieść sukces rynkowy. Zorganizowane zostaną także warsztaty dla projektantów, które pomogą podnieść jakość ich prac. Zajęcia poprowadzone będą przez przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Katowicach, Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach oraz firm uznanych w branży designu.


Celem systemowego projektu przygotowanego przez KIT jest stworzenie kompleksowego programu wsparcia dla wzornictwa w Kielcach poprzez budowę sieci Laboratoriów Design, gdzie w unikalny sposób będą współdziałać ze sobą elementy: edukacyjny, wdrożeniowy, i promocyjny. Wsparcie dotyczy obszaru wzornictwa, zarządzania, marketingu, jak i technologii, w ramach szeroko rozumianego design management. Działania Laboratorium Design w dużej mierze ukierunkowane zostaną na komercjalizację (praktyczne wdrożenia) i oparte o innowacyjną filozofię produktu tj. design sustainable.

Podstawowymi celami projektu są:

• Utworzenie platformy współpracy dla projektantów i przedsiębiorców także dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu
• Wzrost kompetencji przedsiębiorstw w zakresie strategicznego zarządzania wzornictwem
• Wzrost kompetencji projektantów w zakresie zarządzania projektem wzorniczym
• Stworzenie warunków do rozwoju design'u w Kielcach w celu przyciągnięcia/powrotu do Kielce utalentowanej grupy "emigrantów"
• Wzrost liczby przedsiębiorstw korzystających ze wzornictwa; wzrost zatrudnienia projektantów w mieście i regionie
• Wprowadzanie produktów na rynek poprzez kompleksowe zarządzanie projektem łączącym wzornictwo, marketing i technologię
• Tworzenie i rozwój firm designerskich w KIT
• Upowszechnianie dobrych praktyk wzorniczych
• Wsparcie dla biznesu
• Szkolenia i edukacja (Innowacje i technologia)
• Promocja


Promocji Kieleckich Dni Designu oraz wszystkich wydarzeń, które będą się działy w tym obszarze, służyć ma strona internetowa www.labdesign.kielce.pl.  Na realizację projektu Kielecki Inkubator Technologiczny pozyskał środki w kwocie 500 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, ZPORR Działanie 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 


Otwarcie wystawy pt. "Wybory 4 czerwca 1989 r." odbędzie się dziś o godz. 17.00 w Muzeum Historii Kielc. Na wystawie będą zaprezentowane pamiątki związane z wyborami w Kielcach, m.in. plakaty wyborcze "Solidarności" i PZPR, druki ulotne, bony na fundusz wyborczy, instrukcje do kart wyborczych , urna - skarbonka, fotografie z okresu kampanii wyborczej działaczy skupionych w "Solidarności". W Muzeum Historii Kielc odbędzie się także seminarium - dyskusja panelowa nt. "Wybory 4 czerwca - wspomnienia i refleksje". Wezmą w niej udział m.in. Ludwika i Henryk Wujcowie.

Klepaki, karuzelki, koniki, bryczki, zaprzęgi, mebelki dla lalek, drewniane fujarki o różnorodnych kształtach przyjechały do Muzeum Zabawek i Zabawy prosto z Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu. Już od dziś w salach etnograficznych instytucji można je oglądać na wystawie "Chorwackie tradycyjne zabawki dziecięce". 

Gośćmi wernisażu byli: ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio i Katarina Kirinić sekretarz ambasady, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu Damodar Frlan i autorki wystawy Iris Biškupić Bašcić i Nikolina Jelavić Mitrović. (więcej)

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zaprasza 24 maja o godz. 11.00 na spektakl "Na jagody" wg Marii Konopnickiej. To opowieść o małym Janku, który pewnego razu wybrał się do lasu na jagody. Opowieść o tym, kogo Janek w lesie spotkał i jakie miał przygody. Spektakl parawanowy.

21.05.2009 r.

Kielecki Inkubator Technologiczny organizuje w dniach 22-23 maja br. Kieleckie Dni Designu. Impreza jest elementem projektu realizowanego przez KIT przy współudziale środowiska akademickiego i biznesowego.

Podczas dwudniowej imprezy zostanie zaprezentowana wstępna koncepcja funkcjonowania Laboratoriów Design. W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele uznanych w Polsce firm oraz instytucji działających w obszarze wzornictwa artystyczno – przemysłowego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się seminaria i warsztaty poświęcone szeroko rozumianemu wzornictwu. Wydarzeniu towarzyszyć będą również pokazy mody oraz wystawy prezentujące dorobek kielecki projektantów. Zostaną zaprezentowane prace dyplomowe absolwentów kieleckiego Plastyka oraz Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Wydarzenie ma na celu dotarcie do przedsiębiorców, pokazać im, że poprzez design mogą odnieść sukces rynkowy. Zorganizowane zostaną także warsztaty dla projektantów, które pomogą podnieść jakość ich prac. Zajęcia poprowadzone będą przez przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Katowicach, Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach oraz firm uznanych w branży designu.


Celem systemowego projektu przygotowanego przez KIT jest stworzenie kompleksowego programu wsparcia dla wzornictwa w Kielcach poprzez budowę sieci Laboratoriów Design, gdzie w unikalny sposób będą współdziałać ze sobą elementy: edukacyjny, wdrożeniowy, i promocyjny. Wsparcie dotyczy obszaru wzornictwa, zarządzania, marketingu, jak i technologii, w ramach szeroko rozumianego design management. Działania Laboratorium Design w dużej mierze ukierunkowane zostaną na komercjalizację (praktyczne wdrożenia) i oparte o innowacyjną filozofię produktu tj. design sustainable.

Podstawowymi celami projektu są:

• Utworzenie platformy współpracy dla projektantów i przedsiębiorców także dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu
• Wzrost kompetencji przedsiębiorstw w zakresie strategicznego zarządzania wzornictwem
• Wzrost kompetencji projektantów w zakresie zarządzania projektem wzorniczym
• Stworzenie warunków do rozwoju design'u w Kielcach w celu przyciągnięcia/powrotu do Kielce utalentowanej grupy "emigrantów"
• Wzrost liczby przedsiębiorstw korzystających ze wzornictwa; wzrost zatrudnienia projektantów w mieście i regionie
• Wprowadzanie produktów na rynek poprzez kompleksowe zarządzanie projektem łączącym wzornictwo, marketing i technologię
• Tworzenie i rozwój firm designerskich w KIT
• Upowszechnianie dobrych praktyk wzorniczych
• Wsparcie dla biznesu
• Szkolenia i edukacja (Innowacje i technologia)
• Promocja


Promocji Kieleckich Dni Designu oraz wszystkich wydarzeń, które będą się działy w tym obszarze, służyć ma uruchomiona właśnie strona internetowa www.labdesign.kielce.pl. Na realizację projektu Kielecki Inkubator Technologiczny pozyskał środki w kwocie 500 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, ZPORR Działanie 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy.

Otwarcie wystawy pt. "Wybory 4 czerwca 1989 r." odbędzie się jutro o godz.17.00 w Muzeum Historii Kielc. Na wystawie będą zaprezentowane pamiątki związane z wyborami w Kielcach, m.in. plakaty wyborcze "Solidarności" i PZPR, druki ulotne, bony na fundusz wyborczy, instrukcje do kart wyborczych , urna - skarbonka, fotografie z okresu kampanii wyborczej działaczy skupionych w "Solidarności". W Muzeum Historii Kielc odbędzie się także seminarium - dyskusja panelowa nt. "Wybory 4 czerwca - wspomnienia i refleksje". Wezmą w niej udział m.in. Ludwika i Henryk Wujcowie.

Kielecki Inkubator Technologiczny w Kielcach realizator Projekt pn. „Astronom - w poszukiwaniu gwiazd przedsiębiorczości akademickiej”, zaprasza na konferencję pn. „Uczelnia - potencjałem intelektualnym przedsiębiorczości akademickiej”, która odbędzie się 26 maja w godzinach 10.30-13.30 w sali nr 9, Instytutu Ekonomii - Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ul. Świętokrzyskiej 21.

Celem konferencji otwierającej w/w projekt będzie zainspirowanie w uczestnikach chęci podejmowania działalności gospodarczej oraz zainteresowanie przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu rozwijaniem i promowaniem postaw przedsiębiorczych. Dodatkowo na konferencji zostaną przedstawione główne założenia przedmiotowego projektu, a także przykłady dobrych praktyk m.in. z zakresu budowy Modeli Funkcjonowania Przedsiębiorczości Akademickiej realizowanych w innych regionach naszego kraju.

Wydział Ochrony Środowiska rozpoczął ponowne kontrole posesji, na których stwierdzono uchybienia w zakresie gospodarki odpadami oraz utrzymania czystości i porządku. Najlepiej wypadło osiedle Pod Telegrafem, gdzie otoczenia posesji są zadbane, a właściciele mają podpisane stosowne umowy na utrzymanie czystości. Najwięcej zastrzeżeń było do Ostrej Górki z uwagi na powstające tam dzikie wysypiska.

Takie kontrole gospodarki odpadami oraz utrzymania czystości i porządku miasto będzie kontynuowało.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Klepaki, karuzelki, koniki, bryczki, zaprzęgi, mebelki dla lalek, drewniane fujarki o różnorodnych kształtach przyjechały do Muzeum Zabawek i Zabawy prosto z Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu. Już od piątku w salach etnograficznych instytucji oglądać będzie można je oglądać na wystawie "Chorwackie tradycyjne zabawki dziecięce".

Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 22 maja na godz. 11.00. Gośćmi wernisażu będą: ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio i Katarina Kirinić sekretarz ambasady, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu Damodar Frlan i autorki wystawy Iris Biškupić Bašcić i Nikolina Jelavić Mitrović. (więcej)

Już tylko do końca maja nadsyłać można zgłoszenia na piątą edycję konkursu fotograficznego "Kieleckie Inaczej". W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, którzy pasjonują się fotografią. Efektem konkursu będzie wakacyjna wystawa fotografii (w dniach 26 czerwca - 31 sierpnia) w Galerii Lakiernia w Bazie Zbożowej oraz wirtualna galeria internetowa. Zostanie także wydany katalog wystawy oraz okolicznościowe pocztówki, na których znajdą się fotografie wyróżnionych uczestników konkursu. Regulamin piątej edycji konkursu znajduje się na stronie www.kieleckieinaczej.wici.info Prace należy nadsyłać do 30 maja na adres: Fundacja Kultury Wici, Baza Zbożowa, ul. Zbożowa 4, 25 - 416 Kielce.

20.05.2009 r.

Sesja Rady Miejskiej odbyła się dziś w ratuszu. Radni zgodzili się na przekazanie z budżetu miasta 950 tys. zł Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii. Radni nie wrazili zgody na zwolnienie z pracy radnego PiS Mariusza Goraja. Z takim wnioskiem wystąpił do rady pracodawca, czyli zarząd ZEORK.S.A. O 475 zł zwiększy się także pensja prezydenta Kielc i wyniesie 12840 zł brutto. Zmiana ta wynikała z konieczności dostosowania do nowych uregulowań prawnych wynagradzania pracowników samorządowych. Radni podjęli również uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę oczyszczalni wód deszczowych w rejonie ul. Witosa i ul. Pańskiej. Przegłosowali też uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu Kielce Śródmieście, w rejonie skrzyżowania ulic Seminaryjskiej i Źródłowej. Obejmuje on obszar, na którym znajdują się obecnie kieleckie bazary. Zgodnie z uchwałą, teren ten zachowa funkcje handlowe. Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada m.in. powstanie tam hali targowej o powierzchni powyżej 2000 m2 i budowę parkingu. (program sesji)

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Dziś mija 90. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Z tej okazji w Kielcach na frontonie kamienicy nr 52 przy ulicy Sienkiewicza odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pisarzowi i honorowemu obywatelowi naszego miasta. W uroczystości brali udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz sekretarz Ambasady Włoch w Polsce - Laura Ranalli.  

Były Prezydent RP Lech Wałęsa był gościem honorowym konferencji „Transformacja. Polska 20 lat później”, która odbyła się w Kielcach w ramach obchodów 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej. Organizatorem spotkania była Bożentyna Pałka – Koruba wojewoda świętokrzyski.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla przypomniał, że dwadzieścia lat temu Polakom udało się zadziwić świat, choć nikt nie dawał nam szans na obalenie komunizmu. Podkreślił, że także dziś świat patrzy na Polskę. Nadal możemy mu coś zaproponować, ale ważna jest zmiana sposobu myślenia.


Konferencja „Transformacja. Polska 20 lat później” podzielona została na cztery segmenty: polityka i samorządy, gospodarka i rynek pracy, media, kultura i nauka oraz polityka socjalna i zdrowie. Prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniła się nasza mentalność oraz poszczególne dziedziny życia w ciągu ostatnich 20 lat.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji KielceKielecki Inkubator Technologiczny organizuje w dniach 22-23 maja br. Kieleckie Dni Designu. Impreza jest elementem projektu realizowanego przez KIT przy współudziale środowiska akademickiego i biznesowego.

 

Podczas dwudniowej imprezy zostanie zaprezentowana wstępna koncepcja funkcjonowania Laboratoriów Design. W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele uznanych w Polsce firm oraz instytucji działających w obszarze wzornictwa artystyczno – przemysłowego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się seminaria i warsztaty poświęcone szeroko rozumianemu wzornictwu. Wydarzeniu towarzyszyć będą również pokazy mody oraz wystawy prezentujące dorobek kielecki projektantów. Zostaną zaprezentowane prace dyplomowe absolwentów kieleckiego Plastyka oraz Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Wydarzenie ma na celu dotarcie do przedsiębiorców, pokazać im, że poprzez design mogą odnieść sukces rynkowy. Zorganizowane zostaną także warsztaty dla projektantów, które pomogą podnieść jakość ich prac. Zajęcia poprowadzone będą przez przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Katowicach, Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach oraz firm uznanych w branży designu.


Celem systemowego projektu przygotowanego przez KIT jest stworzenie kompleksowego programu wsparcia dla wzornictwa w Kielcach poprzez budowę sieci Laboratoriów Design, gdzie w unikalny sposób będą współdziałać ze sobą elementy: edukacyjny, wdrożeniowy, i promocyjny. Wsparcie dotyczy obszaru wzornictwa, zarządzania, marketingu, jak i technologii, w ramach szeroko rozumianego design management. Działania Laboratorium Design w dużej mierze ukierunkowane zostaną na komercjalizację (praktyczne wdrożenia) i oparte o innowacyjną filozofię produktu tj. design sustainable.

Podstawowymi celami projektu są:

• Utworzenie platformy współpracy dla projektantów i przedsiębiorców także dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu
• Wzrost kompetencji przedsiębiorstw w zakresie strategicznego zarządzania wzornictwem
• Wzrost kompetencji projektantów w zakresie zarządzania projektem wzorniczym
• Stworzenie warunków do rozwoju design'u w Kielcach w celu przyciągnięcia/powrotu do Kielce utalentowanej grupy "emigrantów"
• Wzrost liczby przedsiębiorstw korzystających ze wzornictwa; wzrost zatrudnienia projektantów w mieście i regionie
• Wprowadzanie produktów na rynek poprzez kompleksowe zarządzanie projektem łączącym wzornictwo, marketing i technologię
• Tworzenie i rozwój firm designerskich w KIT
• Upowszechnianie dobrych praktyk wzorniczych
• Wsparcie dla biznesu
• Szkolenia i edukacja (Innowacje i technologia)
• Promocja


Promocji Kieleckich Dni Designu oraz wszystkich wydarzeń, które będą się działy w tym obszarze, służyć ma uruchomiona właśnie strona internetowa www.labdesign.kielce.pl.  Na realizację projektu Kielecki Inkubator Technologiczny pozyskał środki w kwocie 500 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, ZPORR Działanie 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy.

Urząd Miasta przygotowuje się do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dziś w ratuszu odbyło się spotkanie pełnomocników prezydenta miasta, którzy będą przedstawicielami Urzędu Miasta w obwodowych komisjach wyborczych. Tematem spotkania był zakres zadań związanych z pełnieniem powyższych obowiązków. W Kielcach utworzono 97 obwodowych komisji wyborczych, w tym 11 tzw. obwodów odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). W każdej z obwodowych komisji znajdzie się od 7 do 11 osób (w tym jeden przedstawiciel Urzędu Miasta). Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca br.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Kielcach informuje, że w kolejne soboty (do 1.08), specjalnie oznakowany samochód - "ODRZUTOWÓZ" - będzie czekał w wyznaczonych punktach na niebezpieczne odpady komunalne. Ponadto każdy mieszkaniec Kielc może dostarczyć niebezpieczne odpady, w tym urzadzenia RTV i AGD, osobiście do punktu przy ulicy Hubalczyków 30 (wjazd od ul. Olszewskiego). - harmonogram akcji

Kielecki Inkubator Technologiczny w Kielcach realizator Projekt pn. „Astronom - w poszukiwaniu gwiazd przedsiębiorczości akademickiej”, zaprasza na konferencję pn. „Uczelnia - potencjałem intelektualnym przedsiębiorczości akademickiej”, która odbędzie się 26 maja w godzinach 10.30-13.30 w sali nr 9, Instytutu Ekonomii - Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ul. Świętokrzyskiej 21.


Celem konferencji otwierającej w/w projekt będzie zainspirowanie w uczestnikach chęci podejmowania działalności gospodarczej oraz zainteresowanie przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu rozwijaniem i promowaniem postaw przedsiębiorczych. Dodatkowo na konferencji zostaną przedstawione główne założenia przedmiotowego projektu, a także przykłady dobrych praktyk m.in. z zakresu budowy Modeli Funkcjonowania Przedsiębiorczości Akademickiej realizowanych w innych regionach naszego kraju.

Otwarcie wystawy prac Gabrysi Wołowiec uczennicy II klasy Szkoły Podstawowej nr 34 w Kielcach odbył się dziś w Ośrodku Kultury „Ziemowit” (ul. Mieszka I 79). Autorka jest laureatką wielu konkursów plastycznych. Jest to pierwsza wystawa z cyklu "galeria młodszych" promująca najmłodszych artystów.


19.05.2009 r.

Umowa na realizację projektu pn. "Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Targów Kielce jako Międzynarodowego Ośrodka Wystawienniczo -Kongresowego” została podpisana dziś w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Działania III.2 Infrastruktura turystyki kongresowej i targowej Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Projekt Targów Kielce opiewający na łączną kwotę 203 634 993,48 PLN (brutto) jest największym spośród tych między innymi z Sandomierza, Lublina, Świdnika oraz Olsztyna złożonych do realizacji.  

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Sesja Rady Miejskiej w Kielcach odbędzie się jutro (godz. 8.00) w Urzędzie Miasta. Radni zajmą się projektami uchwał m.in. w sprawach: przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu "KIELCE ŚRÓDMIEŚCIE - OBSZAR I.2.3 - CENTRUM - ŹRÓDŁOWA - SEMINARYJSKA - BAZARY”, zmiany uchwały w sprawie ustanowienia dorocznej Nagrody Miasta Kielce oraz zmiany uchwały w sprawie uchwalenia "Programu usuwania i unieszkodliwiania z terenu miasta Kielce odpadów zawierających azbest". (program sesji)

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych informuje, że dziś na terenie województwa świętokrzyskiego przewiduje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą lokalnie do 25 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h. Skutkami powyższych zjawisk mogą być: zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe oraz zagrożenie życia od uderzenia piorunów.

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miejskiej zebrała się dziś w ratuszu. Tematem posiedzenia były m.in. wyniki przeprowadzonych kontroli w zakresie przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi w 2008 r. W Urzędzie Miasta spotkała się także Komisja Gospodarki Przestrzennej. W Urzędzie Miasta zebrała się również Komisja Rewizyjna. Tematem posiedzenia była m.in. kontrola trybu udzielania zamówień publicznych przez Urząd Miasta oraz jednostki organizacyjne (zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych). W ratuszu spotkała się także Komisja Budżetu i Finansów. Tematem posiedzenia było m.in. sprawozdanie ze sposobu gospodarowania mieniem komunalnym za I kw. 2009 r. W Urzędzie Miasta zebrała się również Komisja Statutowo-Samorządowa. Radni zajmowali się m.in. opiniowaniem projektów uchwał.

20 maja mija 90. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Z tej okazji w Kielcach odsłonięta zostanie tablica poświęcona pisarzowi, honorowemu obywatelowi miasta. Uroczystość rozpocznie się jutro o godz. 13.00 przy kamienicy nr 52 na ul. Sienkiewicza.

Ponad 100 osób zostało zakwalifikowanych do półfinału Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody "Off Fashion", który odbędzie się w dniach 5-6 czerwca w Kielcach. Spośród tych projektantów 5 czerwca zostanie wyłoniona finałowa 20-tka. Gala, podczas której poznamy zwycięzców konkursu odbędzie się 6 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury. (więcej)

Klepaki, karuzelki, koniki, bryczki, zaprzęgi, mebelki dla lalek, drewniane fujarki o różnorodnych kształtach przyjechały do Muzeum Zabawek i Zabawy prosto z Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu. Już od piątku w salach etnograficznych instytucji oglądać będzie można je oglądać na wystawie "Chorwackie tradycyjne zabawki dziecięce".

Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 22 maja na godz. 11.00. Gośćmi wernisażu będą: ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio i Katarina Kirinić sekretarz ambasady, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu Damodar Frlan i autorki wystawy Iris Biškupić Bašcić i Nikolina Jelavić Mitrović. (więcej)

Kolejny rekord padł na tegorocznej Majówce Rowerowej. Impreza organizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz kielecką Kurię Diecezjalną pod patronatem JE Ks. Biskupa Mariana Florczyka zgromadziła ponad 600 amatorów szaleństwa na dwóch kółkach. Nawet deszcz nie przeszkodził w dobrej zabawie w Kaczynie. (więcej)

18.05.2009 r.

Laureaci Nagród Miasta Kielce za 2008 rok zostali uhonorowani podczas gali, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.  Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Jan Glinczewski, Sławomir Golemiec, ks. prałat Wiesław Jasiczek, Marek Maciągowski, Antoni Pawłowski, Marek Sochacki, Marek Tercz, Fundacja Vive Serca Dzieciom, Przedsiębiorstwo Handlowo-Techniczne "SUPON" oraz Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia Kielce. Laureatem Nagrody Specjalnej został Świętokrzyski Klub "Amazonki". Wyróżnienie przyznawane jest od 1995 roku tym, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Oprócz pamiątkowych statuetek oraz złotych spinek, wyróżnieni otrzymali także nagrody pieniężne. W części artystycznej w programie pt. "Ella Fitzgerald & Frank Sinatra w Kielcach" wystąpił Big Band Kielce pod dyrekcją Jana Tokarza.

 

 

Filmowe sylwetki laureatów

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Przeszło 600. uczniów ze szkół świętokrzyskich oraz z innych regionów Polski uczestniczy w V Ogólnopolskim Koncercie pod hasłem „Dzieci w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Imprezę poprzedziła msza święta pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Kazimierza Ryczana w intencji szybkiej beatyfikacji Papieża Polaka. Mottem tegorocznego koncertu są słowa Jana Pawła II wypowiedziane 30 lat temu na Placu Zwycięstwa w Warszawie „Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa”.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Marek Motyka został szkoleniowcem pierwszoligowej Korony Kielce. Nowego trenera przedstawiono dziś podczas konferencji prasowej w siedzibie klubu. Marek Motyka to były trener m.in. Górnika Zabrze i Polonii Bytom.

1:1 to stan rywalizacji po dwóch meczach finału play-off w walce o Mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych pomiędzy Vive Kielce a Wisłą Płock. W pierwszym spotkaniu podopieczni Bogdana Wenty przegrali z Wisłą Płock 20:23. Drugi mecz zakończył się zwycięstwem kieleckiej "siódemki" 23:21. Drużynę Vive Kielce czekają teraz dwa mecze w Płocku

Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w ratuszu. Radni udali się na objazd ulic miasta. Tematem posiedzenia był także stan przystanków autobusowych.Kielecki Inkubator Technologiczny organizuje w dniach 22-23 maja br. Kieleckie Dni Designu. Impreza jest elementem projektu realizowanego przez KIT przy współudziale środowiska akademickiego i biznesowego.

 

Podczas dwudniowej imprezy zostanie zaprezentowana wstępna koncepcja funkcjonowania Laboratoriów Design. W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele uznanych w Polsce firm oraz instytucji działających w obszarze wzornictwa artystyczno – przemysłowego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się seminaria i warsztaty poświęcone szeroko rozumianemu wzornictwu. Wydarzeniu towarzyszyć będą również pokazy mody oraz wystawy prezentujące dorobek kielecki projektantów. Zostaną zaprezentowane prace dyplomowe absolwentów kieleckiego Plastyka oraz Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Wydarzenie ma na celu dotarcie do przedsiębiorców, pokazać im, że poprzez design mogą odnieść sukces rynkowy. Zorganizowane zostaną także warsztaty dla projektantów, które pomogą podnieść jakość ich prac. Zajęcia poprowadzone będą przez przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Katowicach, Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach oraz firm uznanych w branży designu.


Celem systemowego projektu przygotowanego przez KIT jest stworzenie kompleksowego programu wsparcia dla wzornictwa w Kielcach poprzez budowę sieci Laboratoriów Design, gdzie w unikalny sposób będą współdziałać ze sobą elementy: edukacyjny, wdrożeniowy, i promocyjny. Wsparcie dotyczy obszaru wzornictwa, zarządzania, marketingu, jak i technologii, w ramach szeroko rozumianego design management. Działania Laboratorium Design w dużej mierze ukierunkowane zostaną na komercjalizację (praktyczne wdrożenia) i oparte o innowacyjną filozofię produktu tj. design sustainable.

Podstawowymi celami projektu są:

• Utworzenie platformy współpracy dla projektantów i przedsiębiorców także dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu
• Wzrost kompetencji przedsiębiorstw w zakresie strategicznego zarządzania wzornictwem
• Wzrost kompetencji projektantów w zakresie zarządzania projektem wzorniczym
• Stworzenie warunków do rozwoju design'u w Kielcach w celu przyciągnięcia/powrotu do Kielce utalentowanej grupy "emigrantów"
• Wzrost liczby przedsiębiorstw korzystających ze wzornictwa; wzrost zatrudnienia projektantów w mieście i regionie
• Wprowadzanie produktów na rynek poprzez kompleksowe zarządzanie projektem łączącym wzornictwo, marketing i technologię
• Tworzenie i rozwój firm designerskich w KIT
• Upowszechnianie dobrych praktyk wzorniczych
• Wsparcie dla biznesu
• Szkolenia i edukacja (Innowacje i technologia)
• Promocja


Promocji Kieleckich Dni Designu oraz wszystkich wydarzeń, które będą się działy w tym obszarze, służyć ma uruchomiona właśnie strona internetowa www.labdesign.kielce.pl.  Na realizację projektu Kielecki Inkubator Technologiczny pozyskał środki w kwocie 500 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, ZPORR Działanie 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy.

Otwarcie wystawy prac Gabrysi Wołowiec uczennicy II klasy Szkoły Podstawowej nr 34 w Kielcach odbędzie się 20 maja (godz. 11.00) w Ośrodku Kultury „Ziemowit” (ul. Mieszka I 79). Autorka jest laureatką wielu konkursów plastycznych. Jest to pierwsza wystawa z cyklu "galeria młodszych" promująca najmłodszych artystów.


Kieleckie Centrum Kultury zaprasza 21 maja (Mała Scena, godz. 19.00) na spektakl "JESZCZE POŻYJEMY" w wykonaniu Teatru "PEGAZ" w reżyserii Andrzeja Skorupskiego. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.


Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Honorowego upamiętnienia 65. rocznicy Akcji "Burza" w regionie świętokrzyskim odbyło się dziś w Urzędzie Miasta. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, parlamentarzyści, kieleccy radni oraz samorządowcy z województwa świętokrzyskiego.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od dziś do 22 maja wystapią zmiany organizacji ruchu kołowego na trzech wiaduktach w węźle drogowym ul. Krakowskiej. Ze względów technologicznych zamykane będą dla ruchu kolejno połowy jezdni każdego z wiaduktów, a ruch kołowy poprowadzony zostanie jednym pasem zwężonej jezdni.


Roboty będą wykonywane w 3 etapach:


- I etap robót - prace będą prowadzone w dniach 18-19.05 na wiadukcie nr 2 na ul. Krakowskiej nad ul. Zagonową. W tym czasie wyłączony z ruchu będzie lewy pas jezdni wiaduktu, a ruch z kierunku Krakowa do centrum Kielc będzie się odbywał prawym pasem.


- II etap robót - prace będą prowadzone w dn. 20-21.05 na wiadukcie nr 3 nad ul. Armii Krajowej. Prace będą prowadzone na lewym pasie jezdni wiaduktu, a ruch pojazdów z centrum w kierunku Krakowa będzie się odbywał prawym pasem jezdni wiaduktu nr 3.


- III etap robót - prace będą prowadzone w dn. 21-22.05 na wiadukcie nr 1 (część północna wiaduktu) Prace będą prowadzone na wyłączonym z ruchu prawym pasie jezdni, natomiast ruch z centrum Kielc w kierunku Krakowa będzie poprowadzony lewym pasem jezdni wiaduktu.


MZD prosi kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i jazdę zgodnie z przyjętym oznakowaniem.

15.05.2009 r.

Uroczystość wręczenia Nagród Miasta Kielce za 2008 rok odbyła się dziś w Kieleckim Centrum Kultury. Wyróżnienie przyznawane jest od 1995 roku tym, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Jan Glinczewski, Sławomir Golemiec, ks. prałat Wiesław Jasiczek, Marek Maciągowski, Antoni Pawłowski, Marek Sochacki, Marek Tercz, Fundacja Vive Serca Dzieciom, Przedsiębiorstwo Handlowo-Techniczne "SUPON" oraz Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia Kielce. Laueratem Nagrody Specjalnej został Świętokrzyski Klub "Amazonki". Oprócz pamiątkowych statuetek oraz złotych spinek, wyróżnieni otrzymali także nagrody pieniężne. Uroczysta gala odbyła się na Dużej Scenie KCK. W części artystycznej w programie pt. "Ella Fitzgerald & Frank Sinatra w Kielcach" wystąpił Big Band Kielce pod dyrekcją Jana Tokarza.

  

Filmowe sylwetki laureatów zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Kielecki Inkubator Technologiczny organizuje w dniach 22-23 maja br. Kieleckie Dni Designu. Impreza jest elementem projektu realizowanego przez KIT przy współudziale środowiska akademickiego i biznesowego.

 

Podczas dwudniowej imprezy zostanie zaprezentowana wstępna koncepcja funkcjonowania Laboratoriów Design. W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele uznanych w Polsce firm oraz instytucji działających w obszarze wzornictwa artystyczno – przemysłowego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się seminaria i warsztaty poświęcone szeroko rozumianemu wzornictwu. Wydarzeniu towarzyszyć będą również pokazy mody oraz wystawy prezentujące dorobek kielecki projektantów. Zostaną zaprezentowane prace dyplomowe absolwentów kieleckiego Plastyka oraz Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Wydarzenie ma na celu dotarcie do przedsiębiorców, pokazać im, że poprzez design mogą odnieść sukces rynkowy. Zorganizowane zostaną także warsztaty dla projektantów, które pomogą podnieść jakość ich prac. Zajęcia poprowadzone będą przez przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Katowicach, Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach oraz firm uznanych w branży designu.


Celem systemowego projektu przygotowanego przez KIT jest stworzenie kompleksowego programu wsparcia dla wzornictwa w Kielcach poprzez budowę sieci Laboratoriów Design, gdzie w unikalny sposób będą współdziałać ze sobą elementy: edukacyjny, wdrożeniowy, i promocyjny. Wsparcie dotyczy obszaru wzornictwa, zarządzania, marketingu, jak i technologii, w ramach szeroko rozumianego design management. Działania Laboratorium Design w dużej mierze ukierunkowane zostaną na komercjalizację (praktyczne wdrożenia) i oparte o innowacyjną filozofię produktu tj. design sustainable.

Podstawowymi celami projektu są:

• Utworzenie platformy współpracy dla projektantów i przedsiębiorców także dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu
• Wzrost kompetencji przedsiębiorstw w zakresie strategicznego zarządzania wzornictwem
• Wzrost kompetencji projektantów w zakresie zarządzania projektem wzorniczym
• Stworzenie warunków do rozwoju design'u w Kielcach w celu przyciągnięcia/powrotu do Kielce utalentowanej grupy "emigrantów"
• Wzrost liczby przedsiębiorstw korzystających ze wzornictwa; wzrost zatrudnienia projektantów w mieście i regionie
• Wprowadzanie produktów na rynek poprzez kompleksowe zarządzanie projektem łączącym wzornictwo, marketing i technologię
• Tworzenie i rozwój firm designerskich w KIT
• Upowszechnianie dobrych praktyk wzorniczych
• Wsparcie dla biznesu
• Szkolenia i edukacja (Innowacje i technologia)
• Promocja


Promocji Kieleckich Dni Designu oraz wszystkich wydarzeń, które będą się działy w tym obszarze, służyć ma uruchomiona właśnie strona internetowa www.labdesign.kielce.pl.  Na realizację projektu Kielecki Inkubator Technologiczny pozyskał środki w kwocie 500 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, ZPORR Działanie 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy.

IV Jarmark Świętokrzyski odbędzie się 17 maja u stóp klasztoru na Świętym Krzyżu - informuje Starostwo Powiatowe w Kielcach. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem "Moc poezji". W programie znalazły się m.in.: spektakl "Nie żałuję" według tekstów Agnieszki Osieckiej z muzyką Jerzego Satanowskiego, recital Janusza Radka, widowisko "Jana Gajzlera ziemia uroczna, czyli akwarelki świętokrzyskie". Zaprezentują się także młodzi artyści z gmin Bieliny i Nowa Słupia, a także kieleckie placówki - Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Kielecki Teatr Tańca. Na Jarmarku wystąpią również artyści z Ukrainy i Węgier, a na wszystkich czekać będzie Wagabundowy Plac Zabaw, kiermasz rękodzieła i regionalnych potraw oraz karczma regionalna.

Fot. Jadwiga Girsa-Zimna

Spektakl "Osiem świateł Chanuki" w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" uzyskał najwyższe uznanie na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST 2009 w Słupsku. "Kubuś" zdobył Grand Prix . Na festiwalu zaprezentowało się 13 teatrów z całej Europy. 


Spektakl "Osiem świateł Chanuki" miał swoją premierę w październiku ubiegłego roku. Prezentuje nieistniejący już świat kultury żydowskiej, a przygotowywany został z okazji Roku Polsko-Izraelskiego i 60-ej rocznicy powstania państwa Izrael. Opowiadania dla dzieci napisane przez wybitnego prozaika żydowskiego, pochodzenia polskiego, laureata Nagrody Nobla -Isaaca Bashevisa Singera wystawiono w planie żywym i w konwencji teatru czarnego.

Zespół z Kielc otrzymał zaproszenie na przyszłoroczny Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej.


Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Z zawodnikami, trenerami oraz władzami klubu FART Kielce spotkał się dziś w ratuszu Wojciech Lubawski. Prezydent Kielc pogratulował "siatkarzom" wywalczonego awansu do I ligi. - Gratuluję i dziękuję Wam za ten sukces. Wierzę, że w przyszłości zespół awansuje do siatkarskiej ekstraklasy - powiedział podczas spotkania prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza w sobotę, 16 maja na Europejską Noc Muzeów. Placówka otwiera swoje podwoje dla zwiedzających w godz. 20.00-24.00. Wszyscy chętni będą mogli nieodpłatnie odwiedzić muzealne wystawy: lalki z całego świata, misie pluszowe i inne zabawki: samochody, samoloty, drewniane koniki, klepaki i karuzelki. Europejska Noc Muzeów została zainicjowana 5 lata temu przez Ministerstwo Kultury Francji. Co roku do akcji dołączają się muzea w kolejnych krajach świata. W Muzeum Zabawek i Zabawy Europejska Noc Muzeów organizowana jest po raz trzeci.

Dziś upływa termin płatności II raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego od osób fizycznych - przypomina Wydział Podatków Urzędu Miasta Kielce.

Płatności w/w podatków należy dokonywać na indywidualny numer konta bankowego wykazany w decyzji oraz załączonych dowodach wpłaty.

Płatności tych podatków można dokonywać:
- w Urzędzie Miasta, Rynek 1 (od poniedziałku do piątku - od godz. 7.30 do godz. 17.00),
- w siedzibie oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Sienkiewicza nr 47 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00)
- w punkcie Banku Gospodarki Żywnościowej przy ul. Warszawskiej nr 143 d (od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 - 17.00).

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w związku z meczami piłki ręcznej VIVE Kielce - Wisła Płock oraz koncertami w amfiteatrze na Kadzielni w dniach 16-17 maja od godz. 12.30 do godz. 22.00 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w rejonie Hali Legionów przy ul. Bocznej, spowodowane zamknięciem ulic: Dzika, Sucha, Dolna, Okrężna, Żwirowa i Boczna., a także utrudnienia w rejonie amfiteatru na Kadzielni.

W tym czasie na Al. Legionów na odc. od ul. Gagarina do ul. Husarskiej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy (kierunek do ul. Husarskiej) z możliwością parkowania pojazdów po prawej stronie. Do parkowania przeznaczona będzie również ul Kwasa na odc. od ul. Mahometańskiej do ul. Gagarina, a także dostępne będą parkingi przy ul. Szczepaniaka. MZD przeprasza kierowców za utrudnienia w ruchu i prosi o jazdę zgodnie z przyjętym oznakowaniem.


Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w związku z utrudnieniami w ruchu w dniach 16-17 maja autobusy Linii nr 2 (kierunek ul. Kolberga) kursować będą ul. Ściegiennego.

Kielecki Inkubator Technologiczny bierze udział w XX konferencji Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce. Konferencje SOOIPP to od lat sprawdzona płaszczyzna dyskusji, wymiany doświadczeń oraz inspiracji do nowych działań. W imprezie biorą udział organizatorzy ośrodków innowacji i transferu technologii, kierownicy ośrodków innowacji i przedsiębiorczości oraz przedstawiciele: administracji centralnej i samorządów, europejskich programów i organizacji, świata nauki i biznesu, Parków i Inkubatorów Technologicznych, Centrów Transferu Technologii, Preinkubatorów, Funduszy Zalążkowych, Pożyczkowych i Poręczeniowych.

Ośrodki Wspierania Przedsiębiorczości zajmują się transferem technologii, pomocą dla innowacyjnych firm odpryskowych, zwalczaniem bezrobocia, aktywizowaniem gospodarczym regionów i grup szczególnie zagrożonych. Realizując te zadania Ośrodki współpracują z władzami i społecznością lokalną, programami krajowymi i zagranicznymi.

Na dwudziestej konferencji grupa członków SOOIPP podsumuje dotychczasową działalności Ośrodków ze szczególnym uwzględnieniem 5 lat w Unii Europejskiej oraz nowej perspektywy finansowania 2007-2013. Zaprezentowane zostaną metody i formy działania oraz poznamy doświadczenia innych krajów. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję bezpośrednio zapoznać się z pionierskimi dokonaniami zespołu Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Planowana konferencja pokrywa się z europejskim rokiem kreatywności. Główne obszary dyskusji merytorycznej obejmą zagadnienia:


1. Kreatywność i rozwój rynków na nowe technologie;
2. Ewolucji krajowego systemu wsparcia przedsiębiorczości i transferu technologii;
3. Przedsiębiorczości akademickiej i modelu Uniwersytetu III Generacji;
4. Zwiększania konkurencyjności gospodarki za pomocą funduszy europejskich 2007-2013;
5. Tendencji rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce;
14.05.2009 r.

Laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2008 rok poznamy podczas gali, która odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury w piątek, 15 maja. Wyróżnienie przyznawane jest od 1995 roku tym, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród laureatów znaleźli się m.in. przedstawiciele różnych dziedzin: biznesu, polityki, nauki, kultury. Byli wybitni artyści i sportowcy. Miasto uhonorowało także społeczników. Oprócz pamiątkowych statuetek oraz złotych spinek, wyróżnieni otrzymują także nagrody pieniężne. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 17.00 na Dużej Scenie KCK. W części artystycznej w programie pt. "Ella Fitzgerald & Frank Sinatra w Kielcach" wystąpi Big Band Kielce pod dyrekcją Jana Tokarza.


Laureaci poprzednich edycji

Włodzimierz Gąsior został dziś odwołany z funkcji trenera pierwszej drużyny Korony Kielce - poinformował o tym prezes zarządu klubu Tadeusz Dudka na konferencji prasowej w siedzibie Korony Kielce.

Fot. Jadwiga Girsa-Zimna

Spektakl "Osiem świateł Chanuki" w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" uzyskał najwyższe uznanie na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST 2009 w Słupsku. "Kubuś" zdobył Grand Prix . Na festiwalu zaprezentowało się 13 teatrów z całej Europy. 


Spektakl "Osiem świateł Chanuki" miał swoją premierę w październiku ubiegłego roku. Prezentuje nieistniejący już świat kultury żydowskiej, a przygotowywany został z okazji Roku Polsko-Izraelskiego i 60-ej rocznicy powstania państwa Izrael. Opowiadania dla dzieci napisane przez wybitnego prozaika żydowskiego, pochodzenia polskiego, laureata Nagrody Nobla -Isaaca Bashevisa Singera wystawiono w planie żywym i w konwencji teatru czarnego.

Zespół z Kielc otrzymał zaproszenie na przyszłoroczny Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej.

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Rozpoczęły się Juwenalia 2009. Studenci odebrali dziś pod Kieleckim Centrum Kultury Klucze do Bram Miasta z rąk prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. Gwiazdami tegorocznych koncertów będą zespoły: "Kult", De Mono", "Paweł Kukiz i Piersi" oraz Golden Life. 

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

IV Jarmark Świętokrzyski odbędzie się 17 maja u stóp klasztoru na Świętym Krzyżu - informuje Starostwo Powiatowe w Kielcach. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem "Moc poezji". W programie znalazły się m.in.: spektakl "Nie żałuję" według tekstów Agnieszki Osieckiej z muzyką Jerzego Satanowskiego, recital Janusza Radka, widowisko "Jana Gajzlera ziemia uroczna, czyli akwarelki świętokrzyskie". Zaprezentują się także młodzi artyści z gmin Bieliny i Nowa Słupia, a także kieleckie placówki - Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Kielecki Teatr Tańca. Na Jarmarku wystąpią również artyści z Ukrainy i Węgier, a na wszystkich czekać będzie Wagabundowy Plac Zabaw, kiermasz rękodzieła i regionalnych potraw oraz karczma regionalna.

 


Komisja Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia był plan remontów i inwestycji w obiektach oświatowych w roku 2009 i latach następnych oraz opiniowanie projektów uchwał.

Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Kielcach była dziś w ratuszu gośćmi prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. Dzieci spotkały się również z sekretarzem miasta Januszem Kozą.

13.05.2009 r.

Ma prowadzić przez Włodawę - Lublin - Kraśnik - Kielce - Jędrzejów - Częstochowę - Opole - Kudowę Zdrój do granicy państwa. Szlak Staropolski stanowić będzie najdogodniejsze połączenie Ukrainy z Europą Zachodnią, bowiem przyszła droga ekspresowa S-46 połączy Kijów przez Polskę, Czechy, południowe Niemcy, Francję do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Lobbing na rzecz realizacji przedsięwzięcia prowadzi od trzech lat Stowarzyszenie "Szlak Staropolski". Wczoraj w Targach Kielce odbyła się, poświęcona zagadnieniu, konferencja „Szlak Staropolski - Pas zrównoważonego rozwoju”.

Budowa Szlaku Staropolskiego będzie mieć istotny wpływ nie tylko na rozwój lokalny i regionalny, ale również krajowy i międzynarodowy. podejmowana inicjatywa wpływa dodatkowo na promocję obiektów dziedzictwa kulturowego, leżących na międzynarodowym szlaku turystyczno-pielgrzymkowym rozpoczynającym się od kijowskiej Ławry, a kończącym na Santiago de Compostella.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2008 rok poznamy podczas gali, która odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury w piątek, 15 maja. Wyróżnienie przyznawane jest od 1995 roku tym, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród laureatów znaleźli się m.in. przedstawiciele różnych dziedzin: biznesu, polityki, nauki, kultury. Byli wybitni artyści i sportowcy. Miasto uhonorowało także społeczników. Oprócz pamiątkowych statuetek oraz złotych spinek, wyróżnieni otrzymują także nagrody pieniężne. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 17.00 na Dużej Scenie KCK. W części artystycznej w programie pt. "Ella Fitzgerald & Frank Sinatra w Kielcach" wystąpi Big Band Kielce pod dyrekcją Jana Tokarza.


Laureaci poprzednich edycji

Prezydent Kielc podpisał dziś umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczące udzielenia ze środków Funduszu Dopłat wsparcia finansowego, które zostanie przeznaczone na potrzeby budowy mieszkań socjalnych. Środki te zostaną przeznaczone na przebudowę budynku oraz budowę obiektu przy ul. Ściegiennego 270 gdzie powstanie 29 mieszkań socjalnych. Kwota dofinansowania wyniesie około pół miliona złotych.

Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone są w kilku kieleckich żłobkach Szkolenia odbywają się w ramach projektu finansowanego ze środków Urzędu Miasta Kielce pod nazwą „Moje dziecko jest bezpieczne w żłobku”. Tego, jak reagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia uczy Grupa Ratownictwa Fraktal.


Kurs obejmuje 16 godzin dydaktycznych z zakresu pierwszej pomocy. Odbywają się w godzinach, kiedy dzieci leżakują, nie zakłócają zatem pracy żłobków.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji KielceRozpoczynają się Juwenalia 2009. Studenci odbiorą jutro (godz. 11.30) pod Kieleckim Centrum Kultury Klucze do Bram Miasta z rąk prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. Gwiazdami tegorocznych koncertów będą m.in. zespoły "Kult" i De Mono".Komisja Sportu i Turystyki zebrała się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia było funkcjonowanie klas sportowych w szkołach.

12.05.2009 r.

Blisko 800 wystawców z 25 państw bierze  udział w rozpoczętych dziś  w Targach Kielce (godz. 10.00) XV Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA. W Kielcach ofertę przedstawią największe firmy związane z budownictwem drogowym, inżynierią ruchu oraz bezpieczeństwem drogowym. Prezentowane będą ciężkie maszyny i sprzęt budowlany, materiały i surowce do budowy dróg, urządzenia i farby do znakowania oraz elementy infrastruktury związanej z eksploatacją dróg i autostrad. Jak co roku targom towarzyszy bogaty program konferencji naukowo-technicznych, seminariów i prezentacji firm. Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA są największą imprezą targową sektora drogownictwa w Polsce i jedną z największych w Europie. W Targach Kielce rozpoczynają się dziś także V Międzynarodowe Targi Infrastruktury TRAFFIC-EXPO, XI Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD oraz III Targi - Technologia i Infrastruktura Lotnisk TIL. (więcej)

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


W ratuszu trwają przygotowania do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dziś w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się losowanie składów obwodowych komisji wyborczych. 13 komitetów wyborczych zgłosiło poprawnie (zgodnie z wymaganiami) 852 osoby na kandydatów do komisji. W Kielcach utworzono 97 obwodowych komisji wyborczych, w tym 11 tzw. obwodów odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, areszt śledczy). W każdej z obwodowych komisji znajdzie się od 7 do 11 osób (w tym jeden przedstawiciel Urzędu Miasta).
Konferencja pt. "Szlak Staropolski - Pas Zrównoważonego Rozwoju" odbyła się dziś w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce (ul. Zakładowa 1, Hala G, sala konferencyjna 2 i 3). Celem konferencji było zaprezentowanie ekspertyz dotyczących optymalnego wykorzystania układu drogowego i kolejowego łączącego Wschód i Zachód Europy, a w szczególności budowy drogi ekspresowej S46 o przebiegu: Włodawa-Lublin-Kraśnik-Kielce-Jędrzejów-Częstochowa-Opole-Kudowa Zdrój oraz linii kolejowej Dorohusk-Lublin-Kielce-Częstochowa-Opole-Wrocław-Międzylesie.Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kielcach organizowało dziś obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W Bazylice Katedralnej została odprawiona msza św. w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin celebrowana przez ks. biskupa Marian Florczyka. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Sienkiewicza i Staszica do Parku Miejskiego gdzie wzięli udział w festynie.

Komisja Statutowo - Samorządowa Rady Miejskiej w Kielcach zebrała się dziś w Urzędzie Miasta.


Miejski Zarząd Dróg informuje, że od dziś do 15 maja, w związku z targami "Autorstrada Polska", obowiązuje ruch jednokierunkowy na ulicy Zakładowej, na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Batalionów Chłopskich.

W w/w terminie wprowadzone zostały następujące trasy objazdów:

- dla pojazdów jadących ulicą Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików objazdy będą wyznaczone ulicami: Transportowców i Łódzką.

Małgorzata Główka zdobyła Grand Prix na IX Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca "Muszelki Wigier" w Suwałkach. Impreza odbyła się w dniach 6-10 maja 2009.

Rekordowo dużo, bo ponad siedmiuset dwudziestu młodych muzyków i tancerzy przyjechało do Suwałk na Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca "Muszelki Wigier". Artyści zjechali z całej Polski, a także Litwy, Rosji, Ukrainy i Białorusi. To jedna z najważniejszych tego typu imprez w Polsce.

Międzynarodowe jury po wysłuchaniu młodych wokalistów, występujących w czterech kategoriach wiekowych od 6 do 25 lat, jednogłośnie przyznało Grand Prix szesnastoletniej Małgorzacie Główce z Kielc, reprezentującej Młodzieżowy Dom Kultury. Oprócz statuetki „Muszelki Wigier” wokalistka otrzymała nagrodę prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego.

Małgosia zaprezentowała się w dwóch utworach: „Kołysanka Rosemary” (muz. K. Komeda, sł.W. Młynarski) i „Hit” (z rep. Kayah).

Małgosia od 12 do 21 maja 2009 reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Festiwalu „Orfeusz w Italii” w Wenecji (Włochy). W tym roku wystąpi jeszcze na festiwalach telewizyjnych na Wyspach Kanaryjskich i w Kairze w Egipcie.

Wiosenna fauna i flora będzie tematem kolejnych warsztatów origami, które odbędą się w sobotę, 16 maja w godz. 15.00-17.00 w Muzeum Zabawek i Zabawy. Zajęcia poprowadzą Renata Toporek i Rafał Sabat z Polskiego Towarzystwa Origami "Papierowe fantazje". Koszt uczestnictwa w zajęciach - 3 zł od osoby. Organizatorzy proszą aby małe dzieci uczestniczyły w zajęciach pod opieką dorosłych opiekunów.

11.05.2009 r.

Laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2008 rok poznamy podczas gali, która odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury w piątek, 15 maja. Wyróżnienie przyznawane jest od 1995 roku tym, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród laureatów znaleźli się m.in. przedstawiciele różnych dziedzin: biznesu, polityki, nauki, kultury. Byli wybitni artyści i sportowcy. Miasto uhonorowało także społeczników. Oprócz pamiątkowych statuetek oraz złotych spinek, wyróżnieni otrzymują także nagrody pieniężne. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 17.00 na Dużej Scenie KCK. W części artystycznej w programie pt. "Ella Fitzgerald & Frank Sinatra w Kielcach" wystąpi Big Band Kielce pod dyrekcją Jana Tokarza.


Laureaci poprzednich edycji

Konferencja pt. "Szlak Staropolski - Pas Zrównoważonego Rozwoju" odbędzie się jutro (godz. 12.30) w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce (ul. Zakładowa 1, Hala G, sala konferencyjna 2 i 3). Celem konferencji jest zaprezentowanie ekspertyz dotyczących optymalnego wykorzystania układu drogowego i kolejowego łączącego Wschód i Zachód Europy, a w szczególności budowy drogi ekspresowej S46 o przebiegu: Włodawa-Lublin-Kraśnik-Kielce-Jędrzejów-Częstochowa-Opole-Kudowa Zdrój oraz linii kolejowej Dorohusk-Lublin-Kielce-Częstochowa-Opole-Wrocław-Międzylesie. 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kielcach organizuje jutro obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. O godz. 13.00 w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona msza św. w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin celebrowana przez ks. biskupa Marian Florczyka. Po uroczystości uczestnicy przejdą ulicami Sienkiewicza i Staszica do Parku Miejskiego gdzie o godz. 14.30 odbędzie się festyn.

Kielecki Inkubator Technologiczny organizuje w dniach 22-23 maja br. Kieleckie Dni Designu. Impreza jest elementem projektu realizowanego przez KIT przy współudziale środowiska akademickiego i biznesowego.

 

Podczas dwudniowej imprezy zostanie zaprezentowana wstępna koncepcja funkcjonowania Laboratoriów Design. W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele uznanych w Polsce firm oraz instytucji działających w obszarze wzornictwa artystyczno – przemysłowego. W ramach przedsięwzięcia odbędą się seminaria i warsztaty poświęcone szeroko rozumianemu wzornictwu. Wydarzeniu towarzyszyć będą również pokazy mody oraz wystawy prezentujące dorobek kielecki projektantów. Zostaną zaprezentowane prace dyplomowe absolwentów kieleckiego Plastyka oraz Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Wydarzenie ma na celu dotarcie do przedsiębiorców, pokazać im, że poprzez design mogą odnieść sukces rynkowy. Zorganizowane zostaną także warsztaty dla projektantów, które pomogą podnieść jakość ich prac. Zajęcia poprowadzone będą przez przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Katowicach, Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach oraz firm uznanych w branży designu.


Celem systemowego projektu przygotowanego przez KIT jest stworzenie kompleksowego programu wsparcia dla wzornictwa w Kielcach poprzez budowę sieci Laboratoriów Design, gdzie w unikalny sposób będą współdziałać ze sobą elementy: edukacyjny, wdrożeniowy, i promocyjny. Wsparcie dotyczy obszaru wzornictwa, zarządzania, marketingu, jak i technologii, w ramach szeroko rozumianego design management. Działania Laboratorium Design w dużej mierze ukierunkowane zostaną na komercjalizację (praktyczne wdrożenia) i oparte o innowacyjną filozofię produktu tj. design sustainable.

Podstawowymi celami projektu są:

• Utworzenie platformy współpracy dla projektantów i przedsiębiorców także dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu
• Wzrost kompetencji przedsiębiorstw w zakresie strategicznego zarządzania wzornictwem
• Wzrost kompetencji projektantów w zakresie zarządzania projektem wzorniczym
• Stworzenie warunków do rozwoju design'u w Kielcach w celu przyciągnięcia/powrotu do Kielce utalentowanej grupy "emigrantów"
• Wzrost liczby przedsiębiorstw korzystających ze wzornictwa; wzrost zatrudnienia projektantów w mieście i regionie
• Wprowadzanie produktów na rynek poprzez kompleksowe zarządzanie projektem łączącym wzornictwo, marketing i technologię
• Tworzenie i rozwój firm designerskich w KIT
• Upowszechnianie dobrych praktyk wzorniczych
• Wsparcie dla biznesu
• Szkolenia i edukacja (Innowacje i technologia)
• Promocja


Promocji Kieleckich Dni Designu oraz wszystkich wydarzeń, które będą się działy w tym obszarze, służyć ma uruchomiona właśnie strona internetowa www.labdesign.kielce.pl.  Na realizację projektu Kielecki Inkubator Technologiczny pozyskał środki w kwocie 500 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, ZPORR Działanie 2.6 Regionalne Strategie Innowacyjne i Transfer Wiedzy.

IV Jarmark Świętokrzyski odbędzie się 17 maja u stóp klasztoru na Świętym Krzyżu - informuje Starostwo Powiatowe w Kielcach. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem "Moc poezji". W programie znalazły się m.in.: spektakl "Nie żałuję" według tekstów Agnieszki Osieckiej z muzyką Jerzego Satanowskiego, recital Janusza Radka, widowisko "Jana Gajzlera ziemia uroczna, czyli akwarelki świętokrzyskie". Zaprezentują się także młodzi artyści z gmin Bieliny i Nowa Słupia, a także kieleckie placówki - Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Kielecki Teatr Tańca. Na Jarmarku wystąpią również artyści z Ukrainy i Węgier, a na wszystkich czekać będzie Wagabundowy Plac Zabaw, kiermasz rękodzieła i regionalnych potraw oraz karczma regionalna.

Pliki do pobrania

- program imprezy

Ile lat ma prezydent?, co lubi jeść?, czym się zajmuje?, czy gra w piłkę? - to tylko kilka z wielu pytań jakie zadawały prezydentowi Kielc dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 31, które odwiedziły dziś ratusz. Podczas wizyty w magistracie "przedszkolaki" obejrzały również salę konferencyjna gdzie odbywają się sesje Rady Miejskiej.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od 12 maja od godz. 6.00 do 15 maja do godz. 20.00 zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Zakładowej, na odcinku od ul. Łódzkiej do ul. Batalionów Chłopskich w związku z targami "AUTOSTRADA POLSKA 2009".

W w/w terminie wprowadzone zostaną następujące trasy objazdów:

- dla pojazdów jadących ulicą Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików objazdy będą wyznaczone ulicami: Transportowców i Łódzką.

9.05.2009 r.

Niezidentyfikowane dotąd duże jasno-żółte zwierzę, prawdopodobnie pumę, którą widziano w ostatnich dniach w podkieleckich miejscowościach, dziś kilka osób zauważyło w Kielcach. Wczoraj ślady drapieżnika sfotografowano w okolicy ul. Otrocz. Miały 15 cm długości, co zdaniem fachowców, wskazuje, że jest to zwierzę o masie ciała powyżej 50 kg. Rano sygnały o pumie przekazali Policji działkowcy z ulicy Tarnowskiej.

Od wczesnych godzin porannych pracuje Sztab Kryzysowy, w skład którego wchodzą przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Państwowej Straży Łowieckiej. Jak informuje szef sztabu Krzysztof Przybylski, tuż po godzinie 7.00 na Policję w Kielcach zadzwoniła kobieta, która widziała zwierzę w rejonie ogródków działkowych u zbiegu ulic Wrzosowej i Tarnowskiej. Informację potwierdziło kilka innych osób. Ewakuowano działkowców, Policja zamknęła ogród, a Straż Pożarna przez megafony ostrzegała ludzi. - Naszym zadaniem jest w takiej sytuacji natychmiastowe podjęcie działań informujących społeczeństwo o ewentualnym zagrożeniu - mówi st. bryg. Grzegorz Jankowski z PWST.


Strażacy rozpoczęli także penetrowanie terenu działek przy użyciu kamery termowizyjnej. Obszar poszukiwań poszerzono później, na wniosek Straży Łowieckiej, o kompleks leśny Nadleśnictwa Dyminy.

Odpowiednie służby prowadzą poszukiwania. - Reagujemy na każdy sygnał. Informujemy mieszkańców o możliwości zetknięcia się z takim zwierzęciem - mówi Krzysztof Przybylski.


Państwowa Straż Łowiecka zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. W przypadku zaobserwowania zwierzęcia nie należy się do niego zbliżać, niepokoić i wykonywać gwałtownych ruchów oraz niezwłocznie powiadomić Policję, Straż Łowiecką lub Straż Leśną. Należy również dopilnować, aby dzieci bez opieki nie wybierały się do lasu i na łąki, a zwierzęta domowe, nie powinny opuszczać obrębu posesji.


- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców, aby nie wybierali się dziś na ogródki działkowe, podmiejskie tereny leśne czy rekreacyjne - apeluje szef Sztabu Kryzysowego.


Wszelkie sygnały w tej sprawie należy kierować pod numer 112 lub Policji 997.

8.05.2009 r.

Uroczystości związane z 64. rocznicą zakończenia II wojny światowej odbyły się dziś w Kielcach. W południe przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Słoń, zastępca prezydenta Andrzej Sygut oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich złożyli kwiaty w Kwaterze Ofiar II wojny światowej na Cmentarzu Wojsk Polskich. W całym mieście zawyły też syreny alarmowe. O godz.16.30 na Placu Artystów odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Kieleckiej Orkiestry Dętej (wstęp wolny).

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kielce informuje, że w magistracie przy ul. Szymanowskiego 6 w pokojach: 89, 90, 91 w godzinach pracy Wydziału (od 7.30 do 17.00)

1) do dnia 28 maja 2009 r. włącznie przyjmowane są wnioski o dopisanie się do spisu wyborców:

• wyborców przebywających czasowo na obszarze miasta Kielce lub wyborców nigdzie niezamieszkałych;

• wyborców niepełnosprawnych w wybranym obwodzie głosowania na obszarze miasta Kielce przystosowanym dla osób niepełnosprawnych;

2) od dnia 25 maja 2009 do dnia 5 czerwca 2009 r. będzie udostępniony do wglądu spis wyborców;

3) do dnia 5 czerwca 2009 r. wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania.

„GRY W ZIELONE” odbyły się dziś na terenie Lasu Komunalnego w ramach konkursu "Zielony Patrol". Gry były okazją do podsumowania  trzeciego etapu "Zielonego Patrolu". W programie imprezy znalazły się  m.in. rajd pieszy, zlot Zielonych Patroli, festyn ekologiczny oraz bieg na orientacje. (więcej)

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Dziś odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miejskiej w Kielcach. Radni omówili m.in. problematykę zagospodarowania przestrzennego obszaru wschód (ulice: Zagórska, Prochownia, Prosta, Wikaryjska).

Już po raz dziewiąty na wzgórzu Karczówka odbędzie się trzydniowe widowisko historyczne pod nazwą "Szwedzi na Karczówce A.D. 1655". Kieleckie Bractwo Artyleryjskie - organizator imprezy zapewni uczestnikom podróż w czasie do XVII wieku - do okresu wojny polsko-szwedzkiej zwanej "Potopem". Przegląd XVII - wiecznej artylerii, warsztaty tańca dawnego oraz inscenizacje bitewne - to tylko kilka z wielu atrakcji szykowanych na tę imprezę. Dziś o godz. 19.00 w ogrodach klasztornych zaplanowano  ćwiczenia artylerii królewskiej. (program)

9 maja kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" wystąpi na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST 2009 w Słupsku.


W Festiwalu wezmą udział teatry lalkowe z Polski, Grecji, Czech, Słowenii, Anglii, Litwy, Szwecji, Estonii, Węgier, Austrii, Niemiec i Belgii. Celem Festiwalu jest integracja kulturalna krajów Unii Europejskiej.

Teatr „Kubuś” wystąpi ze spektaklem „Osiem świateł Chanuki” w reżyserii Ireny Dragan, który prezentuje osiem opowiadań dla dzieci napisanych przez wybitnego prozaika żydowskiego tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla - I. B. Singera.

IV Jarmark Świętokrzyski odbędzie się 17 maja u stóp klasztoru na Świętym Krzyżu - informuje Starostwo Powiatowe w Kielcach. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem "Moc poezji". W programie znalazły się m.in.: spektakl "Nie żałuję" według tekstów Agnieszki Osieckiej z muzyką Jerzego Satanowskiego, recital Janusza Radka, widowisko "Jana Gajzlera ziemia uroczna, czyli akwarelki świętokrzyskie". Zaprezentują się także młodzi artyści z gmin Bieliny i Nowa Słupia, a także kieleckie placówki - Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Kielecki Teatr Tańca. Na Jarmarku wystąpią również artyści z Ukrainy i Węgier, a na wszystkich czekać będzie Wagabundowy Plac Zabaw, kiermasz rękodzieła i regionalnych potraw oraz karczma regionalna.


Pliki do pobrania

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Kielcach informuje, że w kolejne soboty począwszy od 9 maja br., specjalnie oznakowany samochód - "ODRZUTOWÓZ" -  będzie czekał w wyznaczonych punktach na niebezpieczne odpady komunalne. Ponadto każdy mieszkaniec Kielc może dostarczyć niebezpieczne odpady, w tym urzadzenia RTV i AGD, osobiście do punktu przy ulicy Hubalczyków 30 (wjazd od ul. Olszewskiego).

Pełny harmonogram zbiórek dostepny na stronie Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami

 

W najbliższą sobotę (9 maja) "ODRZUTOWÓZ"  pojawi się w następujacych miejscach:

  • Ślichowice: 9.00-10.45 (skrzyżowanie ul. Karbońskiej i ul. Kredowej)
  • Pod Dalnią:  11.00-12.45 (skrzyżowanie ul. Szajnowicza-Iwanowa i ul. Kowalczewskiego)
  • Czarnów: 13.00-14.45 (skrzyżowanie ul. B. Chrobrego i ul. Lecha)Do pobrania:

plakat

- ulotka

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od 9 maja uruchomione zostaną dodatkowo kursy linii Nr 39 w soboty i niedziele. Zmianie ulegną także godziny kursowania linii Nr 39 w dni robocze.

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że 10 maja w związku z z meczem piłki nożnej Korona II Kielce - Hutnik Kraków, rozgrywanym na stadionie przy ul. Szczepaniaka (początek meczu o godz. 16.30), w godz.14.30 - 19.00, wyłączona z ruchu zostanie ul. Szczepaniaka, na odcinku. od ul. Petyhorskiej do Al. Na Stadion.

Blisko 1000 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku podczas akcji "Dzień Dawcy" dla chorych na białaczkę Adama i Wiktora. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało wczoraj przez Fundację DKMS Polska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego pod patronatem prezydenta Kielc. Próbkę krwi, której dane trafią do banku dawców szpiku można było oddać w budynku Uniwersytet Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego 5. Według danych Fundacji DKMS w Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi czyli białaczka. Co drugi chory nie znajduje dawcy.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Inkubatora Technologicznego podczas uroczystej gali II Forum Funduszy Europejskich otrzymał z rąk Premiera Donalda Tuska oraz Minister Elżbiety Bieńkowskiej pierwsze wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Ministra Rozwoju Regionalnego Eurolider 2009 w kategorii Pracownik administracji samorządowej lub instytucji podległej jednostce samorządu terytorialnego. Dyrektor Mazurkiewicz został nominowany z grupy 222 osób zgłoszonych do nagrody z całego kraju.


W kolejnej kategorii Pracownik, współpracownik lub wolontariusz organizacji pozarządowej zwycięstwo należało do kielczanina Dariusza Dąbka, Prezesa Stowarzyszenia LGD Wokół Łysej Góry oraz Kierownika Referatu Zasobów Ludzkich i Turystki Urzędu Gminy Bieliny.


Celem Konkursu Eurolider 2009 było wyróżnienie osób, które wykorzystując szerokie możliwości Funduszy Europejskich dzięki dużemu, zaangażowaniu, kreatywności, aktywności i ciężkiej pracy przyczyniły się do rozwoju lokalnego i lokalnej społeczności.
7.05.2009 r.

Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Kielce informuje, że jutro, w związku z obchodami 64 rocznicy zakończenia II wojny światowej, o godzinie 12.00 na 1 minutę zostaną uruchomione w naszym mieście syreny alarmowe. W południe przedstawiciele władz samorządowych oraz kombatantów złożą kwiaty w Kwaterze Ofiar II wojny światowej na Cmentarzu Wojsk Polskich. O godz. 16.30 na Placu Artystów odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Kieleckiej Orkiestry Dętej (wstęp wolny).

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kielce informuje, że w magistracie przy ul. Szymanowskiego 6 w pokojach: 89, 90, 91 w godzinach pracy Wydziału (od 7.30 do 17.00)

1) do dnia 28 maja 2009 r. włącznie przyjmowane są wnioski o dopisanie się do spisu wyborców:

• wyborców przebywających czasowo na obszarze miasta Kielce lub wyborców nigdzie niezamieszkałych;

• wyborców niepełnosprawnych w wybranym obwodzie głosowania na obszarze miasta Kielce przystosowanym dla osób niepełnosprawnych;

2) od dnia 25 maja 2009 do dnia 5 czerwca 2009 r. będzie udostępniony do wglądu spis wyborców;

3) do dnia 5 czerwca 2009 r. wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania.

Konferencja pt. "Odpowiedzialne Macierzyństwo - Bezpieczne Dzieciństwo" odbyła się dziś w Urzędzie Miasta, Rynek 1 (sala konferencyjna). Wśród tematów konferencji znalazły się m.in. bezpieczne dzieciństwo - rola i zadania współczesnej szkoły, wsparcie i pomoc dzieciom z zespołem alkoholowym FAZ oraz rola emocji w kształtowaniu bezpiecznego dzieciństwa. Przedsięwzięcie to zorganizowane zostało przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w ramach Miejskiej Strategii Bezpieczeństwa "Służyć i chronić".

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Z dużym zainteresowaniem spotkała się akcja "Dzień Dawcy" dla chorych na białaczkę Adama i Wiktora. Przedsięwzięcie organizuje dziś Fundacja DKMS Polska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego pod patronatem prezydenta Kielc.


Próbkę krwi, której dane trafią do banku dawców szpiku można dziś oddać w budynku Uniwersytet Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego 5 (do godz. 20.00). Na godz. 15.00 próbki krwi pobrano od ponad 300 osób.


Według danych Fundacji DKMS w Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi czyli białaczka. Co drugi chory nie znajduje dawcy. Przyłączmy się do akcji! I Ty możesz uratować życie Wiktorowi, Adamowi oraz innym.

6.05.2009 r.

Miejski Zarząd Dróg w imieniu Gminy Kielce podpisał dziś z Zarządem Województwa Świętokrzyskiego pre-umowy dla następujących inwestycji:

1. "Budowa węzła drogowego u zbiegu ulic: Armii Krajowej, Żelaznej, Grunwaldzkiej, Żytniej w Kielcach"
2. "Rozbudowa ulic usprawniających powiązania komunikacyjne Miasta Kielce:

- Rozbudowa ul. Zagórskiej (od ul. Szczecińskiej do ul. Prostej);
- Rozbudowa ul. Wikaryjskiej (od dr. krajowej nr 74 do ul. Prostej)”


3. "Przebudowa i rozbudowa ul. Chęcińskiej w Kielcach na odcinku od ul. Karczówkowskiej do Krakowskiej"
4. "Budowa drogi gminnej, przecznicy ul. Kusocińskiego dla obsługi Oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz Archiwum Państwowego w Kielcach"

Projekty mające na celu poprawę dostępności komunikacyjnej Miasta współfinansowane będą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 w ramach Osi Priorytetowej 3 - Podniesienie jakości systemu komunikacyjnego regionu, Działania 3.1 - Rozwój nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym.

Łączna wartość inwestycji to 115.753.605,28 zł., z czego kwota dotacji z Unii Europejskiej wynosi 69.452.163,17 zł.

Realizacja konkursu "Zielony Patrol" była tematem konferencji prasowej, która odbyła się dziś w ratuszu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta, Nadleśnictwa Kielce oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Tegoroczna edycja konkursu prezydenta Kielc "Zielony Patrol" dobiega końca. Obecnie trwa uzupełnianie informacji o działaniach poszczególnych zespołów, które zostaną przedstawione na stronie internetowej "Zielonego Patrolu". Do końca tygodnia uczestnicy tego projektu mają przedstawić opis działań podejmowanych podczas tegorocznej edycji konkursu. Prace te następnie zostaną przedstawione komisji konkursowej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku czerwca br.

8 maja br. planowana jest impreza pod nazwą „GRY W ZIELONE”, podczas której zostanie podsumowany trzeci etap "Zielonego Patrolu". W programie tego przedsięwzięcia jest m.in. rajd pieszy, zlot Zielonych Patroli, festyn ekologiczny oraz bieg na orientacje.

Jak podkreślił zastępca prezydenta Kielc Czesław Gruszewski konkurs "Zielony Patrol" zwrócił uwagę młodych ludzi na zagrożenia związane z degradacją środowiska. Zastępca prezydenta Kielc podkreślił także dobrą pracę służb m.in. Straży Miejskiej, która jest odpowiedzialna za wdrożenie niezbędnych działań w celu likwidacji „dzikich wysypisk” zgłoszonych przez patrole ekologiczne.


Nagrodą Główną w konkursie "Zielony Patrol" będzie kilkudniowa wycieczka autokarowa do Paryża dla członków patroli ekologicznych, którzy uzyskają największą liczbę punktów w konkursie oraz ich opiekunów – I, II, III miejsce. Szkoły, które zajmą I,II,III miejsce otrzymają nagrodę w postaci doposażenia szkolnych pracowni przyrodniczo-informatycznych. Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej "Zielonego Patrolu".

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce zaprasza wszystkich chętnych do udziału w sztafecie organizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”. Dziś przez nasze miasto przebiegnie "Sztafeta Polska Biega" czyli ekipa złożona z entuzjastów biegania i znanych osób ze świata mediów, sportu i filmu. Wszyscy, którzy zdecydują się na udział w akcji będą mieli okazję w tym dniu spotkać się z przybyłymi do Kielc m.in. Robertem Korzeniowskim oraz Przemysławem Babiarzem. Sztafeta przybędzie do Kielc od strony miejscowości Piekoszów, ok. godz. 18.00-18.30. Trasa ok. 9 km. Bieg sztafety - od granic miasta Kielce ulicami: Piekoszowska - Białogońska - Fosforytowa - Podklasztorna - Krakowska - Pakosz. Zakończenie biegu ok. godz. 19.00 przy Hali Legionów (ul. Boczna 15).

Informacji udziela:
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu
Referat Sportu i Turystyki
ul. Strycharska 6

tel. 041 36-76-620 lub 041 36-76-677.

Setne urodziny obchodzi Stanisław Wodyk. Życzenia dostojnemu jubilatowi złożył dziś prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Stanisław Wodyk urodził się 3 maja 1909 roku w Tarnogórze. Od 1973 roku jubilat mieszka w Kielcach. Przez wiele lat pan Stanisław pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum im. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Targi "Praca, Kariera, Rozwój" odbyły się dziś w Instytucie Chemii UJK przy ulicy Świętokrzyskiej w Kielcach. Organizatorami imprezy były Targi Kielce oraz AIESEC Kielce. Głównym celem targów PRACA, KARIERA, ROZWÓJ było przedstawienie takich ofert praktyk, staży i szkoleń, które wzbudzą zainteresowanie wśród młodych, ambitnych studentów i absolwentów kieleckich uczelni, jak również osób poszukujących zatrudnienia na terenie naszego województwa. W wystawie brało udział 15 firm.

Konferencja pt. "Odpowiedzialne Macierzyństwo - Bezpieczne Dzieciństwo" odbędzie się 7 maja (godz. 11.00) Urzędzie Miasta, Rynek 1 (sala konferencyjna). Wśród tematów konferencji znalazły się m.in. bezpieczne dzieciństwo - rola i zadania współczesnej szkoły, wsparcie i pomoc dzieciom z zespołem alkoholowym FAZ oraz rola emocji w kształtowaniu bezpiecznego dzieciństwa. Przedsięwzięcie to organizowane jest przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w ramach Miejskiej Strategii Bezpieczeństwa "Służyć i chronić".

"Dzień Dawcy" dla chorych na białaczkę Adama i Wiktora organizuje 7 maja Fundacja DKMS Polska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął prezydent Kielc.

7 maja w budynku Uniwersytet Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego 5 (w godz. 12.00-20.00) będzie można oddać próbkę krwi, której dane trafią do banku dawców szpiku. Według danych Fundacji DKMS w Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi czyli białaczka. Co drugi chory nie znajduje dawcy. Przyłączmy się do akcji! I Ty możesz uratować życie Wiktorowi, Adamowi oraz innym.
Z wizytą w Kielcach przebywa prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Henryk Kozłowski z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej. W ratuszu naukowiec spotkał się m.in. z przedstawicielami władz Kielc. Prof. Kozłowski jest specjalistą i autorem wielu publikacji z dziedziny geotermii. Geotermia to jeden z rodzajów odnawialnych źródeł energii. Polega na wykorzystywaniu cieplnej energii wnętrza Ziemi.Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Kielcach informuje, że w kolejne soboty począwszy od 9 maja br., specjalnie oznakowany samochód - "ODRZUTOWÓZ" -  będzie czekał w wyznaczonych punktach na niebezpieczne odpady komunalne. Ponadto każdy mieszkaniec Kielc może dostarczyć niebezpieczne odpady, w tym urzadzenia RTV i AGD, osobiście do punktu przy ulicy Hubalczyków 30 (wjazd od ul. Olszewskiego).

Pełny harmonogram zbiórek dostepny na stronie Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami

 

W najbliższą sobotę (9 maja) "ODRZUTOWÓZ"  pojawi się w następujacych miejscach:

  • Ślichowice: 9.00-10.45 (skrzyżowanie ul. Karbońskiej i ul. Kredowej)
  • Pod Dalnią:  11.00-12.45 (skrzyżowanie ul. Szajnowicza-Iwanowa i ul. Kowalczewskiego)
  • Czarnów: 13.00-14.45 (skrzyżowanie ul. B. Chrobrego i ul. Lecha)Do pobrania:

plakat

- ulotka

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od dziś obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Orzeszkowej związana z wykonaniem II i III etapu robót remontowych tej ulicy. Prace będą wykonywane przy całkowitym zamknięciu dla ruchu fragmentu ul. Orzeszkowej na odcinku od budynku nr 8 do skrzyżowania z drogą osiedlową w rejonie wjazdu na teren posesji Wszechnicy Świętokrzyskiej.

Na czas trwania w/w robót wprowadzono następujące objazdy:


- dla pojazdów jadących ul. Zapolskiej w kierunku Al. Solidarności i Wszechnicy Świętokrzyskiej objazd ulicami: Ćwiklińskiej i Bp. Jaworskiego;
- dla pojazdów jadących ul. Bp. Jaworskiego w kierunku ul. Orzeszkowej: objazd ulicami: Bp. Jaworskiego i Al. Solidarności.

5.05.2009 r.

Fragmenty murów i wszystkie narożniki XVI. wiecznego ratusza odkopano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w obrębie płyty kieleckiego Rynku. Od października ubiegłego roku trwają prace wykopaliskowe na kieleckim Rynku. W ich trakcie udało się odkopać fragmenty murów i wszystkich narożników XVI. wiecznego ratusza, ufundowanego przez biskupów krakowskich.


Równocześnie z wykopaliskami prowadzona jest kwerenda mająca na celu zebranie materiałów opisowych dotyczących obiektu. Z dostępnych materiałów archiwalnych wynika, że kielecki ratusz był jednym z trzech (obok ratusza w Iłży i Bodzentynie) ufundowanych na początku XVI wieku przez biskupów krakowskich.

W najbliższych dniach, o ile dopisze aura, będą wykonywane zdjęcia lotnicze ze stacjonarnego balonu umieszczonego nad Rynkiem. Natomiast 16 maja zaplanowano zwiedzanie terenu przez kielczan
 

"Dzień Dawcy" dla chorych na białaczkę Adama i Wiktora organizuje 7 maja Fundacja DKMS Polska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął prezydent Kielc.

7 maja w budynku Uniwersytet Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego 5 (w godz. 12.00-20.00) będzie można oddać próbkę krwi, której dane trafią do banku dawców szpiku. Według danych Fundacji DKMS w Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi czyli białaczka. Co drugi chory nie znajduje dawcy. Przyłączmy się do akcji! I Ty możesz uratować życie Wiktorowi, Adamowi oraz innym.
Centrum Obsługi Inwestora (COI) funkcjonujące w Wydziale Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta organizuje szkolenie w ramach projektu, pt: „Konkurencyjność Kielc poprzez innowacyjne działania Centrum Obsługi Inwestora”

W dniach 5-7 maja 2009r w Solcu - Zdroju odbędzie się szkolenie, którego celem jest budowa partnerstwa pomiędzy Centrum Obsługi Inwestora, a instytucjami, które zaangażowane są w proces pozyskiwania i obsługi inwestora w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym (KOM) oraz w Regionie.

W wyniku przeprowadzonego szkolenia zostaną wypracowane metody współpracy pomiędzy Centrum Obsługi Inwestora, Wydziałami Urzędu Miasta Kielce oraz instytucjami zaangażowanymi
w proces przygotowania oferty inwestycyjnej i obsługi inwestora w KOM.
Główne moduły szkoleniowe:
1. dzień pierwszy - Komunikacja interpersonalna i orientacja na klienta „biznesowego”
2. dzień drugi - Wypracowanie optymalnego modelu komunikacji pomiędzy partnerami
3. dzień trzeci - Wypracowanie projektu umowy o współpracy partnerów na rzecz pozyskiwania nowych inwestorów do KOM i Regionu

Więcej informacji o projekcie na stronie:
www.invest.kielce.pl
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Konferencja pt. "Odpowiedzialne Macierzyństwo - Bezpieczne Dzieciństwo" odbędzie się 7 maja (godz. 11.00) Urzędzie Miasta, Rynek 1 (sala konferencyjna). Wśród tematów konferencji znalazły się m.in. bezpieczne dzieciństwo - rola i zadania współczesnej szkoły, wsparcie i pomoc dzieciom z zespołem alkoholowym FAZ oraz rola emocji w kształtowaniu bezpiecznego dzieciństwa. Przedsięwzięcie to organizowane jest przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w ramach Miejskiej Strategii Bezpieczeństwa "Służyć i chronić".

Komisja Budżetu i Finansów Rady Miejskiej zebrała się dziś w Urzędzie Miasta. Tematem posiedzenia był m.in. sposób finansowania Domów Pomocy Społecznej, finansowanie oświetlenia miasta w tym dróg publicznych i innych obiektów oraz koszty utrzymania zieleni w mieście.

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce zaprasza wszystkich chętnych do udziału w sztafecie organizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”. 6 maja przez nasze miasto przebiegnie "Sztafeta Polska Biega" czyli ekipa złożona z entuzjastów biegania i znanych osób ze świata mediów, sportu i filmu. Wszyscy, którzy zdecydują się na udział w akcji będą mieli okazję w tym dniu spotkać się z przybyłymi do Kielc m.in. Robertem Korzeniowskim oraz Przemysławem Babiarzem. Sztafeta przybędzie do Kielc od strony miejscowości Piekoszów, ok. godz. 18.00-18.30. Trasa ok. 9 km. Bieg sztafety - od granic miasta Kielce ulicami: Piekoszowska - Białogońska - Fosforytowa - Podklasztorna - Krakowska - Pakosz. Zakończenie biegu ok. godz. 19.00 przy Hali Legionów (ul. Boczna 15).

Informacji udziela:
Wydział Edukacji, Kultury i Sportu
Referat Sportu i Turystyki
ul. Strycharska 6

tel. 041 36-76-620 lub 041 36-76-677.

Już po raz dziewiąty na wzgórzu Karczówka odbędzie się trzydniowe (8-10 maja) widowisko historyczne pod nazwą "Szwedzi na Karczówce A.D. 1655". Kieleckie Bractwo Artyleryjskie - organizator imprezy zapewni uczestnikom podróż w czasie do XVII wieku - do okresu wojny polsko-szwedzkiej zwanej "Potopem". Przegląd XVII - wiecznej artylerii, warsztaty tańca dawnego oraz inscenizacje bitewne - to tylko kilka z wielu atrakcji szykowanych na tę imprezę. (program)

9 maja kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" wystąpi na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST 2009 w Słupsku.


W Festiwalu wezmą udział teatry lalkowe z Polski, Grecji, Czech, Słowenii, Anglii, Litwy, Szwecji, Estonii, Węgier, Austrii, Niemiec i Belgii. Celem Festiwalu jest integracja kulturalna krajów Unii Europejskiej.

Teatr „Kubuś” wystąpi ze spektaklem „Osiem świateł Chanuki” w reżyserii Ireny Dragan, który prezentuje osiem opowiadań dla dzieci napisanych przez wybitnego prozaika żydowskiego tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla - I. B. Singera.
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od 6 maja nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Orzeszkowej związana z wykonaniem II i III etapu robót remontowych tej ulicy. Prace będą wykonywane przy całkowitym zamknięciu dla ruchu fragmentu ul. Orzeszkowej na odcinku od budynku nr 8 do skrzyżowania z drogą osiedlową w rejonie wjazdu na teren posesji Wszechnicy Świętokrzyskiej.

Na czas trwania w/w robót wprowadzone zostaną następujące objazdy:

- dla pojazdów jadących ul. Zapolskiej w kierunku Al. Solidarności i Wszechnicy Świętokrzyskiej objazd ulicami: Ćwiklińskiej i Bp. Jaworskiego;
- dla pojazdów jadących ul. Bp. Jaworskiego w kierunku ul. Orzeszkowej: objazd ulicami: Bp. Jaworskiego i Al. Solidarności.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od 9 maja uruchomione zostaną dodatkowo kursy linii Nr 39 w soboty i niedziele. Zmianie ulegną także godziny kursowania linii Nr 39 w dni robocze.

4.05.2009 r.

Tematy w oparciu o „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza oraz „Chłopów” W. Reymonta na egzaminie na poziomie podstawowym oraz utwory Jana Kochanowskiego i „Kamień na kamieniu” W. Myśliwskiego - na poziomie rozszerzonym, pojawiły się na rozpoczynającym tegoroczne matury egzaminie z języka polskiego.


Maturzyści zaczęli go pisać o godz. 9.00. Ci, którzy wybrali poziom podstawowy, mieli na napisanie 170 minut, na test z poziomu rozszerzonego młodzież miała 10 minut więcej.


Jutro maturzyści zmierzą się z językiem angielskim, w środę z wiedzą o społeczeństwie. Dalsze egzaminy pisemne odbywać się będą zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, zaś ustne w terminach wyznaczonych w danej szkole. W kieleckich szkołach publicznych do egzaminu dojrzałości przystąpiło 3655 osób.


W kieleckich szkołach publicznych do egzaminu dojrzałości przystąpiło 3655 osób.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Mieszkańcy Kielc licznie wzięli udział w obchodach 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się wczoraj w naszym mieście. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Katedralnej. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Czynu Legionowego, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. W części artystycznej uroczystości odbyła się inscenizacja historyczna w wykonaniu aktorów WDK, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Fermata. Tradycyjnego Poloneza w historycznych strojach zatańczył Zespół Pieśni i Tańca Kielce.Badania fokusowe odbędą się dziś (godz. 16.00) w Muzeum Zabawek i Zabawy w ramach projektu "Laboratorium zabawy - kształtowanie wśród dzieci postaw proinnowacyjnych". Mają one na celu:


- zgromadzenie w jednym miejscu osób mogących w twórczy sposób podejść do problemu wykorzystania w sposób innowacyjny przestrzeni Placu Wolności
- wykreowanie pomysłów, co do kierunków wykorzystania tej przestrzeni na potrzeby dzieci i młodzieży
- dyskusję nad cechami miejsca mogącego przyciągnąć, zainteresować i zainspirować dzieci i młodzież pod kątem: organizacji przestrzeni, architektury, sposobu funkcjonowania, obszaru tematycznego
- zebranie konkretnych koncepcji zagospodarowania Placu Wolności oraz opisanie parametrów, które musiałyby być spełnione, aby można je było zastosować w praktyce
- dyskusję nad konkretnymi pomysłami oraz warunkami ich wcielania w życie

W badaniach udział wezmą: specjaliści w zakresie planowania przestrzeni publicznych, pedagodzy i psychologowie dziecięcy, pracownicy naukowi wyższych uczelni kieleckich, specjaliści w zakresie kreowania postaw dziecięcych, tworzenia nowoczesnych placów zabaw, tworzenia innowacyjnych przestrzeni publicznych pod potrzeby dzieci, tworzenia interaktywnych zabaw.

Grupy zogniskowanej dyskusji (Fokus Group Interwiew - FGI, potocznie zwane fokusami) to jakościowa technika pozyskiwania danych empirycznych generowanych poprzez dyskusję prowadzoną z udziałem moderatora z celowo dobraną grupą (12 osób), wokół głównych kwestii związanych z kierunkiem badań. Technika grup zogniskowanej dyskusji znajduje zastosowanie tam, gdzie poszukuje się nowych idei i pomysłów.

Realizatorem projektu jest Wydział Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta, Referat Projektów i Funduszy Strukturalnych.

Projekt "Laboratorium zabawy - kształtowanie wśród dzieci postaw proinnowacyjnych" finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżetu Państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 

 Gościem Muzeum Zabawek i Zabawy była dziś Nina Lim-Yuson, dyrektor Muzeum dla dzieci w Manili i prezes Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat. Nina Lim-Yuson zwiedziła muzeum, a także spotkała się z przedstawicielami władz miasta. Tematem rozmów była m.in. współpraca pomiędzy kielecką placówką a muzeum w Manili. (więcej)

Konferencja pt. "Odpowiedzialne Macierzyństwo - Bezpieczne Dzieciństwo" odbędzie się 7 maja (godz. 11.00) Urzędzie Miasta. Wśród tematów konferencji znalazły się m.in. bezpieczne dzieciństwo - rola i zadania współczesnej szkoły, wsparcie i pomoc dzieciom z zespołem alkoholowym FAZ oraz rola emocji w kształtowaniu bezpiecznego dzieciństwa. Przedsięwzięcie to organizowane jest przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w ramach Miejskiej Strategii Bezpieczeństwa "Służyć i chronić".

fot. Piotr Forma

W piątą rocznicę przyjęcia Polski w struktury Unii Europejskiej w dniach 1-3 maja miłośnicy pieszych wycieczek mogli wziąć udział w V Unijnym Maratonie Pieszym po Górach Świętokrzyskich. Uczestnicy pokonali trasę Kuźniaki - Mąchocice.

Startujące w maratonie drużyny oceniane były według punktacji m.in. za pokonanie trasy w limicie czasu, konkursy sprawnościowo – zręcznościowe, jak strzelanie do tarczy z pistoletów pneumatycznych oraz wiedzę o Unii Europejskiej i Regionie Świętokrzyskim.

Organizatorami imprezy były m.in. Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach z Klubem Turystów Pieszych „Przygoda” oraz Świętokrzyski Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Kielcach.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Kielcach informuje, że w kolejne soboty począwszy od 9 maja br., specjalnie oznakowany samochód - "ODRZUTOWÓZ" -  będzie czekał w wyznaczonych punktach na niebezpieczne odpady komunalne. Ponadto każdy mieszkaniec Kielc może dostarczyć niebezpieczne odpady, w tym urzadzenia RTV i AGD, osobiście do punktu przy ulicy Hubalczyków 30 (wjazd od ul. Olszewskiego).

Pełny harmonogram zbiórek dostepny na stronie Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami

 

W najbliższą sobotę (9 maja) "ODRZUTOWÓZ"  pojawi się w następujacych miejscach:

  • Ślichowice: 9.00-10.45 (skrzyżowanie ul. Karbońskiej i ul. Kredowej)
  • Pod Dalnią:  11.00-12.45 (skrzyżowanie ul. Szajnowicza-Iwanowa i ul. Kowalczewskiego)
  • Czarnów: 13.00-14.45 (skrzyżowanie ul. B. Chrobrego i ul. Lecha)Do pobrania:

plakat

- ulotka

Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od 6 maja nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Orzeszkowej związana z wykonaniem II i III etapu robót remontowych tej ulicy. Prace będą wykonywane przy całkowitym zamknięciu dla ruchu fragmentu ul. Orzeszkowej na odcinku od budynku nr 8 do skrzyżowania z drogą osiedlową w rejonie wjazdu na teren posesji Wszechnicy Świętokrzyskiej.

Na czas trwania w/w robót wprowadzone zostaną następujące objazdy:


- dla pojazdów jadących ul. Zapolskiej w kierunku Al. Solidarności i Wszechnicy Świętokrzyskiej objazd ulicami: Ćwiklińskiej i Bp. Jaworskiego;
- dla pojazdów jadących ul. Bp. Jaworskiego w kierunku ul. Orzeszkowej: objazd ulicami: Bp. Jaworskiego i Al. Solidarności.

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności