Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Archiwum aktualności - sierpień 2009

31.08.2009 r.

1 września mija 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. O godz. 11.00. na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach (ul. Ściegiennego) odprawiona zostanie msza święta polowa. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce przy Kwaterze Ofiar 1939 roku. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje przejdą na Cmentarz Partyzancki, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze przy grobie Stefana Artwińskiego - prezydenta Kielc, zamordowanego przez Gestapo w 1939 r. W południe w Kielcach włączone zostaną (na czas 1 minuty) syreny alarmowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej (31 sierpnia) odbędzie się Capstrzyk Harcerski. O godz. 19.00 zostanie odprawiona msza święta w Kościele Garnizonowym. Uroczystości przed pomnikiem Harcerzom Poległym za Ojczyznę na Skwerze Szarych Szeregów rozpoczną się o godz. 19.45. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Związek Harcerstwa Polskiego oraz Żołnierze Szarych Szeregów zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ponad 300 wystawców z kraju i zagranicy prezentuje się podczas XVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, który rozpoczął się dziś w Targach Kielce. Podczas targów można obejrzeć najbardziej perspektywiczne rozwiązania techniczne, między innymi sprzęt, wyposażenie i uzbrojenie polskiego żołnierza przyszłości, a hitem ekspozycji będzie system systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, nieformalnie określany jako Tarcza Polski. Jedną z atrakcji jest również prezentacja pierwszego w pełni operacyjnego systemu aktywnej obrony wozów bojowych - Trophy.

 

Tegoroczne MSPO jest także miejscem Wystawy narodowej państw Grupy Wyszehradzkiej – V4. Obok MON swoje stoiska informacyjno-promocyjne prezentują resorty obrony Węgier i Słowacji oraz Czech. W programie nie zabrakło także stałego elementu - wystawy Sił Zbrojnych RP. Podczas MSPO  można zobaczyć najnowsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak, sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania i sprzęt logistyczny.

 

 W pierwszym dniu targów, w ramach pokazu dynamicznego swoje umiejętności zademonstrowali żołnierze pododdziałów logistycznych. Można było zobaczyć między innymi załadunek uszkodzonego czołgu PT-91 na zestaw niskopodwoziowy, ewakuację uszkodzonego bojowego wozu piechoty BWP za pomocą wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek pojazdu patrolowego Skorpion na platformę samozaładowczą. Pokaz dynamiczny został przeprowadzony w warunkach imitujących realne działania wojsk, z użyciem środków pozoracji pola walki.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce"W hołdzie bohaterom" - to tytuł koncertu jaki odbędzie się dziś (godz. 18.30) w Parku Miejskim w Kielcach. W programie tego przedsięwzięcia jest m.in. koncert zespołu "Bracia", przejście z pochodniami do budynku więzienia kieleckiego oraz Apel Pamięci. Organizatorami koncertu są: Komitet Obchodów 70-lecia Wybuchu II Wojny Światowej, Komitet Obchodów 65-lecia Akcji "Burza", Prezydent Kielc oraz Polskie Radio Kielce.W dniach od 1-2 września br. przebywać będzie w Kielcach sześcioosobowa delegacja z chińskiego miasta Taizhou z wiceburmistrzem - Yuan Maorong. W skład delegacji, której celem jest poznanie Kielc i nawiązanie kontaktów gospodarczych prowadzących do relacji partnerskich pomiędzy Taizhou i Kielcami, wchodzą także dyrektorzy departamentów handlu, nadzoru właścicielskiego, lotnictwa cywilnego i współpracy z zagranicą.

Taizhou jest utworzoną w 1994 r. dynamicznie rozwijającą się aglomeracją położoną w środkowej części Morza Wschodnio – Chińskiego w prowincji Zhjiang. Kontakt pomiędzy Taizhou i Kielcami nawiązany został za pośrednictwem Polsko Chińskiej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng, która zainicjowała dotychczas wymianę kulturalną, naukową i sportową pomiędzy miastami.


Goście z Chin spotkają się m.in. z prezydentem Kielc i podpiszą list intencyjny o ustanowieniu wzajemnych kontaktów dwustronnych. Przedstawiciele Taizhou rozmawiać także będą o najważniejszych projektach inwestycyjnych miasta, w tym o Regionalnym Porcie Lotniczym "Obice" i Kieleckim Inkubatorze Technologicznym oraz pozostałych projektach finansowanych środkami UE. Goście z Chin odwiedzą również Targi Kielce, gdzie spotkają się z władzami spółki oraz obejrzą wystawę Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Koncert na Placu Artystów zainaugurował wczoraj „Dni Województwa Świętokrzyskiego”. Na publiczność czekały prezentacje artystyczne, gry i konkursy z nagrodami. Na scenie wystąpili kieleccy artyści, m.in. Małgorzata Główka, Dariusz Bernatek oraz laureaci Muzycznych Scyzoryków 2009.


W ramach cyklu imprez, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, jakie odbedą się do końca września we wszystkich miastach powiatu, zaprezentowany zostanie dorobek kulturalny i gospodarczy województwa świętokrzyskiego. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


W ostatnim dniu "okienka transferowego" drużyna Korony Kielce została wzmocniona dwoma, nowymi graczami. W linii obrony zagra Nikola Mijailović, 27. letni były piłkarz m.in. Wisły Kraków a ostatnio Crvenej Zvezdy Belgrad. Pomocnik Aleksandar Vuković, były kapitan Legii Warszawa, ostatnio grał w greckim Iraklisie Saloniki.

- Zespół generalnie potrzebuje takich wzmocnień, które miejmy nadzieję dadzą dobry wynik w kocówce sezonu - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Tadeusz Dudka, prezez Korony.

Mijailović podpisał kontrakt z Koroną na rok, a Vuković na dwa lata.

Kultowy film "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza będzie można obejrzeć 1 i 2 września w kinie Wojewódzkiego Domu Kultury. Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Seanse odbędą się w kinie WDK 1 września o godzinie 18.00 oraz 2 września o godzinie: 8.30, 11.00 i 18.00.
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że od dziś do 3 września do godz. 20.00, obowiązuje ruch jednokierunkowy na ulicy Zakładowej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Łódzką do skrzyżowania z ul. Batalionów Chłopskich w związku z targami "MSPO 2009". W terminie tym wprowadzone zostały następujące trasy objazdów:
- dla pojazdów jadących ulicą Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików objazdy będą wyznaczone ulicami: Transportowców i Łódzką.

30.08.2009 r.

We wczesnych godzinach rannych w hali targowej F Targów Kielce wybuchł dziś pożar. Akcja ratunkowa trwała przeszło 3 godziny. Została przeprowadzona bardzo sprawnie. - Wzięło w niej udział 40 jednostek straży pożarnej, 180 strażaków, ponadto liczne służby prewencyjne, policja i wojsko. Pożar udało się opanować - mówi Krzysztof Przybylski szef Sztabu Kryzysowego.

 

Wystawcy ani Targi Kielce nie poniosą strat finansowych, bowiem Targi są ubezpieczone. - Z użytku wyłączona została hala F i sąsiadująca z nią hala G. Zniszczone stoiska zostaną odbudowane w jednej z wolnych hal - poinformował Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

 

- Rozpoczynający się jutro Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się zgodnie z planem - zapowiedział Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc.


Podczas pożaru nie ucierpiał nikt z ludzi. Na godzinę 12.00 nie podano jeszcze przyczyny jego wybuchu. Ekipa dochodzeniowa rozpocznie pracę, kiedy zezwolą na to strażacy.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce.

28.08.2009 r.

Ponad 300 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentuje się podczas XVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, który odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 3 września w Targach Kielce. Podczas targów pokazane zostaną m.in. najbardziej perspektywiczne rozwiązania techniczne, między innymi sprzęt, wyposażenie i uzbrojenie polskiego żołnierza przyszłości, a hitem ekspozycji będzie system systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, nieformalnie określany jako Tarcza Polski. Jedną z atrakcji będzie również prezentacja pierwszego w pełni operacyjnego systemu aktywnej obrony wozów bojowych - Trophy.

Tegoroczne MSPO będzie także miejscem Wystawy narodowej państw Grupy Wyszehradzkiej – V4. Obok MON swoje stoiska informacyjno-promocyjne pokażą resorty obrony Węgier i Słowacji oraz Czech. W programie nie zabraknie także stałego elementu - wystawy Sił Zbrojnych RP. Podczas MSPO będzie można zobaczyć najnowsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak, sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania i sprzęt logistyczny.

W pierwszym dniu targów, w ramach pokazu dynamicznego swoje umiejętności zademonstrują żołnierze pododdziałów logistycznych. Będzie można zobaczyć między innymi załadunek uszkodzonego czołgu PT-91 na zestaw niskopodwoziowy, ewakuację uszkodzonego bojowego wozu piechoty BWP za pomocą wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek pojazdu patrolowego Skorpion na platformę samozaładowczą. Pokaz dynamiczny zostanie przeprowadzony w warunkach imitujących realne działania wojsk, z użyciem środków pozoracji pola walki.

Przed oficjalną prezentacją, którą oglądali będą 31 sierpnia m.in. Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, zaplanowano próbę generalną. Jej miejscem będą także Targi Kielce dziś o godzinie 10.00.

Kielcom przybyły dwa nowe kryte baseny. Dziś dokonano ich uroczystego otwarcia. Wstęgę przecięli biskup Marian Florczyk, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, jego zastąpca Andrzej Sygut oraz przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Słoń. Obiektami zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Obydwa baseny przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.


Pierwszy z obiektów wybudowano przy szkole na ul. Kujawskiej. Basen, który nazwany został „Orka”, miały okazję sprawdzić dzieci z Klubu Sportowego „Korona”. Pływać będzie można tu w dwóch nieckach: dużej - o wymiarach 25 m x 12, 5 m i głębokości 1,80 m x 1,20 m oraz małej, która ma 75 cm głębokości i wymiary12,5 m x 6 m.  W basenach zastosowano najnowocześniejsze technologie uzdatniania wody, która jest całkowicie wymieniana 6,5 razy na dobę. Z dużego basenu przy ul. Kujawskiej może korzystać w jednym czasie do 40 osób, z małej niecki - 15-20 osób.


Oficjalnego otwarcia doczekała się także gruntownie zmodernizowana kryta pływalnia przy ul. Krakowskiej, która teraz nosi nazwę „Delfin”. Pierwotnie czterdziestoletni obiekt miał być wyburzony, ostatecznie władze Kielc zadecydowały, aby przeznaczyć finanse na jego remont. Atrakcją obiektu jest 96-metrowa rura do zjeżdżania. W niecce dużego basenu, która ma aż 4 m głębokości, można będzie prowadzić m.in. zajęcia z nurkowania.


Kolejna kryta pływalnia wybudowana zostanie na osiedlu Barwinek.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


1 września mija 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. O godz. 11.00. na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach (ul. Ściegiennego) odprawiona zostanie msza święta polowa. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce przy Kwaterze Ofiar 1939 roku. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje przejdą na Cmentarz Partyzancki, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze przy grobie Stefana Artwińskiego - prezydenta Kielc, zamordowanego przez Gestapo w 1939 r. W południe w Kielcach włączone zostaną (na czas 1 minuty) syreny alarmowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej (31 sierpnia) odbędzie się Capstrzyk Harcerski. O godz. 19.00 zostanie odprawiona msza święta w Kościele Garnizonowym. Uroczystości przed pomnikiem Harcerzom Poległym za Ojczyznę na Skwerze Szarych Szeregów rozpoczną się o godz. 19.45. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Związek Harcerstwa Polskiego oraz Żołnierze Szarych Szeregów zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

"W hołdzie bohaterom" - to tytuł koncertu jaki odbędzie się 31 sierpnia (godz. 18.30) w Parku Miejskim w Kielcach. W programie tego przedsięwzięcia jest m.in. koncert zespołu "Bracia", przejście z pochodniami do budynku więzienia kieleckiego oraz Apel Pamięci. Organizatorami koncertu są: Komitet Obchodów 70-lecia Wybuchu II Wojny Światowej, Komitet Obchodów 65-lecia Akcji "Burza", Prezydent Kielc oraz Polskie Radio Kielce.

Ewakuację uszkodzonego sprzętu bojowego z pola walki zaprezentowali dziś na terenie Targów Kielce żołnierze pododdziałów logistycznych. Była to próba generalna przed pokazem jaki odbędzie się 31 sierpnia podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

W pierwszym dniu targów, w ramach pokazu dynamicznego swoje umiejętności zademonstrują żołnierze pododdziałów logistycznych. Będzie można zobaczyć między innymi załadunek uszkodzonego czołgu PT-91 na zestaw niskopodwoziowy, ewakuację uszkodzonego bojowego wozu piechoty BWP za pomocą wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek pojazdu patrolowego Skorpion na platformę samozaładowczą. Pokaz dynamiczny zostanie przeprowadzony w warunkach imitujących realne działania wojsk, z użyciem środków pozoracji pola walki.

30 sierpnia (niedziela) odbędzie się Sesja Rady Gminy w Morawicy. W porządku obrad jest m.in. podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany nr 2 do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Morawica "Regionalny Port Lotniczy Kielce". W obradach wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc wystąpi 30 sierpnia 2009 roku ze spektaklem „Osiem świateł Chanuki” na VI Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, który odbędzie się w dniach: 29 sierpnia - 6 września 2009 roku w stolicy Polski. Przedsięwzięcie organizuje Fundacja Shalom.

Celem festiwalu jest ukazanie przedwojennego świata polskich Żydów, który wspominany jest za sprawą licznych wystaw i przedstawień, instalacji artystów performerów, sesji naukowych i spotkań autorskich. Kultura jidysz powraca poprzez spektakle teatralne, filmy, warsztaty tańca i piosenki, warsztaty wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej, wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne.


Co roku na festiwal do stolicy Polski przyjeżdżają znakomici przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata. Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością m.in. Benzion Miller (jeden z najsłynniejszych kantorów na świecie), Shura Lipovsky (Wielka Dama światowej sceny żydowskiej), Nigel Kennedy (jeden z najważniejszych współczesnych muzyków), Dov Seltzer (wybitny kompozytor izraelski), David Krakauer (najsłynniejszy muzyk klezmerski).

Spektakl „Osiem świateł Chanuki”, który zaprezentują kielczanie, to cykl, napisanych przez Singera, opowiadań dla dzieci, które pokazują nieistniejący już świat kultury żydowskiej, jej obyczajowość, folklor, obrzędy religijne. Spektakl zdobył Grand Prix II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST 2009 w Słupsku.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Dni Województwa Świętokrzyskiego rozpoczną się 30 sierpnia w Kielcach. W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się cykl imprez plenerowych organizowanych przez Urząd Marszałkowski we wszystkich miastach powiatowych naszego regionu. Pierwsza z zaplanowanych imprez odbędzie się w niedzielę, 30 sierpnia w godz. 15.00-19.00 na Placu Artystów w Kielcach. Na scenie zaprezentują się kieleckie zespoły i wokaliści, m.in. Kakadu, laureatka wielu konkursów piosenki Małgorzata Główka oraz laureaci muzycznych Scyzoryków 2009.

Już dziś, w piątek 28 sierpnia, na Letniej Scenie Kielckiego Centrum Kultury wystąpi Magda Piskorczyk. Wokalistka jest laureatką wielu konkursów bluesowych, występowała z wybitnymi polskimi i zagranicznymi muzykami. W jej repertuarze znajdziemy standardy jazzowe, muzyki gospel, funk czy soul. Początek koncertu godz. 20.30

W Domu Środowisk Twórczych w sobotę 29 sierpnia o godz. 19. odbędzie się pierwszy w Polsce festiwal muzyki okołosoulowej, mający na celu promocję tego gatunku muzyki. Wystąpią NuSoulCity, Edyta Strzycka i Letko. Bilety w cenie 10 zł.

Dzień później o godz. 16. rozpocznie się koncert zatytułowany „Lato z ptakami odchodzi”. Ten maraton piosenki turystycznej, w którym wystąpią m.in. Jurek Filar, Wołosatki czy Fok, na trwałe wszedł do programu letniczh imprez organizowanych w DŚT.

Miłośników filmu dokumentalnego zapraszamy do KCK na spotkanie zatytułowane „W Nurcie Historii”. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną filmy „List do syna” - scen. i reż. Iwona Bartólewska oraz "Teczki" - scen. i reż. Grzegorz Linkowski. Początek seansów godz. 20.30. Wstęp wolny.

Kultowy film "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza będzie można obejrzeć 1 i 2 września w kinie Wojewódzkiego Domu Kultury. Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Seanse odbędą się w kinie WDK 1 września o godzinie 18.00 oraz 2 września o godzinie: 8.30, 11.00 i 18.00.

27.08.2009 r.

1 września mija 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. O godz. 11.00. na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach (ul. Ściegiennego) odprawiona zostanie msza święta polowa. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce przy Kwaterze Ofiar 1939 roku. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje przejdą na Cmentarz Partyzancki, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze przy grobie Stefana Artwińskiego - prezydenta Kielc, zamordowanego przez Gestapo w 1939 r. W południe w Kielcach włączone zostaną (na czas 1 minuty) syreny alarmowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej (31 sierpnia) odbędzie się Capstrzyk Harcerski. O godz. 19.00 zostanie odprawiona msza święta w Kościele Garnizonowym. Uroczystości przed pomnikiem Harcerzom Poległym za Ojczyznę na Skwerze Szarych Szeregów rozpoczną się o godz. 19.45. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Związek Harcerstwa Polskiego oraz Żołnierze Szarych Szeregów zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ponad 300 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentuje się podczas XVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, który odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 3 września w Targach Kielce. Podczas targów pokazane zostaną m.in. najbardziej perspektywiczne rozwiązania techniczne, między innymi sprzęt, wyposażenie i uzbrojenie polskiego żołnierza przyszłości, a hitem ekspozycji będzie system systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, nieformalnie określany jako Tarcza Polski. Jedną z atrakcji będzie również prezentacja pierwszego w pełni operacyjnego systemu aktywnej obrony wozów bojowych - Trophy.

 

Tegoroczne MSPO będzie także miejscem Wystawy narodowej państw Grupy Wyszehradzkiej – V4. Obok MON swoje stoiska informacyjno-promocyjne pokażą resorty obrony Węgier i Słowacji oraz Czech. W programie nie zabraknie także stałego elementu - wystawy Sił Zbrojnych RP. Podczas MSPO będzie można zobaczyć najnowsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak, sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania i sprzęt logistyczny.

 

 

W pierwszym dniu targów, w ramach pokazu dynamicznego swoje umiejętności zademonstrują żołnierze pododdziałów logistycznych. Będzie można zobaczyć między innymi załadunek uszkodzonego czołgu PT-91 na zestaw niskopodwoziowy, ewakuację uszkodzonego bojowego wozu piechoty BWP za pomocą wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek pojazdu patrolowego Skorpion na platformę samozaładowczą. Pokaz dynamiczny zostanie przeprowadzony w warunkach imitujących realne działania wojsk, z użyciem środków pozoracji pola walki.

Przed oficjalną prezentacją, którą oglądali będą 31 sierpnia m.in. Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, zaplanowano próbę generalną. Jej miejscem będą także Targi Kielce w piątek 28 sierpnia o godzinie 10.00.

Kultowy film "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza będzie można obejrzeć 1 i 2 września w kinie Wojewódzkiego Domu Kultury. Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Seanse odbędą się w kinie WDK 1 września o godzinie 18.00 oraz 2 września o godzinie: 8.30, 11.00 i 18.00.

26.08.2009 r.

1 września mija 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. O godz. 11.00. na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach (ul. Ściegiennego) odprawiona zostanie msza święta polowa. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce przy Kwaterze Ofiar 1939 roku. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje przejdą na Cmentarz Partyzancki, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze przy grobie Stefana Artwińskiego - prezydenta Kielc, zamordowanego przez Gestapo w 1939 r. W południe w Kielcach włączone zostaną (na czas 1 minuty) syreny alarmowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej (31 sierpnia) odbędzie się Capstrzyk Harcerski. O godz. 19.00 zostanie odprawiona msza święta w Kościele Garnizonowym. Uroczystości przed pomnikiem Harcerzom Poległym za Ojczyznę na Skwerze Szarych Szeregów rozpoczną się o godz. 19.45. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Związek Harcerstwa Polskiego oraz Żołnierze Szarych Szeregów zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Różne sposoby ewakuacji uszkodzonego sprzętu z pola walki po kilkuletniej przerwie zaprezentują podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (31 sierpnia - 3 września) żołnierze pododdziałów logistycznych. Targi Kielce staną się po raz kolejny poligonem dla polskiej armii.

W pierwszym dniu targów, w ramach pokazu dynamicznego swoje umiejętności zademonstrują żołnierze pododdziałów logistycznych. Będzie można zobaczyć między innymi załadunek uszkodzonego czołgu PT-91 na zestaw niskopodwoziowy, ewakuację uszkodzonego bojowego wozu piechoty BWP za pomocą wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek pojazdu patrolowego Skorpion na platformę samozaładowczą. Pokaz dynamiczny zostanie przeprowadzony w warunkach imitujących realne działania wojsk, z użyciem środków pozoracji pola walki.

Przed oficjalną prezentacją, którą oglądali będą 31 sierpnia m.in. Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, zaplanowano próbę generalną. Jej miejscem będą także Targi Kielce w piątek 28 sierpnia o godzinie 10.00.
"W hołdzie bohaterom" - to tytuł koncertu jaki odbędzie się 31 sierpnia (godz. 18.30) w Parku Miejskim w Kielcach. W programie tego przedsięwzięcia jest m.in. koncert zespołu "Bracia", przejście z pochodniami do budynku więzienia kieleckiego oraz Apel Pamięci. Organizatorami koncertu są: Komitet Obchodów 70-lecia Wybuchu II Wojny Światowej, Komitet Obchodów 65-lecia Akcji "Burza", Prezydent Kielc oraz Polskie Radio Kielce.

25.08.2009 r.

Miasto wystosowało dziś wniosek o weryfikację oceny merytorycznej projektu pod nazwą "Rozbudowa ul. Ściegiennego w ciągu drogi krajowej nr 73 w Kielcach". Dokument został wysłany do minister Rozwoju Regionalnego, Elżbiety Bieńkowskiej.


Projekt budowy drugiej jezdni ul. Ściegiennego na początku nie został zakwalifikowany do dofinansowania z unijnych funduszy. Po odwołaniach miasta Centrum Unijnych Projektów Transportowych doliczyło aż 10 pkt., niemniej jednak projekt znalazł się na liście rezerwowej - Liczymy na to, że wysłany dziś wniosek spotka się z pozytywnym odzewem i projekt wejdzie na listę podstawową - mówi Tadeusz Sayor, zastępca prezydenta Kielc .


Ulica Ściegiennego jest jedną z najbardziej ruchliwych w Kielcach. W godzinach szczytu wykorzystywana jest w 110%. Miasto nie jest w stanie sfinansować rozbudowy drogi ze swojego budżetu, koszt inwestycji wynosi bowiem 180 mln zł.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


1 września mija 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. O godz. 11.00. na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach (ul. Ściegiennego) odprawiona zostanie msza święta polowa. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce przy Kwaterze Ofiar 1939 roku. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje przejdą na Cmentarz Partyzancki, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze przy grobie Stefana Artwińskiego - prezydenta Kielc, zamordowanego przez Gestapo w 1939 r. W południe w Kielcach włączone zostaną (na czas 1 minuty) syreny alarmowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej (31 sierpnia) odbędzie się Capstrzyk Harcerski. O godz. 19.00 zostanie odprawiona msza święta w Kościele Garnizonowym. Uroczystości przed pomnikiem Harcerzom Poległym za Ojczyznę na Skwerze Szarych Szeregów rozpoczną się o godz. 19.45. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Związek Harcerstwa Polskiego oraz Żołnierze Szarych Szeregów zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

30 sierpnia (niedziela) odbędzie się Sesja Rady Gminy w Morawicy. W porządku obrad jest m.in. podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany nr 2 do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Morawica "Regionalny Port Lotniczy Kielce". W obradach wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce.

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce informuje o możliwości ubiegania się o stypendium szkolne na rok szkolny 2009/2010.


I. STYPENDIA SZKOLNE

Stypendium szkolne przysługuje:

• uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
• wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (18 lat);
• uczniom szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (18 lat);
• słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Stypendium może otrzymać uczeń /słuchacz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczny dochód na osobę w rodzinie ucznia nie może być większy niż 351 zł (netto).

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
3) Stypendium szkolne może być udzielane uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów, także w formie całkowitego lub
częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznawane są:
- na wniosek rodziców (prawnych opiekunów)
- na wniosek pełnoletniego ucznia,
- na wniosek dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych lub kolegium pracowników służb społecznych,
- z urzędu.

Stypendium nie przysługuje:
- uczniom klas zerowych,
- uczniom, którzy nie zamieszkują na terenie Miasta Kielce,

Wnioski o przyznanie stypendium/zasiłku szkolnego można pobrać w Referacie Pomocy Stypendialnej Urzędu Miasta Kielce lub ze strony Biuletynu Informacji Publicznej.


Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2009/2010 należy składać od 01.09.2009 r. do 15.09.2009 roku na kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Kielce, ul. Strycharska 6 pok. 12. W przypadku słuchaczy kolegiów wnioski składa się od 01.10.2009 r. do 15.10.2009 r.


II. ZASIŁEK SZKOLNY

Zasiłek szkolny przyznawany jest uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie zasiłku.


Szczegółowych informacji udziela Referat Pomocy Stypendialnej Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu ul. Strycharska 6, nr tel. /041/ 36-76-635, 36-76-637, 36-76-638.

24.08.2009 r.

30 sierpnia (niedziela) odbędzie się Sesja Rady Gminy w Morawicy. W porządku obrad jest m.in. podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany nr 2 do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Morawica "Regionalny Port Lotniczy Kielce". W obradach wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce.

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce informuje o możliwości ubiegania się o stypendium szkolne na rok szkolny 2009/2010.


I. STYPENDIA SZKOLNE

Stypendium szkolne przysługuje:

• uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
• wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (18 lat);
• uczniom szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (18 lat);
• słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Stypendium może otrzymać uczeń /słuchacz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczny dochód na osobę w rodzinie ucznia nie może być większy niż 351 zł (netto).

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
3) Stypendium szkolne może być udzielane uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów, także w formie całkowitego lub
częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznawane są:
- na wniosek rodziców (prawnych opiekunów)
- na wniosek pełnoletniego ucznia,
- na wniosek dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych lub kolegium pracowników służb społecznych,
- z urzędu.

Stypendium nie przysługuje:
- uczniom klas zerowych,
- uczniom, którzy nie zamieszkują na terenie Miasta Kielce,

Wnioski o przyznanie stypendium/zasiłku szkolnego można pobrać w Referacie Pomocy Stypendialnej Urzędu Miasta Kielce lub ze strony Biuletynu Informacji Publicznej.


Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2009/2010 należy składać od 01.09.2009 r. do 15.09.2009 roku na kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Kielce, ul. Strycharska 6 pok. 12. W przypadku słuchaczy kolegiów wnioski składa się od 01.10.2009 r. do 15.10.2009 r.


II. ZASIŁEK SZKOLNY

Zasiłek szkolny przyznawany jest uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie zasiłku.


Szczegółowych informacji udziela Referat Pomocy Stypendialnej Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu ul. Strycharska 6, nr tel. /041/ 36-76-635, 36-76-637, 36-76-638.

Jak odczytać list zamknięty w butelce, wiązać żeglarskie węzły, zarzucać sieć i czyścić pokład? - przekonają się wszystkie dzieci i ich rodzice podczas Marynarskiego Pożegnania Wakacji. Do Niezwykłej Krainy Morskiej Przygody zaprasza Akademia Kreatywności wspólnie z Muzeum Zabawek i Zabawy już w sobotę, 29 sierpnia w godz. 10.00-17.00.

Dziedziniec Muzeum zamieni się morską krainę ze statkiem, latarnią morską, palmami, rekinem, sieciami rybackimi i ratunkowymi kołami. Prze cały dzień wszystkie dzieci będą mogły malować, rysować, lepić z gliny, tworzyć witraże i składać morskie wzory origami. Wszystkie rysunki wezmą udział w konkursie plastycznym „Morska Przygoda”, którego wyniki poznamy pod koniec imprezy. Pracownicy Akademii Kreatywności przygotują także dodatkowe kąciki: konstrukcyjny: wypełniony klockami i logopedyczny, gdzie specjaliści będą uczyć dzieci wierszyków, bawić się w zgadywanki, gry, łamigłówki. W planach są liczne konkursy sprawnościowe: przeciąganie liny, wyplątywanie się z sieci rybackich, slalom ze szczotką, łowienie rybek, rzucanie kołem ratunkowym do celu, rzut balonem z wodą w głowę pirata, rzut kotwicą w dal. Zwycięzcy konkurencji będą zdobywać kolejne stopnie żeglarskie. Wszyscy uczestnicy imprezy wspólnie wybiorą nazwę i namalują żagiel dla dziedzińcowego okrętu, będą bawić się na bezludnej wyspie i „pływać” w morskiej wodzie. Imprezę zakończy barwny korowód: wszystkie dzieci będą mogły przebrać się za żeglarzy, marynarzy i piratów.

Zapisy na zajęcia na basenie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności prowadzone będą od dziś w Urzędzie Miasta przy ul. Szymanowskiego, pokój 28. Karnety (135 sztuk) będzie wydawać Anna Sowa, odpowiedzialna za kontakty i pomoc osobom niepełnosprawnym: w poniedziałek 13.30 - 17.00, wtorek i piątek w godzinach 12.00 - 15.30.

Zainteresowani powinni przynieść aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz uiścić opłatę za karnet, która wynosić będzie 40 zł za zajęcia bez rehabilitanta i 46 zł z rehabilitantem. Zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 25 w osiedlu Ślichowice od września do końca grudnia br.

21.08.2009 r.

Największa wystawa branży sportowej i outdoorowej w Polsce KIELCE SPORT - LATO 2009 rozpoczęła się dziś w halach Targów Kielce. Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. akcesoria i ubrania sportowe, sprzęt do gier zespołowych między innymi siatkówki, koszykówki, hokeja oraz rugby. Nie zabraknie również dużej liczby gadżetów i akcesoriów, takich jak: okulary, lornetki, mapy, kaski, turystyczne naczynia, systemy GPS, wyposażenie ratownictwa górskiego, ochraniacze, liczniki kilometrów, komputery rowerowe oraz stroje na każde warunki atmosferyczne. Podczas targów odbędą się także pokazy mody. (więcej)

Kielecki Park Technologiczny zlecił, na podstawie umowy podpisanej z konsorcjum firm: ECORYS Polska Spółka z o.o. oraz EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o, opracowanie "Regionalnego Modelu Funkcjonowania Przedsiębiorczości Akademickiej".

Zgodnie z założeniami, jednym z jego elementów, będzie przeprowadzenie badania ankietowego uczelni funkcjonujących na terenie województwa świętokrzyskiego, które przyczyni się do stworzenia oferty współpracy między ośrodkami akademickimi a biznesem.

Badanie ma na celu zebranie informacji o zasobach intelektualnych, prowadzonych badaniach oraz wiedzy powstającej na uczelniach wyższych regionu, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane w praktyce gospodarczej. Zebrane dane umożliwią stworzenie baz danych, dotyczących prowadzonej działalności naukowej oraz możliwych form współpracy.

Kielecki Park Technologiczny zachęca do uzupełnienia ankiety na stronie internetowej http://ankiety-ecorys.pl/  

 

 

 

 

Projekt "Astronom - w poszukiwaniu gwiazd przedsiębiorczości akademickiej" realizowany jest na podstawie umowy z Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego, pełniącym rolę Instytucji Pośredniczącej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VIII Działanie 8.2. "Transfer wiedzy" Poddziałanie 8.2.1 "Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw".

 

 

  

Pliki do pobrania

Dni Województwa Świętokrzyskiego rozpoczną się 30 sierpnia w Kielcach. W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się cykl imprez plenerowych organizowanych przez Urząd Marszałkowski we wszystkich miastach powiatowych naszego regionu. Pierwsza z zaplanowanych imprez odbędzie się w niedzielę, 30 sierpnia w godz. 15.00-19.00 na Placu Artystów w Kielcach. Na scenie zaprezentują się kieleckie zespoły i wokaliści, m.in. Kakadu, laureatka wielu konkursów piosenki Małgorzata Główka oraz laureaci muzycznych Scyzoryków 2009.

20.08.2009 r.

Największa wystawa branży sportowej i outdoorowej w Polsce KIELCE SPORT - LATO 2009 rozpocznie się 21 sierpnia w halach Targów Kielce. Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. akcesoria i ubrania sportowe, sprzęt do gier zespołowych między innymi siatkówki, koszykówki, hokeja oraz rugby. Nie zabraknie również dużej liczby gadżetów i akcesoriów, takich jak: okulary, lornetki, mapy, kaski, turystyczne naczynia, systemy GPS, wyposażenie ratownictwa górskiego, ochraniacze, liczniki kilometrów, komputery rowerowe oraz stroje na każde warunki atmosferyczne. Podczas targów odbędą się także pokazy mody. (więcej)

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce informuje o możliwości ubiegania się o stypendium szkolne na rok szkolny 2009/2010.


I. STYPENDIA SZKOLNE

Stypendium szkolne przysługuje:

• uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
• wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (18 lat);
• uczniom szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (18 lat);
• słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Stypendium może otrzymać uczeń /słuchacz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczny dochód na osobę w rodzinie ucznia nie może być większy niż 351 zł (netto).

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
3) Stypendium szkolne może być udzielane uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów, także w formie całkowitego lub
częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznawane są:
- na wniosek rodziców (prawnych opiekunów)
- na wniosek pełnoletniego ucznia,
- na wniosek dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych lub kolegium pracowników służb społecznych,
- z urzędu.

Stypendium nie przysługuje:
- uczniom klas zerowych,
- uczniom, którzy nie zamieszkują na terenie Miasta Kielce,

Wnioski o przyznanie stypendium/zasiłku szkolnego można pobrać w Referacie Pomocy Stypendialnej Urzędu Miasta Kielce lub ze strony Biuletynu Informacji Publicznej.


Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2009/2010 należy składać od 01.09.2009 r. do 15.09.2009 roku na kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Kielce, ul. Strycharska 6 pok. 12. W przypadku słuchaczy kolegiów wnioski składa się od 01.10.2009 r. do 15.10.2009 r.


II. ZASIŁEK SZKOLNY

Zasiłek szkolny przyznawany jest uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie zasiłku.


Szczegółowych informacji udziela Referat Pomocy Stypendialnej Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu ul. Strycharska 6, nr tel. /041/ 36-76-635, 36-76-637, 36-76-638.

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Zapisy na zajęcia na basenie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności prowadzone będą od 24 sierpnia w Urzędzie Miasta przy ul. Szymanowskiego, pokój 28. Karnety (135 sztuk) będzie wydawać Anna Sowa, odpowiedzialna za kontakty i pomoc osobom niepełnosprawnym: w poniedziałek 13.30 - 17.00, wtorek i piątek w godzinach 12.00 - 15.30.

Zainteresowani powinni przynieść aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz uiścić opłatę za karnet, która wynosić będzie 40 zł za zajęcia bez rehabilitanta i 46 zł z rehabilitantem. Zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 25 w osiedlu Ślichowice od września do końca grudnia br.

19.08.2009 r.

Największa wystawa branży sportowej i outdoorowej w Polsce KIELCE SPORT - LATO 2009 rozpocznie się 21 sierpnia w halach Targów Kielce. Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. akcesoria i ubrania sportowe, sprzęt do gier zespołowych między innymi siatkówki, koszykówki, hokeja oraz rugby. Nie zabraknie również dużej liczby gadżetów i akcesoriów, takich jak: okulary, lornetki, mapy, kaski, turystyczne naczynia, systemy GPS, wyposażenie ratownictwa górskiego, ochraniacze, liczniki kilometrów, komputery rowerowe oraz stroje na każde warunki atmosferyczne. Podczas targów odbędą się także pokazy mody. (więcej)

Dni Województwa Świętokrzyskiego rozpoczną się 30 sierpnia w Kielcach. W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się cykl imprez plenerowych organizowanych przez Urząd Marszałkowski we wszystkich miastach powiatowych naszego regionu. Pierwsza z zaplanowanych imprez odbędzie się w niedzielę, 30 sierpnia w godz. 15.00-19.00 na Placu Artystów w Kielcach. Na scenie zaprezentują się kieleckie zespoły i wokaliści, m.in. Kakadu, laureatka wielu konkursów piosenki Małgorzata Główka oraz laureaci muzycznych Scyzoryków 2009.

Zapisy na zajęcia na basenie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności prowadzone będą od 24 sierpnia w Urzędzie Miasta przy ul. Szymanowskiego, pokój 28. Karnety (135 sztuk) będzie wydawać Anna Sowa, odpowiedzialna za kontakty i pomoc osobom niepełnosprawnym: w poniedziałek 13.30 - 17.00, wtorek i piątek w godzinach 12.00 - 15.30.

Zainteresowani powinni przynieść aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz uiścić opłatę za karnet, która wynosić będzie 40 zł za zajęcia bez rehabilitanta i 46 zł z rehabilitantem. Zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 25 w osiedlu Ślichowice od września do końca grudnia br.

18.08.2009 r.

Rozpoczął się czwarty tydzień prac budowlanych w obrębie amfiteatru na Kadzielni. Wyburzona została scena, podscenium wraz z całym zapleczem. Obecnie demontowane są drewniane ławki oraz betonowe schody. Materiał z rozbiórki jest usuwany i w ten sposób teren przygotowywany jest pod kolejny etap inwestycji.

Zgodnie z harmonogramem do końca października wybudowana ma zostać scena w stanie surowym, a także rozpoczęty zostanie remont widowni. Wszystkie zaplanowane prace budowlane zakończyć się mają do końca maja 2010 roku.
 

Miejski Urząd Pracy w Kielcach informuje, że dnia 5 sierpnia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2009 r. „o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę". (Dz. U. z dnia 21 lipca 2009 r. NR 115 POZ.964). (więcej)

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach składa serdeczne podziękowania krwiodawcom za ich humanitarną postawę wobec osób potrzebujących. W dniach 15-16.08 w czasie Międzynarodowego Turnieju Kielce Cup 2009 wspólnie z Fundacją Krewniacy zorganizowano akcję honorowego oddawania krwi. Krew oddało 42 krwiodawców, łącznie pobrano 19 litrów krwi.

 

Jednocześnie Centrum Krwiodawstwa informuje, że akcja pobierania krwi prowadzona jest przy ul. Sienkiewicza (na mostku na Silnicy), w każdy czwartek w godzinach 10.30-13.30 (do końca sierpnia).

Wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-65 lat legitymujące się dowodem osobistym, po spożyciu lekkostrawnego posiłku, które zechcą oddać krew mogą zgłaszać się do siedziby:

- Centrum Krwiodawstwa w Kielcach ul . Jagiellońska 66 w godz. 7.00-14.00, w każdą środę do 16.30.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach wraz z Urzędem Miasta organizuje kolejne zawody w siatkówce plażowej. Tym razem zapraszamy do Otwartego Turnieju Piłki Siatkowej Mężczyzn, który odbędzie się na Basenie Letnim przy ul. Szczecińskiej 22 sierpnia.

Turniej rozpocznie się o godz. 9.00, a zgłoszenia można składać na miejscu do godz. 8:30 oraz do piątku (21.08) do godz. 14:30 w Dziale Marketingu, telefonicznie pod numerami 041 348 09 41/42, fax 041 348 09 72 lub poprzez e-mail: marketing@mosir.kielce.pl


Pliki do pobrania

17.08.2009 r.

Przez trzy dni w Kielcach odbywał się jeden z najsilniej obsadzonych w Europie turniejów piłki ręcznej mężczyzn „Kielce Cup 2009”. Wzięły w nim udział drużyny TuS-N Luebbecke, HSV Hamburg z Niemiec, Pick Szeged z Węgier oraz gospodarze - drużyna KS Vive Targi Kielce. Wszystkie mecze odbywały w hali Legionów przy ulicy Bocznej.

Najlepszą drużyną okazał zespół szczypiornistów HSV Hamburg, drugie miejsce zajęli gospodarze, trzecie goście z Węgier a czwarte, ostatnie miejsce zajęli piłkarze ręczni z Lubeki.

Do publicznego wglądu wyłożony jest od dziś projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „KIELCE CENTRUM-OBSZAR I.2 CENTRUM - Paderewskiego” na obszarze miasta Kielce. Z projektem będzie można się zapoznać do 14.09.2009 r. w siedzibie Biura Planowania Przestrzennego, ul. Kozia 3, pokój nr 208 w godz. od 8.00 do 15.00.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami odbędzie się w dniu 09.09.2009 r. w godz. od 16.00 do 18.00 w siedzibie Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Rynek 1 – sala konferencyjna, I piętro.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Miejski Urząd Pracy w Kielcach informuje, że dnia 5 sierpnia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2009 r. „o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę". (Dz. U. z dnia 21 lipca 2009 r. NR 115 POZ.964). (więcej)

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach wraz z Urzędem Miasta organizuje kolejne zawody w siatkówce plażowej. Tym razem zapraszamy do Otwartego Turnieju Piłki Siatkowej Mężczyzn, który odbędzie się na Basenie Letnim przy ul. Szczecińskiej 22 sierpnia.

Turniej rozpocznie się o godz. 9.00, a zgłoszenia można składać na miejscu do godz. 8:30 oraz do piątku (21.08) do godz. 14:30 w Dziale Marketingu, telefonicznie pod numerami 041 348 09 41/42, fax 041 348 09 72 lub poprzez e-mail: marketing@mosir.kielce.pl


Pliki do pobrania

13.08.2009 r.

Ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski odebrał wczoraj tytuł Honorowego Obywatela Kielc. Tytuł Prezydentowi przyznali radni na lipcowej Sesji Rady Miejskiej przez aklamację. Prezydent Kaczorowski jest 26. honorowym obywatelem Kielc.

 

Ryszard Kaczorowski to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego życia politycznego i społecznego oraz jeden z czołowych działaczy emigracji niepodległościowej po II wojnie światowej. Od 1999 r. jest honorowym protektorem corocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbywającego się na trasie Kraków - Kielce. Na mecie Marszu w Kielcach Prezydent Kaczorowski był obecny trzykrotnie w 2001, 2003 i 2007 r.

 

"(...) Z radością i wzruszeniem odebrałem decyzję władz miasta Kielce nadającą mi zaszczytne Honorowe Obywatelstwo Waszego Grodu. Tę wysoką godność przyjmuję w dowód uznania dla działań całej emigracji niepodległościowej. Na ręce Pana Przewodniczącego i Pana Prezydenta składam dla władz miasta wyrazy głębokiego uznania za działalność na rzecz kształtowania świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków (...)" - m.in. napisał w liście do władz Kielc prezydent Ryszard Kaczorowski. 

 

Honorowy Obywatel Kielc przekazał najlepsze życzenia dalszego znakomitego rozwoju całemu naszemu miastu. Prezydent Kaczorowski otrzymał w prezencie m.in. replikę pamiątkowej szabli oraz rzeźbę Józefa Piłsudskiego.

W tegorocznej Kadrówce wzięło udział przeszło 360 osób. Najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 3,5 roku,  najstarszym był 89-letni strzelec. Przyjechali z całej Polski. Podczas uroczystości przed Pomnikiem Czwórki Legionowej przyznano medale Kadrówki sześciu osobom, które w marszu wzięły udział  po raz dziesiąty oraz odznaki dla jego trzykrotnych uczestników. Wręczone zostały także pamiątkowe monety wybite z okazji 95. rocznicy wymarszu I Kompanii kadrowej przez NBP.


Uroczystości pod pomnikiem zakończyło składanie wieńców przez delegacje władz oraz organizacji kombatanckich. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie kwiaty złożone zostały przed tablicą upamiętniającą pobyt w tym miejscu marszałka Józefa Piłsudskiego i jego sztabu w 1914 roku.


Apel Poległych, salwa honorowa oraz odśpiewanie Marszu Pierwszej Brygady zakończyło tegoroczną Kadrówkę.Umowę na wykonanie rzeźby Henryka Sienkiewicza podpisali dziś prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz prof. Gustaw Zemła, jeden z najbardziej znanych współczesnych rzeźbiarzy polskich.


Model pomnika, wykonany w skali 1:10, artysta rzeźbiarz prezentował w Kielcach w czerwcu. Podczas przygotowywania kolejnego modelu, w skali 1:5, zmianie uległy pewne szczegóły związane np. z ułożeniem ręki sylwetki pisarza czy też kształtem dokumentu, który trzyma w dłoniach. Profesor podkreśla, że szczegóły koncepcji mogą się jeszcze zmieniać w trakcie procesu tworzenia, tak aby ostateczne dzieło było jak najlepsze.


Pomnik tworzą 3 elementy: platforma ze schodkami, na której postawiony jest cokół z napisem Quo Vadis, sylwetka pisarza i kolumna, ozdobiona dwoma płonącymi laurami. Z tyłu cokołu znajdują się elementy nawiązujące do „Krzyżaków”, „Potopu” oraz „Ogniem i mieczem”. Sylwetka Sienkiewicza wykonana będzie z brązu, zaś kolumna z piaskowca. Pod uwagę brany jest surowiec wydobywany w naszym regionie.


Pomnik wykonany zostanie w pracowni prof., Gustawa Zemły oraz współpracującego z nim artysty-rzeźbiarza Pawła Pietrusińskiego. Za zagospodarowanie terenu wokół pomnika, który ma stanąć u zbiegu ulicy H. Sienkiewicza oraz Ewangelickiej, odpowiada miasto. Gotowa jest już autorska koncepcja, przygotowana przez Artura Hajdorowicza. Miasto złożyło także wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.


Dzieło ma zostać oddane na przyszłoroczne Święto Kielc.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Komiks poświęcony historycznym wydarzeniom sprzed 85 lat - „Marsz do wolności” - wydał w nakładzie 1000 egzemplarzy Urząd Miasta Kielce z okazji wkroczenia Kadrówki do Kielc. Autor tekstu i rysunków - Artur Śmigrocki jest historykiem i uczestnikiem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

W piątek rozpoczyna się jeden z najsilniej obsadzonych w Europie turniejów piłki ręcznej. Do Kielc przyjadą drużyny ligi niemieckiej: HSV Hamburg i Tus-N Luebbecke oraz węgierskiej: Pick Szeged. Gospodarzem turnieju jest drużyna KS Vive Targi Kielce. Wszystkie mecze odbywać się będą w hali im. Legionów przy ulicy Bocznej.

Szczegółowy program turnieju:
14 sierpnia (piątek)
godz. 18 - HSV Hamburg - Pick Szeged
godz. 20.30 - Vive Kielce- Tus-N Luebbecke
15 sierpnia (sobota)
godz. 13 - Pick - Luebbecke
godz. 15 - Vive - Hamburg
16 sierpnia (niedziela)
godz. 12.30 - Luebbecke - Hamburg
godz. 14.30 - Vive - Pick

Marszałek województwa podkarpackiego zwraca się z prośbą o udzielenie pomocy poszkodowanym w wyniku gwałtownych opadów deszczu i powodzi w południowych oraz zachodnich powiatach tego województwa, które miały miejsce pod koniec czerwca tego roku.

Informacje o rodzaju i sposobie udzielenia pomocy zostały umieszczone na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa podkarpackiego www.wrota.podkarpackie.pl i Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych www.psst.rzeszów.pl.

W sprawach organizacyjnych można się zwracać na adres e-mail: biuro@psst.rzeszów.pl.

14 sierpnia będzie dniem wolnym od pracy dla Urzędu Miasta w Kielcach, w zamian za przypadające w dniu 15 sierpnia (sobota) święto Wniebowzięcia N.M. Panny. W dniu 14 sierpnia br. dyżury w godzinach 7.30-15.30 będą pełnić:

1) WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH:

a) Referat Ewidencji Ludności i Spraw Wojskowych
b) Referat Dowodów Osobistych
c) Referat Rejestracji Pojazdów
d) Referat Praw Jazdy


2) URZĄD STANU CYWILNEGO - stanowisko ds. rejestracji noworodków i rejestracji zgonów


3) WYDZIAŁ ORGANIZACYJNY - Biuro Obsługi Interesantów w budynku przy ul.Rynek 1 od Pl.Konstytucji


4) Informacja Turystyczna (siedziba-Dworzec PKP)

W piątek 14 lipca o godzinie 20:30 na Letniej Scenie KCK w pasażu Milesa Davisa w otoczeniu przyjaciół - artystów Sceny Autorskiej STUDIO wystąpi Michał Jelonek – pochodzący z Kielc, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, znany ze współpracy m.in. z Katarzyną Groniec, Muńkiem Staszczykiem, Marylą Rodowicz oraz grupami "Łzy", "Acid Drinkers", "Hunter" czy "Szwagierkolaska".
W kieleckim koncercie artyście sekundować będą m.in. Ilona Sojda, Marta Solecka, Sylwia Gawłowska, Magdalena Jarek, Radosław Kupis oraz oczywiście gospodarz Letniej Sceny Marek Tercz.

W niedzielę 16 lipca, również o 20.30. odbędzie się kolejny pokaz filmów dokumentalnych, zatytułowany Kobiety w NURCIE. Tym razem będzie można
zobaczyć trzy filmy poświęcone kobietom - i tym ze szczytów poselskiej władzy, i tym co uważają, że mają boską moc oraz tym, co żyją tylko wspomnieniami. Na wymienione imprezy wstęp wolny.

Muzeum Historii Kielc informuje, że w piątek 14 sierpnia w godz.18.00 - 21.00 będzie można zapoznać się z filmami Zbigniewa Chodaka. Są wśród nich : " Józef Piłsudski i jego związki z Kielcami" czy też zarejestrowane obchody 50. rocznicy odbicia więzienia kieleckiego przez oddział Antoniego Hedy - Szarego. Prezentowane także będą przedwojenne wyroby z kieleckiej Huty "Ludwików", m.in. szable żołnierzy kawalerii - "Ludwikówki', hełmy strażackie i wojskowe. Wstęp wolny.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zaprasza na akcję honorowego oddawania krwi

- dnia 15.08.2009 r. (sobota) do Hali Legionów przy ul. Bocznnej od godz. 10.30 - 14.00 (Ambulans RCKiK Kielce)
- dnia 16.08.2009 r. (niedziela) do Hali Legionów przy ul. Bocznej od godz. 10.30 - 14.00 (Ambulans Krewniaków im. Jana Pawła II).

Jednocześnie akcję pobierania krwi RCK prowadzi przy ul. Sienkiewicza na (mostku na Silnicy), w każdy czwartek w godzinach od 10.30 - 13.30.

Wszystkie zdrowe osoby w wieku 18 - 65 lat, legitymujące się dowodem osobistym, po spożyciu lekkostrawnego posiłku, mogą też oddać krew w siedzibie Centrum Krwiodawstwa w Kielcach ul. Jagiellońska 66 w godz. 7.00 - 14.00, w każdą środę do 16.30.

12.08.2009 r.

Uczestnicy 44., a 29. po wojnie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarli dziś do Kielc. Ulicami Husarską, ks. Ściegiennego, Mariana Sołtysiaka. „Barabasza” dotarli pod figurę Najświętszej Maryi Panny na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej z Gagarina, gdzie prezydent Kielc, Wojciech Lubawski przyjął meldunek o przybyciu Marszu.

Dalsze uroczystości odbyły się pod pomnikiem Czwórki Legionowej. Najważniejszym punktem powitania Kadrówki było wręczenie Honorowego Obywatelstwa Kielc Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu. Relacja z uroczystości w Internetowej Telewizji Kielce.

11.08.2009 r.

Dziś w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce odbyła się konferencja prasowa zoragnizowana przez KS. Vive Kielce. Spotkanie z dziennikarzami poświęcone było zmianom w klubie piłki ręcznej Vive Kielce, w tym zmianie sponsora strategicznego klubu.

W trakcie konferencji prezes Vive Kielce Bertus Servaas oraz prezes zarządu Targi Kielce S.A. Andrzej Mochoń, podpisali pięcioletni kontrakt o współpracy. Dzięki tej umowie Targi Kielce S.A. zostały sponsorem strategicznym kieleckiej drużyny piłki ręcznej. W najbliższych rozgrywkach Ligi Mistrzów piłkarze występować będą pod nową nazwą KS Vive Targi Kielce.

Uczestnicy 44., a 29. po wojnie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotrą jutro do Kielc. W tegorocznej Kadrówce bierze udział przeszło 360 osób.   Idą co roku, trasą wytyczoną przez podkomendnych Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mijają m.in. Michałowice, Słomniki, Miechów i Jędrzejów. Ostatni etap to odcinek Bolechowice - Kielce.

 

Nastroje na szlaku dopisują, pogoda, do dziś także była łaskawa. Wczoraj uczestnicy odpoczywali w Chojnach nad Nidą. Dziś wyruszyli do Chęcin. Nocować będą w Bolechowicach. Jutro Kadrówka dotrze do Kielc.

 

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce


Znakomicie spisał się Wojciech Moranda, zawodnik kieleckiego Żaka, podczas prestiżowego turnieju szachowego University of Twente Young Masters Tournament’ 2009 rozegranego w dn. 30.07- 8.08. w holenderskim Enschede. Kielecki szachista wywalczył drugie miejsce oraz wypełnił normę arcymistrzowską.

W Turnieju Młodych Mistrzów uczestniczyło ośmiu mistrzów szachowych z całego świata zaproszonych przez Alberta Vasse - przedstawiciela Królewskiej Holenderskiej Federacji Szachowej oraz dziesięciu najlepszych szachistów holenderskich. Tegoroczna impreza miała bardzo silną obsadę. Wystartowali w niej m.in.: indyjski arcymistrz Gopal Geetha Narayanan (ranking 2575), białoruski arcymistrz Sergiei Zhigalko, legitymujący się najwyższym rankingiem ELO 2621 z pierwszym numerem startowym, bułgarski arcymistrz Valentin Iotov (ranking 2603), holenderski arcymistrz Anish Giri (ranking 2518) czy gruzińska mistrzyni międzynarodowa Salome Melia (ranking 2441). 21-letni kielczanin był jedynym zaproszonym Polakiem, który zagrał w tak doborowej stawce szachistów. Dał się wyprzedzić tylko arcymistrzowi z Białorusi Siergiejowi Zhigalko, z którym bezpośrednią partię zremisował.

Uzyskując ranking ELO 2649, Moranda wypełnił drugą normę na tytuł arcymistrza - najwyższy tytuł sportowy w szachach. Aby uzyskać tytuł arcymistrza potrzebne są trzy normy. Przed szansą zdobycia ostatniej normy kielecki szachista stanie już za kilka dni, startując w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym im. A. Rubinteina w Polanicy Zdroju oraz w Ekstralidze Mistrzostw Polski w Lublinie.

Wojciech Moranda jest jedynym szachistą w historii województwa świętokrzyskiego, który uzyskał normę arcymistrzowską.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniu 15.08.2009r (sobota) autobusy komunikacji miejskiej kursowały będą wg rozkładów obowiązujących jak w NIEDZIELĘ. NIE KURSUJE LINIA 41 I 42.

W Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach przy ulicy Leśnej oglądać można prace laureatów III Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego o tematyce dziecięcej - Pacanów 2009. Najlepsze fotogramy nagrodzone w konkursie pt. "Wszystkie Dzieci Świata" będzie można podziwiać do 30 sierpnia br.

Urząd Stanu Cywilnego informuje o godzinach pracy w miesiącu sierpniu i najbliższy weekend. Stanowisko ds. rejestracji zgonów (pok. 36) w miesiącu sierpniu br. w soboty: 22.08, 29.08. czynne w godz. 9ºº-14ºº. 15.08.09. – nieczynne (święto). /Wejście główne do Urzędu Miasta od strony Rynku/ W najbliższy piątek 14.08.09 stanowisko ds. rejestracji noworodków (pok. 37) oraz stanowisko ds. rejestracji zgonów (pok. 36) czynne będzie w godz. 7³º-15³º

10.08.2009 r.

Kielecki Park Technologiczny, który wraz z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach realizuje projekt "Nauka dla biznesu - uniwersytet inkubatorem komercjalizacji badań naukowych", uruchomił nieodpłatne porady ekspercie dla wszystkich osób zainteresowanych doradztwem z dziedziny wynalazczości, prawa patentowego, komercjalizacji badań naukowych, możliwości nawiązania współpracy pomiędzy nauką i biznesem.


Usługi doradcze są świadczone bezpłatnie, za pośrednictwem serwisu internetowego www.wynalazki.kielce.pl .

Pracownicy KPT udzielają zarówno informacji ogólnych, jak i związanych z indywidualnym pomysłem czy wynalazkiem.

Twórcy mogą liczyć na odpowiedź na każdym etapie uzyskiwania patentu bez obawy, że ich pomysły zostaną wykorzystane przez osoby trzecie. Administrator witryny zapewnia poufność. Odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem serwisu internetowego www.wynalazki.kielce.pl  zostaną przesłane do nadawców bezpośrednio na ich skrzynki e-mailowe.

Uczestnicy 29. po wojnie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej cały dzień spędzą dziś w Chojnach nad Nidą. Wezmą udział m.in. w turnieju piłkarskim i konkursie historycznym. Do Kielc dotrą 12 sierpnia. Wejdą o godz. 12.30 od strony ulic Husarskiej i ks. Piotra Ściegiennego, skąd przemaszerują na Cmentarz Wojskowy, gdzie na grobach poległych Legionistów zostaną złożone kwiaty. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski przyjmie meldunek o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny na skrzyżowaniu ul. Ks. P. Ściegiennego z ul. Gagarina, przy której raport o zajęciu miasta złożył 12 sierpnia 1914 roku Józefowi Piłsudskiemu Czesław „Skaut” – Bankiewicz. Najważniejszym punktem tegorocznego powitania Kadrówki w Kielcach będzie wręczenie Honorowego Obywatelstwa Kielc Byłemu Prezydentowi RP Rezydującemu w Londynie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.30 pod pomnikiem Czwórki Legionowej z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych.

Trzy punkty wywieźli piłkarze „Lecha” Poznań z Kielc. W drugiej kolejce rundy jesiennej rozgrywek Ekstraklasy pokonali drużynę „Korony” Kielce 5:0.
Bramki dla „Kolejorza” zdobyli: Łukasz Nawotczyński (samobójcza w 3 min.), Sławomir Peszko (20 min.), Jakub Wilk (58 min.), Robert Lewandowski (85 min. i 87 min.).

7.08.2009 r.

Pani Halina Kawecka urodziła się 11 sierpnia 1909r. w miejscowości ZOFIÓWKA  w powiecie staszowskim. Pochodzi z wielodzietnej rodziny o głębokich tradycjach patriotycznych. Jako dziecko straciła matkę, była wychowywana przez ojca, który był nauczycielem i zarządcą majątków. Z zawodu nauczycielka języka polskiego. Uczyła m.in. w szkołach w: Dwikozach, Karsach, Solcu Starym, Bodzentynie, Skarżysku, Łopusznie. Jest autorką wierszy o tematyce religijnej, patriotycznej i satyrycznej. W Kielcach mieszka od 28 lat.

 

Z okazji urodzin jubilatce życzenia złożył dziś Wojciech Lubawski, Prezydent Kielc.

Uczestnicy 29. po wojnie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, pokonają dziś trasę SŁOMNIKI – MIECHÓW – KSIĄŻ WIELKI. Do Kielc dotrą 12 sierpnia. Wejdą o godz. 12.30 od strony ulic Husarskiej i ks. Piotra Ściegiennego, skąd przemaszerują na Cmentarz Wojskowy, gdzie na grobach poległych Legionistów zostaną złożone kwiaty. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski przyjmie meldunek o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny na skrzyżowaniu ul. Ks. P. Ściegiennego z ul. Gagarina, przy której raport o zajęciu miasta złożył 12 sierpnia 1914 roku Józefowi Piłsudskiemu Czesław „Skaut” – Bankiewicz. Najważniejszym punktem tegorocznego powitania Kadrówki w Kielcach będzie wręczenie Honorowego Obywatelstwa Kielc Byłemu Prezydentowi RP Rezydującemu w Londynie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.30 pod pomnikiem Czwórki Legionowej z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych. 
Tylko dwa dni dzielą kibiców od kolejnego, ciekawie zapowiadającego się meczu piłkarskiego. Gospodarze, drużyna „Korony”, podejmuje piłkarzy „Lecha” Poznań.
Po zwycięstwie zespołu „Korony” w inauguracji Ekstraklasy 4:0 nad „Polonią” Warszawa, oczekiwania i apetyty kieleckich kibiców rosną. Zapowiada się więc niezwykle emocjonujący pojedynek.

Mecz 1. i 3. drużyny w ligowej tabeli rozpocznie się na Arenie Kielc w niedzielę 9. sierpnia o godzinie 17.
Serdecznie zapraszamy!
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że w dn. 09.08.2009r. w związku z planowanym meczem piłkarskim Korona Kielce – Lech Poznań od godz.14.00 do godz. 19.30 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w rejonie stadionu przy ul. Ściegiennego.
We wspomnianych godzinach zostanie wyłączona z ruchu Al. Legionów od skrzyżowania z ul. Krakowską do skrzyżowania z ul. Gagarina ( zakaz nie dotyczy mieszkańców), natomiast na pozostałym odcinku Al. Legionów, tj. od skrzyżowania z ul. Gagarina do skrzyżowania z ul. Husarską będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy.
Ponadto zostanie wyłączony z ruchu odcinek ul. Sołtysiaka „Barabasza” (dawnej ul. Gagarina), od skrzyżowania z ul. Ściegiennego do skrzyżowania z Al. Legionów.
Zamknięte dla ruchu będzie również skrzyżowanie ulic: Kwasa – Sołtysiaka, a także odcinek ul. Kwasa od bramy cmentarza do skrzyżowania ww. ulic.
W związku z powyższym ul. Kwasa, na odcinku od skrzyżowania z ul. Mahometańską do bramy cmentarza, będzie drogą bez przejazdu ( ślepa).
W godz.18.30 – 19.30 na skrzyżowaniu ulic: Seminaryjska – Ogrodowa – Jana Pawła II zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna, a ruch będzie sterowny przez funkcjonariuszy Policji.
Na ul. Ściegiennego, na odcinku od WDK do skrzyżowania z ul. Husarską, będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy. 
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że w dniu 9. sierpnia 2009 roku zmienią się też trasy kursowania niektórych autobusów komunikacji miejskiej. Autobusy linii nr 2, 30, 34 i 44 będą kursować przez ulicę Ściegiennego (bez wjazdu w ul. M.S. „Barabasza” i Al. Legionów).
Linia nr 6 kursować będzie w obu kierunkach przez ul. Krakowską (bez wjazdu w Al. Legionów).

Muzeum Historii Kielc zaprasza dziś o godz.18.00 na wernisaż wystawy fotograficznej pt. " La Femme Chic".

O modzie. O kobiecie. O jej stylu. O portrecie. O pięknie i tym, co się za nim kryje. O formie z pogranicza tego czasu, tego świata. Każde z tych określeń samo w sobie zbyt mało znaczy, by wiernie oddać charakter wystawy „La Femme Chic”. Razem pełniej ukazują jej oblicze, na które złożyły się fotografie czterech autorów: Marcina Borunia, Wiktora Franko, Artura Świerczyńskiego oraz Wiktora Taszłowa. Artyści nie pierwszy raz zdecydowali się wspólnie pokazać swoje prace. Mimo wszystko są to cztery drogi poszukiwań twórczych, które tylko pozornie wydają się być blisko siebie. Piękno i portret. Zabawa formą. Gra z konwencją. Moda i jej odcienie. Każdy przeciera nieco inne ścieżki, jednak estetyczne pobratymstwo i stylistyka fotografii pozwalają im pozostać na tyle blisko siebie, że razem opowiadają historię „La Femme Chic”.

Czas trwania wystawy: 7-23 sierpnia.

„Rockowe granie” - to tytuł koncertu radomskiej grupy „Renesans”, który odbędzie się już dziś na letniej scenie Kieleckiego Centrum Kultury o godzinie 20.30. Muzycy koncertowali m.in. z takimi gwiazdami jak Natalia Kukulska, IRA, Szymon Wydra & Carpe Diem, Paweł Kukiz i Piersi, Róże Europy biorąc udział w wielu ważnych muzycznych wydarzeniach.

O tej samej godzinie, ale 9 sierpnia (w niedzielę), zaplanowano drugi pokaz filmów w ramach cyklu „Wakacyjny NURT”. Zaprezentowane zostaną dwa filmy: "OSCAR... OSKAR..." - scen. i reż. Krzysztof Miklaszewski oraz "OBYWATELE" - scen. i reż. Paweł Woldan.
Na te imprezy wstęp wolny.

W niedzielę w Pałacyku Zielińskich o godzinie 19.00 z koncertem a'capella wystąpi zespół KLANG.
Bilety w cenie 5 zł.
Już jutro od godziny 9. na boisku obok basenu letniego odbędzie się turniej plażowej piłki siatkowej. W turnieju mogą wziąć udział drużyny (2. osobowe) chłopców do lat 21.

Zgłoszenia do turnieju przyjmowane są w Dziale Marketingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach przy ulicy Żytniej, tel (041) 348 09 41, 348 09 42 lub bezpośrednio przed turniejem.

W najbliższy weekend, 8 – 9 sierpnia na Zalewie Kieleckim, odbędą się regaty Programu NIVEA Błękitne Żagle. Gospodarzem zawodów jest Uczniowski Klub Żeglarski "Zalew Kielce".  Organizatorzy spodziewają się udziału ok. 80 zawodników z całej Polski w wieku od 6 - 11 lat. Oprócz widowiskowych regat żeglarskich, będzie można uczestniczyć w koncertach muzyki rozrywkowej i szantowej. Dla publiczności zaplanowano też rejsy motorówkami, rodzinne konkursy wioślarskie i zręcznościowe. Otwarcie regat nastąpi w sobotę o godz. 10.30. Pierwszy wyścig o "Błękitną Wstęgę Zalewu Kielce" rozpocznie się o godz. 11.30. W niedzielę od godz. 13.00 na scenie śpiewać będzie zespół Gratis, nominowany do nagrody Kieleckiego Scyzoryka. Na najmłodszych czekają zabawy i konkursy. Natomiast po uroczystym zakończeniu regat, które zaplanowano na godz. 15.00, wystąpi Orkiestra Dęta z Krasocina.

6.08.2009 r.

XLIV (29. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszył dziś rano z krakowskich Oleandrów.Uczestnicy Marszu przejdą dziś trasę KRAKÓW – MICHAŁOWICE - SŁOMNIKI. Do Kielc dotrą 12 sierpnia. Najważniejszym punktem tegorocznego powitania Kadrówki w Kielcach będzie wręczenie Honorowego Obywatelstwa Kielc Byłemu Prezydentowi RP Rezydującemu w Londynie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.30 pod pomnikiem Czwórki Legionowej.

 

Pierwszy Marsz został zorganizowany przez legionistów w 1924 w 10. rocznicę wymarszu "Kadrówki". Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego. W 1926 na mecie w Kielcach z uczestnikami marszu spotkał się Józef Piłsudski.
W okresie powojennym Marsze były zakazane. Powrócono do nich dopiero na początku lat 80. Pierwszy powojenny odbył się w sierpniu 1981, a jego komendantem był płk Józef Teliga, oficer AK i działacz Solidarności. W Marszu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wśród nich żyjący legioniści i działacze opozycji (przede wszystkim Solidarności i KPN). Z inicjatywy uczestników XVI (1 po wojnie) Marszu, m.in. Przemysława Witka i nieżyjącego już Wojciecha Pęgiela, ustanowiono odznakę "Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki" wzorowaną na odznace Pierwszej Brygady "Za Wierną Służbę". Mimo represji ze strony władz komunistycznych, Marsze odbywały się nieprzerwanie do 1989 roku. Miały charakter demonstracji patriotycznej i niepodległościowej. Uczestniczyło w nich od kilkunastu (w stanie wojennym) do kilkudziesięciu osób. W 1984 wszyscy uczestnicy Marszu – blisko 80 osób – zostali aresztowani przez SB pod Jędrzejowem. Wsparcia dla Marszu w tym okresie udzielał m.in. Kościół, środowiska kombatanckie, a także polskie ośrodki emigracji niepodległościowej w Londynie i Nowym Jorku.

Po 1989 r. Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Uczestnicy pochodzą z różnych środowisk, są to m.in. członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, a także żołnierze WP z jednostek dziedziczących tradycje legionowe oraz młodzież z Wileńszczyzny i Podola. Marsz ma formułę zawodów sportowo-paramilitarnych. Uczestnicy biorą udział w zajęciach strzeleckich, kursach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i konkursach historycznych.

Pliki do pobrania

XXVIII Piesza Pielgrzymka Kielecka pod hasłem "Jezus Źródłem Życia"  wyruszyła dziś z Wiślicy na Jasną Górę.  Trasę liczącą 200 km pielgrzymi pokonają w jednej z 13 grup. Do Kielc wejdą w sobotę, 8 sierpnia. Ich powitanie nastąpi o godz. 14.00 na Kawetczyźnie. O godz. 15.30 na Placu Jana Pawła II rozpocznie się Msza św. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 13 sierpnia.
W ratuszu odbyła się dyskusja publiczna nad projektem Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Kielce Śródmieście - Psie Górki". Plan obejmuje obszar położony pomiędzy ulicami: Wojska Polskiego, Zakopiańską i Skalistą oraz terenem, na którym zlokalizowane jest osiedle Kochanowskiego. W dyskusji wzięła udział blisko 30 osobowa grupa mieszkańców tej części miasta, zgadzając się z przyjętą w założeniach koncepcją zagospodarowanie tego terenu.

Z planem zagospodarowania tej części Kielc można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego UM przy ulicy Koziej 3, a uwagi do planu można składać do 14 września br. w formie pisemnej, ustnie do protokołu czy za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres Urzędu Miasta.

5.08.2009 r.

W ratuszu odbyła się dyskusja publiczna nad projektem Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Kielce Śródmieście - Psie Górki". Plan obejmuje obszar położony pomiędzy ulicami: Wojska Polskiego, Zakopiańską i Skalistą oraz terenem, na którym zlokalizowane jest osiedle Kochanowskiego. W dyskusji wzięła udział blisko 30 osobowa grupa mieszkańców tej części miasta, zgadzając się z przyjętą w założeniach koncepcją zagospodarowanie tego terenu.

Z planem zagospodarowania tej części Kielc można się zapoznać w Biurze Planowania Przestrzennego UM przy ulicy Koziej 3, a uwagi do planu można składać do 14 września br. w formie pisemnej, ustnie do protokołu czy za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres Urzędu Miasta.
Kielecki Park Technologiczny podpisał umowę z firmą Art Marketing Syndicate S.A., z siedzibą w Warszawie, na Opracowanie strategii, realizację i koordynację kampanii promocji idei przedsiębiorczości akademickiej. Wykonawca został wybrany w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego.

Przedmiotem zamówienia jest m.in.:
- zewnętrzna reklama graficzna na miejskich środkach transportu publicznego w Kielcach,
- kampania wielkoformatowa w Kielcach.

Realizacja kampanii przez KPT wynika z przeprowadzonych badań, które wykazały, że bardzo mały odsetek studentów i absolwentów kieleckich uczelni wyższych decyduje się na niezależność, tj. uruchomienie własnej działalności gospodarczej.

Dlatego też Kielecki Park Technologiczny poprzez realizację kampanii promocyjnej zamierza:

- promować postawy przedsiębiorcze wśród pracowników naukowych, osób ze środowiska naukowego, studentów i absolwentów uczelni wyższych,
- rozpowszechniać wiedzę na temat korzyści płynących ze współpracy nauki i biznesu,
- zwiększać poziom aktywności gospodarczej kadry naukowej, studentów i absolwentów uczelni wyższych poprzez wzrost świadomości w zakresie korzyści płynących z komercjalizacji wiedzy.

Pierwszy etap kampanii promocyjnej potrwa trzy miesiące i stanowi zadanie, będące częścią projektu realizowanego przez Park w partnerstwie z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. J. Kochanowskiego w Kielcach, pn. „Astronom – w poszukiwaniu gwiazd przedsiębiorczości akademickiej”, współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na realizację całego projektu Partnerzy otrzymali dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 850 tys. zł.
Kielecki „Geopark” zrealizował kolejną inwestycję. To zamontowanie oświetlenia w rezerwacie geologicznym im. J. Czarnockiego na Ślichowicach. Koszt tej inwestycji wyniósł 47. tysięcy złotych.

Dzięki oświetleniu wyeksponowane zostały elementy wyrobiska dawnego kamieniołomu z charakterystycznym fałdem tektonicznym. W ten sposób Kielcom przybyła kolejna atrakcja turystyczna, sam rezerwat można podziwiać przez całą dobę.
 

Dyskusja publiczna dotycząca projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego rejonu „KIELCE ŚRÓDMIEŚCIE – PSIE GÓRKI” odbędzie się dziś w godz. od 16.00 do 18.00 w siedzibie Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Rynek 1 – sala konferencyjna, I piętro.

Więcej

XLIV (29. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszy jutro z krakowskich Oleandrów. Do Kielc dotrze 12 sierpnia. Uczestnicy Marszu przejdą, jak co roku, trasą wytyczoną przez podkomendnych Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po drodze miną m.in. Michałowice, Słomniki, Miechów, Jędrzejów. Ostatni etap to odcinek Bolechowice - Kielce. Uczestnicy wejdą do Kielc 12 sierpnia o godz. 12.30 od strony ulic Husarskiej i ks. Piotra Ściegiennego, skąd przemaszerują na Cmentarz Wojskowy, gdzie na grobach poległych Legionistów zostaną złożone kwiaty. Prezydent Kielc przyjmie meldunek o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny na skrzyżowaniu ul. Ks. P. Ściegiennego z ul. Gagarina. Najważniejszym punktem tegorocznego powitania Kadrówki będzie wręczenie Honorowego Obywatelstwa Kielc Byłemu Prezydentowi RP Rezydującemu w Londynie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.30 pod pomnikiem Czwórki Legionowej.


Pierwszy Marsz został zorganizowany przez legionistów w 1924 w 10. rocznicę wymarszu "Kadrówki". Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego. W 1926 na mecie w Kielcach z uczestnikami marszu spotkał się Józef Piłsudski.
W okresie powojennym Marsze były zakazane. Powrócono do nich dopiero na początku lat 80. Pierwszy powojenny odbył się w sierpniu 1981, a jego komendantem był płk Józef Teliga, oficer AK i działacz Solidarności. W Marszu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wśród nich żyjący legioniści i działacze opozycji (przede wszystkim Solidarności i KPN). Z inicjatywy uczestników XVI (1 po wojnie) Marszu, m.in. Przemysława Witka i nieżyjącego już Wojciecha Pęgiela, ustanowiono odznakę "Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki" wzorowaną na odznace Pierwszej Brygady "Za Wierną Służbę". Mimo represji ze strony władz komunistycznych, Marsze odbywały się nieprzerwanie do 1989 roku. Miały charakter demonstracji patriotycznej i niepodległościowej. Uczestniczyło w nich od kilkunastu (w stanie wojennym) do kilkudziesięciu osób. W 1984 wszyscy uczestnicy Marszu – blisko 80 osób – zostali aresztowani przez SB pod Jędrzejowem. Wsparcia dla Marszu w tym okresie udzielał m.in. Kościół, środowiska kombatanckie, a także polskie ośrodki emigracji niepodległościowej w Londynie i Nowym Jorku.

Po 1989 r. Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Uczestnicy pochodzą z różnych środowisk, są to m.in. członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, a także żołnierze WP z jednostek dziedziczących tradycje legionowe oraz młodzież z Wileńszczyzny i Podola. Marsz ma formułę zawodów sportowo-paramilitarnych. Uczestnicy biorą udział w zajęciach strzeleckich, kursach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i konkursach historycznych.

Muzeum Historii Kielc zaprasza w piątek 7 sierpnia 2009 r. o godz.18.00 na wernisaż wystawy fotograficznej pt. " La Femme Chic".

O modzie. O kobiecie. O jej stylu. O portrecie. O pięknie i tym, co się za nim kryje. O formie z pogranicza tego czasu, tego świata. Każde z tych określeń samo w sobie zbyt mało znaczy, by wiernie oddać charakter wystawy „La Femme Chic”. Razem pełniej ukazują jej oblicze, na które złożyły się fotografie czterech autorów: Marcina Borunia, Wiktora Franko, Artura Świerczyńskiego oraz Wiktora Taszłowa. Artyści nie pierwszy raz zdecydowali się wspólnie pokazać swoje prace. Mimo wszystko są to cztery drogi poszukiwań twórczych, które tylko pozornie wydają się być blisko siebie. Piękno i portret. Zabawa formą. Gra z konwencją. Moda i jej odcienie. Każdy przeciera nieco inne ścieżki, jednak estetyczne pobratymstwo i stylistyka fotografii pozwalają im pozostać na tyle blisko siebie, że razem opowiadają historię „La Femme Chic”.

Czas trwania wystawy: 7-23 sierpnia

4.08.2009 r.

Dyskusja publiczna dotycząca projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego rejonu „KIELCE ŚRÓDMIEŚCIE – PSIE GÓRKI” odbędzie się w dniu 5 sierpnia 2009 r. w godz. od 16.00 do 18.00 w siedzibie Urzędu Miasta w Kielcach, ul. Rynek 1 – sala konferencyjna, I piętro.

Więcej

XLIV (29. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszy jutro z krakowskich Oleandrów. Do Kielc dotrze 12 sierpnia. Uczestnicy Marszu przejdą, jak co roku, trasą wytyczoną przez podkomendnych Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po drodze miną m.in. Michałowice, Słomniki, Miechów, Jędrzejów. Ostatni etap to odcinek Bolechowice - Kielce. Uczestnicy wejdą do Kielc 12 sierpnia o godz. 12.30 od strony ulic Husarskiej i ks. Piotra Ściegiennego, skąd przemaszerują na Cmentarz Wojskowy, gdzie na grobach poległych Legionistów zostaną złożone kwiaty. Prezydent Kielc przyjmie meldunek o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny na skrzyżowaniu ul. Ks. P. Ściegiennego z ul. Gagarina. Najważniejszym punktem tegorocznego powitania Kadrówki będzie wręczenie Honorowego Obywatelstwa Kielc Byłemu Prezydentowi RP Rezydującemu w Londynie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.30 pod pomnikiem Czwórki Legionowej.


Pierwszy Marsz został zorganizowany przez legionistów w 1924 w 10. rocznicę wymarszu "Kadrówki". Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego. W 1926 na mecie w Kielcach z uczestnikami marszu spotkał się Józef Piłsudski.
W okresie powojennym Marsze były zakazane. Powrócono do nich dopiero na początku lat 80. Pierwszy powojenny odbył się w sierpniu 1981, a jego komendantem był płk Józef Teliga, oficer AK i działacz Solidarności. W Marszu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wśród nich żyjący legioniści i działacze opozycji (przede wszystkim Solidarności i KPN). Z inicjatywy uczestników XVI (1 po wojnie) Marszu, m.in. Przemysława Witka i nieżyjącego już Wojciecha Pęgiela, ustanowiono odznakę "Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki" wzorowaną na odznace Pierwszej Brygady "Za Wierną Służbę". Mimo represji ze strony władz komunistycznych, Marsze odbywały się nieprzerwanie do 1989 roku. Miały charakter demonstracji patriotycznej i niepodległościowej. Uczestniczyło w nich od kilkunastu (w stanie wojennym) do kilkudziesięciu osób. W 1984 wszyscy uczestnicy Marszu – blisko 80 osób – zostali aresztowani przez SB pod Jędrzejowem. Wsparcia dla Marszu w tym okresie udzielał m.in. Kościół, środowiska kombatanckie, a także polskie ośrodki emigracji niepodległościowej w Londynie i Nowym Jorku.

Po 1989 r. Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Uczestnicy pochodzą z różnych środowisk, są to m.in. członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, a także żołnierze WP z jednostek dziedziczących tradycje legionowe oraz młodzież z Wileńszczyzny i Podola. Marsz ma formułę zawodów sportowo-paramilitarnych. Uczestnicy biorą udział w zajęciach strzeleckich, kursach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i konkursach historycznych.

Muzeum Historii Kielc bierze udział w organizacji sesji naukowej i wystawy poświęconej "70 - tej rocznicy Tajnego Nauczania". Dlatego prosi mieszkańcow Kielc o udostępnienie pamiątek i zdjęć związanych z tajnym nauczaniem. "Chcemy pokazać portrety kielczan - uczestników i organizatorów tajnego nauczania, miejsca prowadzenia tajnych kompetów, zachowane notatki i zeszyty, jak również inne materiały z czasów okupacji, np. podręczniki reprezentujące dopuszczone przez okupanta formy szkolnictwa" - informują pracownicy Muzeum.

Pamiątki i fotografie można przynosić do Muzeum Historii Kielc na ul.św. Leonarda 4, od poniedziałku do piątku, w godz.8-14, do Działu Gromadzenia i Dokumentacji (Marcin Kolasa, Konrad Otwinowski, Leszek Dziedzic). Przedmioty udostępnione placówce zostaną zwrócone właścicielom po zakończeniu wystawy.

Wszelkie informacje dostępne są pod nr telefonu 041 - 340 - 55 - 23 oraz adresem e-mail:  

Bezpłatne szkolenia dla pracodawców, związane z tegoroczną nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy rozpoczynają się 17 sierpnia br. w Sali Klubu Pracy kieleckiego Miejskiegoo Urzędu Pracy. Mają one na celu pokazanie nowych zasad współpracy pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia a pracodawcami. Firmy i instytucje z terenu Kielc zainteresowane wzięciem udziału w najbliższym spotkaniu mogą zgłaszać się do MUP do dnia 12 sierpnia:
• telefonicznie – 41-340-60-25
• faxem – 41-340-60-83
• lub na adres e-mail:  


W programie spotkania znajdują się informacje dotyczące takich zagadnień jak:
- poradnictwo zawodowe (rekrutacja i selekcja personelu);
- pośrednictwo pracy (realizacja ofert pracy);
- staże (młodzieżowe i dla dorosłych);
- przygotowanie zawodowe dorosłych (forma, która całkowicie zmieniła swoje oblicze);
- prace interwencyjne;
- roboty publiczne;
- prace społecznie użyteczne;
- środki na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy.

O kolejnych terminach szkoleń MUP będzie informował na bieżąco na swojej stronie internetowej: www.mup.kielce.pl

Już w najbliższą sobotę (8 sierpnia) MOSiR Kielce wraz z Urzędem Miasta Kielce organizuje Turniej Plażowej Piłki Siatkowej Chłopców do lat 21. Zgłoszenia przyjmowane są w Dziale Marketingu MOSiR Kielce ul. Boczna 15 (Wielofunkcyjna Hala Sportowa) pod numerami telefonów 041-348-09-41/42, fax 041 348-09-72 lub e-mail-em: . Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko zawodników, numer kontaktowy. 
Liczba drużyn jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 

 

Mecze w turniejach rozgrywane będą zgodnie z przepisami Polskiego Związku Piłki Siatkowej, o systemie rozgrywek decyduje organizator. Drużyny z miejsc I – III otrzymują puchary i upominki ufundowane przez organizatorów.

Stowarzyszenie FRAKTAL zaprasza na bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy organizowane w ramach projektu Zostań Ratownikiem.

Terminy najbliższych szkoleń:


21.08.2009 (piątek) w godz. 16.30-18.00
22.08.2009 (sobota) w godz. 14.00-15.30
22.08.2009 (sobota) w godz. 16.00-19.00
23.08.2009 (niedziela) w godz. 14.00-15.30
23.08.2009 (niedziela) w godz. 16.00-19.00
24.08.2009 (poniedziałek) w godz. 16.30-19.30
25.08.2009 (wtorek) w godz. 18.30-20.00
26.08.2009 (środa) w godz. 17.00-20.00

21.08.2009 (piątek) w godz. 16.30-18.00 22.08.2009 (sobota) w godz. 14.00-15.30 22.08.2009 (sobota) w godz. 16.00-19.00 23.08.2009 (niedziela) w godz. 14.00-15.30 23.08.2009 (niedziela) w godz. 16.00-19.00 24.08.2009 (poniedziałek) w godz. 16.30-19.30 25.08.2009 (wtorek) w godz. 18.30-20.00 26.08.2009 (środa) w godz. 17.00-20.00

Zapisy na szkolenia odbywają się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego umieszczonego na stronie internetowej stowarzyszenia: www.fraktal.org.pl

Osoby zainteresowane możliwością poszerzenia i utrwalenia swojej wiedzy z zakresu ratownictwa mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjnych poświęcone możliwości wstąpienia do Grupy Ratownictwa działającej Stowarzyszeniu FRAKTAL, które odbędzie się przy ul. Wesołej 10 w Kielcach.

Spotkania będą w trzech terminach:

  • 06.08.2009 (czwartek) o godz. 18.00
    08.08.2009 (sobota) o godz. 18.00
    10.08.2009 (poniedziałek) o godz. 18.00

 


Działalność w Grupie Ratownictwa daje możliwość: poszerzenia i utrwalenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy; zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa oraz uzyskania tytułu Ratownika.

Projekt „Zostań Ratownikiem” realizowany jest w okresie 15.05.2009–30.09.2010 r. Dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach obszaru wsparcia „Edukacja i promocja w zakresie obronności i bezpieczeństwa narodowego oraz bezpieczeństwa publicznego”.  Projekt został objęty honorowym patronatem przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Kielce oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Partnerami projektu są: Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Kielce, Straż Miejska w Kielcach, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

3.08.2009 r.

W centrum konferencyjnym "Targów Kielce" S.A. została podpisana umowa na realizację pierwszego etapu inwestycji w ramach projektu pn. “Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Targów Kielce jako Międzynarodowego Ośrodka Wystawienniczo – Kongresowego”. Projekt ten jest częścią działania III.2 “Infrastruktura turystyki kongresowej i targowej” w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013.

Umowę w tej sprawie podpisali Aleksander Jonek, Wiceprezes Zarządu Polimex Mostostal, Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce oraz Bożena Staniak, Wiceprezes Zarządu – Dyrektor Ekonomiczny Targów Kielce.
Pierwszy etap obejmuje budowę hali wystawienniczej oraz bramy wejściowej z systemem rejestracji i ewidencji zwiedzających i wystawców wraz z infrastrukturą.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku w połowie lipca 2010 roku.
Udała się inauguracja Ekstraklasy na Stadionie Miejskim w Kielcach. Blisko 13. tysięcy widzów oglądało zwycięski mecz piłkarzy Korony Kielce, którzy za sprawą celnych trafień Ediego Andradiny, Krzysztofa Gajtkowskiego, Jacka Markiewicza i Cezarego Wilka pokonali drużynę Polonii Warszawa.
W ten sposób Korona Kielce z dorobkiem 3. punktów i 4. strzelonych bramek jest na czele tabeli Ekstraklasy wraz z Legią Warszawa (ex equo).

Kolejny mecz już w najbliższą niedzielę na Arenie Kielc. Drużyna gospodarzy podejmować będzie Lecha Poznań. Początek meczu godz. 17.
Blisko trzydziestoosobowa grupa dzieci z obwodu brzeskiego na Białorusi gościła dziś w Urzędzie Miasta w Kielcach. Z uczestnikami akcji "Lato z Polską" spotkali się prezydent Kielc Wojciech Lubawski i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Słoń. Goście przyjechali na zaproszenie miasta w ramach akcji organizowanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski. Uczestniczy w nim 2 tys. białoruskich dzieci polskiego pochodzenia. Goście w wieku 10 - 14 lat przebywają w Kielcach od piątku. W ciągu 2 tygodni spotkają się ze swoimi rówieśnikami z Kielc, zwiedzą nasz region i placówki kultury.
Widowisko historyczne „Rozbić więzienie – Kielce 1945” było jednym z punktów obchodów 64. rocznicy opanowania więzienia w Kielcach i uwolnienia aresztowanych przez władze komunistyczne. Poprzedziła je Msza Święta w Bazylice Katedralnej. Inscenizacja poświęcona była wydarzeniom sprzed 64 lat, kiedy oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps. "Szary" opanowały więzienie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i uwolniły aresztowanych przez władze komunistyczne. Miejscem akcji widowiska był plac przed Katedrą, ulica Zamkowa oraz Park Miejski. Podczas rekonstrukcji, nie zabrakło również oryginalnych samochodów z epoki, strzelaniny oraz widowiskowej pirotechniki.

Rekonstrukcja rozbicia więzienia była także pokazywana na telebimach ustawionych obok muszli koncertowej w Parku Miejskim oraz przy ul. Zamkowej. Można było obejrzeć nie tylko sceny ataku na więzienie, ale zarejestrowane wcześniej epizody nagrywane w podkieleckich lasach.
Na zakończenie, uczestnicy uroczystości złożyli pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 64 lat.

Organizatorem obchodów był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Urząd Miasta Kielce oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".
Reprezentacja Holandii wygrała turniej z cyklu World Grand Prix w Piłce Siatkowej Kobiet, który odbywał się w miniony weekend w Kielcach. To 17. edycja jednej z najważniejszych imprez międzynarodowych w siatkówce kobiet, organizowanych przez Światową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) od 1993 roku. W tym roku w rozgrywkach WGP wzięło udział 12 drużyn: z Brazylii, USA, Portoryko, Dominikany, Japonii, Tajlandii, Chin, Korei Południowej, Holandii, Niemiec, Rosji oraz Polski. W Kielcach reprezentacja Polski w ramach grupy B rywalizowała z Tajlandią (przegrana 2:3), Holandią (przegrana (0:3) oraz Japonią (wygrana 3:0) i zajęła ostatecznie trzecie miejsce w grupie.
Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, iż od dnia 03.08.2009r. do 31.08.2009r. nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Zakładowej związana z jej przebudową, na odcinku od skrzyżowania z ul. Batalionów Chłopskich do wjazdu na teren Targów Kielce.
Na czas trwania w/w robót wprowadzone zostaną następujące objazdy:
- dla pojazdów jadących ul. Batalionów Chłopskich zarówno od ul. 1-go Maja jak i od ul. Malików ulicami: Transportowców i Łódzką;
- dla pojazdów jadących ul. Łódzką w kierunku ul. Batalionów Chłopskich zarówno od obwodnicy jak i od ul. 1 go Maja ulicą Transportowców.
Prosimy kierowców o ostrożną jazdę zgodnie z wprowadzonym oznakowaniem.

Jednocześnie MZD informuje, że w okresie od 03.08.2009r. do 31.08.2009r. w godz. 18.00 – 5.00, wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym na ul. Grunwaldzkiej, w związku z remontem wiaduktu drogowego w ciągu ul. Mielczarskiego.
W czasie trwania robót, wyłączane będą na przemian, wewnętrzne i zewnętrzne pasy ruchu obu jezdni ul. Grunwaldzkiej.
Kierowców przepraszamy za utrudnienia w ruchu i prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

1.08.2009 r.

Uroczystości upamiętniające 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się dziś w Kielcach.  Rozpoczęły się mszą św. w Kościele Garnizonowym. Po nabożeństwie, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik przy Skwerze Szarych Szeregów. Hołd Powstańcom oddali kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, parlamentarzyści i licznie zgromadzeni kielczanie.
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności