Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

styczeń

Pamięci powstańców styczniowych

22-01-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Choćby dla takich przeżyć, warto nie opuszczać rocznic wydarzeń istotnych na drodze do wolności naszego kraju. W Kielcach upamiętniono 154 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Brawami podziękowano rektorowi klasztoru Pallotynów na Karczówce  za homilię wygłoszoną podczas mszy świętej w intencji  jedności chrześcijan. - Gromadzi nas tu troska o to, co jest naszym dziedzictwem i ku czemu zmierzamy -  mówił ks. Jan Oleszko. - Ci, którzy w 1863 r.  żegnali swoje matki, siostry czy narzeczone i szli za Langiewiczem, pamiętali o właściwym porządku rzeczy. Która pierś matki uczy nienawiści? Polska budowała wolność na wybaczeniu i miłosierdziu. Czy zapomnieliśmy o tym? - pytał. - Niech wartości, które wyssaliśmy z mlekiem matki, będą naszą ostoją. Aby różnymi drogami dochodzić do miłości Ojczyzny - apelował.


Atmosferę, jaka panowała w kraju przed wybuchem powstania styczniowego, wydarzenia z 22 stycznia 1863 roku, kiedy powstańcy zgromadzili się w klasztorze na Karczówce w Kielcach i to, co działo się później,  przypomniał Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Wspomniano też pierwszą polową mszę św. za powstańców, która odprawiona została na polanie klasztornej na Karczówce 23 stycznia 1916 roku. Rok temu świętowano tu 100 rocznicę tego wydarzenia.


Uczestnicy mszy świętej, m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa, poczty sztandarowe, udali się następnie pod umiejscowiony na wzgórzu Karczówka, tuż za klasztorem, pomnik powstańców styczniowych. Tu na cześć poległych powstańców oddano salwę honorową. Delegacje uczestników uroczystości złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu władz Kielc - sekretarz miasta Janusz Koza.


Organizatorami  uroczystości byli m.in. Księża Pallotyni z Karczówki, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach oraz Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka”.


Obchodom rocznicy wybuchu powstania towarzyszyło na Kielecczyźnie wiele imprez. W Kielcach odbył sie tradycyjny Marsz Pamięci, którego uczestnicy przeszli szlakiem przez górę Brusznię. To właśnie tą trasą szli w styczniu 1863 roku ochotnicy z Białogonu na miejsce zbiórki powstańców na Karczówce.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności Raport dostępności