październik

Muzeum Laurensa Hammonda otwarte

31-10-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Pierwsze w Polsce i zarazem w Europie Muzeum Laurensa Hammonda otwarto w Kielcach. Jest oddziałem Muzeum Zabawek i Zabawy. Do powstania tej wyjątkowej placówki przyczyniły się dwie osoby Paweł Wawrzeńczyk, kielecki kolekcjoner i Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

W muzeum prezentowanych jest kilkadziesiąt kultowych modeli instrumentów, na których swoje palce kładło wielu znakomitych artystów jak np. Thijs van Leer z Focus, John Lord z Deep Purple czy Keith Emerson z tercetu Emerson, Lake and Palmer, a z polskich instrumentalistów Benon Hardy, Czesław Niemen, Józef Skrzek, Władysław Komendarek, Andrzej Zieliński i Krzysztof Sadowski. Ci czterej ostatni uczestniczyli w otwarciu muzeum.

Warto pamiętać, że placówka kryje w swoich zbiorach także inne eksponaty, jak np. kolekcję zegarów elektrycznych. A samego Laurensa Hammonda śmiało można nazwać przykładem typowego amerykańskiego geniusza.

Otwarcie muzeum tego amerykańskiego wynalazcy zbiegło się w czasie z drugą edycją Laurens Hammond Festiwal pro memoria. Przez dwa dni w Kieleckim Centrum Kultury odbywały się koncerty znakomitych wirtuozów organów Hammonda i nie tylko. Pierwszego dnia na małej scenie zaprezentowała się Silesian Hammond Group z wokalistką Joanna Kaniewską. Drugiego na dużej scenie jako pierwsi wystąpili Michał Wierba z Ronnim Burrage. Ten drugi jako młody muzyk współpracował m.in. z Dukem Ellingtonem i McCoy Tynerem. Na finał festiwalu wystąpiła legenda polskiego rocka progresywnego Józef Skrzek z zespołem. W ich wykonaniu obok słynnego „Z miłości jestem” usłyszeliśmy projekt „Józefina”.

Lato w Mieście 2019
XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin