styczeń

Bardzo młody 60-latek. Jubileusz MDK w Kielcach

11-01-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Jubileusz 60-lecia obchodzi w tym roku Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach. Pierwszą siedzibą placówki był budynek Hotelu Wersal przy ul. Sienkiewicza. Wtedy działały tu głównie te sekcje, dzięki którym młodzież nabywała umiejętności zawodowych: pracownie krawieckie, motorowe, radiotechniczne czy gastronomiczne. W latach 70-tych MDK przeniesiono na ul. Śliską, zaczęły się rozwijać pracownie artystyczne. Kiedy w 1981 roku wprowadzony  został stan wojenny, Młodzieżowy Dom Kultury musiał zwolnić budynek przy ul. Śliskiej. Przeniesiono go na Kozią.

Tu, na ponad 1000 m kw. powierzchni, placówka znana w Kielcach chyba wszystkim - działa do dziś. I choć MDK nie ma swojej własnej sceny, to publiczność często ogląda jego wychowanków nie tylko na estradach Święta Kielc, ale też zaprzyjaźnionych instytucji: Kieleckiego Centrum Kultury, Zameczka, Wojewódzkiego Domu Kultury czy Domu Środowisk Twórczych. Dziś 36 nauczycieli pracuje w MDK-u z grupą niemal 1500 uczestników, którzy chcą rozwijać swoje talenty i zainteresowania w pracowniach wokalnych, muzycznych, plastycznych, choreograficznych, komputerowych, w sekcjach sportowych, Klubie Kreatywnego Rozwoju czy Kreatywnego Malucha.

Na zajęcia przychodzą dzieci w wieku od przedszkola, po szkołę średnią. Każde trafia pod opiekę profesjonalistów. Wychowankowie MDK-u odnoszą wiele sukcesów. W ciągu zdobywają przeszło 160 różnych nagród. I choć nauczyciele wymieniają nazwiska tych najbardziej utytułowanych, podkreślają, jak ważni są wszyscy podopieczni, a tych przez 60 lat działalności były przecież tysiące. Dziś ci, którzy kiedyś chodzili do MDK-u, przyprowadzają tu swoje dzieci i wnuki.

Uroczystości jubileuszowe 60-lecia Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach odbędą się w WDK 13 stycznia 2017 r. o godz. 17.00