październik

Otwarcie Muzeum Laurensa Hammonda w Kielcach

24-10-2017

28 października nastąpi otwarcie niezwykle wyjątkowego miejsca na mapie kulturalnej kraju i Europy - jedynego w Polsce i na starym kontynencie muzeum Laurensa Hammonda, w którym eksponowane będą modele legendarnego instrumentu, tworzonego od lat 30. XX wieku, przez tego amerykańskiego inżyniera mechanika, z zamiłowania wynalazcę. W latach 1935-1982 wyprodukowano blisko 180 modeli tego typu organów, a w kieleckim muzeum eksponowanych będzie ponad 60 egzemplarzy, pochodzących z prywatnych zbiorów kolekcjonera - mieszkańca Kielc, spośród których wiele zostało uznanych przez znawców tematu za absolutnie kultowe. W nowo otwartym obiekcie zwiedzający przekonają się, że wystawa nie jest tylko zbiorem organów, lecz przybliża sylwetkę wynalazcy i opowiada historię powstania instrumentu, która rozpoczyna się od opatentowania zegara elektrycznego z silnikiem krokowym. Znaczną przestrzeń muzeum poświęcono znanym ze świata muzyki postaciom wykorzystującym dźwięk organów Hammonda. W jednej z sal można posłuchać klasycznych (lampowych) organów B3 i porównać ich brzmienie z nowszymi organami elektronicznymi (tranzystorowymi), w innej jeszcze poznać współpracownika i jednocześnie antagonistę Hammonda - Dona Leslie - wynalazcę kolumny głośnikowej.

Muzeum funkcjonować będzie jako oddział miejskiej instytucji kultury Muzeum Zabawek i Zabawy. Siedziba nowego muzeum będzie mieściła się w Kielcach przy ulicy Kościuszki 13. Wstęp na otwarcie muzeum za okazaniem zaproszenia.

Imprezą towarzyszącą otwarciu muzeum dniach 28-29 października będzie II edycja Festiwalu „Laurens Hammond Pro Memoria”. W ramach dwóch dni festiwalowych odbędą się koncerty, dla których punktem wspólnym będzie muzyka organów Hammonda. W dniu 28 października o godz. 18:00 na Malej Scenie KCK wystąpi z nowym projektem muzycznym Silesian Hammond Group & Joanna Kaniewska. Dzień później na Dużej Scenie KCK od godz. 18.00 odbędzie się koncert,podczas którego wystąpią: Michał Wierba & Ronnie Burrage oraz Józef Skrzek Band z projektem „Józefina”.

Prezydent Miasta Kielce oraz Stowarzyszenie „Kielce ROCKują” zapraszają. Wstęp na wydarzenia w ramach festiwalu wolny. Liczba miejsc ograniczona.