październik

Muzeum Historii Kielc zaprasza

17-10-2017

Na Dni Kultury Niemieckiej zaprasza w dniach 19-21.10.2017 r. Muzeum Historii Kielc.

19 października, czwartek, 10:00 - 11:30
Warsztaty językowe "Język w kulturze".  Prowadzenie dr Donata Wójcik - adiunkt w Instytucie Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - "Czy "Haus" to tylko "dom"? Czy "Brot" to tylko "chleb"? Jaką treść kulturową niosą ze sobą wybrane słowa? Słowa, które pozornie bardzo łatwo przetłumaczyć. Zapraszam na warsztaty "Kultur in der Sprache - Sprache in der Kultur. Wpływ kultury na język i nasze postrzeganie rzeczywistości". Analizujemy wybrane przykłady z języka polskiego i niemieckiego. Deutsch macht Spass! - informuje  dr Donata Wójcik.

20 października, piątek, godz. 9:00 - 12:00
Zwiedzanie wystawy stałej „Z dziejów Kielc” - Uczestnicy poznają historię mniejszości niemieckiej. Dlaczego zdecydowali się na Kielce, jaki mieli wpływ na historię miasta i jakie ślady pozostawili po sobie w mieście?
Spacer „Śladami mniejszości niemieckiej w Kielcach”

21 października, sobota, godz. 17:00
Koncert „Niemieckie melodie”, Trio Kameralne: Helena Ponomarenko - skrzypce, Lidia Chmielewska - altówka, Edyta Piwowarczyk - fortepian, prowadzenie Krzysztof Matysiak.
W programie Jan Sebastian Bach, G. F. Haendel "Muzyka ogni sztucznych" i "Muzyka na wodzie" - fragmenty, Joseph Haydn "Serenada", W. A. Mozart "Eine kleine Nachtmusik".

Ponadto w Muzeum Histroii Kielc 19 października, o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kielcach pod hasłem "Lwów w okresie międzywojennym - projekcja fragmentów mało znanych filmów o życiu we Lwowie w latach 1920-1939"

21 października o godz. 10:00 - Spotkanie Klubu "Nad Silnicą" Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: "Szwecja - wycieczkowe refleksje", podzieli się nimi Stefan Iwański.