kwiecień

Kielce z nagrodą Wojewody za innowacyjność

30-04-2018

Miasto Kielce zostało laureatem Nagrody Wojewody Świętokrzyskiego „Laur Świętokrzyski” w kategorii „Gmina Innowacyjna”. Wyróżnienie z rąk Wojewody Agaty Wojtyszek i wicewojewody Andrzeja Bętkowskiego podczas uroczystej gali odebrał Prezydent Kielc Wojciech Lubawski.  Nagroda  ma charakter honorowy i jest corocznym wyróżnieniem dla osób oraz instytucji szczególnie aktywnych w ważnych dziedzinach życia naszego województwa.

Wśród laureatów znaleźli się również:

• Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Połańcu – „Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku”
  • Gmina Stąporków - „Gmina Przyjazna Rodzinom i Seniorom”
  • Roman Kęszczyk i Ks. Jan Mikos  - „Lider Dobroczynności”
  • Gmina Jędrzejów - „Działanie na Rzecz Bezpieczeństwa”
  • Prof.  Adam Massalski - „Działanie na Rzecz Polskiej Pamięci Historycznej”
  • Jarosław Olech - „Osiągnięcie Sportowe Roku”
  • Konrad Łęcki za film pt. „Wyklęty” - Laur Specjalny

Kielce mogą się pochwalić całą gamą innowacyjnych rozwiązań. Posiadają bardzo mocno rozbudowany Miejski System Informacji Przestrzennej, który kompleksowo wspiera procesy realizowane przez miasto, w szczególności te, które dotyczą gospodarki przestrzennej. Kluczową rolę w całym systemie pełnią dane przestrzenne, które są pozyskiwane i integrowane z różnych źródeł. Ogólnodostępną częścią tego systemu jest miejski GEOPORTAL.

W 2017 roku powstał system monitorowania zużycia energii powiązany z mapą. Umożliwia on wykonywanie analizy kosztów ponoszonych za zużycie energii elektrycznej, cieplnej, gazowej oraz analizy zużycia wody i innych mediów w budynkach użyteczności publicznej należących do Miasta.

Kielce posiadają też profilowe portale internetowe. IDEA Kielce to ogólnodostępny portal umożliwiający dwustronną komunikację ze społeczeństwem. Za jego pośrednictwem prowadzony jest Budżet Obywatelski, konsultacje społeczne, a także udostępniane są dane przestrzenne przez wspomniany wcześniej geoportal miejski. Przedsiębiorcom natomiast poświęcony jest Kielecki Portal Gospodarczy www.invest.kielce.pl, który zawiera Bazę ofert Inwestycyjnych oraz w przystępny sposób udostępnia dane społeczno-gospodarcze i informacje przydatne dla przedsiębiorcy.

Nowoczesne rozwiązania zostały również wdrożone przez Zarząd Transportu Miejskiego, tj., zakup 25 nowoczesnych autobusów hybrydowych, elektroniczne tablice informacyjne, automaty do sprzedaży biletów oraz aplikacje mobilne pomagające planować podróż i ułatwiające płatności.

Kielce to pierwsze polskie miasto, które uzyskało platynowy, najwyższy, certyfikat zgodności z normą ISO37120 „Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia” przyznawany przez World Council on City Data z siedzibą w Toronto.

Gmina posiada sieć kanalizacji teletechnicznej i linii światłowodowych, która łączy jednostki organizacyjne Miasta Kielce, Urzędu Marszałkowskiego i Policji. Na bazie tej sieci są świadczone usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu i telefonii IP dla jednostek organizacyjnych Miasta.

W 2017 r. został zmodernizowany i rozbudowany  monitoring wizyjny miasta Kielce. Zostały zakupione 234 nowoczesne kamery co wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa.

Budowane obiekty stosują nowe rozwiązanie w zakresie efektywności energetycznej. Przykładem są budynki Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Centrum Geoedukacji „Geopark”.

Tę innowacyjność Kielce promują także poprzez programy prowadzone przez Gminę, takie jak: Program ochrony mieszkańców Kielc przed zatruciami tlenkiem węgla- STOP DLA CZADU, gdzie Gmina zakupiła mieszkańcom prawie 30 tys. takich czujników; Program: Edukacja Przedsiębiorczości, który ma na celu podniesienie kompetencji kluczowych na rynku pracy uczniów 4 kieleckich szkół ponadpodstawowych. Również działania prowadzone przez Kielecki Park Technologiczny jak np. Wspieranie ekosystemu start-up’ owego na platformie Technopark BiznesHubczy Projekt IT Launch Box , który wspomaga podnoszenie kwalifikacji w zakresie umiejętności związanych z IT w Europie.