październik

Lalka w Belle Epoque na otwarcie Akademii Off Fashion

18-10-2017

Wernisaż lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa rozpocznie tegoroczną Akademię Off Fashion. Ekspozycję będzie można oglądać od piątku, 20 października w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Pomysł na zrealizowanie wystawy zrodził się z próby przeanalizowania, jak wyglądają dzisiejsze lalki i co się zmieniło w ich wyglądzie.

- Ewolucja lalki w epoce nowożytnej zabawki - czyli epoce przemysłowej (XIX -XXI w.)  przeszła drogę od arystokratki przez celuloidową komunistkę, sex bombę, aż do zombie i wilkołaka. Jak będą wyglądały laki przyszłości ? Czy na to pytanie odpowiedzą analitycy trendów w designie ? - pyta Katarzyna Sosenko, kurator wystawy.

- Spędziłam dzieciństwo wśród  40,000 zabawek, mając wokół siebie setki lalek. I mimo, że niektóre mieszkają dziś w pudełkach, pamiętam ich rysy twarzy, sztuczne rzęsy, koronkowe sukienki i guziczki z masy perłowej wielkości ziarenka chia - opowiada znana kolekcjonerka i historyk sztuki.

Celem wystawy „Lalka w Belle Epoque” jest m.in. poruszenie takich zagadnień, jak: zmiana wyglądu lalki, z czego jest zbudowana i jakie można wyróżnić rodzaje lalek. Ponadto pokazanie mechanizmów oraz innowacji technicznych, takich jak lalki pływające, płaczące, mówiące, z użyciem fonografu, a potem gramofonu wewnętrznego. Kolekcjonerzy zaprezentują, jak zmieniały się korpusy lalek i z czego były wytwarzane. Jedną z najciekawszych instalacji będzie drzewo genealogiczne lalki, przedstawiające jak dekada po dekadzie zmieniała się uroda i strój lalki. Pokazane zostaną eksponaty najsławniejszych producentów lalek oraz najcenniejsze i najrzadsze z nich. W kategorii „naj” znajdą się również najmniejsze lalki porcelanowe liczące 2,5 cm.