luty

KPT i "Informatyk" zacieśniają współpracę

28-02-2017

Wsparcie młodych na rynku pracy to jeden z głównych celów porozumienia pomiędzy Kieleckim Parkiem Technologicznym a Zespołem Szkół Informatycznych w Kielcach. - To kolejna nasza inicjatywa łącząca świat nauki z biznesem - mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.

Kielecki Park Technologiczny i Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach współpracują ze sobą od kilku lat. Porozumienie, które szefowie obu instytucji podpisali we wtorek, 28 lutego, zaświadczać ma o kontynuacji wspólnych działań na rzecz wsparcia młodych ludzi na rynku pracy. Chodzi tu przede wszystkim o przyszłych informatyków. - KPT to miejsce, gdzie dominuje branża informatyczna. Jeden z naszych inkubatorów dedykowany jest tej dziedzinie. Ponadto Park pełni rolę koordynatora inteligentnej specjalizacji w regionie, jaką są właśnie technologie informacyjno-komunikacyjne - tłumaczy Szymon Mazurkiewicz. Przypomina, że Park kładzie szczególny nacisk na zintensyfikowanie działań służących łączeniu środowiska naukowego z biznesem. - Dziś te dwa światy muszą ze sobą współdziałać. To decyduje o dalszym rozwoju i konkurencyjności naszego regionu - mówi. Dodaje, że przedsiębiorcom zależy na tym, by mieć wpływ na kształcenie uczniów, dzięki czemu w przyszłości łatwiej będzie im znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Teraz w Kielcach często  jest problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry.

Podobnego zdania jest Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. - W czasach gdy nie ma już szkół przyzakładowych, współpraca taka jak ta - pomiędzy KPT i ZSI - to doskonałe rozwiązanie i sposób na to, by firmy mogą kształcić uczniów pod własne potrzeby. Kierunki kształcenia w pewnym momencie zupełnie rozminęły się z ich oczekiwaniami pracodawców - zauważa kurator.

Dzięki współpracy z Parkiem kilkunastu uczniów odbyło już praktyki w firmach, które są tu zlokalizowane. W marcu kolejni młodzi ludzie będą mieli szansę na zdobycie cennych doświadczeń oraz na bezpośredni kontakt z przyszłymi pracodawcami. - Nasi uczniowie po każdej wizycie w KPT chętnie opowiadają, że chcieliby tam pracować i to marzenie motywuje ich do nauki. Dzięki praktykom poznają jak firmy funkcjonują i jak wygląda atmosfera pracy. To dla nich ważne w momencie wyboru ścieżki kariery - mówi Tomasz Kozieł, dyrektor ZSI. Dodaje, że z oferty praktyk najchętniej korzystają uczniowie kierunku technik informatyk, ale coraz więcej młodych ludzi szkolących się na kierunku technik systemów energii odnawialnej chce poznawać firmy z branży OZE „od środka”, a takich w Parku jest również wiele.

Oprócz praktyk uczniowie biorą udział w organizowanych w szkołach specjalnych spotkaniach z przedstawicielami firm, którzy opowiadają czy warto prowadzić własny biznes, jakie są obecne trendy, czego się uczyć, jak ogólnie wygląda ścieżka naboru na dane stanowisko w przedsiębiorstwie. Ponadto w ramach porozumienia uczniowie biorą udział w prowadzonych przez KPT zajęciach z tworzenia biznesplanu, a przedstawiciele Parku uczestniczą w dniach otwartych uczelni prezentując swoją ofertę. Obie instytucje wspólnie aplikują też o unijne dofinansowanie projektów mających na celu wsparcie młodych na rynku pracy.

Lato w Mieście 2019