czerwiec

Konferencja "Relacje polsko-żydowskie w XX wieku"

30-06-2017

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają na konferencję „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania - kontrowersje - perspektywy", która odbędzie się 3 - 4 lipca br., w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.

Relacje polsko-żydowskie w XX wieku budziły i budzą wśród historyków oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych niesłabnące zainteresowanie naukowe. Szczególną popularnością badaczy cieszą się trudne dla wzajemnych stosunków czasy okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz lat powojennych. Zwłaszcza w ostatnim okresie ukazało się wiele publikacji dotyczących wzajemnych relacji obu narodów, które stały się głośne nie tylko w Polsce, wywołując wiele kontrowersji. Problemy wzbudzały przy tym nie tylko stawiane tezy, ale także kwestie natury metodologicznej i źródłoznawczej. W związku z powyższym jest organizowana konferencja poświęcona właśnie tym zagadnieniom.

Podczas konferencji poruszone zostaną następujące obszary i problemy badawcze:

1. Postawy i stanowiska metodologiczne a kontekst kulturowy, społeczny i ideologiczny w badaniach naukowych nad relacjami polsko- żydowskimi.

2. Perspektywa antropologiczna w badaniach historycznych nadstosunkami polsko-żydowskimi.

3. Problemy, spory, konfrontacje - wokół warsztatu badawczego autorów publikacji dot. problematyki polsko-żydowskiej.

4. Teorie i koncepcje psychologiczne w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi.

5. Materiały śledcze, operacyjne i sądowe okresu stalinowskiego jako źródła historyczne do badań naukowych nad relacjami polsko-żydowskimi w okresie okupacji niemieckiej i pierwszych lat "Polski Ludowej".

6. Dokumentacja Polskiego Państwa Podziemnego jako źródło do badań nad dziejami stosunków polsko-żydowskich 1939-1945.

7. Dokumenty wytworzone przez organa bezpieczeństwa państwa w okresie PRL do badań nad dziejami relacji polsko-żydowskich.

8. Źródła subiektywne: pamiętniki, relacje itd. do badań stosunków polsko-żydowskich.

9. Relacje polsko-żydowskie w publikacjach międzynarodowych.