wrzesień

Zjazd Ogrodów Botanicznych i Arboretów odbywa się w Kielcach

20-09-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

O roli ogrodów botanicznych w rozwoju miast rozmawiają uczestnicy tegorocznego, 47 Zjazdu Ogrodów Botanicznych i Arboretów, który odbywa się w Kielcach. Jego organizatorem jest kielecki Geopark przy wsparciu Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Inauguracja zjazdu była okazją do podziękowań tym, którzy przyczynili się do budowy ogrodu botanicznego na zboczach Karczówki. Specjalne podziękowania trafiły do prof. Stanisława Cieślińskiego, emerytowanego pracownika naukowego UJK i Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc. Profesor Cieśliński wspomniał, że bodźcem do starań o ogród botaniczny był rozwój miasta i kieleckich uczelni.

Prezydent Lubawski podkreślił, że tworzenia tego typu obiektu to długotrwały proces.

Spotkanie w Centrum Geoedukacji obok części związanej z naukowym aspektem zjazdu, było też okazją do dyskusji i oceny postępu prac przy budowie ogrodu.

W sesji popołudniowej uczestnicy zjazdu wybrali się na wycieczkę w okolicę Karczówki. Tu naocznie mogli się przekonać o tym, jak postępują prace przy tworzeniu najmłodszego w naszym kraju ogrodu botanicznego. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem jego wyglądu.

Na koniec należy wspomnieć, że jeśli w najbliższym czasie uda się jeszcze zrealizować zaplanowane przedsięwzięcia, to kielecki ogród botaniczny pierwszych swoich gości oficjalnie przyjmie już wiosną przyszłego roku.