Wyjątkowe widowisko na rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

30-11-2017

W najbliższy wtorek, 5 grudnia, w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego,  w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się spektakl „Wódz”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Leszek Kumański.

To widowisko ukazujące najważniejsze chwile w życiu i działalności tego wybitnego Polaka, a także honorowego obywatela Kielc. W spektaklu zostaną odtworzone istotne rozmowy, pokazujące refleksje, rozterki, diagnozy tak samego Piłsudskiego, jak i bliskich mu osób. Część tych rozmów odtworzona będzie przez aktorów, którzy wcielą się w rolę Marszałka, jego żony, bliskich współpracowników, a także polityków. Część faktów i przełomowych dni tak w życiu Polski, jak Józefa Piłsudskiego ukazana będzie poprzez odtworzenie na ekranach archiwalnych materiałów.

W widowisku zostaną też zaprezentowane najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne. Całość spinać będzie głos Narratora, wprowadzającego widzów w kolejny kontekst dramaturgiczny. Każda ze scen pojawiać się będzie w steatralizowanej oprawie (światło, dźwięk, wizualizacje). W spektaklu zostaną też pokazane ważne chwile w życiu Józefa Piłsudskiego związane z Kielcami będące istotnym fragmentem historii Polski.

„Kielce są dla mnie, czem uśmiech pierwszy ukochanej, czem pierwszy promień brzasku” - te słowa, wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego są wielu osobom doskonale znane. O naszym mieście Marszałek wypowiadał się nie raz z uznaniem i sentymentem. Kielce były miastem, w którym zaczęła się niepodległość. Latem przypomniała to ekspozycja, przygotowana przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej pod hasłem „Kielce na szlaku do niepodległości” czy wystawa „Kielce na szlaku do niepodległości” eksponowana na ogrodzeniu Parku Miejskiego, w miejscu historycznym, gdzie niegdyś stała trybuna, z której witano uczestników Kadrówki, a na której w 1926 roku stał sam Piłsudski. Na placu Wolności Muzeum Historii Kielc prezentował także ekspozycje zatytułowane: „Józef Piłsudski w karykaturze” oraz  „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej”. W ramach obchodów roku Józefa Piłsudskiego 12 sierpnia na Rynku odbył się też rodzinny Piknik z Legionistami, impreza z udziałem i tych całkiem małych i tych sporo starszych kielczan.

O jubileuszu urodzin Marszałka  i jego bliskich związkach z Kielcami przypominało także kilkanaście billboardów, eksponowanych w dziewięciu miastach Polski: Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Wrocławiu, Szczecinie, Warszawie, Łodzi i Kielcach.