luty

Otwarcie wystawy "Oddziały Łupaszki"

28-02-2017

Dziś  w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5 odbyło się otwarcie wystawy "Oddziały Łupaszki" przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracyz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W otwarciu uczestniczył m.in. jej autor dr Tomasz Łabuszewski. Wystawa na 22 wielkoformatowych panelach prezentuje szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetki płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i jego podkomendnych. Zygmunt Szendzielarz należał do pokolenia wolnej Polski, ukształtowanego w duchu patriotycznym, przywiązanego do tradycji niepodległościowych. Ścigany przez Niemców, tropiony zawzięcie przez sowieckich partyzantów... Chronił przed represjami kresową społeczność polską, również z powodzeniem walczył z okupacyjnymi siłami niemieckimi, kolaboracyjnymi jednostkami litewskimi oraz sowiecką partyzantką. "Łupaszka", aresztowany latem 1948 r., po ponad dwuletnim śledztwie został skazany za walkę o niepodległość Polski na 18-krotną karę śmierci. Zamordowano go trzy miesiące później.

Lato w Mieście 2019