styczeń

"Szesnastu" z cyklu "Seans historyczny" w Centrum Edukacyjnym IPN

30-01-2017

1 lutego br. w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" odbędzie się kolejna projekcja w stałym cyklu "Seans historyczny", w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże, którym towarzyszy komentarz historyka. "Szesnastu" w reż. W. Dusiewicza to film dokumentalny poświęcony procesowi szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, na czele z głównym komendantem AK Leopoldem Okulickim, przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR. Był to bezprecedensowy przypadek sądzenia władz państwowych jednego państwa przez organa sądowe innego państwa na mocy jego przepisów prawnych. Dokument jest zapisem postępowania sądowego, jakie odbyło się w dniach 17-21 czerwca 1945 roku w Moskwie, przedstawia oryginalne relacje i wypowiedzi oskarżonych, świadków oraz sędziów. Wstęp na projekcję bezpłatny.

Projekcja filmu dokumentalnego "Szesnastu" w Przystanku Historia IPN - Kielce, 1 lutego 2017 r., godz. 17.00.

Lato w Mieście 2019