XVIII Maraton Pisania Listów

28-11-2017

XVIII Maraton Pisania Listów odbędzie się 4 grudnia br. w godz. 10.00 - 16.00 w Szkole Podstawowej nr 39 w Kielcach (ul. M. Krzyżanowskiej 8, os. Słoneczne Wzgórze). W tym dniu będą pisane listy  w obronie "więźniów sumienia", czyli  ludzi więzionych na całym świecie za walkę o przestrzeganie praw człowieka lub w obronie ludzi czy całych społeczności, wobec których prawa człowieka są łamane. Spośród 11 konkretnych przypadków, zaproponowanych w tym roku przez Amnesty International Samorząd Uczniowski wybrał trzy,  o prawa  których będziemy się listownie  upominać. Są to:

- Mahadine, cyberaktywista z Czadu,  uwięziony za opublikowanie na Facebooku filmów krytykujących rząd Czadu. Był bity i torturowany. Grozi mu dożywocie, pilnie potrzebuje pomocy medycznej, gdyż jest poważnie chory na gruźlicę, którą zaraził się w więzieniu.

- „Dziesiątka ze Stambułu” - Turcja.  Jest to 10 osób, które poświęciły swoje życie w obronie praw człowieka, a dziś wyrażając poglądy odmienne niż rząd Turcji same  znalazły się w niebezpieczeństwie. Wśród nich jest prezes Amnesty International w Turcji, Taner Kılıç, İdil Eser, dyrektorka Amnesty  International w Turcji oraz  Özlem Dalkıran, założycielka Amnesty w Turcji. Przeciwko nim i innym aktywistom Amnesty toczy się śledztwo o przestępstwa terrorystyczne, co jest  absurdalną  próbą stłumienia ich działań na rzecz praw człowieka.

- Ruch Niepodległości Rdzennej Ludności MILPAH - Honduras.  Ruch ten walczy o prawo do własnej ziemi, zagrożonej rozwojem  górnictwa, budową hydroelektrowni i innymi niszczycielskimi projektami.  Jego członkom grozi się śmiercią i przemocą tylko dlatego, że chronią swoje środowisko.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i jest największym w Polsce wydarzeniem angażującym tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.