styczeń

Eksperci doradzą "frankowiczom"

23-01-2017

Od stycznia 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Rzecznikiem Finansowym organizują pomoc prawną dla "frankowiczów". Akcja odbędzie się w 9 polskich miastach. W Kielcach  prawnicy i specjaliści od finansów będą dyżurować 26 stycznia (czwartek) w Urzędzie Marszałkowskim, Al. IX Wieków Kielc 3, pokój 112 w godz. od 10:00 do 14:00.

Kredyty „frankowe” spędzają sen z powiek wielu ludziom. Umowy zawierają często klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne dla klientów. Niektóre z nich można podważać jako niedozwolone. Ale do pomocy potrzeba prawników specjalizujących się w prawie bankowym. W rozwiązywaniu problemu może pomóc wiele instytucji. RPO i RF porozumieli się, by – dzięki sieci Biur Terenowych Rzecznika Praw Obywatelskich - informacje ekspertów z Warszawy były łatwiej osiągane w całym kraju. Rzecznik Finansowy wspiera ludzi – na każdym etapie sporu z instytucją finansową. Od poradnictwa telefonicznego i mailowego, przez oficjalne postępowania interwencyjne i polubowne, aż po wspieranie klientów na etapie postępowania sądowego tzw. istotnymi poglądami w sprawie.  Wiedząc, jakie są możliwości działania, „frankowicze” mogą podjąć właściwe w ich sytuacji działania i poprawić swój los. Umowy kredytowe są różne, dlatego tak ważne jest, by wykorzystać wszystkie indywidualne metody rozwiązywania problemu.

Jak będzie wyglądała pomoc RPO i Rzecznika Finansowego?

Na początek w każdym z wymienionych miast odbędzie się JEDEN dyżur ekspercki. Jeśli ktoś chce skorzystać z informacji specjalistów od finansów i prawników, powinien przynieść swoją umowę kredytową. W czasie spotkania będzie mógł zasięgnąć informacji, jakie działania w jego sytuacji wchodzą w grę i jak może wyglądać pomoc Rzecznika Finansowego, jeśli zainteresowany zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu. Sprawami umów frankowych zajmą się specjaliści od finansów i prawnicy, którzy specjalnie po to przyjadą z Warszawy. Przywiozą też ze sobą materiały informacyjne m.in.  ulotki i publikacje od Komisji Nadzoru Finansowego.

Lato w Mieście 2019