maj

Sukces filmu "Przy Planty 7/9" na festiwalu "Żydowskie Motywy"

30-05-2017

Film "Przy Planty 7/9" zdobył najważniejsze nagrody podczas 13 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy", który odbył się w Warszawie w dniach 24-28 maja. Obrazowi przyznano Złotego Warszawskiego Feniksa (Grand Prix), Nagrodę Publiczności i Nagrodę im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego polskiego filmu.

Najważniejsza nagroda Festiwalu została przyznana za „postawienie najważniejszych pytań: czy umiemy usłyszeć słowa i serce innych, czy mamy cierpliwość dla siebie samych i dla tych z którymi się nie zgadzamy; czy potrafimy nie wykluczać z rozmowy naszych oponentów, czy umiemy walczyć z własnymi stereotypami i ograniczeniami; czy każdy z nas ma w sobie siłę by oddać przynajmniej część swojego życia dla dobra innych”.

Tak decyzję Jury na swoim facebookowym profilu skomentowała Magda Umer: - Grand Prix otrzymał wstrząsający film pt.: "Przy Planty 7/9", w reżyserii pana Michała Jaskulskiego, któremu miałam zaszczyt, po wczorajszej projekcji, uścisnąć rękę. Pana Bogdana Białka nie było niestety, a należą mu się najpiękniejsze słowa. I aż do teraz myślę o tym, jakie to by było ważne, aby wszyscy mogli obejrzeć ten film. Szczególnie młodzi na lekcjach historii. Gdybyście mieli państwo okazję gdziekolwiek obejrzeć, mimo że nie będzie to łatwe 90 minut - koniecznie.

Ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS gratyfikację finansową w wysokości 10 000 zł, która towarzyszy Nagrodzie im. Antoniego Marianowicza, Jury postanowiło przekazać na rzecz Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, by w ten sposób uhonorować działalność Bogdana Białka. Twórcy filmu, Michał Jaskulski i Lawrence Loewinger, zdecydowali by statuetka Złotego Warszawskiego Feniksa również trafiła do Stowarzyszenia.

Film mówiący o trwającym przez lata procesie przywracania pamięci o ofiarach, dążeniu do prawdy bez uprzedzeń, stereotypów i teorii spiskowych, można obejrzeć w Kielcach w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7 o godzinie 18.00.