maj

W Kielcach obchodzono Dzień Flagi

02-05-2017

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzono na Rynku w Kielcach. Uroczystości, z udziałem parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych, reprezentacji służb mundurowych i różnych instytucji, zorganizował Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wieleńskich przy współudziale Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miasta Kielce.

Polskie barwy narodowe mają pochodzenie historyczne. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono ustawą w 2004 roku. To również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Podczas uroczystości na Rynku podsumowano VI Międzyszkolny Turniej Pocztów Sztandarowych organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 29 w Kielcach przy współpracy Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich oraz Wojewódzkiego Dom Kultury. W kategorii szkół podstawowych najlepszy był poczet Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach, w grupie gimnazjalistów - pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Gimnazjum z Kostomłotów II, wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Zespół Szkół nr 2 z Chęcin, zaś w gronie klas mundurowych - Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. W drugiej kategorii - Konkursie wiedzy o polskich symbolach narodowych i szkolnych - pierwsze miejsca w poszczególnych grupach wiekowych zajęły: reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 7, Gimnazjum nr 6 oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 - wszystkie z Kielc.

O godz. 21.00 na Rynku odbędzie się capstrzyk, podczas którego z masztu zostanie ściągnięta flaga państwowa.