styczeń

Wzruszający wieczór z „Kwiatem Podola”

18-01-2017

„Kwiat Podola” - zespół artystyczny z partnerskiej Kielcom Winnicy na Ukrainie, po raz kolejny gościł w naszym mieście. Młodzież przyjechała na zaproszenie prezydenta Wojciecha Lubawskiego i wystąpiła w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w ramach cyklu „Koncertów prezydenckich”. W programie wieczoru znalazły się  m.in. kolędy, pastorałki, polskie i ukraińskie pieśni patriotyczne oraz wiele innych utworów. Koncert dedykowano Andrzejowi Koziei oraz Janowi Glinczewskiemu, ludziom, którzy przez wiele lat włączali się z wielkim zaangażowaniem w budowanie wspólnoty mieszkańców Kielc i Winnicy. Odeszli w minionym roku.

Przypomnijmy, że „Kwiat Podola” powstał na przełomie 2011 i 2012 roku, dzięki zacieśnianiu współpracy między Kielcami, a Winnicą. Śpiewa w nim 30 młodych artystów. Członkami chóru są uczniowie - słuchacze Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola, jedną z kilkunastu polskich organizacji, działających w Winnicy.

Chłopcy i dziewczęta z chóru „Kwiat Podola” podkreślają, jak chętnie do nas przyjeżdżają. A goszczą w Kielcach m.in. na Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej latem i zimą, na takim jak ten styczniowy- koncertach kolęd i pastorałek.

Pamiątką pobytu w Kielcach będą dla młodych winniczan nie tylko upominki od Urzędu Miasta, ale też na pewno wspomnienie kolejnego ciepłego przyjęcia przez kielecką publiczność.

Koncert w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego odbył się  pod patronatem Prezydenta Kielc oraz Prezesa Konfederacji Polaków Podola. Winnica od sześćdziesięciu lat jest naszym miastem partnerskim.

Publiczność, zgromadzona na koncercie miała okazję wziąć udział w  zbiórce na rzecz rodaków z Winnicy.