Stypendia dla studentów z Winnicy

21-11-2017

W dniu 22 listopada br. o godz. 12.00 w auli Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (ul. Świętokrzyska 15) odbędzie się uroczystość wręczenia decyzji Prezydenta Miasta Kielce, dotyczących przyznania stypendiów studentom z Winnicy na rok akademicki 2017/2018. Warunkiem otrzymania wsparcia jest posiadanie dyplomu szkoły średniej lub wyższej z Winnicy oraz pobieranie nauki na studiach stacjonarnych w wybranej uczelni wyższej w Kielcach. W bieżącym roku akademickim, stypendia naukowe otrzyma 155 studentów z Winnicy, w tym 77 osób z lat ubiegłych. Stypendium wypłacone będzie przez okres 9 miesięcy nauki.

Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali m.in. Wicekonsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Konsul RP w Winnicy, Prezes Konfederacji Polaków Podola, Naczelnik Kieleckiej Delegatury IPN, Rektorzy kieleckich uczelni oraz stypendyści.  Wsparcie stypendialne w pozytywny sposób stymuluje umiędzynarodowienie kieleckich uczelni, budując ich konkurencyjność wobec największych ośrodków akademickich w Polsce. Realizowany przez Miasto Kielce od 2014 roku program jest unikalny w skali całej Polski i stanowi doskonałą inwestycję w rozwój partnerstwa Kielce i Winnicy, które to w przyszłym roku będą świętować 60-lecie współpracy. Pozyskiwanie studentów z Winnicy jest niezwykle istotne dla przyszłej kooperacji oraz wymianie korzyści poprzez naukę i doświadczenie.

Istotne znaczenie ma również fakt, że na terenach Winnickiego Okręgu Konsularnego zamieszkuje według szacunku polskiego MSZ około 400 tyś. Osób polskiego pochodzenia. Dodatkową atrakcją w tym roku będą stoiska informacyjne kieleckich instytucji: Kieleckiego Parku Technologicznego, Kieleckiego Teatru Tańca, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Dizajnu w Kielcach. Pracownicy powyższych instytucji dokonają prezentacji oraz przedstawią ofertę dla studentów.