październik

20 lat partnerstwa Kielc i Gotha

27-10-2017

Delegacja z Miasta Kielce przebywa w niemieckim mieście Gotha, z okazji jubileuszu 20 lat partnerstwa miast na poziomie europejskim. Kielce reprezentują Prezydent Wojciech Lubawski oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Regina Zapała. W skład delegacji wchodzą także przedstawiciele Urzędu Miasta i kieleckich szkół.

W trakcie zorganizowanych przez Gotha jubileuszowych obchodów goście z Kielc wzięli udział m.in. w uroczystej gali zwieńczonej podpisaniem listu jubileuszowego. Prezydent Kielc wystąpił także na uroczystej sesji Rada Miasta Gotha, podkreślając intensywność wzajemnych relacji partnerskich Kielc i Gotha oraz ich bardzo dobry merytoryczny poziom.

W czasie tej wieloletniej współpracy Kielc i Gotha zostało zrealizowanych wiele projektów jak m.in.:

- Jesienny Uniwersytet Trzeciego Wieku

- Zjednoczeni poprzez trudną historię

- Europejska komunikacja poprzez kulturę

- Jan Paweł II z młodymi.

Dodatkowo kontakt między mieszkańcami obu samorządów odbywał się przy okazji wydarzeń sportowych, takich jak turniej piłki ręcznej  w Kielcach i realizowany przy nim projekt "Ręka w rękę z piłką ręczną" oraz Międzynarodowy Turniej Pływacki. Okazją do współpracy były także  dwie edycje festiwalu folklorystycznego Europeada, podczas których tysiące uczestników z całego kontynentu prezentowało dorobek kulturowy wszystkich regionów Europy. Europeada 2013 r. odbyła się w Gotha, a ta z roku 2014 w Kielcach.

Warto zaznaczyć, że kontakty między miastami to nie tylko projekty dla mieszkańców, ale także współpraca m.in. takich służb jak Policja i Straż Pożarna. Co roku organizowane są m.in. obozy młodzieżowe dla młodych adeptów szkół pożarniczych. W przyszłym roku odbywać się będzie jubileuszowy 15 obóz pożarniczy w Gotha. Współpraca odbywa się także na poziomie edukacji ponadpodstawowej.

W bieżącym roku Gotha świętuje także 20 - lecie partnerstwa z miastem Martin na Słowacji.

Lato w Mieście 2019