październik

50 lat jak jeden dzień - Złote Pary w ratuszu

18-10-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Są ze sobą co najmniej od pół wieku - „Złote Pary”. 28 z nich prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył za długoletnie pożycie małżeńskie. W ratuszu - w Urzędzie Stanu Cywilnego medale wręczyli jubilatom prezydent Kielc oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Uroczystość, z udziałem rodzin  - wzruszonych nie mniej od głównych bohaterów spotkania, była okazją do przemyśleń, jak to było kiedyś, wtedy kiedy się poznawali. Państwo Helena i Stanisław Gmyrkowie są ze sobą od 60 lat, przed ślubem widzieli się tylko kilka razy. Państwo  Wiesława i Bolesław Gergontowie poznali się w kinie, rozmowa po seansie przerodziła się w szczęśliwy trwający już 50 lat związek. Panu Marianowi Grabarzowi, kiedy mówił o miłości od pierwszego wejrzenia, wzruszenie odebrało głos.

Ten dzień był pełen wspomnień i podsumowań, był bardzo ważny dla wszystkich uczestników uroczystości. A że dochowali się i dzieci i wnucząt, to właśnie o nich mówią z największą dumą. Kiedy jest się ze sobą tak długo, to ma się bogaty bagaż doświadczeń. Wiele przeżyć, wiele różnych i tych dobrych i tych smutnych chwil. Dziś mają pełne prawo udzielać rad. Dla nich receptą na udany związek jest miłość, spokój w domu i rodznie, zgoda oraz wzajemne wspieranie się.

- Jeżeli chcemy myśleć o szczęśliwym kraju, musimy patrzeć na ludzi, którzy są dla innych przykładem - wy nimi jesteście - podkreślił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, gratulując jubilatom. A Władysław Burzawa - wiceprzewodniczący Rady Miasta uzupełnił - miłość i wybaczenie  - to podstawa udanego związku.

Uroczystość zwieńczył toast oraz „100 lat” odśpiewane dla wszystkich „złotych par”.