styczeń

Miasto sięga po pieniądze z Unii

05-01-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Kielce kontynuują prace, które prowadzono już w poprzedniej perspektywie finansowej, a dzięki którym znacznie poprawiła się infrastruktura drogowa oraz jakość komunikacji miejskiej.

W październiku oraz grudniu 2016 roku pracownicy Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi ratusza złożyli do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, dwa wnioski o dofinansowanie inwestycji, które mają się rozpocząć w tym roku. Pierwszy z nich dotyczy „Rozwoju infrastruktury transportu publicznego w Kielcach”. Składa sie z czterech zadań i szacowany jest na ponad 100 mln zł, z czego 85% kosztów kwalifikowanych - to kwota dofinansowania. Zakres prac obejmuje m.in. zakup 25 autobusów hybrydowych, 30 sztuk elektronicznych tablic informacyjnych, wybudowanie ponad 3 km buspasów oraz 1,5 km ścieżek rowerowych. Rozbudowane zostną ulice: Wapiennikowa wraz ze skrzyżowaniami z ul. Ściegiennego i Husarską oraz ks. J. Popiełuszki i rtm. W. Pileckiego, a także ul. Cmentarna wraz z przebudową parkingu.

Drugi z projektów po nazwą - „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach”, szacowany jest  na niemal 200 mln zł, z czego 145 mln to kwota dofinansowania. Składa się aż z 9 zadań. Jednym z nich jest budowa nowoczesnego Centrum Komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów.  Chodzi o przebudowę, rozbudowę i modernizację istniejącego zespołu dworca ąutobusowego przy ul. Czarnowskiej. W ramach projektu zaplanowano ponadto: wdrożenie inteligentnego systemu transportowego wraz z budową niezbędnej infrastruktury, zakup i montaż automatów do sprzedaży biletów w autobusach komunikacji miejskiej, wewnętrznych tablic „koralikowych” wizualizujących przebieg trasy danej linii, a również doposażenie pojazdów w urządzenia systemu zapowiedzi głosowych. W planach jest także budowa dróg. To między innymi: przedłużenie ul. Olszewskiego w kierunku skrzyżowania Zagnańskiej z Witosa, budowa drogi na osiedlu Dąbrowa II,  na odcinku od ul. Wincentego z Kielc do Warszawskiej wraz z budową nowej pętli autobusowej, budowa kolejnej pętli przy Zagnańskiej wraz z rozbudową tej ulicy od Witosa do granicy miasta. Projekt zakłada ponadto poprawę dostępności komunikacyjnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego poprzez rozbudowę ul. Domaszowskiej i Żniwnej, a także skrzyżowania al. Tysiąclecia Państwa Polskiego z al. Solidarności.

Realizacja pierwszego z projektów planowana jest na okres luty 2017 - sierpień 2019, zaś drugiego - październik tego roku do listopada 2020.

Budżet inwestycyjny w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi w Kielcach w 2017 roku 1.381 zł.