styczeń

Kielce wysoko w rankingu „Wspólnoty”

05-01-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Kielce zajęły czwarte miejsce w rankingu prestiżowego pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Są jednym z bardziej przyjaznych miast wojewódzkich pod względem podatkowym. Stolicę regionu wyprzedzają Zielona Góra, Opole i Gorzów Wielkopolski. Na ostatnim miejscu rankingu jest Warszawa.

W budżecie Kielc podatki lokalne stanowią 32 % dochodów własnych. Największy, bo 18% udział, stanowi podatek od nieruchomości. Polityka podatkowa miasta ukształtowana została w ostatnich latach poprzez stopniowe podwyższanie stawek tegoż podatku, które są jednak niższe od ogłaszanych przez Ministra Finansów średnio o 10 %, przy jednoczesnym wprowadzeniu preferencyjnych stawek w wybranych branżach, które są niższe o 50 % od stawek podstawowych.

Dla małych przedsiębiorców wprowadzono niższe stawki od gruntów i budynków, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej na powierzchni do 300 m2 włącznie, w zakresie produkcji wyrobów cukierniczych, piekarniczych, naprawy obuwia oraz naprawy zegarków. Działanie to ma być zachętą do podejmowania działalności gospodarczej, a przede wszystkim wspierać już istniejące regionalne firmy tej branży.

Kolejną pozycją było wprowadzenie stawki preferencyjnej od gruntów i budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie kultury fizycznej i sportu, w tym służących uprawianiu sportów zimowych położonych przy stokach narciarskich, w celu rozbudowy terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

Wspierając placówki szpitalne, preferencyjną stawką objęto także grunty o powierzchni powyżej 10 000 m2 oraz budynki o powierzchni przekraczającej 2 700 m2 związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Jak zapewnia Skarbnik Miasta, w 2017 roku w Kielcach nie planowane są żadne podwyżki podatków.