październik

Radni o komunikacji miejskiej, remoncie dworca i poprawie powietrza w Kielcach

20-10-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

O przyszłości komunikacji miejskiej, zbliżającej się modernizacji dworca PKS oraz programie ograniczenia niskiej emisji rozmawiano na sesji Rady Miasta Kielce. Marian Sosnowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, poinformował radnych co dalej w sprawie przetargu na wyłonienie przewoźnika, który przez najbliższe 10 lat będzie obsługiwał kielecką komunikację miejską.  Podkreślił, że pomimo opóźnienia w ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy, od stycznia 2018 roku pasażerowie nie  odczują różnicy.

Od 1 stycznia przyszłego roku dworzec PKS w obecnej lokalizacji ma zostać zamknięty. Jak poinformował dyrektor ZTM budynek jest w złym stanie technicznym, niemal codziennie występują awarie prądu czy wody. W związku z tym, na czas planowanej od dawna modernizacji obiektu, obsługa pasażerów zostanie przeniesiona na dworzec PKP, gdzie jest najlepsza do tego celu infrastruktura, a więc poczekalnia, toalety, punkty handlowo-gastronomiczne, informacja. Nawierzchnia placu Niepodległości, gdzie będzie nowa organizacja ruchu, zostanie poprawiona. Utworzonych zostanie 11 miejsc na krótki postój, zaś pozostałe miejsca parkingowe -  dostępne przy ul. Czarnowskiej oraz na dachu galerii handlowej Hossa.

Jak podkreślił dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, Włodzimierz Stępień, przy takiej inwestycji nie da się uniknąć utrudnień dla mieszkańców, przyjezdnych czy działających w tym rejonie przedsiębiorców, ale ważne jest dobro wspólne. Modernizacja dworca PKS będzie trwać ponad rok.

Kieleccy radni zaakceptowali aktualizację uchwały w sprawie przyjęcia „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Kielc” (PONE).Jego podstawowym celem jest poprawa jakości powietrza.W dokumencie zawarty jest m.in. zapis o dopłatach do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Miasto realizuje program od 2014 roku. Na 30 października zaplanowane jest podpisanie umowy, pomiędzy gminą Kielce a Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem,  dotyczącej podjęcia wspólnych działań w celu poprawy jakości powietrza w mieście.

Podczas posiedzenia rajcy podjęli ponadto decyzjęm.in. o przejęciu przez miasto ponad 40 mieszkań zakładowych od Chemaru, znajdujących się przy ulicach: Pocieszki, Nowy Świat oraz Glinianej.

Zdecydowali również o przekazaniu 300 tysięcy złotych na promocję miasta poprzez sport. 200 tysięcy złotych mają otrzymać występujący w Plus Lidze siatkarze Dafi Społem Kielce i 100 tysięcy złotych Kielecki Klub Sportowy Karate na organizację Mistrzostw Europy kadetów i młodzieżowców.

Przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu „Kielce Zachód - obszar V.4.2: Al. Jerzego Szajnowicza-Iwanowa, ul. Piekoszowska, ul. Starowiejska”.

Porządek obrad,  projekty uchwał

Lato w Mieście 2019