styczeń

Centrum Kształcenia Praktycznego - nowy wymiar edukacji zawodowej

24-01-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

To ma być nowy wymiar edukacji zawodowej - mowa o powstającym w Kielcach Centrum Kształcenia Praktycznego. W ratuszu przedstawiono  założenia funkcjonowania jednostki oraz to, jak ma wyglądać.

CK Technik nie będzie szkołą, ale ogniwem pośrednim pomiędzy szkołami, a rynkiem pracy i pracodawcami. Praktyczne umiejętności nabywać będzie tu młodzież, ale też dorośli.

Kształcenie będzie odbywać się w ramach publicznego systemu oświaty dla mieszkańców Kielc oraz regionu, nauka będzie bezpłatna. Miasto stawia na działalność edukacyjną w branży: metalowej, mechanicznej/mechatronicznej, informatycznej oraz elektrycznej/elektronicznej, a także w ponad 20 zawodach pokrewnych. Kielce szukają wzorców u najlepszych w naszym kraju, a także za granicą - podobnych ośrodkach w Szwajcarii i Danii.

W ramach tworzonej infrastruktury, która powstanie przy ul. Łódzkiej, na zakupionej w ubiegłym roku przez miasto trzyhektarowej działce, powstanie nowoczesny obiekt o powierzchni użytkowej niemal 7 tys. m kw. Składać się będzie z kilku brył - trzykondygnacyjnego budynku dydaktycznego, budynku biurowego oraz parterowej części z salami do praktycznej nauki zawodu. Powstanie 12 sal wykładowych i 27 pracowni. Będzie się tu mogło kształcić około 600 uczniów. Centrum oferować będzie również kursy zawodowe, w tym kwalifikacyjne - przeznaczone dla dorosłych, które chcą zdobyć lub poszerzyć swoje umiejętności.

Szacowany koszt budowy Centrum, wraz z wyposażeniem, to ponad 44 mln zł.  Inwestycja ma być dofinansowana w 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem projektu budowlano-wykonawczego i uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych, to przełom III i IV kwartału tego roku, zaś rozpoczęcia kształcenia w Centrum Kształcenia Praktycznego - 2018/2019 rok.

Lato w Mieście 2019