październik

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu zaprasza na spotkanie z Krystyną Budnicką

20-10-2017

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu zaprasza w najbliższą środę, 25 października o godz. 18.00 na spotkanie z Krystyną Budnicką, niezwykłą kobietą, która przeżyła piekło wojny i jest jednym z ostatnich świadków Holokaustu.

W sierpniu tego roku Międzynarodowy Komitet Oświęcimski obradował w sprawie przekazywania kolejnym pokoleniom prawdy o Holokauście. Zastanawiano się jak rozmawiać z młodymi, kiedy odchodzą ostatni świadkowie, oraz jak ogromną wartość mają ich świadectwa. Krystyna Budnicka przeżyła Zagładę ukrywając się z rodziną na terenie getta najpierw w kominie wentylacyjnym domu, a następnie w wybudowanym przez braci bunkrze, który był połączony z kanałami. Kiedy w 1942 roku przenieśli się  z rodziną do bunkra miała 11 lat.  Spędzili tam dziewięć miesięcy. Ostatecznie z licznej rodziny przeżyła tylko Krystyna i jej bratowa.

Dziś pani Krystyna Budnicka jest członkinią "Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu". Opowieść o utracie bliskich, ale też o tym, czego doświadczyła, jest wstrząsająca i trudna do wyobrażenia.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu przy ul. Planty 7.

Lato w Mieście 2019