maj

Wystawa "Pielgrzym Tysiąclecia" w Muzeum Narodowym

24-05-2017

Muzeum Narodowe w Kielcach organizuje wystawę fotografii "Pielgrzym Tysiąclecia" poświęconą Papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II. Na ekspozycję składa się ponad 300, w zdecydowanej większości nigdy niepublikowanych, fotografii przedstawiających osobę Jana Pawła II, pochodzących ze zbiorów Servizio Fotografico de L’Osservatore Romano, ukazujących postać Wielkiego Papieża - Polaka w różnych aspektach: jako niekwestionowany autorytet moralny, głoszący uniwersalne wartości wszystkim ludziom bez względu na światopogląd, wyznanie czy rasę, jako polityka, który dzięki poświęceniu, pokorze i miłości wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata, jako człowieka, który doświadczając trudu i samotności oddaje swoje życie innym.

Ekspozycja podzielona została na dwadzieścia jeden działów, począwszy od momentu wyboru Karola Wojtyły na Tron Piotrowy, poprzez niezliczone pielgrzymki do najdalszych zakątków świata, spotkania z wiernymi i wyznawcami innych religii, niezapomniane spotkania Papieża z dziećmi i młodzieżą, oficjalne wizyty głów państw i przywódców czy obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, aż do uroczystości Wielkiego Tygodnia w 2005 roku. Szczególnie eksponowanym działem jest cykl poświęcony pielgrzymkom Papieża do Ojczyzny.

Wystawę będzie można zwiedzać w terminie: 3 czerwca - 7 lipca. Wstęp bezpłatny