kwiecień

VI Międzyszkolny Turniej Pocztów Sztandarowych

28-04-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Już po raz szósty w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 29 w Kielcach odbył się jedyny w Polsce Międzyszkolny Turniej Pocztów Sztandarowych. Współorganizatorami wydarzenia byli: Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Turniej składał się z dwóch etapów. Pierwszym z nich był konkurs wiedzy na temat polskich symbolów narodowych. Drugim rywalizacja pocztów sztandarowych ze znajomości zasad musztry. W turnieju wzięły udział dwadzieścia cztery zespoły, które reprezentowały szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z województwa świętokrzyskiego.

- Myślę, że jest to cudowna lekcja historii, nauka patriotyzmu, szacunku do barw narodowych, do sztandaru. Jest to bardzo ważne dla młodzieży, szczególnie w dzisiejszych czasach - mówiła Urszula Pyk- dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 29 w Kielcach.

Wydarzeniu przyglądali się także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort planuje wprowadzenie szkoleń oraz turniejów pocztów sztandarowych w każdym mieście wojewódzkim Polski. - Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie - przypomniał słowa Jana Zamoyskiego przedstawiciel MON płk. Wiesław Budny.

Wydarzenie było doskonałą okazją, aby kształtować wśród młodych postawy patriotyczne i przypomnieć o wartości symboli narodowych. Rozstrzygnięcie rywalizacji i wręczenie nagród dla najlepszego pocztu sztandarowego odbędzie się 2 maja na kieleckim Rynku podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Lato w Mieście 2019