Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

październik

Lalka w Belle Epoque na otwarcie Akademii Off Fashion

20-10-2017

Wystawa lalek z kolekcji rodziny Sosenków z Krakowa zainauguruje dziś Akademię Off Fashion. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury.

 

Pomysł na zrealizowanie wystawy zrodził się z próby przeanalizowania, jak wyglądają dzisiejsze lalki i co się zmieniło w ich wyglądzie. - Ewolucja lalki w epoce nowożytnej zabawki - czyli epoce przemysłowej (XIX -XXI w.)  przeszła drogę od arystokratki przez celuloidową komunistkę, sex bombę, aż do zombie i wilkołaka. Jak będą wyglądały laki przyszłości ? Czy na to pytanie odpowiedzą analitycy trendów w designie ? - pyta Katarzyna Sosenko, kurator wystawy.


- Spędziłam dzieciństwo wśród  40,000 zabawek, mając wokół siebie setki lalek. I mimo, że niektóre mieszkają dziś w pudełkach, pamiętam ich rysy twarzy, sztuczne rzęsy, koronkowe sukienki i guziczki z masy perłowej wielkości ziarenka chia - opowiada znana kolekcjonerka i historyk sztuki.


Celem wystawy „Lalka w Belle Epoque” jest m.in. poruszenie takich zagadnień, jak: zmiana wyglądu lalki, z czego jest zbudowana i jakie można wyróżnić rodzaje lalek. Ponadto pokazanie mechanizmów oraz innowacji technicznych, takich jak lalki pływające, płaczące, mówiące, z użyciem fonografu, a potem gramofonu wewnętrznego. Kolekcjonerzy zaprezentują, jak zmieniały się korpusy lalek i z czego były wytwarzane. Jedną z najciekawszych instalacji będzie drzewo genealogiczne lalki, przedstawiające jak dekada po dekadzie zmieniała się uroda i strój lalki. Pokazane zostaną eksponaty najsławniejszych producentów lalek oraz najcenniejsze i najrzadsze z nich. W kategorii „naj” znajdą się również najmniejsze lalki porcelanowe liczące 2,5 cm.

 

Motto  tegorocznej Akademiii Off Fashion brzmi „Lalka”. W dniach od 20 do 27 października zaplanowanych jest sześć wieczorów poświęconych szeroko pojętej modzie. W programie znalazły się m.in. pokazy kolekcji duetu  modowego Paprocki&Brzozowski, Jakuba Bartnika, projektanta mody działającego pod pseudonimem Jacob Birge czy młodych projektantów. Wśród nich - po raz pierwszy swoją kolekcję pokaże aktor - Marcel Sabat. Odbędą się ponadto wieczory poświęcone głośnemu czytaniu literatury „Czytanie jest modne” oraz wernisaż wystawy Mirosławy Truchty-Nowickiej „Pokój lalki”.

 

 

Szczegóły dotyczące programu Akademii Off fashion, a także wejściówek i biletów dostępne są na stronie www.offfashion.eu

 

 

 

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności