styczeń

Otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy

31-01-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

W Kielcach powstało kolejne miejsce, które jest przystanią dla osób niepełnosprawnych czy samotnych, a w przyszłości ma poszerzyć działalność o kolejne, niezwykle potrzebne funkcje. - Chodzi o to, że ludzie niepełnosprawni potrzebują czuć się potrzebni w społeczeństwie. Czują się wtedy dowartościowani - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

W budynku po dawnej Akademii Świętokrzyskiej, który prezydent Kielc użyczył w 2012 roku Stowarzyszeniu Nadzieja Rodzinie, działalność rozpoczął Środowiskowy Dom Samopomocy typu C. - Jest dedykowany  m.in. osobom straszym i po kryzysach neurologicznych - mówi ks. Andrzej Drapała - prezes Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie.

Dzienny dom pobytu przy ulicy Mielczarskiego 45 może przyjąć 40 osób. Zajęcia prowadzone są tutaj nieodpłatnie, w godzinach od 8.00 do 16.00, a uczestnicy mogą liczyć na różnego rodzaju rehabilitację i terapię, pracę ze specjalistami, jak psycholog czy logopeda. Można też skorzystać z posiłku, ten jest płatny, ale chętni mogą starać się o dofinansowanie przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Są już pierwsi beneficjenci oferty Środowiskowego Domu Samopomocy. Nabór prowadzony będzie do 17 marca bieżącego roku.

Utrzymanie Środowiskowych Domów Samopomocy jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej. Na adaptację pomieszczeń przeznaczonych na tę placówkę Miasto Kielce otrzymało niemal 800 tys. zł z  budżetu państwa, dostało ponadto dotację w kwocie ponad 50 tys. zł  na uruchomienie nowych miejsc.

Na razie zagospodarowany jest parter budynku, ale plany, co do przeznaczenia obiektu są bardzo ambitne. Na wyższych kondygnacjach rozpoczął się remont. Te pomieszczenia mają być przeznaczone na mieszkania chronione oraz Zakład Aktywności Zawodowej.

W województwie świętokrzyskim jest 38 Środowiskowych Domów Samopomocy,  z tego w Kielcach - osiem. W 2016 roku w regionie uruchomiono 3 nowe placówki tego typu.