styczeń

Duże środki na inwestycje drogowe

04-01-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

To będzie rok inwestycji drogowych. W budżecie Kielc zarezerwowano na ten cel niemal trzykrotnie więcej środków w porównaniu z rokiem 2016.  W 2016 r. na inwestycje drogowe  wydatkowano 37.381 mln. zł, plan wydatków na 2017 r. wynosi 109.191 mln. zł.

Zamierzenia są ambitne, ponieważ Miejski Zarząd Dróg rozpoczyna inwestycje, które są współfinansowane z nowej perspektywy unijnej. Pierwszą z nich jest trwająca już budowa ul. rtm. Pileckiego, czyli nowego przebiegu drogi wojewódzkiej 764 na odcinku od skrzyżowania Tarnowskiej z Wapiennikową. Przebudowane zostanie jedno z bardziej ruchliwych skrzyżowań w Kielcach, nowe oblicze zyska też rondo Czwartaków. Z budżetu Unii Europejskiej współfinansowane mają być ponadto dwie kolejne inwestycje: budowa ulic Łopuszniańskiej oraz Cmentarnej. Ta ostatnia obejmie także parking przy nekropolii na Cedzynie.

W planach MZD jest także np. budowa przedłużenia ul. G. Zapolskiej na osiedlu Słoneczne Wzgórze, odcinka ul. Szczepaniaka od Husarskiej do starego stadionu Korony, ul. Przemysłowej czy drogi dojazdowej do Przedszkola nr 14 od strony ul. Krzemionkowej. Blisko też do remontu ulicy Kwarcianej, która prowadzi do kompleksu kilku budynków osiedla Nowy Baranówek. Prace będą prowadzone ponadto na ul. Kolonia, Tartacznej, Górniczej i Kazimierza Wielkiego.

W wielu przypadkach środki zaplanowane na inwestycje już zostały przyznane, bądź MZD ma podpisane preumowy  gwarantujące finansowanie. W tym roku znaczne środki zostaną przeznaczone na przygotowanie dokumentacji do wielkich inwestycji, które realizowane będą w nowej perspektywie unijnej, w latach 2018-2020.

Pierwsze procedury przetargowe, jak ta - na przebudowę ul. Górniczej, już rozpoczęto. Większość przetargów MZD będzie ogłaszać w pierwszym kwartale tego roku, tak aby inwestycje rozpoczynać wczesną wiosną i finalizować do końca 2017 roku.