marzec

Pan Franciszek skończył 104 lata

03-03-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Jest jednym z najstarszych kielczan. Pan Franciszek Możdżeń właśnie skończył 104 lata. Urodziny spędził w gronie najbliższych. W ciągu dnia odwiedzali go członkowie rodziny. Nie mogło też zabraknąć tortu i toastu za kolejne, długie lata w zdrowiu.

Pan Antoni urodził się 3 marca 1913 roku w miejscowości Zagaje, w powiecie jędrzejowskim. W 1937 roku przeprowadził się do Kielc. Na początku lat 40-tych trafił do transportu do Katynia. Po drodze udało mu się uciec. Do domu wracał dwa tygodnie, do swojej ukochanej Anieli. Poślubił ją w 1943 roku i przeżyli ze sobą 70 lat. Odeszła tydzień po jego setnych urodzinach. - To była wielka miłość - mówi pan Antoni, syn jubilata.

Pan Franciszek dochował się z żoną 5 dzieci, trzech córek i dwóch synów, u jednego z nich mieszka. Tu, odkąd skończył 100 lat, nazywają go „Młody”. Jubilat ma też 10 wnuków i 13 prawnuków. Począwszy od 1947 roku, przez kilkadziesiąt lat pracował w ówczesnej Centrali Produktów Naftowych. Jego pasją były pszczoły i myśliwstwo.

Dziś, jak mówi syn jubilata, pan Franciszek fizycznie jest już raczej słaby, ale pamięć ma bardzo dobrą. Dla jej usprawnienia często pisze dyktanda.

Nie jest na żadnej diecie i ponoć lubi jeść, o czym zapewnia jego synowa. - Na śniadanie najchętniej płatki z mlekiem - mówi pani Grażyna.