W ŚCO ruszył program profilaktyki raka szyjki macicy

23-11-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

W Kielcach ruszył projekt „Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym”, który ma zachęcić kobiety do systematycznych badań cytologicznych.
Zainaugurowała go konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, będąca elementem strategii edukacji i profilaktyki zagadnienia. W jej trakcie mówiono przede wszystkim o tym, że rak szyjki macicy to nie wyrok.

W walce z tym schorzeniem ważna jest m.in. współpraca z jednostkami podstawowej opieki medycznej, lekarzami rodzinnymi czy pielęgniarkami. Ale to wyłącznie od świadomości kobiet i ich partnerów oraz motywowania kobiet do właściwych zachowań, w tym regularnych badań cytologicznych, zależy skuteczność leczenia.

Rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi nowotworem złośliwym u kobiet i statystycznie biorąc codziennie na niego umiera 5 Polek. Stan ten można zmienić poprzez właściwą edukację i profilaktykę, której częścią jest zainaugurowany w naszym mieście projekt.

Warto przypomnieć, że miasto Kielce jest liderem programów profilaktyki zdrowotnej w Polsce i co roku na ten cel z budżetu przeznacza znaczne kwoty pieniędzy.

Liderem projektu „Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym” jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii, a jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.