”Zobacz jazz. Hymn of Life & Golden Ages”- premiera nowego spektaklu KTT

20-11-2017

W bajeczno-taneczną podróż do świata jazzu zaprosił publiczność Kielecki Teatr Tańca. Na Dużej Scenie KTT odbyła się  premiera spektaklu pt. „Zobacz jazz. Hymn of Life & Golden Ages”. Tancerze zostali nagrodzeni owacjami na stojąco. Wyrazy uznania kierowano też pod adresem Elżbiety i Grzegorza Pańtaków - dyrekcji KTT.

Spektakl podzielony jest na dwie części, które przedstawiają odrębne historie. Autorem pierwszej choreografii - „Hymn of life”, zachowanej w stylu tańca modern jazz i jazz rock, jest Jean Claude Marignale,  tancerz, choreograf, nauczyciel o międzynarodowej sławie, który regularnie uczy tańca podczas Warsztatów Jazzowych w Kielcach. Pokaz ten jest pewnego rodzaju taneczną alegorią współczesnych relacji międzyludzkich.

Druga część czyli, „Golden Ages”, stworzona w duchu swing jazzu, charlestona i energetycznej muzyki, została przygotowana według choreografii Jean Charles Zambo „JoYsS”, perkusisty samouka, tworzącego muzykę oraz choreografię, który w 2011 roku został wybrany jako jeden z dziesięciu europejskich młodych talentów przez Architekten für Krankenhausbau und Gesundheitswesen w Berlinie. Ta część spektaklu  przenosi widza do roztańczonego Harlemu z lat 20 i 30 XX wieku.

Obaj choreografowie od lat współpracują z Kieleckim Teatrem Tańca, konfrontując swoje doświadczenia między innymi w dziedzinie kultury swing jazzu oraz jego wpływu na kształtowanie takich stylów jak: Charleston, Lindy Hop, Boogie, Rock oraz wielu innych, rozwijających się na całym świecie, a których barwy i odcienie obecnie odkrywamy na nowo.

Spektakl zrealizowany został we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.

Scenografia:  Grzegorz Pańtak. Jaśmina Parkita
Kostiumy: Elżbieta Pańtak, Jean Claude Marignale Mister Dynamite, Jean Charles Zambo JoYsS
Reżyseria światła: Grzegorz Pańtak
Realizacja światła: Mirosław Sobczyk
Realizacja dżwięku: Grzegorz Kaczmarczyk

Relacja z premiery ukaże się w Internetowej Telewizji Kielce.